Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: playerator »

Gizmoo pisze: 24 sie 2018, 15:06 (...) Na dzień dzisiejszy - wystarczy mi już dodatków do TM. Colonies niech ładnie zamkną całość i będzie git. (...)
Czyżby już czas na zapowiedzianą niegdyś wersję deluxe?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: KozaK69 »

Planowanych jest 6 dodatków do TM - 3 małe (Hellas i Elysium, Preludium) i 3 duże (Wenus, Kolonie).
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gizmoo »

Kilka rozwiązań wizualnych użytkowników BGG, czyli szaleństwo pimpowania i druk 3D:
Spoiler:
I co gorsza - chciałbym mieć to wszystko!!! :lol:
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: playerator »

Mnie wystarczyłyby te (szczególnie 3D Space Colony Hex Tiles). Tylko te marsjańskie ceny :?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 942 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: brazylianwisnia »

Plastik... Fuuuj.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Banan2 »

Gizmoo pisze: 29 sie 2018, 19:25 Kilka rozwiązań wizualnych użytkowników BGG, czyli szaleństwo pimpowania i druk 3D:
Spoiler:
I co gorsza - chciałbym mieć to wszystko!!! :lol:
Mnie się podobają planszetki na ostatnim zdjęciu. Natomiast te heksy z drugiego zdjęcia są bardzo łatwe do samodzielnego zrobienia. Przepis poniżej.
Spoiler:
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
stalker7
Posty: 712
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: stalker7 »

Te plansze gracza są rewelacyjne, takie to bym przytulił:) chociaż te ze sklejki też są rewelacyjne.
Ja kiedyś zakupiłem na bazarku na fb wydrukowane korporacje (bodajże 15) fanowskich. Ogólnie spoko, natomiast 2 czy 3 były moim zdaniem za mocne.
1 spodobała mi się szczególnie, bo zmieniała trochę tryb gry. Korpo która wygrywa jeśli do któregoś tam pokolenia mars nie zostanie sterramorfowany i moc specjalna obniżanie produkcji przeciwników :) Trochę jak terrorysta w pandemii :P
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1562
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 65 times
Been thanked: 106 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Muad'Dib »

W ten weekend miałem okazję po raz pierwszy z Preludium. Były dwie partie, także mogę się podzielić pierwszymi wrażeniami. O dziwo, w przeciwieństwie do tego co czytałem, u nas czas rozgrywki nie uległ skróceniu. Kończymy terrafomować ok 10-11 pokolenia. Natomiast bardzo zmieniła się punktacja. Do tej pory kończyłem w okolach 60-70 punktów (może ciut więcej ale nie pamiętam dokładnie). Po użyciu kart Preludium, ta wartość podskoczyła o 50%, obie gry wygrałem, mając około 100 punktów. Także różnica jest bardzo duża. Jeżeli się dostanie dobry układ startowy to to jest mega boost na początku gry. W drugiej partii, zaczynając pierwsze pokolenie, miałem produkcję megakredytów na poziomie 25.

Podoba mi się ten dodatek, faktycznie można kręcić od samego początku a nie czekać 2-3 kolejki zanim coś nazbiera.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
stalker7
Posty: 712
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: stalker7 »

Ja swój odbieram dziś :) i o ile lubiłem to rozkminianie na początku w TM, to jednak zajmowało to sporo czasu. Do 5 pokolenia(jak karty nie podeszły) wydawało mi się że dopiero gra się tak na prawdę zaczyna. Jednak końcówka gry już się dłużyć zaczynała, więc sądzę, że preludium będzie idealnym dodatkiem, bo nie trzeba będzie poświęcać dobre ćwierć czasu gry żeby tak na prawdę ją zacząć.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quille »

stalker7 pisze: 05 wrz 2018, 10:53 Ja swój odbieram dziś :) i o ile lubiłem to rozkminianie na początku w TM, to jednak zajmowało to sporo czasu. Do 5 pokolenia(jak karty nie podeszły) wydawało mi się że dopiero gra się tak na prawdę zaczyna. Jednak końcówka gry już się dłużyć zaczynała, więc sądzę, że preludium będzie idealnym dodatkiem, bo nie trzeba będzie poświęcać dobre ćwierć czasu gry żeby tak na prawdę ją zacząć.
Prawda. Mam podobne wrażenia :)
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: cezarr »

