Inis (Christian Martinez)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Inis

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Błysk pisze: 07 maja 2018, 15:25
Gambit pisze: 07 maja 2018, 13:18 Kolejny błąd chyba znalazłem na kartach. Polska wersja Kopalni brzmi delikatnie inaczej niż oryginał. Oryginalne działanie Kopalni jest takie, że zagrywa się ją podczas deklaracji manewru ataku i broniący nie ma wyboru odrzucam kartę, albo zabijam figurkę, tylko musi zrobić obie te rzeczy. Polska karta brzmi tak, jakby można było ją zagrać po rozpatrzeniu ataku zmuszając przeciwnika do dodatkowego odrzucenia karty i zabicia figurki.
Tekst oryginalny brzmi tak:
"When you perform an Attack maneuver:
The attacked player must both remove 1 exposed clan and discard 1 Action card"

Polska wersja:
"Po tym jak wykonałeś manewr ataku:
Zaatakowany przeciwnik musi odrzucić 1 kartę Akcji oraz usunąć jeden ze swoich nieufortyfikowanych klanów"

To już jest poważniejszy błąd w tłumaczeniu karty moim zdaniem.
To faktycznie dosyć gruba sprawa. Ciekawe czy faktycznie wydawca będzie drukował poprawione karty. Myślicie, że warto Portalowi mailować, że tu błąd, tam błąd, czy są już świadomi tego, że dwie karty są popsute?
Poczekajmy aż pojawi się więcej kart :wink:
To wcale nie musi być duży błąd bo manewr ataku polega tylko na wybraniu przeciwnika i na tym cały manewr ataku się kończy, a co potem ma zrobić gracz zaatakowany to opisuje karta.
W moim odczuciu jeśli dobrze zna się zasady gry to do takiej nadinterpretacji nie dojdzie.
Nie ma co też na siłę szukać dziury w całym :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Inis

Post autor: konrad.rymczak »

Dr. Nikczemniuk pisze: 07 maja 2018, 16:49
Błysk pisze: 07 maja 2018, 15:25
Gambit pisze: 07 maja 2018, 13:18 Kolejny błąd chyba znalazłem na kartach. Polska wersja Kopalni brzmi delikatnie inaczej niż oryginał. Oryginalne działanie Kopalni jest takie, że zagrywa się ją podczas deklaracji manewru ataku i broniący nie ma wyboru odrzucam kartę, albo zabijam figurkę, tylko musi zrobić obie te rzeczy. Polska karta brzmi tak, jakby można było ją zagrać po rozpatrzeniu ataku zmuszając przeciwnika do dodatkowego odrzucenia karty i zabicia figurki.
Tekst oryginalny brzmi tak:
"When you perform an Attack maneuver:
The attacked player must both remove 1 exposed clan and discard 1 Action card"

Polska wersja:
"Po tym jak wykonałeś manewr ataku:
Zaatakowany przeciwnik musi odrzucić 1 kartę Akcji oraz usunąć jeden ze swoich nieufortyfikowanych klanów"

To już jest poważniejszy błąd w tłumaczeniu karty moim zdaniem.
To faktycznie dosyć gruba sprawa. Ciekawe czy faktycznie wydawca będzie drukował poprawione karty. Myślicie, że warto Portalowi mailować, że tu błąd, tam błąd, czy są już świadomi tego, że dwie karty są popsute?
Poczekajmy aż pojawi się więcej kart :wink:
To wcale nie musi być duży błąd bo manewr ataku polega tylko na wybraniu przeciwnika i na tym cały manewr ataku się kończy, a co potem ma zrobić gracz zaatakowany to opisuje karta.
W moim odczuciu jeśli dobrze zna się zasady gry to do takiej nadinterpretacji nie dojdzie.
Nie ma co też na siłę szukać dziury w całym :wink:
Ale wiesz, że atak nie wymaga karty ;)
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Inis

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

konrad.rymczak pisze: 07 maja 2018, 16:57
Dr. Nikczemniuk pisze: 07 maja 2018, 16:49
Błysk pisze: 07 maja 2018, 15:25

