Agricola - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Agricola , obory i żywność

Post autor: Phate »

Nasuwa mi się pewne pytanie w związku z pojemnością pastwiska.
Powiedzmy, że mamy pastwisko złożone z dwóch pól a na każdym obora. Ustaliliśmy, że zgodnie z instrukcją na takim polu może pomieścić się 16 sztuk tego samego rodzaju zwierząt. Komu z grających udało się zgromadzić choćby 10 sztuk tego zwierzaka tego samego rodzaju w trakcie gry (a gdzie tu myśleć o większej ilości), przecież zwierzaki po każdych żniwach niezależnie od ich ilości w gospodarstwie (min. 2 sztuki) dają tylko jednego potomka. W jaki sposób w zgodzie z ekonomią (przecież trzeba rozwinąć wiele gałęzi i mieć wszystkie zwierzaki aby nie otrzymać minusowych pkt.)

Chyba, że do tej pory źle gramy i każda parka zwierzaków daje jednego potomka ?
grubass
Posty: 19
Rejestracja: 19 sie 2012, 19:32
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola , obory i żywność

Post autor: grubass »

Podłączę się pod wątek. Czy zboże mogę zamieniać na chleb w każdym momencie gry w stosunku 1:1 a jak mam odpowiednie duże ulepszenie, to na korzystniejszych warunkach także w dowolnym momencie? Czy na tych korzystniejszych warunkach mogę zamieniać zboże na żywność tylko poprzez akcję upiecz chleb?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola , obory i żywność

Post autor: romeck »

grubass pisze:Podłączę się pod wątek. Czy zboże mogę zamieniać na chleb w każdym momencie gry w stosunku 1:1 a jak mam odpowiednie duże ulepszenie, to na korzystniejszych warunkach także w dowolnym momencie? Czy na tych korzystniejszych warunkach mogę zamieniać zboże na żywność tylko poprzez akcję upiecz chleb?
Zboże można przetworzyć na chleb za pomocą akcji Upiecz chleb, posiadając przy tym odpowiedni Piec lub Palenisko, ewentualnie za pomocą jakiegoś Usprawnienia lub Pomocnika. Zebrane zboże (tj. nie obsiane) może służyć jako "ratunkowe" wyżywienie w stosunku 1:1 podczas Żniw. Nie przetwarza się go wtedy na chleb, tylko żre na surowo. Nie można przetwarzać zboża na chleb w dowolnym momencie (chyba, że jakieś Usprawnienie lub Pomocnik na to pozwala), ani traktować go jako żywność poza Żniwami (np. nie można za jego pomocą zatrudnić Pomocnika). Chyba, że o czymś nie pamiętam.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
grubass
Posty: 19
Rejestracja: 19 sie 2012, 19:32
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola , obory i żywność

Post autor: grubass »

Dzięki za szczegółowe wyjaśnienia.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Agricola , obory i żywność

Post autor: pinata »

romeck pisze:Nie można przetwarzać zboża na chleb w dowolnym momencie (chyba, że jakieś Usprawnienie lub Pomocnik na to pozwala), ani traktować go jako żywność poza Żniwami (np. nie można za jego pomocą zatrudnić Pomocnika).
Zboże można przetworzyć na 1 żywność w dowolnym momencie gry, nawet dla poniesienia kosztu zatrudnienia Pomocnika.

Instrukcja, strona 6, Czynność typu C: Oranie pola, zasiew: "Gracz może w dowolnej chwili zamienić posiadane w swoich zasobach znaczniki warzyw i zboża na żywność w stosunku 1:1".
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola , obory i żywność

Post autor: romeck »

pinata pisze:
romeck pisze:Nie można przetwarzać zboża na chleb w dowolnym momencie (chyba, że jakieś Usprawnienie lub Pomocnik na to pozwala), ani traktować go jako żywność poza Żniwami (np. nie można za jego pomocą zatrudnić Pomocnika).
Zboże można przetworzyć na 1 żywność w dowolnym momencie gry, nawet dla poniesienia kosztu zatrudnienia Pomocnika.

