(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Jestem przeciwny Holdfestowi.
a) Istnieją fanowskie zasady do rozegranie lat 41-45.
b) ta gra jest zbyt prosta i bardzo powtarzalna
c) jak już zrobi się klincz to manewry nie powrócą. Będzie wielogodzinne przepychanie się o jedno pole.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 704
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 113 times
Been thanked: 66 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Dobra teraz o Semper Fidelis. To była w sumie moja druga gra, także nie mogę siebie nazwać specem - ja jedynie znam zasady.

Rozegraliśmy pełny scenariusz
Ukraińcy - Markus
Polacy - Ja

Zaczynało się w sumie spokojnie. Markus powoli poznawała zasady (aż do samego końca ;P) dlatego tez nie angażował się szybko do walki pomimo iż jako gracz-Ukrainiec powinien przejmować inicjatywę. I w sumie to był dobry pomysł, ponieważ ja gracz-Polak zacząłem polowania na strzelców siczowych zamiast pilnować wysokiego morale i zabunkrować się. Niestety nie udało się "zabić" strzelców, Markus niby miał dylematy jednak widział, że coś knuje. Później była seria wykrwawiania się i o to był rezultat. Niskie morale, mnóstwo ludzi chętnych do bitki ale nie było jak.. Po pierwszym etapie była jeszcze możliwość utrzymania remisu a potem po dotarciu odsieczy - wygranej tak 1 punktem.

Po wykrwawieniu: (zielone to pchełki do liczenia :P)
Spoiler:
Niestety, Markus nie gra w plansze od tego tygodnia :) Zasady szybko załapał a karty były proste do zrozumienia, także potrafił wykorzystać zdobytą przewagę. Później mógł bawić się kartami chociaż cały czas było sporo decyzji do podjęcia. Co prawda, liczyłem do końca, że zdołam dotrwać do odsieczy jednak nie - pomoc nie dotarła i Polacy zostali wyparci z Lwowa..

Co do samej gry:
- Polakami trzeba grać ostrożnie, lepiej nudniej i spokojniej, niż szarżować - pomimo iż przeciwnik może kusić - skracanie przeciwnika należy do Ukraińców
- trzeba umieć wykorzystać karty które dostajemy i dbać o dobry ich przypływ - zastój nie jest wskazany
- dobrze się zastanowić czy stawiać na pomoc (odsiecz/posiłki) czy lepiej zebrać więcej punktów akcji i działać na planszy

Zapraszam następnych graczy nie zapominając o tych którzy grali :)

Finito:
Spoiler:
---

Hm straciłem dostęp do pliku z naszymi grami? Dziwne..
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Semper dobra gra. Chętnie jeszcze kiedyś spróbuję, i to lepiej zanim Muad&Markus nabiorą zbyt wysokie skilla :)

A co do Absolute War: hancza, zastanów się i na chłodno rozważ zakup.
Wszyscy tu narzekaliśmy na No Retreat. Patrzę, kto jest autorem Absolute War i okazuje się, że .... Carl Paradis!
Który - nota bene - ponownie zapowiada (tak jak przy No Retreat):
The design emphasis has been placed on making the game very player-friendly and manageable in its level of scope, difficulty and time of play. With a very low total counter count and density, this quick playing (while still realistic) simulation presents players with deep strategy meriting contemplation
Wtedy też tak pisał, a wyszło jak wyszło. AW wygląda jak No Retreat z kilkoma uproszczeniami. Ba, jest nawet tabela skryptów, i to gęsta (zobacz na BGG). Nie wiem, czy aby na pewno tego szukamy.

Ja optuję za Holdfastem, bo świetnie wspominam ten tytuł, a nowa wersja jest ulepszona w stosunku do oryginału. Są też już pozytywne recenzje.
https://boardgamegeek.com/thread/182586 ... ise-indeed

Zmieniłem pierwszy post. Dajcie znać, co uzupełnić jeszcze/przerobić. Jak wszystko będzie ok, to wrzucę też na strategie.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2465
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 572 times
Been thanked: 279 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

literówka w "Combat Commander: Eruope + dodatki (Highlander)"

dopisz mnie że mam CC: (ale bez dodatków)
no i mam "Vir zinda wolfa" :-)

Jeśli będę miał siły to przerobię tę "Stawkę ..." na system testów "wynik+" na kostce, będzie wtedy można wrócić do tego tytułu, na tę chwilę to jest przekombinowany system testów.
Chętnie sprawdziłbym ten ostatni scenariusz, ale te testy :( (to musi się udać przerobić nawet jakbym miał pisać flamastrem po kartach)
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Głosowanie zrobiłem aby was posłuchać. Holdfast Deluxe 1941-45 już zamówiony. Reszta na razie z powrotem do zamrażarki i ponownego przemyślenia.

