Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3359
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1285 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: seki »

Uff całe szczęście, że pierwotnie było większe. Dzięki temu można włożyć do niego masę dodatków. Pewnie to nowe mniejsze zostało zoptymalizowane pod podstawową zawartość bez miejsca na dodatki. Dla CTG to niższy koszt transportu i magazynowania a co więcej nieco przymuszają do zakupu Trove Chesta jeśli nie będzie w czym trzymać tych wszystkich dodatków.
Probe9
Posty: 2457
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: Probe9 »

A ja tam chyba wolałbym mniejsze pudełko. To duże jest masakrycznie niewymiarowe i nie ma gdzie go położyć, więc musi zajmować mało strategiczne miejscówki :) To nowe mogłoby ewentualnie być głębsze, żeby rzeczywiście coś tam się jeszcze zmieściło z dodatków.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8763
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2676 times
Been thanked: 2358 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: Curiosity »

Jest już wideo porównujące oba pudełka.
https://www.youtube.com/watch?v=HX_5I9eKkzs
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2825
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 846 times
Been thanked: 363 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: Gromb »

Ciuup... To mamy produkt exclusive. Znaczy większe pudełko daje +1 do prestiżu :-), zoptymalizowali to sprytnie.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8763
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2676 times
Been thanked: 2358 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: Curiosity »

https://www.youtube.com/watch?v=Im9fqjJA4rU

Josh prezentuje The Automaton of Shale
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 424
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 558 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: qreqorek »

Curiosity pisze: 17 mar 2022, 23:41 https://www.youtube.com/watch?v=Im9fqjJA4rU

Josh prezentuje The Automaton of Shale
No ja jednak po 60sec wyłączyłem.
Myślę że ten filmik jest dla tych, którzy się wahali, lub wręcz nie brali pod uwagę zakupu tej księgi, bo pledge manager w gamefound jest wciąż otwarty.
Dhel
Posty: 705
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 468 times
Been thanked: 394 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: Dhel »

Zobaczyłem początek i tyle, mi wystarczy, wygląda to pięknie, byle do kwietnia :D
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 424
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 558 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: qreqorek »

Update z prac nad tłumaczeniem.

Wgrane zostały dwa kolejne Gearloki: Ghillie i Nugget.
Pod tym adresem aktualna lista przetłumaczonych rzeczy i link do plików viewtopic.php?f=61&t=68865.
Przetłumaczonych jest sporo kart z Age of Tyranny i 40 Days of Dealore, prace nad utworzeniem PDFów w trakcie.
Za nowe Gearloki podziękowania prosze kierować do bexolini.
Grahf
Posty: 166
Rejestracja: 08 mar 2020, 10:03
Has thanked: 41 times
Been thanked: 25 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: Grahf »

Tak z ciekawości, jak dobre jest Undertow względem podstawki?
venomik
Posty: 556
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 251 times
Been thanked: 266 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: venomik »

Grahf pisze: 28 mar 2022, 19:07 Tak z ciekawości, jak dobre jest Undertow względem podstawki?
To trochę zależy od tego w jakim kontekście pytasz.
Największą wadą Undertow w porównaniu do pierwszej podstawki jest mniejsza ilość Gearlocków. Nie wyobrażam posiadania sobie 4 lub mniej, a co dopiero wyłącznie dwójka dostępna w tym pudełku. Zwłaszcza, że nie jestem wielkim fanem Duster. Choć z drugiej strony Stanza jest obecnie moją ulubioną postacią.
Drugą zaleta podstawki jest bardzo fajna mieszanina tych postaci. Trochę generyczne (tank, medyk), ale mające swoje specyficzne podejście do danego archetypu postaci. Jak tank, który potrafi tak przywalić swoimi tarczami, że klękajcie narody ;)
Dodatkowo Tantrum jako wariacja na temat barbarzyńcy daje kapitalną radość z gry, podobnie jak regularnie boomer (choc bardziej w koopie niż solo).
Trzecim, już tak całkiem, całkiem najmniejszym argumentem za TMB1 są umiejętności złoli. Są takie bardziej naturalne, oczywiste, mniej przekombinowane. Ale tak uśredniając - bo wciaż w obu są fajne, mniej fajne i takie, których nie lubię. Niemniej proporcje są na korzyść TMB1.