Sam początek gry jest jeszcze fajniejszy, bo startowe kombinacje składa się dodatkowo z 4 kart preludium. A że grywam solo, to u mnie rozgrywka się skróciła (do 12 pokoleń), ;) jednak czasowo - jakby wydłużyła. Nie wiem, czy początek zajmuje mi dużo dłużej czy co, ale teraz zamiast po 45 min na grę, to wychodzi mi bliżej godziny. Dziwne. Może przypadek, dopiero parę gier za mną.

W mojej opinii Preludium jest świetne, jakby ktoś pytał.
stalker7
Posty: 712
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: stalker7 »

Zawsze można też zamiast dodania 2 kart preludy dodać sobie 3 lub 4 w celu większego skrócenia gry :P albo i 1 żeby grać dłużej ;)
Pamiętajcie, że oryginalnie z 4 wybieramy 2 i tylko 2 nam zostają do zagrania :)
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 262
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Shimrod »

stalker7 pisze: 07 wrz 2018, 08:40 Zawsze można też zamiast dodania 2 kart preludy dodać sobie 3 lub 4 w celu większego skrócenia gry :P
Ostatnio graliśmy tylko w 2 osoby i właśnie, żeby zrównoważyć mniejszą ilość graczy zostawiliśmy po 3 preludia. Działa.
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
Gatzky
Posty: 217
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 15 times
Been thanked: 35 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gatzky »

Jakie średnio wyniki punktowe (l.punktów/rundę) wyciągacie?
Ja przed chwilą skończyłem grę, gdzie miałem 15,5 pkt/rundę, i to jest zdecydowanie mój rekord, nawet grę trochę przeciągnąłem, żeby móc więcej zdobyć.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 942 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: brazylianwisnia »

Takie przeliczanie nie działa. Im więcej będziesz grał pokoleń tym więcej będziesz zdobywał punktów w ostatnich i tym wyższa będzie premia. Wyniki zależą też od liczby graczy bo o ile ruchów masz tyle samo przy tej samej liczbie pokoleń tak przy większej ilości graczy możesz lepiej dostawać miasta czy bardziej owocne będą niektóre karty. Da się jedynie porównać wynik z tymi samymi dodatkami, ta sama liczba pokoleń I liczba graczy.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Gatzky
Posty: 217
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 15 times
Been thanked: 35 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gatzky »

Rozumiem.
To ile średnio wam się schodzi we dwoje graczy na grę? Bo mi się wydaje, że chcąc nie chcąc przedłużamy ją mimowolnie
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Zdarzało się wygrywać po zdobycie ok. 80 pkt. i przegrywać przy wyniku 140. Partie bywają naprawdę różne. Jedyna stała u nas to, że ja zwykle próbuję skrócić pojedynek, a żona przeciąga.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gizmoo »

U mnie we dwie osoby gra się zawsze przeciąga. Miałem raz epokową :lol: partię z moim ojcem. Z zegarkiem w ręku - graliśmy bite pięć godzin! xD Nikt nie chciał zakończyć rozgrywki, bo chcieliśmy mieć rozkręcony jak najlepszy silniczek.