To faktycznie dosyć gruba sprawa. Ciekawe czy faktycznie wydawca będzie drukował poprawione karty. Myślicie, że warto Portalowi mailować, że tu błąd, tam błąd, czy są już świadomi tego, że dwie karty są popsute?
Poczekajmy aż pojawi się więcej kart :wink:
To wcale nie musi być duży błąd bo manewr ataku polega tylko na wybraniu przeciwnika i na tym cały manewr ataku się kończy, a co potem ma zrobić gracz zaatakowany to opisuje karta.
W moim odczuciu jeśli dobrze zna się zasady gry to do takiej nadinterpretacji nie dojdzie.
Nie ma co też na siłę szukać dziury w całym :wink:
Ale wiesz, że atak nie wymaga karty ;)
Ale wiesz że mój post dotyczył opisu karty :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
deco200
Posty: 69
Rejestracja: 30 kwie 2017, 23:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Inis

Post autor: deco200 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 07 maja 2018, 16:49
Błysk pisze: 07 maja 2018, 15:25
Gambit pisze: 07 maja 2018, 13:18 Kolejny błąd chyba znalazłem na kartach. Polska wersja Kopalni brzmi delikatnie inaczej niż oryginał. Oryginalne działanie Kopalni jest takie, że zagrywa się ją podczas deklaracji manewru ataku i broniący nie ma wyboru odrzucam kartę, albo zabijam figurkę, tylko musi zrobić obie te rzeczy. Polska karta brzmi tak, jakby można było ją zagrać po rozpatrzeniu ataku zmuszając przeciwnika do dodatkowego odrzucenia karty i zabicia figurki.
Tekst oryginalny brzmi tak:
"When you perform an Attack maneuver:
The attacked player must both remove 1 exposed clan and discard 1 Action card"

Polska wersja:
"Po tym jak wykonałeś manewr ataku:
Zaatakowany przeciwnik musi odrzucić 1 kartę Akcji oraz usunąć jeden ze swoich nieufortyfikowanych klanów"

To już jest poważniejszy błąd w tłumaczeniu karty moim zdaniem.
To faktycznie dosyć gruba sprawa. Ciekawe czy faktycznie wydawca będzie drukował poprawione karty. Myślicie, że warto Portalowi mailować, że tu błąd, tam błąd, czy są już świadomi tego, że dwie karty są popsute?
Poczekajmy aż pojawi się więcej kart :wink:
To wcale nie musi być duży błąd bo manewr ataku polega tylko na wybraniu przeciwnika i na tym cały manewr ataku się kończy, a co potem ma zrobić gracz zaatakowany to opisuje karta.
W moim odczuciu jeśli dobrze zna się zasady gry to do takiej nadinterpretacji nie dojdzie.
Nie ma co też na siłę szukać dziury w całym :wink:
Zgadzam się z Dr Nikczemniukiem, po dokładnym przeczytaniu zasad gry, w trakcie rozgrywki ta karta nie wzbudziła moich żadnych wątpliwości, co do swojego działania, szczególnie, że całkiem ładnie współgra z instrukcją. W instrukcji jest wyraźnie napisane, że manewr ataku polega na tym, iż "gracz wybiera przeciwnika posiadającego na Terenie Konfliktu co najmniej jeden nieufortyfikowany Klan.
Zaatakowany gracz ma do wyboru:
• Odrzucić kartę Akcji
• Usunąć nieufortyfikowany Klan"

A na karcie kopalni, tak jak napisal Gambit ,mamy opis: "Po tym jak wykonałeś manewr ataku:
Zaatakowany przeciwnik musi odrzucić 1 kartę Akcji oraz usunąć jeden ze swoich nieufortyfikowanych klanów"

Jak dla mnie slowo "zaatakowany" w fajny sposób pokazuje tutaj, że chodzi o dokładnie ten sam moment w grze, więc kiedy normalnie gracz powinien odrzucić kartę lub usunąć klan, karta Kopalni wsakzuje na to, że w tym właśnie momencie gracz musi zrobić obie te rzeczy.

