Gra do 80zł dla 2 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: Nabuchodonozor »

Na razie posiadam jedynie Neuroshimę Hex która spełnia wszystkie moje wymagania dlatego na pewno kupię też Babel13. Gra ma być przede wszystkim dla 2 osób (mnie i mojego brata) ale dobrze by było gdyby dało się zagrać w większym gronie. Raczej odpadają gry ściśle ekonomiczne. Bardziej chodzi o opracowywanie strategii i myślenie nad taktyką (podobnie jak w Neuroshimie). Dobrze by było gdyby przynajmniej instrukcja była po polsku bowiem kiepsko z moim angielskim. Lubię gdy w grach może być nutka złośliwości (ach te bezczelne zagrania w Heksie :D) Gra nie może się szybko znudzić, nie może być schematyczna. Jak na razie myślę nad:
a) Hive- tylko obawiam się że szybko się znudzi
b) Race for the Galaxy- mówiłem żę nie lubię gier ekonomicznych, ale chodziło mi głównie o takie jak Fasolki gdzie trzeba się targować. Jedyna gra w kórej nie przeszkadzało mi to to Coloseum i Mare Nostrum (szkoda żę ta druga jest taka droga i nie można grac we 2). NIestety RftG ma angielską instrukcję
c) Carcassonne z dodatkiem Rzeka- ale to chyba nie ten typ gry który preferuję
d) Witchcraft- ale raczej mi nie odpowiada klimat gry. W dodatku słyszałem że kiepskie wykonanie elementów
e) Hanza- co prawda ekonomiczna, ale chyba jedna z lepszych z tego gatunku (ale raczej nie dla mnie)
f) Cytadela- niestety dostępna obecnie jest tylko edycja angielska. Bardzo chcialbym wiedzieć czy warto ją kupić
Proszę o komentarze, rady itp. Być może znacie inne dobre tytuły które mieściłyby się w tej cenie. Dla mnie najważniejsze by gra się nie znudziła po iluś tam partiach
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: B »

NIestety RftG ma angielską instrukcję
Kupiłem w gryplanszowe.pl i miałem instrukcję PL jako bonus... nie wczytywałem się zbytnio (znalazłem jeden błąd tylko) ale myślę że wystarczy zupełnie.
Z tych gier co wymieniłeś to nie ma się co zastanawiać, bierz RftG
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: mst »

Pick&Pack - naprawdę warto przyjrzeć się tej grze bliżej nawet jeśli temat wydaje się nazbyt oryginalny. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: Smoku »

O Cytadeli napisano już na tym forum mnóstwo tekstów ,więc bez rozpisywania:gra jest świetna ,ale nie na dwie osoby. Minimum 3 ,a jeszcze lepiej chodzi na 4 i więcej osób.
Od siebie dorzucę jeszcze Konfrontację (na Allegro można trafić jeszcze w polskiej wersji).
Awatar użytkownika
samur
Posty: 770
Rejestracja: 06 maja 2008, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: samur »

A ja polece Mr Jacka, Konfrontacje, Przez Pustynie (IMHO fajnie dziala na 2 osoby). Z tych bardziej abstrakcyjnych: Tzaar, Blokus Duo, czy Owczy Ped.
-->
To, co mam: http://tinyurl.com/5pg3nu
Moj blog okolo-growy: http://blog.samur.pl
<--
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: MataDor »

Najlepszy wybór z tego co podałeś to RftG (w ogóle to jeden z najlepszych wyborów jeśli chodzi o zakup dobrej gry ;) ). Kupuj szybko póki w dwóch sklepach cena jest tak niska. Jak dla mnie to za taką grę to mega okazja. Ja kupowałem za prawie dwa razy większą cenę, ale i tak są to moje najlepiej wydane pieniądze na grę jak dotąd :)
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: Andy »

Dwie oczywiste oczywistości: Race for the Galaxy, Mr. Jack. W tym drugim przypadku nie wchodzi chyba jednak w grę zmieszczenie się w limicie 80 PLN (chyba, że zakup na rynku wtórnym).
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: Nabuchodonozor »

Ok, ale czy mogę liczyć że jak kupię RfTG (a zamierzam kupić na Rebelu) to ktoś mi wyśle polską instrukcję? Nigdy w to nie grałem więc bez instrukcji ani rusz
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: markoo »

Nabuchodonozor pisze:Ok, ale czy mogę liczyć że jak kupię RfTG (a zamierzam kupić na Rebelu) to ktoś mi wyśle polską instrukcję? Nigdy w to nie grałem więc bez instrukcji ani rusz
Poszła mailem, miłej lektury :wink:
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: LostLukas »

mst pisze:Pick&Pack - naprawdę warto przyjrzeć się tej grze bliżej nawet jeśli temat wydaje się nazbyt oryginalny. :)
Spróbowałem grę na Gratislavii i spodobała mi się, ale myślę, że w przypadku częstego grania może się "ograć" i już tak nie bawić jak na początku (w przeciwieństwie do NHex i RftG) ale możliwe, że się mylę...
Smoku pisze:O Cytadeli napisano już na tym forum mnóstwo tekstów ,więc bez rozpisywania:gra jest świetna ,ale nie na dwie osoby. Minimum 3 ,a jeszcze lepiej chodzi na 4 i więcej osób.
Na tym forum zdania na temat skalowalności Cytadeli są bardzo podzielone. Sam uważam, że wariant trzyosobowy jest najlepszy, a granie na dwóch graczy nie wiele jemu ustępuje...