Instrukcja, strona 6, Czynność typu C: Oranie pola, zasiew: "Gracz może w dowolnej chwili zamienić posiadane w swoich zasobach znaczniki warzyw i zboża na żywność w stosunku 1:1".
W takim razie wycofuję. Pamięć już nie ta, jak widać. Wybaczcie za wprowadzenie w błąd.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Agricola- Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: mr.big »

Ja ja dalej nie do końca rozumiem jak liczyc punkty ze zwierząt.

W instrukcji jest napisane że za każdę ziwerzę jest 1 punkt - ok, to rozumiem.
Następnie widenieje informacja że nalezy się posłużyć tabelką z pudełka. Mam np 14 owiec. Z pudełka wynika że mam 4 punkty ("specjalne") - ok to rozumiem

Dalej w instrukcji jest napisane : "Pamietaj że:"
- za 3 lub mnie zwierzęta otrzymuję -3 punkty -ok, to rozumiem bo to samo wynika z pudełka
- każde zwierzę ponas 13-stą owcę, 11-go dzika, 10-tą krowę oraz 9-tego konia warte jest dodatkowy punkt - tego nie kapuję bo z pudełka wynika inaczej

Ile w końcu dostanę punktów za 14 owiec ?
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Agricola- Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: zioombel »

Chodzi o punkty specjalne. Jest to narysowane na pudełku. Wcześniej masz przedziały za, które zdobywasz punkty. Powyżej 13 owiec dostajesz jeden dodatkowy punkt za każdą następną. U krów dostajesz jeden dodatkowy specjalny punkt za każdą powyżej 10.
Wszystko wynika z pudełka. Nie są to jeszcze jakieś dodatkowe punkty, tylko zaznaczenie, że punkty zaczynają rosnąć z każdą następną owcą.

Za 14 owiec dostaniesz 14 pkt za ich liczbę + 4 pkt specjalne = 18 pkt.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Agricola- Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: TTR_1983 »

jesteś pewny, ze za każdą następną jest punkt? Kurde zawsze grałem tak, że nieważne ile ponad ten pułap to i tak 1 dodatkowy pkt
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Agricola- Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Pixa »

Za kazda nastepna punkt na 100%
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Agricola- Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: zioombel »

Jest to narysowane na pudelku.
Na górze są punkty specjalne. Na przykładzie owiec: Do 12 sztuk owiec są przedziały na punkty. Od 13 owiec każda następna dodaje jeden punkt specjalny.
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Agricola- Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: mr.big »

My z żoną zastanawialiśmy się czy może to jest jeszcze dodatkowo punktowane :D

zioombel - dzięki za odpowiedź
havekar
Posty: 20
Rejestracja: 02 gru 2013, 17:42

Re: Agricola

Post autor: havekar »

Podczas ostatniej gry w Agricolę wdałem się w dyskusję z kolegami na temat paleniska oraz kuchni.
Mianowicie, koledzy twierdzą, że nie można kupić kuchni bez uprzedniego zakupu paleniska (pomimo posiadania wymaganej ilości gliny). Ja natomiast twierdzę, że można.
Kto ma rację?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Agricola

Post autor: Tomzaq »

Można
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Firenski »

Oczywiście, że można kupić kuchnię bez posiadania paleniska.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

Potwierdzam, koledzy havekara nie mają racji.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
gurgo123
Posty: 3
Rejestracja: 02 sty 2015, 10:11

Re: Agricola

Post autor: gurgo123 »

Witam jest to moja pierwsza gra [agricola]. i mam pewne pytania i wątpliwości.....

1. Czy biorąc 1 warzywo bądź 1 zboże z pola gry akcji jest to już moje zboże czy zboże bądź warzywko muszę zebrać w trakcie żniw

2.czy aktywując pomocnika jest on na stałe do końca gry.

3. zastanawia mnie kociołek oraz chleb w rogach kart ??? co to znaczy ?????

