Railroad Tycoon

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
loreciak

Re: Railroad Tycoon

Post autor: loreciak »

Mnie spotkała podobna historia jakiś czas temu. Mój egzemplarz miał zgniecione od góry pudełko przez co wszystkie cztery rogi były rozerwane, a w środku iście europejskie wydanie: napisy na planszy po hiszpańsku, karty udziałów i lokomotyw z napisami w języku włoskim, a karty akcji i potentatów po angielsku :) Na szczęście nie brakowało żadnego elementu. Niestety grę kupiłem w okresie, kiedy była trudno dostępna więc na wymianę musiałbym poczekać kilka miesięcy. Wybrałem inną formę rozpatrzenia reklamacji - rabat 5% kumulujący się z PDKami, ważny przez rok. Przez złą interpretację takiego zapisu wykorzystałem go na pierwsze lepsze zamówienie, w sumie około 4 zł. Właściwie te napisy nie przeszkadzają w grze i teraz nawet nie zwracam na nie uwagi, ale przez długi czas nie mogłem przeżyć, że za taki produkt zapłaciłem 200 zł.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon

Post autor: BloodyBaron »

przykra sprawa, że za tyle kasy można się tak naciąć. Ja mam niemiecką edycję - wszystko po niemiecku ;)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Railroad Tycoon

Post autor: Filippos »

Z radością donoszę że choć wydawnictwo z orłem w nazwie dało tego na czym się siada, to warszawski sklep na W, którego prowadzący ma ksywkę ze świata flory :wink: w którym zakupiona gra stanął na wysokości zadania. Przy dzisiejszej reklamacji dostaliśmy karty udziałów ze sklepowego egzemplarza gry!
Wielki plus dla sklepu na W za takie podejście do klienta. Będę mógł cieszyć sie teraz swoją hiszpańsko-angielską grą :mrgreen:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Railroad Tycoon

Post autor: waffel »

Ja z Eagle Games miałem lepsze doświadczenia. W Bootleggers (każdym egzemplarzu) brakowało 2 kart Influence i mi wysłali nawet jak jakiś rok temu byli tuż po bankructwie.
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Railroad Tycoon

Post autor: errorr »

się gra wszystkim bardzo spodobała. jednak przy pierwszej rozgrywce się pojawiło kilka pytań. bardzo proszę o pomoc.
1. Pierwsza sprawa dotyczy kart akcji. cytuje instrukcję:
"Fioletowy romb: Gracz, który wybrał tą kartę, może jej użyć tylko raz na turę - nie liczy się to jako akcja.
Ręka: Karty tego typu mogą być użyte w dowolnym momencie przez gracza, który je wybrał. Kiedy zostaną użyte, odrzuca się je na stos kart zużytych. Użycie karty nie liczy się jako akcja."
Co to znaczy że użycie karty nie liczy się jako akcja?
2. Po ustanowieniu Zachodniego Połączenia do Kansas lub Des Mointes dokładamy do tych miast po 4 kostki czerwone. A co jeśli nie ma aktualnie wystarczającej ilości czerwonych kostek? Dokładamy je jeśli się pojawią? Czy każda czerwona kostka dostarczona z tych miast do Chicago dodaje dwie losowe kostki do Chicago? Czy jeśli te cztery czerwone kostki się skończą i zurbanizujemy Kansas lub Des Moines i pojawią się kolejne czerwone kostki, to nadal będzie działała zasada z dodawaniem dwóch losowych kostek do Chicago?
3. Czy można dostarczać kostki do miast ze znacznikiem pustego miasta?
4. Czy jeśli miasto było szare, zostało zurbanizowane i potem stało się puste, to można je ponownie zurbanizować?
5. Czy sieć kolejowa musi być tworzona na zasadach rozbudowy? Czy można budować połączenia miedzy różnymi miastami, nie łącząc tych połączeń w jedną całość?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Railroad Tycoon

Post autor: melee »

1. po prostu można to zrobić w dowolny sposób, to nie jest ani budowanie torów, ani przewóz kostek - nie zużywa to limitu akcji
2. tu nie jestem pewny, grałem tylko raz na tej mapie, wydaje mi się jednak, że jeśli nie ma czerwonych to się nie dokłada i później nie będzie się dokładać
3. nie
4. nie
5. nie muszą być połączone w całości
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3078
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Railroad Tycoon

Post autor: cezner »

melee pisze: 3. nie
A dlaczegoż to nie można dostarczać towarów do miasta ze znacznikiem pustego miasta? Nic takiego w instrukcji nie ma.
Moim zdaniem można dostarczać towar ( kostki) do pustego miasta.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon

