Jaką grę kupić następną?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
rufio
Posty: 38
Rejestracja: 21 sie 2007, 16:59
Lokalizacja: Bielsko Biała
Has thanked: 1 time

Jaką grę kupić następną?

Post autor: rufio »

Witam

Mam pytanie do bardziej doświadczonych graczy którzy już nie jedną planszę przegryźli. Poszukuję gry która sprawdziła by się w gronie moich znajomych. Jako wytyczne mogę podać w jakim zakresie sprawdziły się gry które posiadam aktualnie(w skali ocen szkolnych gdzie 6 oznacza najwyższy poziom):
- Osadnicy - 6
- Wsiąść do pociągu - 6
- Cytadela - 6
- Fasolki - 5
- Ligretto - 6
- Caylus - 2
- Niagara - 3
- 6bierze - 5
- Jungle speed - 6
- Neuroshima Hex - 3

Mam nadzieję że powyzsza lista (nie zawierająca wszystkich gier) mniej więcej odzwierciedli to czego potrzebuję.
Może ktoś potrafi coś podpowiedzieć na jakie pozycje zwrócić uwagę.
Z góry dzięki za sugestie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: mst »

Rzuć okiem na Thurn und Taxis, a z bardziej egzotycznych tytułów bardzo polecam Igloo Pop. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: Odi »

Rozkład sympatii bardzo podobny do tego w mojej grupie.

Świetnie sprawdziła się w tym towarzystwie Hansa (2-4 os)
http://boardgamegeek.com/boardgame/8989

Możesz też spróbować z Wysokim Napięciem (najlepiej 4-6 os)
http://boardgamegeek.com/boardgame/2651

Mimo, że wymaga dobrej znajomości j.ang, spodobał się także Fury of Dracula (najlepiej 3-5 os)
http://boardgamegeek.com/boardgame/20963

Z gier kooperacyjnych podoba się Pandemic (2-4 os)
http://boardgamegeek.com/boardgame/30549

Teraz szukam dla tej ekipy czegoś nowego, i zwróciłem uwagę na:

Yspahan
http://boardgamegeek.com/boardgame/22345

Metropolys
http://boardgamegeek.com/boardgame/25568

Thebes
http://boardgamegeek.com/boardgame/30869

W tym zestawieniu PEWNIAKIEM jest dla mnie Hansa (jak pisałem, sprawdziła się w mojej ekipie, z tego co widzę podobnej)
Warte bliższego zainteresowania są Thebes oraz Yspahan (tylko z opisu - nie grałem)
rufio
Posty: 38
Rejestracja: 21 sie 2007, 16:59
Lokalizacja: Bielsko Biała
Has thanked: 1 time

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: rufio »

Właśnie zwróciłem uwagę na Thurn und Taxis :).
Co do anglojęzycznych to wolałbym nie gdyż niestety moja grupa biegle włada tylko językiem polskim :). Wydaje mi się iż dobrze by się sprawdziło coś co jednak ma w sobie sporą nutkę rywalizacji. Największe emocje mimo wszystko jak narazie wzbudzili osadnicy... no i może turniej w ligretto :)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: yosz »

To spróbujcie może Stone Age
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: steady »

Jeżeli Ci się uda zdobyć, bierz Uptown.
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: westwood »

Jako, że grywam ze znajomymi, którzy w planszówkach nie siedzą zbyt głęboko, to, opierając się na tych doświadczeniach, polecę:
Wysokie Napięcie (było już wspomniane, ale po prostu nie byłbym sobą gdybym nie wymienił tej gry :) )
El Grande (bardzo dobrze przyjęte przez znanych mi "niegraczy")
Bang! (patrz wyżej)
Awatar użytkownika
monga
Posty: 373
Rejestracja: 27 wrz 2005, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: monga »

steady pisze:Jeżeli Ci się uda zdobyć, bierz Uptown.
A właśnie, po tym jak mówiłeś, że w Polsce nie da się dostać wczoraj siadłam, poszukałam i znalazłam w planszomanii.

A samą grę jak najbardziej polecam, chociaż nie uważam żeby cena 80 zł była tutaj adekwatna. Ale takie 20$ już tak :D
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: steady »

monga pisze:A właśnie, po tym jak mówiłeś, że w Polsce nie da się dostać wczoraj siadłam, poszukałam i znalazłam w planszomanii.A samą grę jak najbardziej polecam, chociaż nie uważam żeby cena 80 zł była tutaj adekwatna. Ale takie 20$ już tak
Powaga? Ja już nie szukałem jej jakiś czas. Fakt, cena wysoka, ale gra daje mnóstwo funu!
Awatar użytkownika
monga
Posty: 373
Rejestracja: 27 wrz 2005, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: monga »