Dlatego ostatnio jak gram na dwie osoby - to zawsze z Venus. Jest wtedy jakiś zegar. (choć i tak za mały)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 942 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: brazylianwisnia »

Nie jestem wybitnym graczem ale na dwie osoby zawsze trzeba mieć pod kontrolą kto pod koniec zbiera więcej punktów na rundę. Nic nie daje nam rozkręcanie silniczka jeśli przeciwnik więcej punktuje. Zawsze komuś opłaca się skończyć grę jak najszybciej bo przeciwnik odjeżdża. Druga sprawa to lepiej skupić się na silniku który jest mniejszy ale odpala szybko co by zaskoczyć przeciwnika szybkim końcem zanim on się rozpędzi.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

brazylianwisnia pisze: 10 wrz 2018, 12:02Zawsze komuś opłaca się skończyć grę jak najszybciej bo przeciwnik odjeżdża.
Zgadzam się i zasada ta działa w każdej konfiguracji, tyle że im więcej ludzi, tym trudniej wszystko kontrolować. Gdy wszyscy przeciągają to wiadome jest jedno - że lider nie wie, że prowadzi.
Moją żonę zbyt często pochłania żądza wystawienia wszystkich zazębiających się klocuszków, jakie widzi w swojej ręce. A zbieranie kapitału na wszystkie projekty trwa zwykle za długo...
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

U mnie Terraformacja grzeje ławę od paru ładnych miesięcy, zawsze na stół wchodziło Race for the Galaxy bo daje tyle samo (albo i więcej) decyzji przy 1/4 czasu trwania partii. Przełamałem się jednak i zamówiłem Preludium jako sposób na "wskrzeszenie" TM, liczę na to, że przyspieszy rozgrywkę przez surowcowego kopa (a zależy mi na tym, żeby nie rozszerzać gry o nowe obszary i mechaniki - dlatego Wenus odpada w przedbiegach). Moje partie w Terraformację zawsze trwają ponad 150 minut, a to zdecydowanie za długo.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: zakwas »

warlock pisze: 11 wrz 2018, 08:18 U mnie Terraformacja grzeje ławę od paru ładnych miesięcy, zawsze na stół wchodziło Race for the Galaxy bo daje tyle samo (albo i więcej) decyzji przy 1/4 czasu trwania partii.
Trochę nie ten poziom skomplikowania i porównujesz dwuosobówkę do gry na większą liczbę graczy. ;)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

warlock pisze: 11 wrz 2018, 08:18 U mnie Terraformacja grzeje ławę od paru ładnych miesięcy,
Jakież to smutne :(
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

E tam ;). Jeśli zamiast tego na stół wchodzi Brass, Food Chain Magnate, Wojna o Pierscień albo 4x Race for the Galaxy, to naprawdę nie ma nad czym płakać :D.
zakwas pisze: 11 wrz 2018, 10:25
warlock pisze: 11 wrz 2018, 08:18 U mnie Terraformacja grzeje ławę od paru ładnych miesięcy, zawsze na stół wchodziło Race for the Galaxy bo daje tyle samo (albo i więcej) decyzji przy 1/4 czasu trwania partii.
Trochę nie ten poziom skomplikowania i porównujesz dwuosobówkę do gry na większą liczbę graczy. ;)
Nie no, obie gry to tableau buildery o kosmicznej tematyce, porównanie jest jak najbardziej na miejscu. Akurat to co się dzieje na planszy jest najmniej ciekawym elementem Terraformacji Marsa, a samo kręcenie kombosów i zazębianie się kart jest ciekawsze w RftG. A jak ktoś chce wyścig o tytuły, to niech sobie zagra w The Gathering Storm z celami ;). Naprawdę nie uważam, że te gry wypełniają totalnie odmienne nisze w kolekcji ;). Jedna z nich robi to po prostu w o wiele bardziej kompaktowej (i krótszej) formie ;).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

warlock pisze: 11 wrz 2018, 08:18 Moje partie w Terraformację zawsze trwają ponad 150 minut, a to zdecydowanie za długo.
Grając w TM zawsze puszczamy ścieżkę dźwiękową do filmu "Pasażerowie", która trwa godzinę z ogonkiem i zwykle starcza na całą partię, czasami brakuje 5-10 minut. 150 to naprawdę długo.
zakwas pisze: 11 wrz 2018, 10:25 Trochę nie ten poziom skomplikowania i porównujesz dwuosobówkę do gry na większą liczbę graczy. ;)
Obie gry doskonale skalują się na 2 i 3, więc nie wiem, która jest tą dwuosobówką. I która jest bardziej skomplikowana.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