Post autor: dasilwa »

cezner pisze:
melee pisze: 3. nie
A dlaczegoż to nie można dostarczać towarów do miasta ze znacznikiem pustego miasta? Nic takiego w instrukcji nie ma.
Moim zdaniem można dostarczać towar ( kostki) do pustego miasta.
Oczywiście że można, melee nie ma racji.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Railroad Tycoon

Post autor: melee »

Aaa, źle zrozumiałem pytanie, puste w sensie bez kostek, nie wiem czemu pomyślałem o "wioskach" :oops:
Oczywiście, że można :)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon

Post autor: BloodyBaron »

errorr pisze: 4. Czy jeśli miasto było szare, zostało zurbanizowane i potem stało się puste, to można je ponownie zurbanizować?
melee pisze: 4. nie
Nie zgadzam się z melee. Instrukcja mówi jasno, że można zurbanizować puste miasto - nie zmienia ono koloru, tylko pojawiają się kostki towaru.

oto fragment z polskiego przekładu z Rebela - opis dotyczy akcji Urbanizacja:
aktywny gracz bierze jeden znacznik Nowego Miasta ze stosu leżącego koło planszy i umieszcza go na jednym z szarych heksów miasta. Następnie losuje dwie kostki towarów i dodaje je go reszty towarów znajdujących się w tym mieście. Jeżeli miasto było puste, należy usunąć znacznik Pustego Miasta i położyć tam nowe kostki towarów.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Railroad Tycoon

Post autor: yosz »

Melee pewnie chodziło o to, że nie można temu miastu zmienić koloru :) Bo że usunąć znacznik pustego miasta to oczywiste ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Railroad Tycoon

Post autor: melee »

Tak, chodziło mi o kolor, a nie o to chodziło? :roll:
O mamo, czy ja nie rozumiem pytań, czy Wy moich odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Railroad Tycoon

Post autor: Rathi »

BloodyBaron pisze:
errorr pisze: 4. Czy jeśli miasto było szare, zostało zurbanizowane i potem stało się puste, to można je ponownie zurbanizować?
melee pisze: 4. nie
Nie zgadzam się z melee. Instrukcja mówi jasno, że można zurbanizować puste miasto - nie zmienia ono koloru, tylko pojawiają się kostki towaru.

oto fragment z polskiego przekładu z Rebela - opis dotyczy akcji Urbanizacja:
aktywny gracz bierze jeden znacznik Nowego Miasta ze stosu leżącego koło planszy i umieszcza go na jednym z szarych heksów miasta. Następnie losuje dwie kostki towarów i dodaje je go reszty towarów znajdujących się w tym mieście. Jeżeli miasto było puste, należy usunąć znacznik Pustego Miasta i położyć tam nowe kostki towarów.
Mylisz sie.
Mozna zurbanizowac tylko szare miasta. Nie ma znaczenia czy jest puste czy nie. Jesli jest puste, to zabiera sie z niego znacznik pustego miasta.
I dokladnie to jest napisane w instrukcji.
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
grzes19
Posty: 118
Rejestracja: 25 lis 2007, 11:12
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Railroad Tycoon

Post autor: grzes19 »

Podobnie jak w temacie Twilight Struggle i Twilight Imperium 3 udostępniłem swoje tłumaczenia - tutaj polskie karty do Railroad Tycoon, opracowane w wolnej chwili.

Zrzuty ekranu z pdfa gotowego do wydruku:
karty1
karty2

Jak ktoś ma angielską/niemiecką wersję a chce polską to pisać ;)

//edit
Swoje opracowania udostępniłem tutaj.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2010, 10:33 przez grzes19, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolekcja

Liczba 19 w moim nicku to deczko mniej niż mój wiek / 2 ;)
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon

Post autor: pikpol »

No to się zaczęło!!
Wczoraj zaczęliśmy grać."Nasz pierwszy raz"
6 osób gra 3 czytają obstrukcję(ups instrukcję) no i jak zwykle pojawiają się pytanka:)
1. heksiki się losuje czy wybiera?? (wybierając możesz budować tory jak chcesz losując musisz pokombinować (zawsze jest dowolność w końcu mają dwie strony:)), a jeżeli się wybiera to po co są skrzyżowania skoro w obstrukcji(ups pomyliło mi się znów) jest napisane że raz położonego heksu nie można zdjąć z planszy.
2. Ile wypłacanych jest pieniążków za dywidendy?? teoretycznie napisane jest ze liczba punktów i zysk są na planszy( czyli jeżeli dokonałem przewozu jednej kostki po jednej linii to zarabiam 3$??) Czy kwoty się przemnaża przez jakąś konkretną kwotę(nie jest to zaznaczone w obstrukcji!! (graliśmy razy 1000 bo wydawało się to logiczne brak mniejszych banknotów:))
3. skoro pojawiają się kostki czerwone po połączeniu z zachodem za co płaci się 30k$ czy osoba która wykupiła dane połączenie dostaje jakieś pk za każdą kostkę sprowadzoną z zachodu czy nie??

