Cthulhu Realms / Cthulhu światy (Darwin Kastle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: lesar »

Gambit pisze:
lesar pisze:A jak jest z dobieraniem kart? Chcę dociągnąć do 5 kart. Na ręce mam 1 kartę czyli 4 dociągam ale w talii mam tylko jeszcze 2 karty, to biorę te dwie i tasuję stos odrzuconych i dobieram brakujące dwie czy tylko tyle ile jest dostępnych?
Jak masz w nowej talii mniej niż dwie, to bierzesz ile zostało. Jak masz dwie lub więcej, to dociągasz dwie. Choć chyba ciężko pojechać świadomie z talią tak, żeby mieć mniej niż 5 kart.

Jednak nie zrozumiałem. Ja gram tak, na końcu mojej tury mam 1 kartę na ręce i zgodnie z zasadami mam dobrać do 5 kart. Czyli muszę dobrać 4 karty. W talii mam tylko dwie karty. Dobieram te dwie, tasuję stos kart odrzuconych, mam nową talię i dobieram z niej brakujące dwie karty aby mieć razem 5 kart na ręce.

A może w tym przypadku powinienem tylko dobrać tyle kart ile mam w talii czyli dwie i koniec. Potasować odrzucone karty, stworzyć nową talię, nie dobierać kart i następną turę rozpocząć tylko z 3 kartami.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2015, 20:27 przez lesar, łącznie zmieniany 2 razy.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Odp: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

Gambit pisze:
lesar pisze:A jak jest z dobieraniem kart? Chcę dociągnąć do 5 kart. Na ręce mam 1 kartę czyli 4 dociągam ale w talii mam tylko jeszcze 2 karty, to biorę te dwie i tasuję stos odrzuconych i dobieram brakujące dwie czy tylko tyle ile jest dostępnych?
Jak masz w nowej talii mniej niż dwie, to bierzesz ile zostało. Jak masz dwie lub więcej, to dociągasz dwie. Choć chyba ciężko pojechać świadomie z talią tak, żeby mieć mniej niż 5 kart.
Dopowiem, że jak musisz dobrać karty, a nie masz już w talii wystarczającej ilości, to dociągasz tyle, ile masz, a potem przetasowujesz talię kart odrzuconych i (tworząc nową talię) dociągasz nowe karty.

Tak btw: mi się udało złożyć rękę z 12 kart. Jedno wyjście - uderzenie za kilkadziesiąt punktów, drugie wyłożenie - regeneracja. Graliśmy w cztery osoby.
Lesar - syn mojej znajomej też 11 latek wyłożył prawie 40 punktów z comba, więc uważaj na swojego syna:)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: espresso »

lesar pisze:Ja gram tak, na końcu mojej tury mam 1 kartę na ręce i zgodnie z zasadami mam dobrać do 5 kart.
A czy przypadkiem nie należy odrzucić wszystkich pozostałych w ręce kart na koniec tury?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: lesar »

Chyba to już ostatnia wątpliwość a dotyczy warunków wstępnych ikona odrzucenia i ikona wyparcia. Rozumiem że ten warunek musi nastąpić w mojej turze czyli jeżeli w mojej turze inną zdolnością wskazałem gracza aby odrzucił kartę to dalej mogę zagrać kartę z warunkiem odrzucenia. Jeżeli następnie turę ma przeciwnik to on już nie może zaliczyć tamtego odrzucenia do celów swojej zdolności tylko ponownie musi nastąpić odrzucenie aby on mógł skorzystać ze zdolności z ikony odrzucenia na swoich kartach.

Może też zobrazuje inny przykład, ja w swojej turze wybieram kartę z ręki. Następnie jest tura gracza i on ma lokacje ze zdolnością utrata zdrowia ale z ikoną wyparcia. Rozumiem że nie może z tej zdolności skorzystać powołując się na moje wyparcie karty w mojej turze. Aby on mógł skorzystać musi zrobić w swojej turze wyparcie?
Ostatnio zmieniony 04 lis 2015, 20:59 przez lesar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Odp: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

lesar pisze:Chyba to już ostatnia wątpliwość a dotyczy warunków wstępnych ikona odrzucenia i ikona wyparcia. Rozumiem że ten warunek musi nastąpić w mojej turze czyli jeżeli w mojej turze inną zdolnością wskazałem gracza aby odrzucił kartę to dalej mogę zagrać kartę z warunkiem odrzucenia. Jeżeli następnie turę ma przeciwnik to on już nie może zaliczyć tamtego odrzucenia do celów swojej zdolności tylko ponownie musi nastąpić odrzucenie aby on mógł skorzystać ze zdolności z ikony odrzucenia na swoich kartach.
Tak.
I patrz powyższy post: na koniec tury trzeba odrzucić do talii kart odrzuconych wszystkie karty prócz kart Lokacji, które zostają w grze (jeśli nie zostały zniszczone oczywiście:)
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: lesar »

espresso pisze:
lesar pisze:Ja gram tak, na końcu mojej tury mam 1 kartę na ręce i zgodnie z zasadami mam dobrać do 5 kart.
A czy przypadkiem nie należy odrzucić wszystkich pozostałych w ręce kart na koniec tury?