Ja nie widzę tutaj żadnego powodu do nanoszenia poprawek na karcie.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Inis

Post autor: konrad.rymczak »

Dr. Nikczemniuk pisze: 07 maja 2018, 16:49 Poczekajmy aż pojawi się więcej kart :wink:
To wcale nie musi być duży błąd bo manewr ataku polega tylko na wybraniu przeciwnika i na tym cały manewr ataku się kończy, a co potem ma zrobić gracz zaatakowany to opisuje karta.
W moim odczuciu jeśli dobrze zna się zasady gry to do takiej nadinterpretacji nie dojdzie.
Nie ma co też na siłę szukać dziury w całym :wink:
To jeszcze raz. Atak nie polega na wybraniu przeciwnika - atak polega na wybraniu przeciwnika, który w odpowiedzi na atak musi wykonać jedną z dwóch rzeczy - odrzucić kartę lub usunąć klan. Samo wybranie przeciwnika to nie jest atak :roll:

W obecnym brzmieniu karty po wykonaniu ataku przeciwniki musi odrzucić kartę i usunąć klan - co sugeruje drugi atak tym razem w wyniku działania karty.

Jest to o tyle istotne, że np. napaść zagrywamy po ataku, nie w trakcie.
Jak wg Ciebie "jeśli dobrze zna się zasady gry" pomaga w rozróżnieniu, którą z tych kart zagrać po, a którą w trakcie?

Inna rzecz, że nie ma sensu drukowania tych kart w wersji "poprawionej". Do angielskiej wersji też jest FAQ dla tych kart, więc to nie tylko kwestia tłumaczenia.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
deco200
Posty: 69
Rejestracja: 30 kwie 2017, 23:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Inis

Post autor: deco200 »

konrad.rymczak wlasnie sam potwierdziles slowa Dr piszać "atak polega na wybraniu przeciwnika, który w odpowiedzi na atak(...)", jesli przeciwnik robi cos w odpowiedzi na atak, to znaczy, ze atak sie juz dokonal, odpowiedz na niego to juz calkiem inna kwestia :D

Czy naprawde znajdzie sie chociaz jedna osoba, ktora juz grala w spolszczona wersje Inis i popelnila sugerowany przez Was blad w trakcie zagrywania tej karty? Watpie. No a jesli takiej osoby nie bedzie to chyba dobitnie bedzie swiadczyc o tym, ze opis karty nie powoduje blednej interpretacji zasad. No ale poczekajmy, moze ktos sie zglosi, gra jest na rynku od 5 dni myślę, że juz przynajmniej dwudziestu uzytkownikow forum w nią zagrało.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2018, 18:24 przez deco200, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Inis

Post autor: konrad.rymczak »

deco200 pisze: 07 maja 2018, 18:19 konrad.rymczak wlasnie sam potwierdziles slowa Dr piszać "atak polega na wybraniu przeciwnika, który w odpowiedzi na atak", jesli przeciwnik robi cos w odpowiedzi na atak, to znaczy, ze atak sie juz dokonal, odpowiedz na niego to juz calkiem inna kwestia :D
Tylko atak to jest całość, a nie pół działania (czyli nie tylko wybranie przeciwnika ale i jego reakcja)

Kartę napaść zagrywamy w trakcie ataku (jak kopalnię) czy po (jak jest w angielskiej wersji)? Bo ma to sporo znaczenie patrząc na jej działanie.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Inis

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

konrad.rymczak pisze: 07 maja 2018, 18:23
deco200 pisze: 07 maja 2018, 18:19 konrad.rymczak wlasnie sam potwierdziles slowa Dr piszać "atak polega na wybraniu przeciwnika, który w odpowiedzi na atak", jesli przeciwnik robi cos w odpowiedzi na atak, to znaczy, ze atak sie juz dokonal, odpowiedz na niego to juz calkiem inna kwestia :D
Tylko atak to jest całość, a nie pół działania (czyli nie tylko wybranie przeciwnika ale i jego reakcja)

Kartę napaść zagrywamy w trakcie ataku (jak kopalnię) czy po (jak jest w angielskiej wersji)? Bo ma to sporo znaczenie patrząc na jej działanie.
A jaka jest treść karty Napaść?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Inis

Post autor: rattkin »

Dr. Nikczemniuk pisze: 07 maja 2018, 16:49 To wcale nie musi być duży błąd bo manewr ataku polega tylko na wybraniu przeciwnika i na tym cały manewr ataku się kończy, a co potem ma zrobić gracz zaatakowany to opisuje karta.
W moim odczuciu jeśli dobrze zna się zasady gry to do takiej nadinterpretacji nie dojdzie.
Nie ma co też na siłę szukać dziury w całym :wink:
Obyś nigdy nie pisał żadnej instrukcji do gry planszowej.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Inis