No i to by było na tyle chyba:)

P.S. Jeszcze jedno!! chcę się tylko upewnić!
1. Podczas przesyłania towaru przez cudze połączenie. np przez 4 miasta korzystam z 2 połączeń innych graczy. Ile dostaje pk teoretycznie 5 (korzystam z pięciu połączeń) plus 2 pk dla innych graczy czy też dostaje 3 a oni 2??
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Railroad Tycoon

Post autor: MataDor »

1. Heksy się wybiera. Jak by się losowało to praktycznie nic nie dało by się zaplanować. Żetonów nie można zdejmować z planszy, ale można je podmieniać na skrzyżowania.
2. Za dywidendy nie wypłaca się pieniędzy tylko oddaje. Każda dywidenda to minus 1k$ w fazie zarobku. (Jeśli przewiozłeś jedną kostkę po jednej linii to to podwyższasz tor punktacji o 1k$. Po prostu podnosisz swoją punktację na torze o tyle tysięcy dolarów przez ile linii przeszła kostka).
3. Po wybudowaniu Western Link kładziesz na nim swoją kolejkę aby oznaczyć ze to połączenie jest Twoje. Na mieście do którego został podłączony Werstern Link kładziesz 4 czerwone kostki i od teraz wszystkie czerwone kostki które z niego zostały dostarczone do Chicago automatycznie generują 2 losowe kostki w Chicago od razu w momencie dostarczenia czerwonej kostki.

pytanie z PS
Ty dostajesz 3 punkty, no i każdy z graczy przez którego połaczenie przechodziła kostka 1punkt (Jeśli oba linki należały do jednego gracza to on dostaje 2 punkty)
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon

Post autor: pikpol »

Ad.2 sorki pomyliło mi się nie chodziło o dywidendy(za dużo naczytałem się na ich temat w poprzednich postach) a o zyski:) czyli rozumie ze zysk powinien być przemnożony x 1000 zgodnie z liczbą która widnieje przy twoich punktach.
Ad. 3 nie zrozumiałem to znaczy że osoba kupują ca połączenie dostaje pk za te kostki czy nie?? w końcu ktoś je transportuje z zachodu i kto na tym zarabia??

pytanko z P.S
Gracz otrzymuje 1 punkt na „znaczniku dochodu” za każde kompletne połączenie, które zostało użyte podczas dostarczania kostki. Zauważ, że kostka może być przemieszczana także przez połączenia innych graczy, którzy także otrzymają punkt za użycie ich połączenia,
zgodnie z tym wydaje mi się ze powinno być 5 i 2 co wy o tym sądzicie??
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3078
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Railroad Tycoon

Post autor: cezner »

Ad2. Tak

Punkty za transport kostki dostaje ten, którego połaczęnia są używane przy transporcie kostki. Ale zawsze transport musi być rozpoczęty od połączenia gracza który uruchamia transport. Czyli jeśli transportujemy kostkę przez 5 połączeń i 2 z tych połączeń należą do gracza A a 3 do gracza B to odpowiednio 2 punkty dostaje gracz A a 3 dostaje gracz B.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon

Post autor: dasilwa »

MataDor pisze: 2. (Jeśli przewiozłeś jedną kostkę po jednej linii to to podwyższasz tor punktacji o 1k$. Po prostu podnosisz swoją punktację na torze o tyle tysięcy dolarów przez ile linii przeszła kostka).
Nie tysięcy dolarów tylko punktów zwycięstwa. Dawno nie grałem ale pamiętam że punkty zwycięstwa nie równają się tysiącom dolarów.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3078
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Railroad Tycoon

Post autor: cezner »

Tak, dasilwa ma rację. Punkty nie równają się dochodowi na koniec rundy. Wręcz nawet jest tak, że od pewnej ilości punktów dochód spada.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon

Post autor: pikpol »

to wiem tylko obok punktów jest konkretna cyferka która ma oznaczać dochód tylko że np koło 1 pk zwycięstwa (zapożyczę sie z Osadników online VP)znajduje się kwota 3$ czy to oznacza ze jeżeli przesłałem jeden towar przez jedno połączenie(otrzymuje 1 VP) to zarabiam w 3 fazie (faza dochodów) 3 $ czy 3000$???
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Railroad Tycoon