Już sam nie wiem. My gramy, że możemy zostawić wybrane karty na ręce. Inaczej po co by w instrukcji było: dobierz do 5 kart. Tak to powinno być: dobierz 5 kart.

Czyli zawsze co turę "pozbywam się" 5 kart. Niezależnie od tego z ilu z nich chcę lub mogę skorzystać? Co turę w 100% świeża ręka.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Odp: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

lesar pisze:
espresso pisze:
lesar pisze:Ja gram tak, na końcu mojej tury mam 1 kartę na ręce i zgodnie z zasadami mam dobrać do 5 kart.
A czy przypadkiem nie należy odrzucić wszystkich pozostałych w ręce kart na koniec tury?

Już sam nie wiem. My gramy, że możemy zostawić wybrane karty na ręce. Inaczej po co by w instrukcji było: dobierz do 5 kart. Tak to powinno być: dobierz 5 kart.

Czyli zawsze co turę "pozbywam się" 5 kart. Niezależnie od tego z ilu z nich chcę lub mogę skorzystać?
Tak, zawsze, co turę pozbywasz się kart tych zagranych i tych z ręki, prócz kart Lokacji, jak wspomniałem wyżej. Zostawienie kart na ręku w przypadku CŚ mocno ogranicza grę.
M.in. w Eminent Domain możemy zostawiać sobie karty na ręku.
"Dobierz do 5 kart" nie wyklucza, że odrzucamy karty, a zapis taki jest konieczny, bo m.in. może jakiś mały dodatek się pojawi:) W tym przypadku zasięgnęliśmy opinii TMG i kazali zostawić.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: lesar »

Już wszystko rozumiem. Zostawianie karty na ręce niekoniecznie ogranicza grę. Podaj przykład.

Czasem warto zachować konkretną kartę wiedząc, że dobierając kolejne karty trafimy w 100% na potrzebną aby zrobić dobre combo.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2015, 21:47 przez lesar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: lesar »

Rozumiem, że kart lokacji nie muszę obowiązkowo zagrywać jak mam na ręce?
Czy podobnie jest ze zdolnościami na kartach lokacji? Jeżeli mam wyłożoną lokację z jedną zdolnością która jest możliwa do realizacji to nie mam obowiązku ją rozpatrzyć mogę pominąć celowo?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Odp: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Yavi »

lesar pisze:Rozumiem, że kart lokacji nie muszę obowiązkowo zagrywać jak mam na ręce?
Czy podobnie jest ze zdolnościami na kartach lokacji? Jeżeli mam wyłożoną lokację z jedną zdolnością która jest możliwa do realizacji to nie mam obowiązku ją rozpatrzyć mogę pominąć celowo?
Tak jest, ani kart, ani zdolności nie musisz zagrywać, jeśli nie chcesz :).
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: raiden25 »

Gambit pisze:
lesar pisze:Jeszcze mam wątpliwość z odrzuceniem i dobieraniem kart z bazowych kwadratów. Jak zagram na siebie np. +2/-1 to dobieram na rękę dwie karty i ze wszystkich kart na ręce odrzucamy jedną czy tylko z tych dobranych?
Wybierasz tylko jeden z tych modyfikatorów. Czyli albo ktoś dobiera dwie karty, albo ktoś odrzuca jedną.
Strasznie mieszasz :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: lesar »

raiden25 pisze:
Gambit pisze:
lesar pisze:Jeszcze mam wątpliwość z odrzuceniem i dobieraniem kart z bazowych kwadratów. Jak zagram na siebie np. +2/-1 to dobieram na rękę dwie karty i ze wszystkich kart na ręce odrzucamy jedną czy tylko z tych dobranych?
Wybierasz tylko jeden z tych modyfikatorów. Czyli albo ktoś dobiera dwie karty, albo ktoś odrzuca jedną.
Strasznie mieszasz :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Nic nie miesza. Gambit już wcześniej się przyznał, że źle grał. Wszystko w tym temacie było wyjaśnione:-)
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Odp: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

lesar pisze:Już wszystko rozumiem. Zostawianie karty na ręce niekoniecznie ogranicza grę. Podaj przykład.
Jeżeli gracz mógłby zatrzymać karty na ręku w przypadku CŚ to nie byłoby sensu zakupywać niektórych kart. Wystarczyłoby czekać aż przetasuje 1 czy 2 rękę i mamy combo gotowe. A tutaj trzeba gonić innych graczy, czasami kupić jakiegoś śmiecia, potem w odpowiednim momencie się go pozbyć/wyprzeć. Trudno o podanie konkretnego przypadku, zmierzam do tego, że przez to że pozbywamy się kart gra wymaga więcej kombinowania, jest bardziej regrywalna, nomi wychodzą bardzooooo złożone comba.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: raiden25 »

