Carcassonne: Star Wars - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
fauxliver
Posty: 2
Rejestracja: 24 sie 2018, 00:40

Carcassonne: Star Wars - pytania i wątpliwości

Post autor: fauxliver »

Witam,

to jest mój pierwszy wpis, więc witam serdecznie :)

Zaczynam przygodę z planszówkami. Wiele osób polecało jako początek Carcassonne. I tak wybrałem wersję Star Wars.
Ale po wielu partiach coś mi się wydaje niedoprecyzowane w instrukcji. Może ktoś mógłby mnie trochę naprowadzić.

1/ zamykam planetę (w wersji podstawowej z tego co kojarzę to były klasztory). Robię to za pomocą innej planety, czyli zamykam planetę inną planetą.
i teraz - czy jest możliwe, że za zamkniętą planetę liczę punkty, i tego samego meepla kładę na tę płytke z planetą która zamknęła mi obszar?
Wydało mi się to logiczne, że jeśli zamknąłem jeden obszar to meepel wraca do mnie i od razu mogę go położyć na dokładanej płytce. Ale może to zależy czy miałem już meepla pod ręką czy nie?

2/ jeżeli zamykam obszar i ostatnia płytka którą go zamykam ma w sobie początek innego obszaru. Czy mogę przenieść z zamykanego obszaru meepla na zaczynający się obszar płytki zamykającej? czy może też jest tu jakaś inna zasada.

szukałem odpowiedzi na forum ale nie znalazłem.

Dzięki z góry.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Carcassonne wersja Star Wars wątpliwość

Post autor: Yavi »

1. Kolejność jest taka: dokładasz kafelek, dokładasz meepla, punktujesz, usuwasz meepla z planety. Czyli musisz mieć meepla w swoich zasobach, żeby położyć go na dokładanym kafelku.
2. Ponownie, nie możesz przenieść meepla. Dokładasz kafelek, dokładasz meepla, punktujesz domknięty obszar i sprzątasz z niego meepla.
Przy okazji jeśli korzystasz z Facebooka, to zapraszam na podlinkowaną w stopce grupę, masz tam szansę szybszego uzyskania odpowiedzi ;).
fauxliver
Posty: 2
Rejestracja: 24 sie 2018, 00:40

Re: Carcassonne wersja Star Wars wątpliwość

Post autor: fauxliver »

@Yavi

wielkie dzieki za podpowiedź. Tak właśnie myślałem.
Zawsze musi być meepl w zasobie.

pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