Nippon (Nuno Bizarro Sentieiro, Paulo Soledade)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Nippon

Post autor: kwiatosz »

Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4061
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Nippon

Post autor: AkitaInu »

Kurcze, tak jak Was lubie tak Was już nie lubie ;) Wasza recka plus dobra cena w planszomanii skłoniły mnie do kupna ;)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Nippon

Post autor: Wincenty Jan »

AkitaInu pisze:
Kurcze, tak jak Was lubie tak Was już nie lubie ;) Wasza recka plus dobra cena w planszomanii skłoniły mnie do kupna ;)
Doskonale Cię rozumiem... Jak chłopaki się nakręcą to i ja się nakręcę...
Ja dzisiaj mam nadzieje rozegrać swoją pierwszą partię!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Nippon

Post autor: mat_eyo »

Dziś w końcu miałem okazję spróbować, też kupiłem pod wpływem Gradania.
Pierwsza partia, dwuosobowo z żoną. Ograła mnie, 211 punktów przy moich 203. Ani razu nie wypychaliśmy swoich wpływów, prawie w ogóle nie szliśmy w pociągi i statki. Żona raz kupiła pociąg i miała dwa kolejne z fabryki, ja miałem dwa statki z fabryki i tyle. Jakoś zysk z tych akcji, zwłaszcza ze statków, wydaje się być niewspółmierny do kosztów. Oboje mieliśmy za to wypełnione sporo kontraktów.
Myślę, że mogłem to wygrać, bo zrobiłem jedną bardzo głupią rzecz i zagapiłem się przy dostawianiu statku, położyłem go tam, gdzie później nic mi nie dał.
Gra podoba mi się ogromnie! Wybór co i w jakim stopniu będzie nam na koniec punktować jest fenomenalnym pomysłem. Łańcuszek produkcyjny też jest ok, odwrócony WP i mechanika konsolidacji, wow. Nie wiem, czy jest jedna rzecz w tej grze, która mi się nie podoba. Trochę szkoda, że we dwójkę jest tyle luzu na planszy, ale nie wiem czy to kwestia gry, czy naszego stylu rozgrywki.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Nippon

Post autor: detrytusek »

mat_eyo pisze: Trochę szkoda, że we dwójkę jest tyle luzu na planszy, ale nie wiem czy to kwestia gry, czy naszego stylu rozgrywki.
Luzu? No czy ja wiem...przy ograniczeniu do 2 miejsc na miasto luźno nie jest...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Nippon

Post autor: mat_eyo »

Poszyliśmy w różne towary, powtarzały się tylko jedwab i papier. Jakoś nigdy nie było potrzeby wyrzucania się z miast. Jednak tak jak napisałem wcześniej, to może być problem naszego stylu gry. Sprawdzę z innymi graczami i na więcej osób to pewnie zmienię zdanie ;)
Tak czy inaczej gra jest RE-WE-LA-CYJ-NA!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Nippon

Post autor: detrytusek »

To, że poszliście w różne towary niczego nie zmienia. Dalej jest potrzeba wykopywania. Nie można z punktu widzenia taktyki odpuścić regionu. Odpuściliście - ok ale to był błąd. Jeśli zagracie inaczej to zobaczycie, że jest tak samo ciasno jak przy 4 graczach.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Nippon

Post autor: mat_eyo »

Przepychanie w regionie to spory zysk punktowy, ale kosztowny (produkcja i rynek lokalny) i wrażliwy na kontratak. Szukałem punktów gdzie indziej, w mniejszej liczbie, ale tańszych i niemożliwych do zabrania. Przegrałem o włos, mimo, że żona wygrała 3 z 4 regionów, a w ostatnim była druga.
Zagram jeszcze kilka razy to wypowiem się ponownie, może zmienię zdanie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Nippon

Post autor: detrytusek »

Co to są "tańsze ale niemożliwe do zabrania"?
Jeszcze pytanie, który byłeś we wcześniejszych punktowaniach?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Nippon

Post autor: mat_eyo »

Ja miałem jeden region, w którym byłem drugi i dwa razy pierwszy. W pozostałych byłem drugi lub trzeci.
Te niemożliwe do zabrania punkty to te z planszy gracza. Jak położyłem sobie mnożnik x5 na węglu, to dopilnowałem, żeby gwiazdki na węglu mieć wszystkie.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Nippon

Post autor: Wincenty Jan »

Znacie jeszcze grę , która wykorzystuje podobny mechanizm akcji pobierania pionów w odpowiednim kolorze z planszy? Szalenie przypadł mi do gustu ten mechanizm!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Nippon

Post autor: DarkSide »

Nippon na BGA!!!!

:twisted:

Chętni do testów na turową grę?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Nippon

Post autor: cezaras »

DarkSide pisze:Nippon na BGA!!!!