Tak, zdecydowanie :D
Zasady bardzo proste, interakcja jest, jedna rozgrywka myślę że w 30-40 minutach się zamknie.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: yosz »

Ja odebrałem Uptown właśnie z planszomanii w piątek przed Pionkiem, dlatego można było go też znaleźć na Pionkowym stole z grami. Nie wiem jeszcze jak gra się spisuje w różnym towarzystwie (wśród graczy na pewno dobrze jest przyjmowana). Wykonanie gry jest na b. wysokim poziomie, a jak doliczyć koszt wysyłki z USA to te 80zł nie jest tak dużo (szczególnie że $ rośnie w siłę ;) )
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: Earl_MW »

Ja przepraszam, ale szanowni przedpiścy chyba raczą żartować z tym Wysokim Napięciem. Generalnie na pierwszy rzut oka widać, że w grupie popularnością cieszą się się gry lightowe, imprezowe i takie tam, a jak co cięższe, to sorry, nie ta bajka. Ja rozumiem, że można uważać WN za najlepszy wynalazek od czasów odkrycia planszy, ale bez przesady. Wysokie Napięcie, oczywiście. :twisted:

Earl

P.S. Jak na złość niczego nie proponuję, bo u nas z kolei im cięższa gra, tym lepiej. Albo zaproponuję. Thebes/Jenseits von Theben.

E.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: Odi »

Jako "przedpiśca" proponujący WN zaznaczam, że gra została dobrze przyjęta w mojej grupie, o w gustach całkiem podobnej do grupy rufia. Dlatego znalazła się na liście moich propozycji
rufio
Posty: 38
Rejestracja: 21 sie 2007, 16:59
Lokalizacja: Bielsko Biała
Has thanked: 1 time

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: rufio »

U nas faktycznie najlepiej sprawdzają się gry lightowe z elementem rywalizacji. Najlepiej wchodzą takie gry w których podczas pierwszej rozgrywki nowe osoby mogą grać na tym samym poziomie (albo przynajmniej tak im się wydaje) co pozostali. Więc zasady nie powinny być tłumaczone zbyt długo i nie powinny być zbyt zawiłe.
Inaczej będzie jak po pierszej rozgrywce w np. Caylusa kiedy to moi znajomi maja mieszane uczucia gdyż nie każdy załapał wszystkie zasady, grało się stosunkowo długo (ponad 2 godz) i nikt nie wie dlaczego wygrałem ja :) (czytałem wcześniej zasady). Dlatego też trudniej ich namówić na kolejną partyjkę (drugą) Caylusa niż np. Osadników (setną).
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: eazydoor »

Nieustająco podpowiem Carcassonne, lekka i ma proste zasady, a element rywalizacji też może byc spory. Odradzam TuTa, tam ciężko o taką bardziej bezpośrednią rywalizacje, a sądząc po ocenach - tego chcą :D
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: Odi »

To jest niestety także problem mojej grupy - "lubimy gry, które już znamy" :/
Wykazują sporą niechęć do nowych, nieco bardziej skomplikowanych gier, a jak coś jest po angielsku, to "łolaboga".... :/

WN zostało jednak przyjęte dobrze, bo zasady ma w gruncie rzeczy banalne. No i dość trudno w tej grze zostać z tyłu. Stąd myślę, że WN jest dla Ciebie i tak zakupem obowiązkowym, bo zajmie miejsce Caylusa (jako gra zarówno inteligentna i mózgożerna, jak też bardzo przyswajalna i emocjonująca).

Propozycji podaliśmy Ci dosyć dużo - znajdź czas, żeby o nich poczytać, poznać zasady etc etc. Dla takiej grupy szczególnie ciężko jest kupić pasującą im grę, stąd wyboru dokonać musisz rozważnie
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: eazydoor »

Pomyśl o Puerto Rico, mimo poczatkowego stresu przy poznawaniu zasad rewelacyjnie sprawdza się towarzysko. po pierwszej partii wszsytko staje się intuicyjne i ludzie sięwciągają. U mnie naprawdę ta gra się sprawdziła, plus jest miła dla oka i każdy ma własną małą planszę :D
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: Tommy »

eazydoor pisze:Pomyśl o Puerto Rico, mimo poczatkowego stresu przy poznawaniu zasad rewelacyjnie sprawdza się towarzysko. po pierwszej partii wszsytko staje się intuicyjne i ludzie sięwciągają. U mnie naprawdę ta gra się sprawdziła, plus jest miła dla oka i każdy ma własną małą planszę :D
Miła dla oka i każdy ma swoją plansze to jest gra pod tytułem Stone Age :D . I pomimo tego, że to zupełnie co innego (tutaj kostki a w Puerto Rico jednak czysta strategia/taktyka) to SA zdecydowanie w moim towarzystwie zwyciężył z Puerto Rico (PR leży na półce i się kurzy....)
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
jar_on
Posty: 90
Rejestracja: 23 cze 2007, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: jar_on »