Post autor: MataDor »

pikpol pisze: Ad. 3 nie zrozumiałem to znaczy że osoba kupują ca połączenie dostaje pk za te kostki czy nie?? w końcu ktoś je transportuje z zachodu i kto na tym zarabia??
Osoba kupująca połączenie nie dostaje żadnych punktów w momencie kupienia Western Link. Dlatego kupno Western Link jest opłacalne tylko w odpowiednich układach połączeń na planszy. Głownie wtedy kiedy tylko ty masz dojścia do Chicago i inni gracze nie będą korzystać z generowanych tam 2 kostek w momencie dostarczania czerwonych.
dasilwa pisze:
MataDor pisze: 2. (Jeśli przewiozłeś jedną kostkę po jednej linii to to podwyższasz tor punktacji o 1k$. Po prostu podnosisz swoją punktację na torze o tyle tysięcy dolarów przez ile linii przeszła kostka).
Nie tysięcy dolarów tylko punktów zwycięstwa. Dawno nie grałem ale pamiętam że punkty zwycięstwa nie równają się tysiącom dolarów.
Zgadza się, źle to napisałem. Tor reprezentuje punkty i dochód (który to po osiągnięciu pewnego maximum zaczyna opadać)..
pikpol pisze:to wiem tylko obok punktów jest konkretna cyferka która ma oznaczać dochód tylko że np koło 1 pk zwycięstwa (zapożyczę sie z Osadników online VP)znajduje się kwota 3$ czy to oznacza ze jeżeli przesłałem jeden towar przez jedno połączenie(otrzymuje 1 VP) to zarabiam w 3 fazie (faza dochodów) 3 $ czy 3000$???
Liczone w tysiącach dolarów. Czyli zarabiasz 300$ w Twoim przykładzie.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3078
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Railroad Tycoon

Post autor: cezner »

pikpol pisze:to wiem tylko obok punktów jest konkretna cyferka która ma oznaczać dochód tylko że np koło 1 pk zwycięstwa (zapożyczę sie z Osadników online VP)znajduje się kwota 3$ czy to oznacza ze jeżeli przesłałem jeden towar przez jedno połączenie(otrzymuje 1 VP) to zarabiam w 3 fazie (faza dochodów) 3 $ czy 3000$???
3000$ :)
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon

Post autor: pikpol »

Nio to już wszystko jasne:) mam nadzieję ze więcej problemów już nie będzie ale świadomość że są osoby chętne do pomocy w wyjaśnieniu zawiłości Instrukcji jest bardzo istotne:)

Choć chciałbym usłyszeć jeszcze jakąś opinie na temat zdobywania pk za więcej niż jeden przejazd bo tak jak cytowałem wcześniej:
Gracz otrzymuje 1 punkt na „znaczniku dochodu” za każde kompletne połączenie, które zostało użyte podczas dostarczania kostki. Zauważ, że kostka może być przemieszczana także przez połączenia innych graczy, którzy także otrzymają punkt za użycie ich połączenia,
Rozumuje to tak,że gracz otrzymuje Vp za każde kompletne połączenie(nie jest napisane że jego czy nie) a inni gracze także (rozumuję jako również ) otrzymują punkt.

Ktoś wytknie błąd w tym rozumowaniu??
Awatar użytkownika
yakos
Posty: 243
Rejestracja: 13 cze 2008, 15:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Railroad Tycoon

Post autor: yakos »

pikpol pisze: Choć chciałbym usłyszeć jeszcze jakąś opinie na temat zdobywania pk za więcej niż jeden przejazd bo tak jak cytowałem wcześniej:
Gracz otrzymuje 1 punkt na „znaczniku dochodu” za każde kompletne połączenie, które zostało użyte podczas dostarczania kostki. Zauważ, że kostka może być przemieszczana także przez połączenia innych graczy, którzy także otrzymają punkt za użycie ich połączenia,
Rozumuje to tak,że gracz otrzymuje Vp za każde kompletne połączenie(nie jest napisane że jego czy nie) a inni gracze także (rozumuję jako również ) otrzymują punkt.

Ktoś wytknie błąd w tym rozumowaniu??
Cytujesz niezbyt precyzyjne polskie tłumaczenie instrukcji.
Angielska instrukcja nie pozostawia wątpliwości:
Railroad Tycoon Rulebook pisze: A player gains 1 point on the “income track” for each complete link he owns that the cube traveled along. Note that a cube may be moved along links owned by other players, who will collect the points for such movement.
Tak więc dostajesz punkty tylko za swoje połączenia, a wykorzystując połączenia innych graczy dajesz im punkt za każde wykorzystane połączenie.
W twoim przykładzie dostajesz 3 punkty, pozostali właściciele połączeń 2.
ODPOWIEDZ