Popieram przedmówców, którzy polecali Race'a. Jednak gdybyś mógł wydać trochę więcej kasy radziłbym się zastanowić nad Dominionem. Sprawdza się bardzo dobrze na dwóch graczy.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: Odi »

No to jeszcze kilka słów ode mnie :)

RftG - chyba najlepszy wybór. To jest gra, w którą można rozegrać i kilkadziesiąt partii, a z każdą RftG jeszcze zyskuje. Minus - słaba interakcja. Raczej nie uświadczysz tu złośliwych zagrań... RftG to raczej dwuosobowy pasjans, o bardzo subtelnym wpływie grających na siebie

Hansa - TO NIE JEST GRA EKONOMICZNA! Nie handlujesz, nie negocjujesz. Znakomicie się skaluje. Wariant dwuosobowy jest super, a w 3- i 4 osoby jest też świetnie. Prosta, szybka, bardziej przystępna niż RftG. Zdecydowanym plusem jest spora interakcja i jeśli szukacie złośliwych zagrań, to w Hansie je znajdziecie.

Cold War: CIA vs KGB (tutaj moja recka gry - grałem w CW z kilkoma bardzo różnymi osobami. Każdemu się podobało. Sporo negatywnej interakcji, sporo kalkulowania ryzyka, wiele emocji, chwytliwy temat. Moim zdaniem 'a must have' w każdej kolekcji
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: Nabuchodonozor »

Ok poczytałem trochę o RftG i chyba sobie daruję:
1) gra wydaje się zbyt skomplikowana bym to załapał z samej tylko instrukcji
2) wariant dla 2 graczy wg instrukcji jest wariantem dla zaawansowanych
3) z tego co na razie wyczytałem na tym forum w temacie o tej grze są karty, które są nastawione pod kupno dodatku co jeszcze bardziej mi namiesza i zaciemni obraz gry (jak rozumiem tych kart bez dodatku się nie używa)
4) brak interakcji międzygraczami to dla mnie duża wada
5) nigdy nie widziałem jak ktoś w to gra i nikt z moich znajomych tego nie ma, więc wolałbym najpierw to zobaczyć/ pograć

Natomiast coraz bardziej się skłaniam ku Hive.
Hansa chyba raczej nie jest tym czego szukam
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: Odi »

To nie jest gra, którą można ocenić po instrukcji.
A wariant dla 2 osób niczym (praktycznie) nie różni się od 3- i 4-osobowego

Ale faktycznie - interakcja jest BARDZO subtelna, stąd może faktycznie lepiej zobaczyć RftG w akcji najpierw, jeśli a wyraźnej interakcji Ci zależy

Moim faworytem, który gorąco i z pełną świadomością Ci polecam, jest w takim wypadku Cold War: CIA vs KGB :)
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: gath »

Witam.
Szczerze polecam Elasund - to jedyna w mojej kolekcji gra, która sprawdza się na 2 osoby (a równie dobrze działa we 3 i 4 osoby). Jest naprawdę duża interakcja między graczami i wymaga myślenia, ale przy okazji nie spala mózgu. Karty pomocy po polsku są na BGG a na gry-planszowe jest topic wyjaśniający kilka niejasności. Co prawda nowa kosztuje 100 zł, ale warto.
Pozdrawiam.
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: markoo »

Co do RftG to swoją dotychczasową przygodę z tą grą mogę streścić następująco:
wrażenie po lekturze instrukcji - o co w ogóle tutaj chodzi???
wrażenie po 2 pierwszych partiach - nadal o co chodzi to chyba nie jest gra dla mnie...
3 partia - ok zaczynam łapać
następne partie nie można mnie oderwać od gry :)

Podsumowując nie można tej gry ocenić po instrukcji ani po paru pierwszych grach, trzeba się trochę ograć, żeby ujrzeć jej prawdziwe oblicze.
Co do gry dla dwóch osób to można grać bez zasad zaawansowanych, poza tym te zasady są naprawdę proste do opanowania.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: B »

Na BGG jest nawet taki temat 'za którym razem załapałeś o co chodzi w rftg?'
Średnio tak za 3-4 razem z tego co się wypowiadają.
Wariant 'zaawansowany' jest taki tylko z nazwy, nie jest w NICZYM trudniejszy od wariantu podstawowego. Możesz grać na 2 osoby albo zaawansowanie, albo podstawowo, jak wolisz, to nie jest narzucone nigdzie.
Nie daj się zniechęcić, gra kładzie jedną ręką wszystkie te familijne przeboje typu carcassonne czy cytadela!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: Geko »