:twisted:

Chętni do testów na turową grę?
tak :)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 579 times
Been thanked: 933 times

Re: Nippon

Post autor: Galatolol »

Rozegrałem parę gier na BGA (właściwie to skończyłem jedną, 6 trwa :P) i gra mi się całkiem podoba. W odczuciach z rozgrywki kojarzy mi się z Rosyjskimi Kolejami.
Mechanizm kolorowych robotników, którego nietematyczność odpychała mnie od tej gry, sprawdza się dobrze.
Podoba mi się rozróżnienie pomiędzy turami graczy (konsolidacja), które w dodatku mają różną długość, i turami gry (przesuwanie tego białego walca). Trochę mi to ryje banię :)
Oczywiście pojawia się pytanie o schematyczność, już teraz mam wrażenie, że wypełnienie w pierwszej turze kontraktu dającego awans o trzy pola na torze dochodu jest musem.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Nippon

Post autor: detrytusek »

Galatolol pisze: Oczywiście pojawia się pytanie o schematyczność, już teraz mam wrażenie, że wypełnienie w pierwszej turze kontraktu dającego awans o trzy pola na torze dochodu jest musem.
Ojjj pograj więcej ;).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Nippon

Post autor: orzeh »

detrytusek pisze:
Galatolol pisze: Oczywiście pojawia się pytanie o schematyczność, już teraz mam wrażenie, że wypełnienie w pierwszej turze kontraktu dającego awans o trzy pola na torze dochodu jest musem.
Ojjj pograj więcej ;).
Potwierdzam!!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Nippon

Post autor: detrytusek »

Przepraszam za offtop ale tutaj ta informacja chyba będzie miała największy odbiór. Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w lidze. Zapisy są tu:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 49&t=47679
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Nippon

Post autor: Wincenty Jan »

Mam słabość do tego tytułu. Nie wiem na ile jest to „całość gry” a na ile jest to mechanizm zabierania workerów z planszy. Owszem, też mam obawy co do schematyczności zagrań ale nie gram na tyle często w ten tytuł aby w taki schemat wpadać. Gra zasługuje aby częściej trafiała na stół. Nie uważam Nippona za planszowe odkrycie , a za solidny tytuł średnio ciężkiej wagi ze wskazaniem na tą cięższą stronę naszego hobby. Nie przeszkadza mi też wykonanie , a wręcz „nie razi” ilością szczegółów podczas rozgrywki. Co ciekawe wczoraj graliśmy w Ludiversum w Katowicach (zdecydowanie polecam) i podeszło do nas dwóch graczy z sąsiedniego stolika i jeden z nich pyta „czy testujemy prototyp...” :D faktycznie gra w porównaniu do bogatych graficznie tytułów wyglada jakby Excel spotkał Paint’a.
Dla tych , którzy zastanawiają się czy zagrać lub kupić , a lubią ciut cięższe tytuły to zdecydowanie polecam.
Jakie jest Wasze zdanie na temat tego tytułu?
Faktycznie występują po pewnym czasie mocne schematy? Chyba na BGG kiedyś trafiłem na opinie, coś w stylu, „schematycznoś zabiła tę grę”.
Dla mnie póki co 8/9 w skali BGG po (niestety tylko) 4 rozgrywkach
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Nippon

Post autor: detrytusek »

Jak sobie zrobię od niej przerwę to po dłuższym czasie chętnie siądę ale potem gra mi się zdecydowanie przejada. Schematyczność jest. Ewidentnie lepsze ścieżki rozwoju są (a wręcz niektóre są tak od czapy, że jeszcze nie widziałem kogoś kto choćby próbował na nie grać [np pójść mocno w rozwój blueprintów]). Fabryki też gołym okiem lepsze i gorsze. By wygrać nie można odpuścić area control, na szczęście jest wiele dróg by tam być skutecznym. Już to kiedyś pisałem, że ta gra na wstępie oferuje wiele dróg rozwoju ale dopiero potem się okazuje, że niemało z nich jest strategiami przegrywającymi i to mnie w niej irytuje.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Nippon

Post autor: Marx »

Nareszcie za mną pierwsza partia (nie licząc wcześniejszego rozłożenia gry by poznać ogólne zasady gry). Rozgrywka była długa, trwała ponad 3 godziny przy czwórce graczy, choć była to dla większości pierwsza próba w Nippon.

Mechaniki zawarte w grze są ciekawe. Oczywiście przede wszystkim konsolidacja, a z tym powiązany wybór akcji, tak by zbierać meeple najlepiej w jednym, dwóch kolorach i mieć jak najdłuższy ciąg pracowników na torze konsolidacji (dla końcowego bonusu). Pozyskiwanie fabryk, napędzanie produkcji węglem, czy ich modernizacja są już mniej ekscytujące, ale akcja eksportu dodaje dynamiki w perspektywie kolejnych tur. Liczba zasad nie przytłacza, choć sporo elementów należy mieć na uwadze przy podejmowaniu decyzji, i trzeba planować ( w tym zawsze byłem słaby). Partia była jednak całkiem przyjemna, choć momentami dłużyła się niemiłosiernie, a pod koniec już traciłem cierpliwość i konczył mi się czas. Downtime w grze jednak bywał uciążliwy i nie wiem czy czwórka graczy to najbardziej optymalny wybór.