ALE
Undertow ma znacznie lepsze spotkania. I to z wielu powodów:
- same karty sa róznorodne, ale mniej przekombinowane
- mata walki ma dwie strony, które mają inne opcje ustawiania postaci i wrogów
- są wprowadzone dwa nowe typy złych, które są wprowadzane przez kart spotkania. Szczególnie walka z mackami jest unikalna i zawsze lubię jak wychodzą. Ich mechanika pojawiania się na zewnątrz tratwy i niszczenia jej daje sporo frajdy z rozgrywki
- wprowadzone jest zróżnicowanie w kartach pierwszych spotkań.
I to dla mnie jest naprawdę wielkim plusem. Od kiedy mam Undertow to TMB1 służy mi bardziej jako dostarczyciel postaci, czasem złoli, przedmiotów,, ale jednak core rozgrywki biorę z Undertow.
Przykładowo grając w podstawke jesteś narażony na sytuacje, gdzie najpierw rozgrywasz 3 spotkania dokładnie takie same jak zawsze, później dostajesz dwa jakieś dziwaczne zadania typu rozwalanie monumentów i innych koszy, by po pierwszej normalnej walce ogarnąć, że zaraz musisz atakować bossa, bo inaczej przegrywasz.
Grahf
Posty: 166
Rejestracja: 08 mar 2020, 10:03
Has thanked: 41 times
Been thanked: 25 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: Grahf »

Dzięki za bardzo obszerną odpowiedź!

Czyli mogę używać postaci z podstawki w Undertow?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8763
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2676 times
Been thanked: 2358 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: Curiosity »

Akurat godzinę temu, CTG wrzuciło nowy materiał o Undertow na swój kanał 8)

https://www.youtube.com/watch?v=mnJQXGz77Ws
Too Many Bones: Undertow Setup Guide
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2439
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 531 times
Been thanked: 460 times
Kontakt:

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: Jiloo »

Grahf pisze: 29 mar 2022, 00:08 Czyli mogę używać postaci z podstawki w Undertow?
Wszystkie Gearlocki są grywalne w obu częściach. W Undertow masz natomiast 3-punktowych Baddies, których nie użyjesz z podstawką, ale poza tym Baddies też możesz łączyć (większa różnorodność).
Jeśli masz zamiar kupić same Undertow – co jest fajną, nieco tańszą opcją na start – to jednak warto dokupić jednego czy dwóch Gearlocków dla urozmaicenia. Dzięki temu też Undertow z gry dla 1-2 osób, stanie się grą 1-4.

PS. Nie mam jeszcze swojej kopii Undertow, ale ogrywałem pudełko kolegi i bardzo lubiłem grać Duster i jej wilkiem.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Grahf
Posty: 166
Rejestracja: 08 mar 2020, 10:03
Has thanked: 41 times
Been thanked: 25 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: Grahf »

Dzięki.

Mam swój egzemplarz podstawki i waham się nad Undertow :wink:
venomik
Posty: 556
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 251 times
Been thanked: 266 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: venomik »

Grahf pisze: 29 mar 2022, 00:46 Mam swój egzemplarz podstawki i waham się nad Undertow
Jak często grasz i w jakim składzie?
Dhel
Posty: 705
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 468 times
Been thanked: 394 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: Dhel »

Z wyjątkiem Splice & Dice każdy z dużych dodatków jest warty kupienia jeśli gra często wraca na stół. S&D też ale wg mnie jako ostatni. A Undertow ma fajną kampanię, w przygodę wpleciona jest przeprawa tratwą, jednego z najfajniejszych Gearlocków ( Stanza).
Ale mówię to z perpektywy psychofana, który nawet książki o gearlockach zamówił, także tego.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2439
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 531 times
Been thanked: 460 times
Kontakt:

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: Jiloo »

