Cywilizacja: Poprzez wieki (1. i 2. edycja)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Galenous
Posty: 3
Rejestracja: 18 lip 2009, 22:03
Lokalizacja: Toruń

Cywilizacja: Poprzez wieki (1. i 2. edycja)

Post autor: Galenous »

Mam Pytanie. Czy w czasie wojny jeśli większą siłą dysponuje obrońca (czyli jest przewaga na jego korzyść) to on wygrywa wojnę i uzyskuje wszystkie bonusy, czy gramy tak jak w przypadku kart agresji - atakujący nic nie traci poza poświęconymi jednostkami???
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Browarion »

Galenous pisze:Mam Pytanie. Czy w czasie wojny jeśli większą siłą dysponuje obrońca (czyli jest przewaga na jego korzyść) to on wygrywa wojnę i uzyskuje wszystkie bonusy, czy gramy tak jak w przypadku kart agresji - atakujący nic nie traci poza poświęconymi jednostkami???
Jeśli obrońca ma większą siłę to wygrywa, łącznie z wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami.
To jest wojna, nie najazd :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

Galenous pisze:Mam Pytanie. Czy w czasie wojny jeśli większą siłą dysponuje obrońca (czyli jest przewaga na jego korzyść) to on wygrywa wojnę i uzyskuje wszystkie bonusy, czy gramy tak jak w przypadku kart agresji - atakujący nic nie traci poza poświęconymi jednostkami???
str. 17:
Podczas agresji, atakujący nic nie ryzykuje, na pewno nic nie straci. Podczas
wojny każda ze stron może przechylić szalę zwycięstwa na swoją
stronę i wygrać.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Galenous
Posty: 3
Rejestracja: 18 lip 2009, 22:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Galenous »

Nataniel pisze:
Galenous pisze:Mam Pytanie. Czy w czasie wojny jeśli większą siłą dysponuje obrońca (czyli jest przewaga na jego korzyść) to on wygrywa wojnę i uzyskuje wszystkie bonusy, czy gramy tak jak w przypadku kart agresji - atakujący nic nie traci poza poświęconymi jednostkami???
str. 17:
Podczas agresji, atakujący nic nie ryzykuje, na pewno nic nie straci. Podczas
wojny każda ze stron może przechylić szalę zwycięstwa na swoją
stronę i wygrać.

Jeśli przegra z obrońcą wojnę to przecież straci??
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mst »

I właśnie to jest napisane w przytoczonym przez Ciebie cytacie :P (natomiast atakujący nie może nic stracić podczas agresji, która w grze jest innym rodzajem akcji niż wojna :-)).

PS: oczywiście nieudana agresja może być stratą akcji militarnych ale z drugiej strony nawet agresja odparta daje zwykle korzyść w postaci pozbawienia obrońcy defensywnych kart lub wojska
Ostatnio zmieniony 19 gru 2009, 10:52 przez mst, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

Galenous pisze:
Nataniel pisze:str. 17:
Podczas agresji, atakujący nic nie ryzykuje, na pewno nic nie straci. Podczas
wojny każda ze stron może przechylić szalę zwycięstwa na swoją
stronę i wygrać.
Jeśli przegra z obrońcą wojnę to przecież straci??
Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Galenous
Posty: 3
Rejestracja: 18 lip 2009, 22:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Galenous »

Wszystko jasne, dzięki ;)
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Dzika Mrówka »

Tak sobie przestudiowałem ponownie instrukcje PL i wyłapałem jedną nieścisłość:
GRA ZAAWANSOWANA:
"Pierwsza runda wygląda identycznie jak w grze Uproszczonej. Jednak już od drugiej
rundy można dobierać 1 kartę militarną za każdą akcję militarną niezużytą w tej
turze (czerwony niewykorzystany znacznik na karcie ustroju). Te karty są dobierane
po wykonaniu fazy produkcji i utrzymania, więc nie można użyć ich w turze, w której
zostały dobrane."

Czy aby nie dobiera się kart militarnych na końcu pierwszej rundy i na początku drugiej można jedną z nich wykorzystać?
Mam rację czy o czymś nie wiem?
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Sandman »

Dzika Mrówka pisze:Czy aby nie dobiera się kart militarnych na końcu pierwszej rundy i na początku drugiej można jedną z nich wykorzystać?
Mam rację czy o czymś nie wiem?
Na końcu pierwszej tury nie dobiera się kart militarnych, gdyż nie masz żadnych akcji militarnych jeszcze.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Dzika Mrówka »