lesar pisze:
raiden25 pisze:
Gambit pisze: Wybierasz tylko jeden z tych modyfikatorów. Czyli albo ktoś dobiera dwie karty, albo ktoś odrzuca jedną.
Strasznie mieszasz :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Nic nie miesza. Gambit już wcześniej się przyznał, że źle grał. Wszystko w tym temacie było wyjaśnione:-)
Trochę zamieszał :) mi sie dopiero po moim poście, temat uaktualnił i doszło z 10 postów :P


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Yavi »

Panie Baldarze ;), może warto by założyć wątek w dziale Zasad i poprosić o przeniesienie tam ostatnich postów?
Zawsze ułatwi to trochę innym poszukiwanie odpowiedzi :).
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Gambit »

Taka tam wideorecenzja. Można mnie linczować :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Andy »

Po obejrzeniu i lekturze wszystkiego z pełnym przekonaniem pozostaję przy Star Realms! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Yavi »

Andy pisze:Po obejrzeniu i lekturze wszystkiego z pełnym przekonaniem pozostaję przy Star Realms! :)
Zaczekaj jeszcze na nas, też piszemy! ;)
Mając i uwielbiając SR muszę przyznać, że Cthulhu światy też mają w sobie "to coś" i, o dziwo, wrażenia płynące z rozgrywki są inne niż przy SR.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: mauserem »

Yavi pisze:
Andy pisze:Po obejrzeniu i lekturze wszystkiego z pełnym przekonaniem pozostaję przy Star Realms! :)
Zaczekaj jeszcze na nas, też piszemy! ;)
Mając i uwielbiając SR muszę przyznać, że Cthulhu światy też mają w sobie "to coś" i, o dziwo, wrażenia płynące z rozgrywki są inne niż przy SR.
meh... nic z tego, "Andy" ma rację - Star Realms rządzi! Talia Colony Wars daje jeszcze więcej tego samego
a tu mamy w sumie mniej, prościej... (można bardziej?!) ot - słabiutko
z settingiem Cthulhu w dodatku jest ten problem, że jest go ostatnio za dużo - człowiek boi się, otworzyć lodówkę, bo mu zaraz jakiś przedwieczny z mlaśnięciem wypadnie na podłogę... :mrgreen:

wygląda jakby wydawcy stracili ostatnio sporo punktów poczytalności... :D
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Maxxx76 »

Co kto lubi :-) Wolę Cthulhu Światy :-) Odpowiada mi mechanika, setting, humorystyczna konwencja, no i moja żona woli Cthulhu od SF :-P
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Yavi »

mauserem pisze:a tu mamy w sumie mniej, prościej... (można bardziej?!) ot - słabiutko
Prościej? Zdecydowanie protestuję, bo jest trudniej! :)
Vaader
Posty: 37
Rejestracja: 03 mar 2015, 17:10

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Vaader »

Przekonywanie graczy, że Star Realms jest lepsze od Cthulhu Światy nic tu konstruktywnego nie wnosi. Jak ktoś zagrał z 50 i więcej partii w jakąś grę i szczerze ją polubił to zawsze będzie sceptyczny w stosunku do nowych zmienionych edycji. Obiektywnie jednak to różnice nie są duże, a w niektórych recenzjach na YT mówi się wręcz, że mechanika w Cthulhu jest udoskonalona w stosunku do SR.
Jednak to nieistotne, najważniejsze, że:
1) Nie jest w klimacie SF, który niestety z marszu odrzuca większość graczy płci pięknej :)
2) Jest po POLSKU (a właściwie to wersja jest uniwersalna, bo wszystko jest podane ikonami), w SR prawie nie miałem z kim grać, bo mało kto chce grać ze słownikiem w ręku a przecież nie będę mu tłumaczył kart, które ma ukryte na ręcę (mimo, że tekstu nie ma tam wiele).
3) Świetna grafika i żartobliwy klimat Cthulhu z pewnością przyciągną i zachęcą do tej serii gier deck-buildingowych wielu nowych graczy, jedyne co mnie bolało w SR to właśnie grafiki na kartach.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

Wybaczcie że się odzywam, bo można oskarżyć mnie przy porównywaniu SR i CŚ o brak obiektywizmu, ale na moją obronę niech będzie to , że uwielbiam obie gry. Ale z jednym nie mogę się zgodzić. Z tym, że w CŚ jest ...."prościej". Nic z tego:))) Tyle. I już milczę:)
ODPOWIEDZ