Post autor: Gambit »

deco200 pisze: 07 maja 2018, 18:19 konrad.rymczak wlasnie sam potwierdziles slowa Dr piszać "atak polega na wybraniu przeciwnika, który w odpowiedzi na atak(...)", jesli przeciwnik robi cos w odpowiedzi na atak, to znaczy, ze atak sie juz dokonal, odpowiedz na niego to juz calkiem inna kwestia :D
Manewr ataku zaczyna się wybraniem celu, a kończy decyzją celu o odrzuceniu karty lub jednostki. Tak jest opisany ten manewr w instrukcji. Zatem jeśli zagrywamy coś po manewrze ataku, to zagrywamy po tym jak przeciwnik usunął kartę lub jednostkę.
deco200 pisze: 07 maja 2018, 18:19 Czy naprawde znajdzie sie chociaz jedna osoba, ktora juz grala w spolszczona wersje Inis i popelnila sugerowany przez Was blad w trakcie zagrywania tej karty? Watpie. No a jesli takiej osoby nie bedzie to chyba dobitnie bedzie swiadczyc o tym, ze opis karty nie powoduje blednej interpretacji zasad. No ale poczekajmy, moze ktos sie zglosi, gra jest na rynku od 5 dni myślę, że juz przynajmniej dwudziestu uzytkownikow forum w nią zagrało.
Znalazłem ten błąd po dyskusji na FB, gdzie właśnie karta Kopalni i Wzgórz, stnowiły mały problem z timingiem. W wersji angielskiej timing obu tych kart jest jasny. W polskiej już nie.
Dr. Nikczemniuk pisze: 07 maja 2018, 16:49 Poczekajmy aż pojawi się więcej kart :wink:
To wcale nie musi być duży błąd bo manewr ataku polega tylko na wybraniu przeciwnika i na tym cały manewr ataku się kończy, a co potem ma zrobić gracz zaatakowany to opisuje karta.
W moim odczuciu jeśli dobrze zna się zasady gry to do takiej nadinterpretacji nie dojdzie.
Nie ma co też na siłę szukać dziury w całym :wink:
Ale jeśli nie znasz dobrze, to możesz się walnąć. Zresztą, to że Ty interpretujesz to poprawnie, nie znaczy, że każdy zinterpretuje poprawnie. Uwierz, widziałem jaśniej opisane karty, które były źle interpretowane.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2018, 18:33 przez Gambit, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Inis

Post autor: konrad.rymczak »

Dr. Nikczemniuk pisze: 07 maja 2018, 18:25
konrad.rymczak pisze: 07 maja 2018, 18:23
deco200 pisze: 07 maja 2018, 18:19 konrad.rymczak wlasnie sam potwierdziles slowa Dr piszać "atak polega na wybraniu przeciwnika, który w odpowiedzi na atak", jesli przeciwnik robi cos w odpowiedzi na atak, to znaczy, ze atak sie juz dokonal, odpowiedz na niego to juz calkiem inna kwestia :D
Tylko atak to jest całość, a nie pół działania (czyli nie tylko wybranie przeciwnika ale i jego reakcja)

Kartę napaść zagrywamy w trakcie ataku (jak kopalnię) czy po (jak jest w angielskiej wersji)? Bo ma to sporo znaczenie patrząc na jej działanie.
A jaka jest treść karty Napaść?
Myślałem, że grałeś ;)

Karta w wersji EN:
Spoiler:
Dla porównania kopalnia w wersji EN:
Spoiler:
Obie są w trakcie ataku? W polskiej obie są po ataku.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Inis

Post autor: konrad.rymczak »

deco200 pisze: 07 maja 2018, 18:19 Czy naprawde znajdzie sie chociaz jedna osoba, ktora juz grala w spolszczona wersje Inis i popelnila sugerowany przez Was blad w trakcie zagrywania tej karty? Watpie.
Zgadnij skąd cała dyskusja ;) Pewnie ludzie siedzą i na siłę szukają błędu :lol:
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Inis