Dhel pisze: 29 mar 2022, 14:33 Z wyjątkiem Splice & Dice każdy z dużych dodatków jest warty kupienia jeśli gra często wraca na stół. S&D też ale wg mnie jako ostatni. A Undertow ma fajną kampanię, w przygodę wpleciona jest przeprawa tratwą, jednego z najfajniejszych Gearlocków ( Stanza).
Też tak uważam. Sam zostawiam sobie S&D na sam koniec. Wraz z nim też Lab Rats, bo tematycznie są powiązani.
Ale mówię to z perpektywy psychofana, który nawet książki o gearlockach zamówił, także tego.
Też się czaję na książki, ale stwierdziłem, że najpierw wolę zainwestować w zawartość do grania.
Ogólnie uwielbiam artbooki i różne elementy dookoła tematyczne nawiązujące do świata danej gry (i w planszówkach i grach wideo).
Grahf pisze: 29 mar 2022, 00:46 Mam swój egzemplarz podstawki i waham się nad Undertow
Jeśli nie masz 40 Days in Daelore i Age of Tyrany to też warto pomyśleć, bo dają więcej dobra do podstawki.
W Undertow podobało mi się, że jest więcej wydarzeń początkowych. W podstawce tłuczesz ciągle te same. Ale to zostało naprawione właśnie w Age of Tyrany (po 7 nowych na każdy dzień). Zaś 40 Days dodaje trochę wydarzeń i wrogów.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Grahf
Posty: 166
Rejestracja: 08 mar 2020, 10:03
Has thanked: 41 times
Been thanked: 25 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: Grahf »

venomik pisze: 29 mar 2022, 01:04
Grahf pisze: 29 mar 2022, 00:46 Mam swój egzemplarz podstawki i waham się nad Undertow
Jak często grasz i w jakim składzie?
Jeszcze nie grałem 8)
venomik
Posty: 556
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 251 times
Been thanked: 266 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: venomik »

Grahf pisze: 29 mar 2022, 22:24 Jeszcze nie grałem
:D
To moze inaczej: dlaczego pytasz? Bo jeśli zastanawiasz sie co wziąć to Undertow bez dodatkowych gearlocków mija się z celem.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2439
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 531 times
Been thanked: 460 times
Kontakt:

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: Jiloo »

venomik pisze: 29 mar 2022, 22:42
Grahf pisze: 29 mar 2022, 22:24 Jeszcze nie grałem
:D
To moze inaczej: dlaczego pytasz? Bo jeśli zastanawiasz sie co wziąć to Undertow bez dodatkowych gearlocków mija się z celem.
Grahf pisze: 29 mar 2022, 00:46 Mam swój egzemplarz podstawki i waham się nad Undertow :wink:
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Grahf
Posty: 166
Rejestracja: 08 mar 2020, 10:03
Has thanked: 41 times
Been thanked: 25 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: Grahf »

venomik pisze: 29 mar 2022, 22:42
Grahf pisze: 29 mar 2022, 22:24 Jeszcze nie grałem
:D
To moze inaczej: dlaczego pytasz? Bo jeśli zastanawiasz sie co wziąć to Undertow bez dodatkowych gearlocków mija się z celem.
W sensie kolekcjonerskim, czy gra w ten dodatek jest porównywalnie dobra jak podstawka :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2439
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 531 times
Been thanked: 460 times
Kontakt:

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: Jiloo »

Grahf pisze: 30 mar 2022, 19:18 W sensie kolekcjonerskim, czy gra w ten dodatek jest porównywalnie dobra jak podstawka :mrgreen:
Subiektywnie tak, a nawet lepsza. Undertow dodaje nowe mechaniki, poprawia trochę braków podstawki (3 pierwsze spotkania wciąż te same), ma wbudowaną kampanię, dwa fajne Gearlocki. Same plusy.