Sandman pisze:Na końcu pierwszej tury nie dobiera się kart militarnych, gdyż nie masz żadnych akcji militarnych jeszcze.
No to w jaki sposób na początku drugiej rundy mogę wykonać akcję polityczną:
SKRÓT ZASAD:
"AKCJA POLITYCZNA (poza pierwszą rundą, możesz wykonać jedną z następujących):..."
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Sandman »

Po prostu na początku 2 tury nie wykonasz akcji politycznej, bo nie masz żadnych kart militarnych, a nie dlatego, że instrukcja tego zabrania. :]
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

W zalaczniku do tego posta - pelna lista kart w polskiej edycji. Powinno byc ich 340 + Piramidy + 6 kart polskich. Co do znacznikow - sprawdze to jutro rano i dam znac.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: dragon77 »

Mam 2 pytania:

1. Jeśli w naszej cywilizacji mamy :

- lidera Michała Anioła (świątynie, teatry i cuda produkują 1 PK za każdą zadowoloną buźkę)

- cud Bazylika Św. Piotra (każda z Twoich zadowolonych buziek liczy się podwójnie)

to czy najpierw podwajamy liczbę buziek przez Bazylikę, a następnie dodajemy 1 PK za każdą zadowoloną buźkę (czyli dwa razy więcej PK niż bez Bazyliki) czy te karty działają osobno ?

2. Po kolejce Kasi i usunięciu pierwszych trzech kart z toru kart są tam 4 wolne miejsca. Uzupełniam je, ale w talii były już tylko 2 karty I ery - wykładam je i następuje koniec ery. Wówczas za nim cokolwiek zrobię to usuwam karty z antyku (niedokończone cuda, liderów, karty z ręki), oddaję 2 żółte znaczniki do banku i:

- czy zaczynam turę mając dwie karty mniej do wyboru z toru kart (bo są tam dwa wolne miejsca) czy uzupełniam te dwa pola kartami z II ery i zaczynam turę ?

Bardzo proszę o konstruktywną odpowiedź ;-)
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Soulless »

dragon77 pisze:Mam 2 pytania:
1. Jeśli w naszej cywilizacji mamy :
- lidera Michała Anioła (świątynie, teatry i cuda produkują 1 PK za każdą zadowoloną buźkę)
- cud Bazylika Św. Piotra (każda z Twoich zadowolonych buziek liczy się podwójnie)
to czy najpierw podwajamy liczbę buziek przez Bazylikę, a następnie dodajemy 1 PK za każdą zadowoloną buźkę (czyli dwa razy więcej PK niż bez Bazyliki) czy te karty działają osobno ?
Najpierw podwajamy liczbę buziek z Bazyliki, potem odejmujemy z Kremla i Komunizmu (najpierw mnożenie, potem dodawanie), potem traktujemy jakby było tyle na potrzeby każdej karty punktującej (np. Michał Anioł), przy czym na ścieżce zadowolonych zatrzymujemy się maksymalnie na polu 8 (pole powinno nazywać się 8+).

Przykład 1: 3 świątynie dają 3 buźki, Bazylika podwaja, więc masz 6, Za Michała Anioła punktujesz jakbyś miał 6.
Przykład 2: 2 chleba i igrzysk dają 4 buźki, Bazylika podwaja, więc masz 8, Kreml odejmuje 2, więc masz 6.
dragon77 pisze:2. Po kolejce Kasi i usunięciu pierwszych trzech kart z toru kart są tam 4 wolne miejsca. Uzupełniam je, ale w talii były już tylko 2 karty I ery - wykładam je i następuje koniec ery. Wówczas za nim cokolwiek zrobię to usuwam karty z antyku (niedokończone cuda, liderów, karty z ręki), oddaję 2 żółte znaczniki do banku i:
- czy zaczynam turę mając dwie karty mniej do wyboru z toru kart (bo są tam dwa wolne miejsca) czy uzupełniam te dwa pola kartami z II ery i zaczynam turę ?
Bardzo proszę o konstruktywną odpowiedź ;-)
Uzupełniasz kartami z kolejnej Ery (wyjątek koniec Ery III, gdzie Era IV nie ma kart).
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: dragon77 »

Soulless pisze:
Najpierw podwajamy liczbę buziek z Bazyliki, potem odejmujemy z Kremla i Komunizmu (najpierw mnożenie, potem dodawanie), potem traktujemy jakby było tyle na potrzeby każdej karty punktującej (np. Michał Anioł), przy czym na ścieżce zadowolonych zatrzymujemy się maksymalnie na polu 8 (pole powinno nazywać się 8+).

