Gry, które przetrwały próbę czasu

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Fenomen szachów polega na tym że od tej gry wiele się nie wymaga, po prostu szachy to szachy, figurki i plansza, owszem są drewniane, plastikowe, szklane, marmurowe itd. Ale to z czego są one wykonane nie przeszkadza w rozegraniu partii bo szachy to mechanika, mechanika która się nie zestarzeje nigdy. Wykonanie właściwie nie ma znaczenia liczy się tylko mechanika i to co dzieje się w głowie.
A takie Zamki Burgundii, co z tego że fajna mechanika jak ktoś powie, e nie kupuje bo gra jest brzydka i wolę kupić Great western trail, bo i fajna mechanika i ładnie wygląda. Albo takie Yamatai, ktoś powie piękna gra ale zero klimatu i średnia mechanika.
Szachy nie mają takich dylematów.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Yig
Posty: 70
Rejestracja: 21 paź 2016, 12:22
Been thanked: 1 time

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Yig »

Szachy posłużyły też do porównania umysłu ludzkiego z mocą obliczeniową komputerów (taki dodatkowy fenomenik), które to w swoim czasie próbowały go naśladować. Wynika z tego, że szachy są grą zgoła matematyczną - możliwą do obliczenia w rodzaju i kombinacji ruchów.
Do niedawna taką trudność stanowiła gra w Go, dla której również powstają coraz to lepsze implementacje komputerowe -może mniej ale coraz bardziej popularna w Polsce.
Popularność gier tworzy również ich miejsce występowania, co dotyczy właśnie szachów i go.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: zakwas »

Yig pisze:Do niedawna taką trudność stanowiła gra w Go, dla której również powstają coraz to lepsze implementacje komputerowe
AlphaGo już pokonało najlepszych mistrzów Go na świecie, jakby ktoś nie zauważył. ;)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: hipcio_stg »

Moje wszystkie gry wytrzymały próbę czasu. Żadnej nie sprzedałem :D
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: yNidhogg »

hipcio_stg pisze:Moje wszystkie gry wytrzymały próbę czasu. Żadnej nie sprzedałem :D
Właśnie ... co nam po grach które 'przetrwają próbę czasu' skoro nawet dziś dziś nie każdy (mniejszość) gra w szachy, słucha Mozarta lub czyta Tołstoja. To że istnieje jakiś kanon 'nieśmiertelnych' gier ma niewielki wpływ na to w co będziemy grać w przyszłości.
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Sir_Yaro »

Serio uważasz, że sa ludzie ktorzy nie wiedza jak sie gra w szachy ? W sensie, że w ogole nie wiedzą o co w tym chodzi ?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: MichalStajszczak »

Myślę, że gdyby zrobić ankietę uliczną, to na 100 zapytanych osób z 90 wiedziałoby, co to takiego szachy. Natomiast wątpię by chociaż 10 potrafiło wymienić choć jedną grę z pierwszej dziesiątki bgg
Yig
Posty: 70
Rejestracja: 21 paź 2016, 12:22
Been thanked: 1 time

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Yig »

MichalStajszczak pisze:Myślę, że gdyby zrobić ankietę uliczną, to na 100 zapytanych osób z 90 wiedziałoby, co to takiego szachy. Natomiast wątpię by chociaż 10 potrafiło wymienić choć jedną grę z pierwszej dziesiątki bgg
A szachy nie są w pierwszej dziesiątce bgg??????? :shock: :lol:
Może 90% ankietowanych słyszało, że jest taka gra jak szachy, ale wątpie by 40% znało ruchy nie mówiąc już o bezbłędnym setupie. Grałem w jakichś turniejach, ale poza nimi nie spotkałem jeszcze amatora szachów który znał en passant.