B pisze: Wariant 'zaawansowany' jest taki tylko z nazwy, nie jest w NICZYM trudniejszy od wariantu podstawowego. Możesz grać na 2 osoby albo zaawansowanie, albo podstawowo, jak wolisz, to nie jest narzucone nigdzie.
Dokładnie. Wariant zaawansowany polega na tym, że każdy gracz wybiera nie jedną, a dwie akcje w jednej turze. Do tego dochodzą ze dwa zdania wyjaśnień, co się dzieje, jak się wybierze dwie takie same akcje (np. dwie eksploracje). I tyle. Nie ma co szukać tu wielkiego problemu i skomplikowanych zasad.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Kommar
Posty: 88
Rejestracja: 19 wrz 2006, 21:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: Kommar »

Geko pisze: Dokładnie. Wariant zaawansowany polega na tym, że każdy gracz wybiera nie jedną, a dwie akcje w jednej turze. Do tego dochodzą ze dwa zdania wyjaśnień, co się dzieje, jak się wybierze dwie takie same akcje (np. dwie eksploracje). I tyle. Nie ma co szukać tu wielkiego problemu i skomplikowanych zasad.

Tym bardziej, że jak się trochę pogra, to wręcz się stwierdza, że bez zasad zaawansowanych gra traci wiele ze swojego uroku, a rozgrywki w dwie osoby mogą być bardziej interesujące niż w większym gronie (wg mnie :) ).
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: Geko »

Kommar pisze: Tym bardziej, że jak się trochę pogra, to wręcz się stwierdza, że bez zasad zaawansowanych gra traci wiele ze swojego uroku, a rozgrywki w dwie osoby mogą być bardziej interesujące niż w większym gronie (wg mnie :) ).
Znaczy się, że grywacie trochę w RftG na krakowskich spotkaniach?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: Andy »

Koledzy już się odnosili do części tych zarzutów, ale dodam od siebie:
Nabuchodonozor pisze:Ok poczytałem trochę o RftG i chyba sobie daruję:
1) gra wydaje się zbyt skomplikowana bym to załapał z samej tylko instrukcji
Gra w ogóle nie jest skomplikowana, jeśli chodzi o reguły. Jest skomplikowana w tym sensie, że na początku nie ogarnia się całego jej bogactwa i liczby możliwych strategii. Mnie osobiście to w ogóle nie przeszkadzało i od pierwszej partii bawiłem się doskonale, choc dopiero po kilkunastu zacząłem ogarniać całokształt talii.
2) wariant dla 2 graczy wg instrukcji jest wariantem dla zaawansowanych
Tak, jak pisano wyżej: we dwie osoby można grać w "wariancie zaawansowanym", ale można również w podstawowym, takim jak przy większej liczbie graczy.
3) z tego co na razie wyczytałem na tym forum w temacie o tej grze są karty, które są nastawione pod kupno dodatku co jeszcze bardziej mi namiesza i zaciemni obraz gry (jak rozumiem tych kart bez dodatku się nie używa)
Nie ma w podstawce żadnych kart, których by się nie używało przed kupnem dodatku! Są pewne oznaczenia, których funkcjonalność ujawni się później, ale od początku są to pełnoprawne karty, używane jak każda inna z talii.
4) brak interakcji międzygraczami to dla mnie duża wada
Ten zarzut często się pojawia i - jak sądzę - wynika z czysto zewnętrznych cech gry. Tzn. każdy gracz coś tam sobie przed sobą układa. Jak dla mnie interakcja jest duża, a sama możliwość "zarządzania czasem gry", tj. decydowania o momencie jej zakończenia, wymaga uważnej obserwacji działań rywali. Nic nie wyjdzie z realizacji najlepszej założonej strategii, jeśli przeciwnik zakończy grę zanim nasz plan zacznie działać. To naprawdę bardzo emocjonujący aspekt RftG!
5) nigdy nie widziałem jak ktoś w to gra i nikt z moich znajomych tego nie ma, więc wolałbym najpierw to zobaczyć/ pograć
A tu pełna zgoda. Warto pograć, posmakować i ocenić czy pasuje, czy nie. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Kommar
Posty: 88
Rejestracja: 19 wrz 2006, 21:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: Kommar »

Geko pisze: Znaczy się, że grywacie trochę w RftG na krakowskich spotkaniach?
Zdarzało się często. Obecnie gra została trochę odłożona na półkę. Częściowo pewnie dlatego, że większości jednak bardziej pasuje wariant dwuosobowy- a na spotkaniach raczej ciężko o takie kameralne warunki.
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra do 80zł dla 2 osób

Post autor: Nabuchodonozor »

Chyba mi coś nie wysłało więc piszę jeszcze raz:
Dałem mojemu bratu do wyboru 3 gry o których pisaliście wcześniej:
a) Hive
b) RftG
c) Cold Wars
Podałem mu najlepsze recenzje każdej z nich jakie znalazłem. Wybrał Hive i mam już to w domu. Na pewno kiedyś kupię RftG bo wydaje się być interesująca i ambitna :) Nie powiem Wam jak się gra w Rój bo czeka zamknięty do świąt (zasada to zasada ;) ) Dziękuję za opinie i uwagi. Były mi bardzo pomocne i pomogły dokonać wyboru
ODPOWIEDZ