4. duże usprawnienie Kuchnia: koszt 5 glina, Zwrot posiadanego paleniska lub: lub:?? tzn. że jak mam palenisko to mogę oddac palenisko i bez kosztów wziąć kuchnie ????
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

gurgo123 pisze:1. Czy biorąc 1 warzywo bądź 1 zboże z pola gry akcji jest to już moje zboże czy zboże bądź warzywko muszę zebrać w trakcie żniw
Twoje. Będziesz mógł nimi obsiać zaorane pole, przetworzyć albo zjeść podczas żniw.
gurgo123 pisze:2.czy aktywując pomocnika jest on na stałe do końca gry.
Tak.
gurgo123 pisze:3. zastanawia mnie kociołek oraz chleb w rogach kart ??? co to znaczy ?????
To ogólne oznaczenia tego, co można zrobić za pomocą danego usprawnienia.
Kociołek - usprawnienie umożliwia przetwarzanie warzyw* lub zwierząt na żywność.
Chleb - usprawnienie umożliwia przetwarzanie zboża* na żywność podczas akcji Upiecz chleb.
(*Warzywa i zboże można także zjadać w czasie żniw na surowo, ale w niekorzystnym stosunku 1:1)
gurgo123 pisze:4. duże usprawnienie Kuchnia: koszt 5 glina, Zwrot posiadanego paleniska lub: lub:?? tzn. że jak mam palenisko to mogę oddac palenisko i bez kosztów wziąć kuchnie ????
Tak.

P.S. Jeden znak zapytania w zdaniu naprawdę wystarczy.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
krecony
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2015, 10:00

Re: Agricola

Post autor: krecony »

Witam.

1.Mam pytanie odnośnie brania 'rzeczy' z pól akcji. Wczoraj grałem z dziewczyną i miałem sytuacje, że na planszy znajdowało się +8 owieczek. Czy w przypadku wybrania tej akcji należy wziąć wszystkie owce, czy można wziąć wybraną przez nas ilość dzięki, której będziemy mogli wstawić je do swoich posiadłości?

2. Po zapoznaniu się z mechaniką gry w wariancie rodzinnym, proponujecie zacząć od talii podstawowej? Czy powinno się mieszać wszystkie?

Jest to nasz pierwsza "poważna" gra planszowa i na pewno zachęci nas ona do kupienia innych tytułów.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Indar »

1. Bierzesz wszystko co leży, nie ma opcji pozostawienia.
2. Zmieszajcie wszystkie - nie ma tam nic skomplikowanego.
gurgo123
Posty: 3
Rejestracja: 02 sty 2015, 10:11

Re: Agricola

Post autor: gurgo123 »

do 1 pkt należy jeszcze dodać iż jeśli nie masz miejsca w zgrodzie bez obory ( 2 zwierzaki) z oborą (4) sama zagroda 1 i domek 1
to musisz zwierzaki oddać do "banku" ( zasób ogólny ) chyba ze masz kartę która umożliwi "przerobić" ową owieczkę w jedzonko :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

Dodam swoje trzy grosze:

Ad. 1 Bierzesz wszystkie owieczki z pola akcji, ale zatrzymujesz tylko tyle, ile możesz pomieścić na pastwiskach lub w domu. Te które się nie zmieszczą, rozpierzchają się do zasobów ogólnych, czyli przepadają. Chyba, że możesz je przetworzyć na jedzenie za pomocą usprawnienia, wtedy możesz to zrobić, nawet gdy brakuje Ci miejsca na pastwiskach.

Ad. 2 Ja bym jednak proponował stopniowo. Różne talie mają różny środek ciężkości. Raz zagrać jedną, potem inną, a następnym razem jeszcze inną. Gdy się oswoicie, wtedy wymieszajcie.

Edit: Widzę, że gurgo123 był uprzejmy mnie uprzedzić.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
krecony
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2015, 10:00

Re: Agricola

Post autor: krecony »

Wszystko już jasne. Mieliśmy właśnie problem z tymi owcami bo było ich zbyt dużo. Przez co miejsc ciągle brakowało i nikt ich nie brał, a tutaj po prostu część oddaje się do zasobów głównych. Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Agricola

Post autor: ixi24 »

Właśnie lepiej kupić np; kuchnie i gdy jest 8 owiec do wzięcia to je sobie od razu przerabiasz na żywność i masz spokój na przynajmniej jedne żniwa ;)
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Agricola

Post autor: szutek »

Nigdy nie widzialem wiecej niz 3 owiec na raz do wziecia, a co dopiero 8 :P
ODPOWIEDZ