Bohnanza: Dodatek Pierwszy

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Bohnanza: Dodatek Pierwszy

Post autor: tassman »

Opisana jest ze wprowadza wariant taktyczny. Czy ktos moze powiedziec kto gral co to za wariant taktyczny i jak sie sprawdza?
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Bohnanza: Dodatek Pierwszy

Post autor: waffel »

Dodatek (Erweiterungs-Set) ma w instrukcji na końcu opisane dwa warianty:

1. Po końcu gry można posadzić karty z ręki, ale zachowując kolejność.

2. Można handlować przehandlowanymi już raz kartami.

Nie wiem, który z nich to taktyczny :) z żadnym nie grałem bo wydają się nieciekawe. Są jeszcze zadania (Auftrag) opisane nie jako wariant ale jako "normalna" zasada. Polegają na tym, że dostajesz specjalne karty zadań, na których jest napisane np. że na lewym polu masz mieć 2 karty (posadzone fasole w dowolnym gatunku) a na prawym 4 no i jeśli masz to tę kartę odrzucasz i dostajesz 1 kasy. Pomysł uznałem apriorycznie za tak beznadziejny, że ani razu z tym nie zagrałem :) z tego, co słyszałem, nic nie wprowadza a komplikuje.

Dodatek kupiłem tylko dla dodatkowych gatunków fasoli: "żul" alias "kiełbaska" znany w niektórych kręgach jako "balasek" 22x w talii, kawa 24x i kakao 4x. "Ackerbohne" 3x w talii też jest wg mnie tak idiotyczne że grać się z tym nie da. Jeśli zetniesz 2 takie to zamiast monet dostajesz trzecie pole, a za ścięcie trzech chyba trzy monety. Sam pomysł z polem może i ujdzie, ale fasola 3x jest tak rzadka, że prawie nigdy się nie da nic z niej wyciągnąć.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Bohnanza: Dodatek Pierwszy

Post autor: mst »

IMHO tym "wariantem" taktycznym są właśnie zadania, które opisał waffel. My czasami z nimi gramy - dają więcej możliwości punktowania ale faktycznie w istocie gry nic to nie zmienia.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Bohnanza: Dodatek Pierwszy

Post autor: tassman »

Czy w takim razie instnieje dodatek do fasolek, ktory powoduje ciekawsza rozrywke ?
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Bohnanza: Dodatek Pierwszy

Post autor: waffel »

Ja polecam ten dodatek :) wprawdzie karty zadań i Ackerbohne (nie mam polskiej wersji) są do oddania na makulaturę, ale za to fasole 22x i 24x pozwalają grać na więcej osób. W inne dodatki nie grałem.
ODPOWIEDZ