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

konrad.rymczak pisze: 07 maja 2018, 18:33
deco200 pisze: 07 maja 2018, 18:19 Czy naprawde znajdzie sie chociaz jedna osoba, ktora juz grala w spolszczona wersje Inis i popelnila sugerowany przez Was blad w trakcie zagrywania tej karty? Watpie.
Zgadnij skąd cała dyskusja ;) Pewnie ludzie siedzą i na siłę szukają błędu :lol:
Ja wysiadam, dziś wysłali mi pudło i jak obczaję karty to wtedy będą wnioski bardziej namacalne :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Inis

Post autor: konrad.rymczak »

Dr. Nikczemniuk pisze: 07 maja 2018, 18:40
konrad.rymczak pisze: 07 maja 2018, 18:33
deco200 pisze: 07 maja 2018, 18:19 Czy naprawde znajdzie sie chociaz jedna osoba, ktora juz grala w spolszczona wersje Inis i popelnila sugerowany przez Was blad w trakcie zagrywania tej karty? Watpie.
Zgadnij skąd cała dyskusja ;) Pewnie ludzie siedzą i na siłę szukają błędu :lol:
Ja wysiadam, dziś wysłali mi pudło i jak obczaję karty to wtedy będą wnioski bardziej namacalne :wink:
Ha, a jednak - nie widziałeś kart, ale ludzie są zbyt głupi żeby zrozumieć instrukcję :) Mój bohater <3
Pomijając to - nie ma sensu dodrukowywać "erraty" - FAQ wystarczy (jak w wersji EN).
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
bjago999
Posty: 87
Rejestracja: 03 wrz 2017, 18:01

Re: Inis

Post autor: bjago999 »

Nie wiem po co ta przepychanka, ale dla mnie ta karta znaczyla odrzucenie karty lub jednostki a następnie karty i jednostki czyli podwojnie i mimo że już się zastanawiałem czemu miała by być taka przegieta to i tak to wszystko wina tłumaczenia że nie jest to do końca jasne. W angielskiej wersji potrafili oddać jednoznacznie o co chodzi, w polskiej masz się domyślać? Błąd lokalizacji w pl moim zdaniem. Od razu dodam, żeby nie było że hatuje, że gra i wydanie mi się mega podoba, ale te karty jakby się dało to bym zamienił.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Inis

Post autor: Gambit »

deco200 pisze: 07 maja 2018, 18:19 Czy naprawde znajdzie sie chociaz jedna osoba, ktora juz grala w spolszczona wersje Inis i popelnila sugerowany przez Was blad w trakcie zagrywania tej karty? Watpie. No a jesli takiej osoby nie bedzie to chyba dobitnie bedzie swiadczyc o tym, ze opis karty nie powoduje blednej interpretacji zasad. No ale poczekajmy, moze ktos sie zglosi, gra jest na rynku od 5 dni myślę, że juz przynajmniej dwudziestu uzytkownikow forum w nią zagrało.
bjago999 pisze: 07 maja 2018, 19:19 Nie wiem po co ta przepychanka, ale dla mnie ta karta znaczyla odrzucenie karty lub jednostki a następnie karty i jednostki czyli podwojnie i mimo że już się zastanawiałem czemu miała by być taka przegieta to i tak to wszystko wina tłumaczenia że nie jest to do końca jasne. W angielskiej wersji potrafili oddać jednoznacznie o co chodzi, w polskiej masz się domyślać? Błąd lokalizacji w pl moim zdaniem. Od razu dodam, żeby nie było że hatuje, że gra i wydanie mi się mega podoba, ale te karty jakby się dało to bym zamienił.
No i jak deco200? Nadal wątpisz?
deco200
Posty: 69
Rejestracja: 30 kwie 2017, 23:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Inis

Post autor: deco200 »

Nie, teraz juz nie :D, dziekuje za rozwianie watpliwosci :D
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Inis