A jeśli jesteśmy przy czymś nienowoczesnym to chyba nikt jeszcze nie wspomniał o starej dobrej "Bitwie morskiej" w najprostszej postaci, gdzie za planszę posłużyć może kartka w kratkę, a "znaczniki" rysujemy na bieżąco długopisem :wink:
I pewnie parę innych takich szkolnych print'n'playów.
Ach, no i jeszcze nieśmiertelne, występujące w niezliczonych klonach "Snakes und Ladders" :evil:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: MichalStajszczak »

Yig pisze:ale wątpie by 40% znało ruchy nie mówiąc już o bezbłędnym setupie
Ale to i tak zdecydowanie więcej niż osób, potrafiących bezbłędnie zrobić setup np. Zamków Burgundii :D
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 723
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 85 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: kempy »

adam_k27 pisze:Ja jakiś czas temu próbowałem zagrać w "Odkrywców Nowych Światów", ale wymiękłem. Jak dla mnie gra się baaaaardzo zestarzała. Kiedyś jak nie było komputerów to było łał, ale teraz rzucanie co chwilę kostką i porównywanie jakichś parametrów liczbowych, odczytywanie wyników w w tabelce. Nuuuda. Kto ma dziś tyle czasu by w to grać?
Po ponad dwudziestu paru latach odświeżyłem sobie tą grę dzięki modułowi do Vassala i nie żałuję. Jasne, większość gry to rzucanie kostkami, ale sama zabawa z odkrywaniem na nowo co i gdzie zabrać żeby zminimalizować ryzyko i zmaksymalizować szansę znalezienia czegokolwiek w oparciu o planowane miejsce lądowania oraz ogólna tendencja do ginięcia w najmniej spodziewanym momencie mnie po raz kolejny urzekła. Jestem po kilku grach i żadnej nie udało mi się wygrać, więc ambicjonalnie dam jeszcze grze kilkukrotną szansę i pewnie wrócę do niej ponownie za kilka lat.

PS. ONŚ jak się okazało mają trochę błędów w instrukcji i na samych paragrafach też. Do tego nie zawierają klaryfikacji i opcjonalnych zasad sugerowanych przez autora oryginału czyli Voyage of the B.S.M. Pandora. W tym jednej mega krytycznej czyli uwzględnianiu na hexach kosztu ruchu/eksploracji wyłącznie najbardziej czasochłonnego rodzaju terenu z pośród równiny/wzgórz/gór/urwiska a nie ich sumy. Moduł Vassal ma te wszystkie poprawki pod ręką.

---

Natomiast zupełną porażką i stratą czasu była moja ponowna konfrontacja z Labiryntem Śmierci (czyli Citadel of Blood). Też dzięki modułowi do Vassal. Gra postarzała się niemiłosiernie i jest po prostu niesamowicie prostacka i przede wszystkim bardzo, ale to bardzo nudna.
Ostatnio zmieniony 04 mar 2018, 12:27 przez kempy, łącznie zmieniany 1 raz.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Faello
Posty: 230
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Faello »

.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2024, 12:42 przez Faello, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Gry, które przetrwały próbę czasu

Post autor: kaszkiet »

I po co ten protekcjonalny ton?
Faello
Posty: 230
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Re: Gry, które przetrwały próbę czasu

Post autor: Faello »

.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2024, 12:42 przez Faello, łącznie zmieniany 1 raz.
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Gry, które przetrwały próbę czasu

Post autor: sidmeier »

kaszkiet pisze:I po co ten protekcjonalny ton?
Jedyna protekcjonalna i pretensjonalna wypowiedź w tym wątku to twoja powyżej.