Przykład 1: 3 świątynie dają 3 buźki, Bazylika podwaja, więc masz 6, Za Michała Anioła punktujesz jakbyś miał 6.
Przykład 2: 2 chleba i igrzysk dają 4 buźki, Bazylika podwaja, więc masz 8, Kreml odejmuje 2, więc masz 6.
Ale wydaje mi się, że do obliczenia PK za Michała Anioła liczymy TYLKO zadowolone buźki, więc Kreml nie będzie miał tu wpływu, czyli:

Przykład : 3 świątynie dają 3 ZADOWOLONE buźki, a Kreml 2 NIEZADOWOLONE. Bazylika podwaja ZADOWOLONE. Michał Anioł daje tyle PK ile jest ZADOWOLONYCH buziek.

Czyli do obliczenia zadowolenia cywilizacji mamy 3 (świątynie) x 2 (bazylika) - 2 (kreml) = 4 ZADOWOLONE BUŹKI. Jednak do obliczenia PK z Michała Anioła mamy 3 x 2 = 6 ZADOWOLONYCH buziek czyli 6 PK.

Czy dobrze rozumiem ? (sugeruję się tym, że na karcie Michała Anioła jest mowa TYLKO o ZADOWOLONYCH buźkach).
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Dabi »

Ale przecież niezadowolone automatycznie zmniejszają ilość zadowolonych

W takim razie to byłoby trochę bezsensu

Swoją drogą troszkę mi wody zimnej na głowie wylano opisując tak standard wydania tej gry.

Szkoda, że taki temat fajny a wydanie na odwal się. Muszę sam ocenić wygląd i trwałość. Póki co dobrze, że nie zamówiłem.
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Soulless »

dragon77 pisze: Ale wydaje mi się, że do obliczenia PK za Michała Anioła liczymy TYLKO zadowolone buźki, więc Kreml nie będzie miał tu wpływu, czyli:

Przykład : 3 świątynie dają 3 ZADOWOLONE buźki, a Kreml 2 NIEZADOWOLONE. Bazylika podwaja ZADOWOLONE. Michał Anioł daje tyle PK ile jest ZADOWOLONYCH buziek.

Czyli do obliczenia zadowolenia cywilizacji mamy 3 (świątynie) x 2 (bazylika) - 2 (kreml) = 4 ZADOWOLONE BUŹKI. Jednak do obliczenia PK z Michała Anioła mamy 3 x 2 = 6 ZADOWOLONYCH buziek czyli 6 PK.

Czy dobrze rozumiem ? (sugeruję się tym, że na karcie Michała Anioła jest mowa TYLKO o ZADOWOLONYCH buźkach).
Kreml będzie mieć wpływ, ponieważ anuluje dwie wesołe buźki.
Przykład : 3 świątynie dają 3 ZADOWOLONE buźki (3), a Kreml 2 NIEZADOWOLONE (-2). Bazylika podwaja ZADOWOLONE (najpierw mnożenie, potem dodawanie, 3*2-2 = 6-2 = 4). Michał Anioł daje tyle PK ile jest ZADOWOLONYCH buziek (suma: 4).

W wersji angielskiej chyba jest o tym mowa na końcu instrukcji, znajdę to przycytuję.
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Soulless »

Na końcu instrukcji angielskiej mamy:

St. Peter's basilica
Every Happy Face is counted twice, so this doubles the effects of Joan od Arc and Michelangelo.
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: dragon77 »

Soulless pisze: Michał Anioł daje tyle PK ile jest ZADOWOLONYCH buziek (suma: 4).
No właśnie według mnie nie - Michał Anioł daje PK za każdą ZADOWOLONĄ buźkę (napis na karcie) w świątyniach, teatrach i cudach - a nie za bilans buziek (czyli zadowolone minus niezadowolone) - no i co teraz ? ;-)
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: pabula »

Mnie brakuje fioletowego koloru gracza...
Ktoś wspominał że będzie możliwość dostania samych kart bonusowych (polskich i czeskich)... Czy to prawda, i czy z rewersem wersji FRED?
dragon77 pisze:
Soulless pisze: Michał Anioł daje tyle PK ile jest ZADOWOLONYCH buziek (suma: 4).
No właśnie według mnie nie - Michał Anioł daje PK za każdą ZADOWOLONĄ buźkę (napis na karcie) w świątyniach, teatrach i cudach - a nie za bilans buziek (czyli zadowolone minus niezadowolone) - no i co teraz ? ;-)
(błędna wcześniejsza wypowiedź):
I teraz dostajesz 6 punktów a później dostajesz minus 2 punkty za niezadowolone buźki. To tylko kwestia czego wolisz robić bilans - buziek czy punktów :)