Z mojego doświadczenia, zawsze dobrze sprawdzało się Carcassonne :) ... ale chyba poleciłbym coś innego:

Wings of War, bardzo lekka gra o fantastycznej mechanice, opowiadająca o pojedynkach powietrznych w czasie 1 WŚ... w którą da się bawić z absolutnie dowolną ilością ludzi <choć koszt jest wtedy nienajmniejszy>

albo

Wings of War: Dawn of War gdzie zawartość podstawowego pudełka pozwala grać 6ciu osobom na raz :)
"Your game and Your rules but it doesn't mean I have to play."
Zbiór - http://tinyurl.com/6dhbfw
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: westwood »

Earl_MW pisze:Ja przepraszam, ale szanowni przedpiścy chyba raczą żartować z tym Wysokim Napięciem. Generalnie na pierwszy rzut oka widać, że w grupie popularnością cieszą się się gry lightowe, imprezowe i takie tam, a jak co cięższe, to sorry, nie ta bajka. Ja rozumiem, że można uważać WN za najlepszy wynalazek od czasów odkrycia planszy, ale bez przesady. Wysokie Napięcie, oczywiście. :twisted:

Earl
Ja WN wymieniłem zupełnie świadomie i bez żartów. Grałem z osobami mało obeznanymi w planszówkach i wszystkim się podobało. Jak wspomniał Odi - zasady tej gry są łatwo przyswajalne. Zazwyczaj po 2 kolejkach nowy gracz wie już jak gra działa. A mechanizm ustalania kolejności powoduje, że nawet gry nie znając nie pozostaje się widocznie z tyłu.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: Ink »

Ja tylko zwroce uwage, ze osoby "nie obeznane w planszowkach" i osoby "lubiace lekkie pozycje" to wbrew pozorom nie jest ta sama grupa.

Co innego stary szachista, ktory jest zdecydowanie "nie obeznany", a ktoremu pewnie beda podchodzic ciezsze gry, jesli kto mu je pokaze, a zupelnie co innego czlowiek, ktory sprobowal juz 20 pozycji i uznal, ze te ciezkie mu sie nie podobaja.

Nie kazdy ewoluuje od lekkich do ciezkich.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: Earl_MW »

Alleluja! Właśnie tak. Z tego, co napisał Rufio, stworzył mi się obraz grupy lubiącej gry lekkie. Mógłbym długo opowiadać o tym, ile to osób kompletnie nie obeznanych w planszówkach wciągnąłem w to niecne hobby za pomocą Caylusa (i wszystkim się podobało), ale to nie jest ten przypadek.

Popatrzyłem za to na zawartość półeczki i wyszło mi, że poleciłbym jeszcze Banga...

Earl
rufio
Posty: 38
Rejestracja: 21 sie 2007, 16:59
Lokalizacja: Bielsko Biała
Has thanked: 1 time

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: rufio »

U nas faktycznie jest taka sytuacja. Ludzie lubią gry lżejsze. Padło nawet stwierdzenie że ilość zasad i czas ich przyswajania jaki jest w Osadnikach jest optymalny. Zresztą sam to zauważyłem gdy próbowałem tłumaczyć coś innego. Zapomniałem jeszcze o jednej grze która ostatnio u nas się sprawdza. Cash and Guns w skali którą założyłem na początku posta to też zdecydowanie 6.
W grupie znajdują się ludzie którzy są zainteresowani cięższymi ale o nich pomyślę w dalszej kolejności... zresztą mam jeszcze Caylusa. :)
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: cezaras »

dla tych danych które podałeś, to w ciemno polecam:
Yspahan - (ktoś już podawał)
Alhambra
Razzia,
Ingenious

to są gry, w które gramy z ludźmi, którzy albo zaczynają, albo którzy grali już sporo ale Puefrto Rico cały czas jest dla nich nie do zaakceptowania ze względu na ilość reguł.
Ostatnio to wśród takich graczy rej wodzi zdecydowanie Alhambra
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką grę kupić następną?

Post autor: westwood »

Patrząc na podaną listę, widzę tylko jedną "ciężką" grę - Caylus. IMO ciężko na tej podstawie wyrokować, że dane osoby "wolą gry lżejsze" (chyba, że lista jest niekompletna). W taki wypadku bedę się upierał, że WN (ale także PR) to propozycja warta rozważenia. Tym bardzie, że, jak nadmieniłem, zasady są raczej łatwo przyswajalne.
ODPOWIEDZ