Zgadzam się z wczesniejszym gościem, że niewiele gier przetrwa czas. Sama mechanika z deczka, ale karty, czy cała krasa figurek już niezbyt. Niczym figurki Talizmana, kiedyś hit, dziś już odeszło w zapomnienie prawdziwych graczy.
Awatar użytkownika
m0ty1
Posty: 60
Rejestracja: 04 sie 2017, 18:03
Lokalizacja: K-staw
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: m0ty1 »

Sir_Yaro pisze:Serio uważasz, że sa ludzie ktorzy nie wiedza jak sie gra w szachy ? W sensie, że w ogole nie wiedzą o co w tym chodzi ?
Jak już odkopane to odpowiem cytatem:
"Pilka Nozna jest jak gra w szachy... tylko ze bez kostki." L. Podolski.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: adam_k27 »

Sir_Yaro pisze:Serio uważasz, że sa ludzie ktorzy nie wiedza jak sie gra w szachy ? W sensie, że w ogole nie wiedzą o co w tym chodzi ?
Zdziwiłbyś się jak wiele jest takich ludzi. Od jakiegoś czasu prowadzę zajęcia z szachów dla dzieci w przyparafialnej świetlicy i sam się zdziwiłem. Grę w szachy kojarzy praktycznie każdy - tzn wie ze się gra na szachownicy jest tam król, "królówka" i inne jeszcze figury. Na tym jednak powszechność znajomości szachów się kończy. Powiedziałbym że ponad 50% ludzi nie potrafi grać w szachy - nie zna zasad i nigdy nie grała.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: GRY, KTÓRE PRZETRWAŁY PRÓBĘ CZASU

Post autor: Sir_Yaro »

adam_k27 pisze:
Sir_Yaro pisze:Serio uważasz, że sa ludzie ktorzy nie wiedza jak sie gra w szachy ? W sensie, że w ogole nie wiedzą o co w tym chodzi ?
Zdziwiłbyś się jak wiele jest takich ludzi. Od jakiegoś czasu prowadzę zajęcia z szachów dla dzieci w przyparafialnej świetlicy i sam się zdziwiłem. Grę w szachy kojarzy praktycznie każdy - tzn wie ze się gra na szachownicy jest tam król, "królówka" i inne jeszcze figury. Na tym jednak powszechność znajomości szachów się kończy. Powiedziałbym że ponad 50% ludzi nie potrafi grać w szachy - nie zna zasad i nigdy nie grała.
No to własnie tyle bym się standardowo spodziewał - o co chodzi, a nie jak w to grać.

p.s. adam_k27 chyba domena z podpisu Ci wygasła i teraz jak tam się wejdzie to dostaje się holenderskie reklamy tantrycznego seksu analnego :mrgreen: :mrgreen: Serio. Może rozważ usunięcie? :D
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Gry, które przetrwały próbę czasu

Post autor: MataDor »

Jeśli chodzi o wymiar ponad 25 lat to taki okres przetrwało u mnie tylko „Survive!”
https://en.wikipedia.org/wiki/Escape_fr ... rdgame.jpg
Grę dostałem 34 lat temu w wieku 8 lat i dalej co kilka lat wraca na stół. Oczywiście swoje „złote dni” ma już dawno za sobą, czyli okres liceum i studiów.
To pozycja która zawsze bardzo odpowiadała moim znajomym którzy generalnie w gry nie grywają i nie specjalnie lubią taką formę spędzania czasu. Jednakże interakcja, prostota, szybkość rozgrywki, agresywność i klimat bardzo przypadły wszystkim do gustu. 3 tygodnie temu też grałem 2 partie pod rząd :)
Mam też nowe wydanie gry, ale zawsze wolimy to stare ledwo żywe, swego czasu zalane nawet piwem…. Gra swoje przeżyła! Za młodych lat zwiedziła pół Polski

I tak jeszcze odniosę się do szachów. Właśnie sobie przypomniałem że grałem w nie kiedyś regularnie, mam jakieś nawet 2 nagrody książkowe za wygranie jakiś turniejów na Ursynowie. Bardzo mi wtedy odpowiadały.
A teraz? Nie wiem co musiało by się stać żeby ktoś mnie zaciągnął do partii szachów… Ale co jak co, trudno szachom odmówić pozycji gry ponadczasowej
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
ODPOWIEDZ