Edit: Byłem w błędzie... Człowiek myśli że wie już wszystko a tu jednak nie.
Ostatnio zmieniony 20 gru 2009, 16:18 przez pabula, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Aba »

dragon77 pisze:
Soulless pisze: Michał Anioł daje tyle PK ile jest ZADOWOLONYCH buziek (suma: 4).
No właśnie według mnie nie - Michał Anioł daje PK za każdą ZADOWOLONĄ buźkę (napis na karcie) w świątyniach, teatrach i cudach - a nie za bilans buziek (czyli zadowolone minus niezadowolone) - no i co teraz ? ;-)
Teraz - grasz sobie jak chcesz a nie jak inni - proste.
Wszyscy grają tak jak Soulless napisał ale oczywiście nikt nikogo do niczego zmuszać nie będzie :).
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Browarion »

dragon77 pisze:
Soulless pisze: Michał Anioł daje tyle PK ile jest ZADOWOLONYCH buziek (suma: 4).
No właśnie według mnie nie - Michał Anioł daje PK za każdą ZADOWOLONĄ buźkę (napis na karcie) w świątyniach, teatrach i cudach - a nie za bilans buziek (czyli zadowolone minus niezadowolone) - no i co teraz ? ;-)
Kombinujesz.
Dostajesz 100% poprawne odpowiedzi od ludzi którzy "zęby zjedli" na TtA i wybrzydzasz :twisted:

Liczysz tyle PK ile masz zadowolonych buziek (jak musisz odejmować to musisz).
I tyle, howgh!


pozdro
8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Aba »

U mnie karty zgadzają się z JPGiem, który Nataniel wrzucił -czekam na ilość kostek.

Dodatek polski powinien Ci wręczyć sprzedawca lub wysłać sklep internetowy w osobnym woreczku.
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: dragon77 »

Aba pisze: Teraz - grasz sobie jak chcesz a nie jak inni - proste.
Wszyscy grają tak jak Soulless napisał ale oczywiście nikt nikogo do niczego zmuszać nie będzie :).
browarion pisze: Kombinujesz.
Dostajesz 100% poprawne odpowiedzi od ludzi którzy "zęby zjedli" na TtA i wybrzydzasz :twisted:
Liczysz tyle PK ile masz zadowolonych buziek (jak musisz odejmować to musisz).
I tyle, howgh!
Myślałem, że to forum służy do wyjaśniania pewnych kwestii, a nie do narzucania własnej interpretacji zasad. Nie twierdzę, że Soulless się myli, ale dla mnie taka interpretacja jest nielogiczna w stosunku do napisu na karcie Michała Anioła i dlatego chciałem być pewien jak powinno się grać. Poszukałem na BGG odpowiedniego topic-u (w którym wiele mądrych głów myślało nad interpretacją - ktoś tam nawet miał się skontaktować z autorem) i... okazało się, że nie tylko ja "kombinuję". A jaki jest ostateczny rezultat dyskusji ?

http://boardgamegeek.com/thread/367298/ ... elo/page/1

Also, to answer the above questions:
Quote:
1. Is there a difference between happy faces and happiness? (We've always played them separately)

Yes

Quote:
2. If I had Michelangelo, the Kremlin, and 8 happy faces, my happiness would be 6, but would my culture production from Mich. be 6 or 8? (i.e., does Kremlin SUBTRACT from Michelangelo's culture production?)

Happiness is 6, culture production from Mike is 8


Quote:
3. If I had Michelangelo, the Kremlin, and 10 happy faces, my happiness would be 8 (max), but would my culture production from Mich. be 8 or 10? And why? (8 because Kremlin subtracts or 8 because you can never have more than 8 happy faces?)

Happiness is 8, culture production from Mike is 10

Więc zapytam jeszcze raz - NO I CO TERAZ ?

I proszę zamiast uszczypliwych komentarzy o naprawdę konstruktywną odpowiedź - myślę, że chęć grania w 100% zgodnie z zasadami grzechem nie jest....
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Browarion »

dragon77 pisze:...
Uszczypliwych komentarzy - chłopie, może masz słaby monitor, tam są roześmiane buźki.
To Ty teraz strasznie się spiąłeś, naprawdę, bez urazy i niepotrzebnych nerwów.


Wracajmy ad meritum, ok ;)

Ja nie miałem nigdy takich jak Ty wątpliwości, nie znam osoby która przyjęłaby inną interpretację do Michała Anioła; dla mnie zacytowane z BGG opinie to poszukiwanie dziury w całym. Michał Anioł dodatkowo punktuje za "zadowolenie" swojej cywilizacji, więc dla mnie logicznym jest, że jeśli mam elementy to zadowolenie zmniejszające, i punktów kultury dostaję mniej.
Oczywiście zmienię zdanie jeśli to autor - Vlaada Chwatil - orzeknie inaczej


pozdrawiam
8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
ODPOWIEDZ