Wydanie gry całkiem w standardzie What's Your Game, sama plansza i ikonografia zupełnie do mnie jednak nie przemawiają. Ta ostatnia jest mało intuicyjna i przejrzysta, a plansza to taki przeciętny standard z ilustracjami na poziomi clipartów. Ilustracja na pudełku zachęca i zapowiada coś, czego w pudełku nie znajdziemy :-)))

Solidne 7/10 z oryginalnym mechanizmem, bo ile też można wystawiać na pola meeple i kości, jakieś urozmaicenie jest czasem potrzebne. Znając zasady i przebieg gry, mam ochotę jednak na kolejną partię, aby zweryfikować swoje pierwsze wrażenia. NIe wiem czy element negatywnej interakcji na pewno mi pasuje w Nipponie :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 579 times
Been thanked: 933 times

Re: Nippon

Post autor: Galatolol »

Rozegrałem 30 partii w Nippona na BGA (w tym jeden sezon ligi) Mimo że bardzo lubię tę grę, postanowiłem się ograniczyć do sporadycznych rozgrywek na żywo, jeśli ktoś przyniesie, bo po prostu czułem, że wpadam w schematy i "termin przydatności" tego tytułu dla mnie się zbliża (inna sprawa, że tyle partii to i tak bardzo dobry wynik).

Jednocześnie widzę, że trwa nabór na już 10. sezon ligi, więc ciekawi mnie, jak ta sytuacja wygląda u ludzi mających kilka razy więcej rozgrywek ode mnie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Nippon

Post autor: detrytusek »

Galatolol pisze: 05 wrz 2018, 10:56 Rozegrałem 30 partii w Nippona na BGA (w tym jeden sezon ligi) Mimo że bardzo lubię tę grę, postanowiłem się ograniczyć do sporadycznych rozgrywek na żywo, jeśli ktoś przyniesie, bo po prostu czułem, że wpadam w schematy i "termin przydatności" tego tytułu dla mnie się zbliża (inna sprawa, że tyle partii to i tak bardzo dobry wynik).

Jednocześnie widzę, że trwa nabór na już 10. sezon ligi, więc ciekawi mnie, jak ta sytuacja wygląda u ludzi mających kilka razy więcej rozgrywek ode mnie.
Ja wersję analogową z podobnych przyczyn sprzedałem. Po dłuższym czasie wróciłem na BGA i do ligi ale znowu po jakimś czasie się przejadło. To nie jest wg mnie dobrze zbalansowana gra. W niektóre rzeczy po prostu nie warto iść i dlatego robią się schematy.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 579 times
Been thanked: 933 times

Re: Nippon

Post autor: Galatolol »

detrytusek pisze: 05 wrz 2018, 11:05 W niektóre rzeczy po prostu nie warto iść i dlatego robią się schematy.
No właśnie, z tego, co pamiętam, to z pierwszego poziomu tylko dwie fabryki były sensowne, a jeden z torów na swojej planszetce można było olać.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Nippon

Post autor: detrytusek »

Galatolol pisze: 05 wrz 2018, 11:13
detrytusek pisze: 05 wrz 2018, 11:05 W niektóre rzeczy po prostu nie warto iść i dlatego robią się schematy.
No właśnie, z tego, co pamiętam, to z pierwszego poziomu tylko dwie fabryki były sensowne, a jeden z torów na swojej planszetce można było olać.
Tor nauki czy jak mu tam i fabryki, które promują w jego inwestowanie są bezsensu. Niesamowite, że to przeszło przez testerów w takiej formie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Nippon

Post autor: orzeh »

Galatolol pisze: 05 wrz 2018, 11:13
detrytusek pisze: 05 wrz 2018, 11:05 W niektóre rzeczy po prostu nie warto iść i dlatego robią się schematy.
No właśnie, z tego, co pamiętam, to z pierwszego poziomu tylko dwie fabryki były sensowne, a jeden z torów na swojej planszetce można było olać.
Ja wiem... schematy są ale jakoś jeszcze mi to nie przeszkadza, otwarć jest kilka o czym pewnie wiecie + pogoń za główną fabryką ale mimo wszystko trzeba popatrzeć jak się zapotrzebowanie rozkłada na planszy, o dziwo spotkałem się z opinią że - "strategia na blueprinty" jest starategią wygrywającą (grali po kilka razy).
Trochę jednak będę bronił tej gry, może z powodu tego odwrotnego worker placementu, może dlatego że przez pierwsze chyba10 partii graliśmy ze "słynnym" błędem wpływu na fabrykach (kilka stron wcześniej jest dyskusja). To nie jest gra w którą można grac non-stop ale uroku jej nie można odmówić.

PS, tor wiedzy nie do końca jest bezsensu jeśli musisz zabrać papier z 2 projektami
ODPOWIEDZ