Janek co do Holdfasta to tutaj będą różne scenariusze, nie tylko ofensywa na Moskwę z 1941 roku. Jest scenariusz Fall Blau czyli ofensywa z 1942 roku na południu na Stalingrad i pola roponośne, jest Kursk czyli decydujący okres 1943 roku, jest operacja Bagration z 1944 roku oraz sam finał wojny. Można też pojechać całość. Plansza jest większa i twarda. Mam wątpliwości czy 2 Holdfasty są nam potrzebne ale ten daje znacznie większe możliwości. Wasze głosy przechyliły szalę.

Od wielu lat zastanawiam się jak mogli Niemcy poprowadzić kampanię w Rosji, czy mieli szanse na wygraną i być może ta gra pozwoli popróbować różnych opcji. Interesuje mnie wiele aspektów np. czy dałoby się w 1942 roku zająć złoża ropy kaspijskiej bez ryzyka odcięcia wojsk.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Hancza, z dyskusji, to pamiętam tylko głos Janka na NIE i swój na TAK, plus głos Highlandera na TAK. Byłyskawicznie podejmujesz decyzję :D
Mam wątpliwości czy 2 Holdfasty są nam potrzebne ale ten daje znacznie większe możliwości. Wasze głosy przechyliły szalę.
Tak po prawdzie, to przede wszystkim TY nam hancza jesteś potrzebny. I większa frekwencja na spotkaniach grupy, czy to wtorkowych, czy innych. Gier jest wciąż jeszcze sporo, znacznie więcej niz możliwości tej trójki-czwórki, która przychodzi na spotkania.
Więc ja przede wszystkim głosuję za jak najczęstszym Twoim udziałem, i już będzie dobrze niezależnie od tego, jaką grę kupisz.
A Holdfast to chyba najlepszy wybór. Zasady banalne, emocje spore, dostajemy kilka wariantów. Pamiętaj, że muzealne gry być może trzeba będzie oddać do muzealnego magazynu, no i używamy ich tylko w Krolmie, więc warto mieć swój egzemplarz tak dobrej gry, przyjaznej dla początkujących i w ogóle...
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Nad zakupem tych gier medytuję już od roku więc nie jest to wcale pochopna decyzja. Powstrzymywała mnie wysoka ich cena oraz to że skupiłem się na graniu w gry cywilne zaniedbując wojenne. Teraz chcę przestawić priorytety stąd decyzja aby przemeblować też kolekcję. A że firma w której pracuję zaraz upada to kasę póki jest inwestuję szybko w złoto czyli w gry! :lol:
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 25 maja 2018, 08:36 (...) Mam wątpliwości czy 2 Holdfasty są nam potrzebne ale ten daje znacznie większe możliwości. (...)
A ktoś z nas ma własnego Holdfasta? Jest tylko jeden w torbie.
Wg mnie najbardziej brakuje nam jakiegoś drugiego (oprócz CC) ciekawego systemu taktycznego, np. Band of Brothers.
hancza123 pisze: 25 maja 2018, 08:36 Od wielu lat zastanawiam się jak mogli Niemcy poprowadzić kampanię w Rosji, czy mieli szanse na wygraną i być może ta gra pozwoli popróbować różnych opcji. Interesuje mnie wiele aspektów np. czy dałoby się w 1942 roku zająć złoża ropy kaspijskiej bez ryzyka odcięcia wojsk.
Wg mnie nie mieli :) Z logistyką rozciągniętą do granic możliwości, opartą o nieliczne linie kolejowe, konia z wozem i racjonowane opony do nielicznych ciężarówek i tak zaskakuje że osiągnęli aż tyle. Atutami była manewrowość nielicznych jednostek szybkich, nowoczesna łączność bojowa, sprawne delegowanie zadań, decyzyjność. Ale długofalowo stosunek zasobów ludnościowych, surowcowych i przemysłowych nie pozostawiał złudzeń. Oczywiście gry wojenne zwykle marginalizują logistykę więc można próbować zmienić historię ;)