Post autor: Gambit »

deco200 pisze: 07 maja 2018, 20:24 Nie, teraz juz nie :D, dziekuje za rozwianie watpliwosci :D
Wiesz, bo tak naprawdę nie ma znaczenia ilu graczy dobrze zinterpretuje tę kartę. Jeśli jest choć jeden, który może mieć wątpliwości, to znaczy, że takich osób może być więcej i kart powinna mieć wpis w FAQ (jeśli wpadka została znaleziona po premierze), albo być poprawiona (jeśli przed premierą). To jest podobny przypadek, co pisanie instrukcji, przez osobę, która wie jak grać. Często taka osoba nie wytłumaczy dokładnie w instrukcji jakiejś zasady, bo ona ją zna i jest to dla niej oczywiste. Ale inni mogą mieć z tym problem. Nie mówiąc już o tym, że zawężanie próby do użytkowników tego forum nie jest najszczęśliwsze. Tu w większości siedzą osoby, które sporo już grają. A i tak zobacz ile jest postów w dziale pytań o zasady :)
deco200
Posty: 69
Rejestracja: 30 kwie 2017, 23:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Inis

Post autor: deco200 »

Gambit pisze: 07 maja 2018, 20:42
deco200 pisze: 07 maja 2018, 20:24 Nie, teraz juz nie :D, dziekuje za rozwianie watpliwosci :D
Wiesz, bo tak naprawdę nie ma znaczenia ilu graczy dobrze zinterpretuje tę kartę. Jeśli jest choć jeden, który może mieć wątpliwości, to znaczy, że takich osób może być więcej i kart powinna mieć wpis w FAQ (jeśli wpadka została znaleziona po premierze), albo być poprawiona (jeśli przed premierą). To jest podobny przypadek, co pisanie instrukcji, przez osobę, która wie jak grać. Często taka osoba nie wytłumaczy dokładnie w instrukcji jakiejś zasady, bo ona ją zna i jest to dla niej oczywiste. Ale inni mogą mieć z tym problem. Nie mówiąc już o tym, że zawężanie próby do użytkowników tego forum nie jest najszczęśliwsze. Tu w większości siedzą osoby, które sporo już grają. A i tak zobacz ile jest postów w dziale pytań o zasady :)
W sumie to w 100% sie z Toba zgadzam Gambicie i wlasnie przyszlo mi do glowy jak niewdzieczna robota musi byc tlumaczeniem gier planoszywych. Przeciez ludzie z Portalu na bank przed przetlumaczeniem instrukcji rozegrali w Inis co najmniej kilkanascie partii, nie wspominajac o tym jak wiele partii rozegrali w inne gry planszowe i zapewne dopadl ich syndrom, o ktorym mowisz w swoim poscie. Zapewne jesli ktorys z pracownikow Portalu wejdzie w ten watek i zobaczy nasza dyskusje na temat tej karty to zlapie sie za glowe i stwierdzi, ze popelnil banalny blad w tlumaczeniu wlasnie ze wzgledu na to, ze tlumaczona karta wydawala mu sie totalnie oczywista.

I od razu rodzi sie w mojej glowie pytanie, czy najlepszym rozwiazaniem nie byloby gdyby wydawnictwa do tlumaczenia gier planszowych zatrudnialy osoby zupelnie z zewnatrz, niezaznajomionych ze swiatem planszowek? Zapewne nie, bo wtedy instrukcja robilaby sie niepotrzebnie rozwleczona, ze wzgledu na brak znajomosci pewnych pojec i skrotow myslowych obecnych w swiecie planszowek. Ciekawe, czy jest w tej kwestii jakis zloty srodek, ktory daloby sie zastosowac, no ale na dalsze ewentualne rozwazania w tej kwestii to moze przeniose sie do sasiedniego watku dotyczacego instrukcji ;p
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Inis

Post autor: Zack »

Na 3 ostatnie strony wątku, merytorycznej dyskusji o grze, zasadach, wniosków z pierwszych rozgrywek - może 10 postów. Kilkadziesiąt pozostałych - kłótnie o rozmiarach kafli, błędach w tłumaczeniu, narzekanie na wydawnictwo. Żeby się z kimś nie zgodzić to każdy chętny, ale napisać coś inteligentnego to już nie bardzo.