Dodam tylko że choć grałem w Undertow to swojej kopii jescze nie mam. Wolałem kupić 40 Days i Age of Tyrany żeby bardziej ograć podstawkę. Teraz wsparłem tez Unbreakable, wiec Undertow trochę poczeka.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3359
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1285 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: seki »

Undertow rzeczywiście jest rozszerzone o nowe mechaniki tratwy, bardziej skomplikowane skille, a i sami gearlodzy są ciekawi ale również bardziej skomplikowani zwłaszcza Stanza. Wolę Nugget. Stanza to genialny projekt postaci ale gra nią jest dla mnie bardziej chaotyczna a ja lubię mieć większą kontrolę nad świadomym rozwojem Undertow można nazwać świetnym standalone rozszerzeniem ale gdybym znów miał kupować od nowa z bagażem doświadczeń to znów zaczął bym od podstawki. Więcej, ciekawiej, bardziej skomplikowane brzmi fajnie ale jako następny krok po zapoznaniu się z TMB. Osobiście polecał bym również rozwinąć podstawkę (sam tak zrobiłem jak Jillo) a dopiero później Undertow. Jeśli jednak kogoś ogranicza budżet to tańsze Undertow jako jedyne pudło z TMB nie będzie głupim wyborem.
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 331
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: skiba »

Postanowiłem dorzucić swoich kilka groszy w temacie stworzenia polskiego tłumaczenia do TMB. Mianowicie rzeczą, która w mojej ocenie najbardziej wpłynęłaby na gameplay podczas rozgrywki są karty spotkań. Spotkania są pisane kwiecistym językiem, który często ciężko jest zrozumieć. Chłopaki pracują nad tłumaczeniem kart i porobili już karty z podstawki. Wziąłem więc stworzone PDFy z kartami, trochę je pociąłem na mniejsze kawałki i taka wyszukiwarka kart powstała:

https://bones.coding.buzz/

W wyszukiwarce możecie szukać po numerze karty (np. 13) albo po nazwie tyranta (np. "Nom"). Po kliku w kartę widzimy jej drugą stronę. Wyszukiwarka powinna się skalować do telefonu i śmiga na przeglądarkach, których używam. Nie chce mi się sprawdzać i kombinować z Internet Explorerem i innymi dziwadłami, ale jak znajdziecie jakieś wizualne babolce to możecie PMkę słać :)

Czekam na pliki ze spotkaniami i tyrantami z rozszerzeń. Jak tylko do mnie trafią podegram wyszukiwarkę kart :-)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
venomik
Posty: 556
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 251 times
Been thanked: 266 times

Re: Too Many Bones (Josh J. Carlson, Adam Carlson)

Post autor: venomik »

Grahf pisze: 30 mar 2022, 19:18 W sensie kolekcjonerskim, czy gra w ten dodatek jest porównywalnie dobra jak podstawka
Skoro masz podstawkę to Undertow jest lepsze ;)
Jakbyś nie miał podstawki to mógłbys trochę narzekać na ilość gearlocków czy lekko przekombinowane umiejętności wrogów, ale w tej sytuacji to bierz.
seki pisze: 30 mar 2022, 20:59 i sami gearlodzy są ciekawi ale również bardziej skomplikowani zwłaszcza Stanza. Wolę Nugget. Stanza to genialny projekt postaci ale gra nią jest dla mnie bardziej chaotyczna a ja lubię mieć większą kontrolę nad świadomym rozwojem
Ciekawe. Stanza dla mnie jest kompletnym przeciwieństwem chaosu. Przecież tą postacią możesz grać na samych kościach pieśni, czyli nie rzucać żadną kościa umiejętności w trakcie walki. Jedynie atak, obrona i decyzje jakie pieśni jak odpalać. To jedyny gearlock, gdzie dosłownie planuję na trzy tury do przodu, bazując na tym co chce robić, ile mam Focusu i jakich wrogów mam przed sobą.
Ba, nawet twórcy bardzo fajnie zadbali o skalowanie wszystkiego. Nawet jak wyrzucisz mało Focusu przed walką, to:
- jeśli to są pierwsze spotkania i masz 1-2 piesni rozwiniete: cały czas co turę masz sporą szansę na podbicie Focusu o jeden z backup planu, który wymaga tylko jednego symbolu kości
- jeśli masz już kilka kości rozwiniętych - możesz sobie je rzucać w celu zdobycia w danym momencie większej ilości Focusu.
Chociaż wciaż to Stanza jest dla mnie gearlockiem, który najbardziej potrzebuje Innate+1 w grze solo. Przynajmniej z tych, co mam. I nawet nie tylko chodzi o samą siłę tej umiejętności, ale o fakt utrzymania kontroli nad tym, co się może stać na planszy.
ODPOWIEDZ