Ciekawe książki w temacie które mogę pożyczyć: Martin Creveld "Żywiąc wojnę", Robert Ticino "Zagłada Wehrmachtu" i "Upadek Wehrmachtu", Karl-Heinz Frieser "Legenda Blitzkriegu", Gotz Aly "Państwo Hitlera".
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Highlander pożycz mi najlepszą z tych książek. Nie chodzi mi o książkę która opisze chronologiczny bieg wydarzeń, jakie tam były bitwy bo ja to znam i mam też choćby w Wikipedii. Wybieram taką książkę która opisze uwarunkowania, strategie obu stron i charakter prowadzenia wojny w takich warunkach.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 25 maja 2018, 09:24 Highlander pożycz mi najlepszą z tych książek. Nie chodzi mi o książkę która opisze chronologiczny bieg wydarzeń, jakie tam były bitwy bo ja to znam i mam też choćby w Wikipedii. Wybieram taką książkę która opisze uwarunkowania, strategie obu stron i charakter prowadzenia wojny w takich warunkach.
Chyba nie ma takiej :) Warto przeczytać kilka (nawet fragmentami) i sobie wyrobić opinię. Myślę że warto zacząć od "Żywiąc Wojnę" Crevelda (klasyk, najszersze spektrum czasowe - wprowadza do logistyki wojskowej od czasów napoleońskich), potem chronologicznie jest świetny Frieser o kampanii we Francji (z której to wynika np. że III Rzesza w 1940 miała gorszą logistykę niż Cesarstwo Niemieckie w 1914, świetnie opisany jest totalny zator samochodowy w Ardenach który w 1940 sobie zorganizowali Niemcy, a Alianci w ogóle tej sytuacji nie wykorzystali), a potem "Zagłada Wehrmachtu" która skupia się na roku 1942 ale omawia też na wstępnie kampanię 1941, jest tam również trochę polemiki z tezami Crevelda odnośnie logistyki ofensyw Rommla - kwestie oparcia logistyki i zaopatrzenia armii w oparciu o... zdobyczne brytyjskie ciężarówki i paliwo. "Upadek Wehrmachtu" to kampanie roku 1943.
"Państwo Hitlera" to książka mniej wojenna, skupia się na mało znanych mechanizmach finansowania wojny i metodach kontrolowania nastrojów społecznych przez III Rzeszę - więc najdalej od tematu.

No i na pewno koledzy też jakieś tytuły podrzucą - Janek czyta dużo więcej ode mnie :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Andy »

Highlander pisze: 25 maja 2018, 09:44
hancza123 pisze: 25 maja 2018, 09:24 Highlander pożycz mi najlepszą z tych książek. Nie chodzi mi o książkę która opisze chronologiczny bieg wydarzeń, jakie tam były bitwy bo ja to znam i mam też choćby w Wikipedii. Wybieram taką książkę która opisze uwarunkowania, strategie obu stron i charakter prowadzenia wojny w takich warunkach.
Chyba nie ma takiej :)
Chyba jest :)
Heinz Magenheimer, Hitler. Strategia klęski 1940-1945, Warszawa 2000.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Andy pisze: 25 maja 2018, 11:37
Highlander pisze: 25 maja 2018, 09:44 Chyba nie ma takiej :)
Chyba jest :)
Heinz Magenheimer, Hitler. Strategia klęski 1940-1945, Warszawa 2000.
Miała być najlepsza z podanych, nie pożyczę czegoś czego nie mam w biblioteczce :)
A tak na poważnie to oprócz Magenheimera jest jeszcze "Jak Hitler mógł wygrać wojnę" autorstwa Bevin Alexander. Oba te dzieła nie są idealne. Np. wspomniany Heinz pomija wpływ zbrodniczej polityki III Rzeszy prowadzonej na zapleczu frontu tj. okupowanych terenach Polski i ZSRR.
Czyli masz Hańcza do wyboru do koloru.
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Highlander pisze: 25 maja 2018, 09:10
Wg mnie najbardziej brakuje nam jakiegoś drugiego (oprócz CC) ciekawego systemu taktycznego, np. Band of Brothers.
W porządku, kupuję go
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 25 maja 2018, 13:29
Highlander pisze: 25 maja 2018, 09:10 Wg mnie najbardziej brakuje nam jakiegoś drugiego (oprócz CC) ciekawego systemu taktycznego, np. Band of Brothers.
W porządku, kupuję go.
Ty to jesteś w gorącej wodzie kąpany :) Podałem BoB'a bo wydawało mi się że go zachwalałeś w swoim czasie jak była dyskusja czemu niektórzy nie lubią CC i czy jakiś system jest lepszy od CC (kwestie final opportunity fire). Sam chyba tylko raz grałem w jakiś tutorial + czytałem przepisy. Chyba grałeś w to kiedyś z Jankiem? Może poczekajmy na więcej głosów :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Nawet gdyby ZSRR jakimś cudem skapitulowało, to co dalej? Niemcy nie mieli tyle ludzi by zaprowadzić ordnung na takim obszarze. Nawet Rosjanie nie są w stanie zapanować nad swoim obszarem, a co dopiero okupant.
Istotniejsze jest porównanie PKB i zasobów Osi i Aliantów - z tego jednoznacznie wynika, że Niemcy tej wojny nie wygrają.