Wracając do tematu to bardzo podoba mi się insert do tego pudełka kwadratowego. Nie wiem jaki jest w wersji angielskiej, ale w "naszym" pudle wszystko się fajnie mieści. Karty w koszulkach idealnie leżą i nie latają, przegródki sztywne i lepszej jakości niż zwykły karton jak w innych pudełkach Portalu
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Inis

Post autor: DarkSide »

Zack, tak po prawdzie to jeśli chodzi dyskusję nad zasadami to jest do tego osobny wątek w sąsiednim dziale. :wink: Poza tym po to powstał ten temat by dyskutować o grze Inis na wszelkich płaszczyznach z nią związanych. Co więcej, dyskusje powyższe w niczym nie odbiegają od tych jakie pojawiają się przy okazji każdej premiery (powiedzmy głównie tych popularnych, mocno wyczekiwanych, gorących tytułów). Chyba nie chcesz rozpieszczać wydawnictw wprowadzaniem zakazu dyskusji o "babolach" popełnianych przy pierwszych (i nie tylko) wydaniach. :D
Jestem z tych co to lubią cofnąć się w temacie o kilka lat i poczytać taką właśnie dyskusję, gdy zainteresuje mnie starszy tytuł. Wówczas wiem na które wydanie (jeśli było kilka) mam polować na rynku wtórnym, a którego unikać. No i daje to z perspektywy czasu ogląd czy i jak dane wydawnictwo zareagowało na błędy.
Z drugiej strony pozwala to również wyrobić sobie nawyk niepodniecania się przedsprzedażą gier danego wydawnictwa i cierpliwego czekania aż gra trafi do sklepów i pierwsi gracze podzielą się opinią.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Inis

Post autor: Zack »

DarkSide pisze: 08 maja 2018, 07:27 Zack, tak po prawdzie to jeśli chodzi dyskusję nad zasadami to jest do tego osobny wątek w sąsiednim dziale. :wink: Poza tym po to powstał ten temat by dyskutować o grze Inis na wszelkich płaszczyznach z nią związanych. Co więcej, dyskusje powyższe w niczym nie odbiegają od tych jakie pojawiają się przy okazji każdej premiery (powiedzmy głównie tych popularnych, mocno wyczekiwanych, gorących tytułów). Chyba nie chcesz rozpieszczać wydawnictw wprowadzaniem zakazu dyskusji o "babolach" popełnianych przy pierwszych (i nie tylko) wydaniach. :D
Jestem z tych co to lubią cofnąć się w temacie o kilka lat i poczytać taką właśnie dyskusję, gdy zainteresuje mnie starszy tytuł. Wówczas wiem na które wydanie (jeśli było kilka) mam polować na rynku wtórnym, a którego unikać. No i daje to z perspektywy czasu ogląd czy i jak dane wydawnictwo zareagowało na błędy.
Z drugiej strony pozwala to również wyrobić sobie nawyk niepodniecania się przedsprzedażą gier danego wydawnictwa i cierpliwego czekania aż gra trafi do sklepów i pierwsi gracze podzielą się opinią.
Nie mówię o tym, żeby w ogóle zakazać krytyki i negatywnych komentarzy. Mówię o tym, że jeśli już to pisać konstruktywnie i treściwie. Jest błąd w tłumaczeniu karty Kopalni - zamiast "po ataku" powinno być "gdy atakujesz". Pewnie wyjdzie FAQ i errata, a druga polska edycja (jeśli będzie) pewnie będzie poprawiona. Ot, koniec tematu. A tu elaboraty na temat co jest atakiem, kiedy atak się zaczyna, kiedy kończy, brakowało jeszcze żeby ktoś przytoczył definicję ze słownika PWN :)
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Inis

Post autor: konrad.rymczak »

Zack pisze: 07 maja 2018, 23:29 ale napisać coś inteligentnego to już nie bardzo.
Zack pisze: 08 maja 2018, 08:19 brakowało jeszcze żeby ktoś przytoczył definicję ze słownika PWN :)
Akurat co się kiedy zaczyna, co się kiedy kończy i kiedy co można zagrać jest kluczowe w tej grze.
I nie wiem co ma do tego definicja ze słownika PWN, skoro jest to opisane w instrukcji i FAQ.

Wystarczy spojrzeć na wątki z bgg np. taki
Ostatnio zmieniony 08 maja 2018, 08:37 przez konrad.rymczak, łącznie zmieniany 1 raz.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Inis

Post autor: vinnichi »

Heh w końcu ktoś sensownie napisał gdzie leży problem bo po tych definicjach przedataku i ponapaści przedatakowej nie bardzo wiedziałem już gdzie leży problem. Nie czytałem zasad przed rozgrywką, zasady mi ktoś wytłumaczył i kartę kopalni zagrałem poprawnie, ale ja prosty chłopak prawie ze wsi jestem i po prostu czytam co jest napisane bez poglebionej analizy :). Dobrego dnia dla wszystkich miłośników irlandzkich zamieszek
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
deco200
Posty: 69
Rejestracja: 30 kwie 2017, 23:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Inis

Post autor: deco200 »

Ja chetnie sie wypowiem na temat gry, chociaz zaznaczam ze rozegralem dopiero trzy partie (jedna na 3 i dwie na 4 osoby)

Po pierwsze, GRAFIKI! Rozumiem, ze niektorzy moga uwazac, ze to nie ich styl i obrazki na kartach moga im sie zwyczajnie nie podobac, ale dla mnie osobiscie, jesli nie wszystkie, to zdecydowana wiekszosc grafik zawartych na kartach to sa male dziela sztuki. Uwazam, ze wyprodukowanie tak duzych kart do tej gry bylo swietnym pomyslem, bo dzieki temu naprawde mozna nacieszyc oko. Polska okladka rowniez jest zdecydowanie najlepsza i najladniejsza, a i sama instrukcja obslugi wyglada tak, ze przeglada sie ja z radoscia. Kafelki terenu to - po raz kolejny - dziela sztuki. Na poczatku balem sie o tym mowic glosno, ale im dluzej patrze na ta gre, tym bardziej dochodze do wniosku, ze to najladniejsza wizualnie gra w mojej kolekcji. Przymierzam sie do zakupu Rising Sun, zobaczymy czy okaze sie na tym polu godnym konkurentem dla Inis ;).

Po drugie, sama mechanika! Ciezko to wytlumaczyc, ale jest w tej grze cos takiego, ze rozgrywka dostarcza niesamowitej frajdy. Te karty sa chyba po prostu naprawde swietnie zbalansowane. I praktycznie zawsze, niewazne jak potezne dostawalbys baty na poczatku rozgrywki, dzieki paru dobrym ruchom i odpowiedniemu draftowi kart, masz szanse wrocic do walki o zwyciestwo, a to sprawia, ze rozgrywki sa zawsze emocjonujace i wszyscy gracze sa mocno zaangazowani w to co sie dzieje na planszy. Ta gra przypomina mi troche przeciaganie liny, troche szachy i troche pokera, trzeba caly czas walczyc o jakis skrawek planszy dla siebie i starac sie wyszarpac cos co nalezy do przecwinika, trzeba analizowac zagrania rywali i obmyslac strategie pare krokow w przod, no i w koncu trzeba przewidywac jakie karty na rece moze miec przeciwnik i starac sie rozgryzc jego kolejne ruchy. W tej grze kluczowe jest wyczucie czasu, zagranie odpowiedniej karty w odpowiednim momencie, czy wziecie zetonu pretendenta wtedy kiedy nikt nie ma juz zbyt wielu srodkow aby nas powstrzymac czesto okazuje sie kluczowe.

Ta gra promuje spryt i przebieglosc, ocieka negatywna interakcja, a przy tym bardzo rzadko sprawia zeby komus sie podnosilo cisnienie przy stole i zeby dochodzilo do konfliktow miedzy graczami, a to zawsze duza sztuka w grach z negatywna interakcja :D. I to co podoba mi sie w tej mechanice najbardziej, w jakis sposob przy wzglednej prostocie zasad autorom udalo sie osiagnac niesamowita glebie w rozgrywce :D. W trakcie tych trzech partii zawsze dzialo sie cos niespodziewanego, cos co zaskakiwalo gracza, ktoremu wydawalo sie, ze ma juz wszystko pod kontrola, kazda rozgrywka wygladala dla nas zupelnie inaczej chociaz caly czas mielismy do dyspozycji praktycznie te same karty, niesamowita sprawa.

Osobiscie uwielbiam gry typu "dudes on the map" i Inis obok Chaosu w Starym Swiecie wskakuje na moj osobisty top w tej kategorii gier ;)
ODPOWIEDZ