A z innych newsów planszówkowych to na kickstarterze ufundowano planszówkową wersję "Crusader Kings" ( https://youtu.be/y-YbesNEXTM ). To taka raczej eurogra, ale fanow CK może zainteresować. No bo drugowojenna Hoi ma już swoją reprezentację planszówkową w postaci T&T oraz tej drugiej pacyficznej bloczkowej, co jeszcze nie grałem (bo mnie nie było), a warto :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

hancza123 pisze: 25 maja 2018, 13:29
Highlander pisze: 25 maja 2018, 09:10
Wg mnie najbardziej brakuje nam jakiegoś drugiego (oprócz CC) ciekawego systemu taktycznego, np. Band of Brothers.
W porządku, kupuję go
Jezu, przecież graliśmy i się nie podobało... :shock: :?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Andy »

Takie coś może Was zainteresować:
https://www.gmtgames.com/p-711-versailles-1919.aspx
https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... illes-1919

Oczywiście kiedy się już ukaże. Churchill dawał u Was radę, to i Wersal da (choć podobno będzie prostszy).
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Spokojnie ja nie jestem szalony, żartuję sobie nieco :D

BoB mogę kupić za 130zł od kolegi, używana w idealnym stanie.. Mogę się wstrzymać jeżeli podpowiecie coś innego taktycznego.

Zgadzam się z Highlanderem że potrzebujemy alternatywy dla CC:Europe. CoH nikt z was nie lubi (a szkoda). Poza BoB nie widzę więcej innych opcji.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 25 maja 2018, 14:23 Zgadzam się z Highlanderem że potrzebujemy alternatywy dla CC:Europe. CoH nikt z was nie lubi (a szkoda). Poza BoB nie widzę więcej innych opcji.
Jeśli chodzi o CoH to jest on piękny graficznie ale z Waszych rozgrywek kojarzę że ma zasadniczy problem w sytuacjach gdzie jeden gracz ma więcej jednostek od drugiego (pamiętna szarża konnym wozem zaopatrzeniowym aby wyczerpać aktywację przeciwnika). Na forum strategie ktoś tam kiedyś sugerował odpowiednie home rules do (chyba) cześciowego zużywania jednostek (odliczasz na każdej ile punktów akcji jej zostało po każdej akcji) i to miało pomóc.

BoB jest z kolei brzydki graficznie (przynajmniej żetony!) ale pamiętam że mechanicznie Hańcza zachwalał. To komu to się nie podobało? Janek? Odi? Nie pamiętam kiedy to było grane.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

W BoBa Janek z Lackim chyba grali.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 26 maja 2018, 00:15 W BoBa Janek z Lackim chyba grali.
hmm, nie przypominam sobie, ale ja stary już jestem, pamięć już nie taka jak kiedyś...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Grałem z Hańczą. Ale klimatu nie załapałem, może scenariusz był za prosty. Tak se staliśmy i szczelaliśmy. Poczekam jak pogracie w jakieś cięższe scenariusze.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Generalnie na staniu i strzelaniu polegają wszystkie gry taktyczne. Dlatego ja cenię CC za tę dodatkową warstwę karciankową, bo bez tego byłoby nudnawo
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 25 maja 2018, 14:23 Zgadzam się z Highlanderem że potrzebujemy alternatywy dla CC:Europe. CoH nikt z was nie lubi (a szkoda). Poza BoB nie widzę więcej innych opcji.
Dobrą alternatywą dla CC:Europe jest CC:Mediterranean, Stalingrad i Fall of West - wszystko mamy tylko czeka na ogrywanie :\

Przypomniałem sobie że kiedyś tam grałem jeszcze z Jankiem w scenariusz "demo" gry Lock'n'Load ale jakoś szału nie było (chyba znów okazało się że ckm niemieckiej drużyny zamodelowano jako jednostrzałowy falkonet. Nawet znalazłem tę grę print-and-play u siebie w szafie.

Pamiętam że na forum strategie był taki ciekawy wątek gdzie dyskutowano wszystkie bardziej znane systemy taktyczne - w sumie chyba nie było jednoznacznego zwycięzcy. Stronnictwo które uważało że nie da się dobrze zamodelować taktycznej sytuacji na planszy (szczególnie problemy z dowodzeniem) skłaniało się chyba ku temu że karciankowy aspekt CC dobrze ten chaos oddaje.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Mam nadzieje, że nie będę żałował tego co napiszę...mogę zagrać w CC, ale jakiś ciekawy, nie za duży scenariusz:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
ODPOWIEDZ