Grand Austria Hotel - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Tomzaq »

Taka sytuacja:
Podczas podliczania cesarza po 7 rundzie zdobyłem nagrodę - możliwość wybudowania zajętego pokoju. Zbudowanie pokoju pozwoliło spełnić jeden z celów (punkty za dwa rzędy zajętych pokoi). Czy w tym momencie można jeszcze położyć dysk na karcie celu i zgarnąć punkty?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: detrytusek »

Tomzaq pisze: 28 cze 2018, 09:42 Taka sytuacja:
Podczas podliczania cesarza po 7 rundzie zdobyłem nagrodę - możliwość wybudowania zajętego pokoju. Zbudowanie pokoju pozwoliło spełnić jeden z celów (punkty za dwa rzędy zajętych pokoi). Czy w tym momencie można jeszcze położyć dysk na karcie celu i zgarnąć punkty?
Wolisz krótką czy długą odpowiedź ?

Krótko: TAK

Długo:
Spoiler:
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Tomzaq »

:lol: Dzięki
Who is John Galt?
Posiadam
trynitor
Posty: 64
Rejestracja: 03 gru 2014, 00:01
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 6 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: trynitor »

Będzie kompromitacja ale muszę zadać to pytanie.

Kiedy kończy się runda?
A. Natychmiast po turze gracza który jako ostatni zakryje ostatnie wolne pole na zetonie kolejności.
W tym przypadku każdy gracz ma 14 tur w trakcie całej gry.
B. Kiedy skończą się kości na polach akcji. Jeśli gracze zakryja oba pola na zetonie kolejności, a kości akcji są jeszcze dostępne na polach akcji - wówczas gracze zdejmują kości z żetonów kolejności i wykonują akcje (w kolejności według odsłoniętych na nowo żetonów) do momentu wyczerpania wszystkich kości z pól akcji.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: detrytusek »

trynitor pisze: 02 sty 2019, 13:14 Będzie kompromitacja ale muszę zadać to pytanie.

Kiedy kończy się runda?
A. Natychmiast po turze gracza który jako ostatni zakryje ostatnie wolne pole na zetonie kolejności.
W tym przypadku każdy gracz ma 14 tur w trakcie całej gry.
B. Kiedy skończą się kości na polach akcji. Jeśli gracze zakryja oba pola na zetonie kolejności, a kości akcji są jeszcze dostępne na polach akcji - wówczas gracze zdejmują kości z żetonów kolejności i wykonują akcje (w kolejności według odsłoniętych na nowo żetonów) do momentu wyczerpania wszystkich kości z pól akcji.
Będzie bolało ale A.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Fojtu »

detrytusek pisze: 28 cze 2018, 09:44
Tomzaq pisze: 28 cze 2018, 09:42 Taka sytuacja:
Podczas podliczania cesarza po 7 rundzie zdobyłem nagrodę - możliwość wybudowania zajętego pokoju. Zbudowanie pokoju pozwoliło spełnić jeden z celów (punkty za dwa rzędy zajętych pokoi). Czy w tym momencie można jeszcze położyć dysk na karcie celu i zgarnąć punkty?
Krótko: TAK
A mogę prosić źródło takiego rulingu? Z instrukcji wg mnie wynika, że nie można, bo te żetony kładzie się wyłącznie w swojej turze
There are 12 Politics cards, but only 3 are used in each game. If you meet the requirements of a card on your
turn
, you can place a wooden disk on the card and you immediately receive the printed number of Victory
Points.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: detrytusek »

Jeśli by to było niezgodne to by oznaczało, że zbudowałeś pokój właściwie kiedy? W czyjej turze?
Wg mnie jeśli gra daje Ci nagrodę w postaci możliwości zbudowania pokoju tzn, że robisz to w swojej turze.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Fojtu »

detrytusek pisze: 02 sty 2019, 15:02 Jeśli by to było niezgodne to by oznaczało, że zbudowałeś pokój właściwie kiedy? W czyjej turze?
Wg mnie jeśli gra daje Ci nagrodę w postaci możliwości zbudowania pokoju tzn, że robisz to w swojej turze.
Podsumowanie toru cesarza jest poza turami graczy wg. mnie i zagrywając z cesarza nie można położyć dysku.
Tematy na BGG:
https://boardgamegeek.com/thread/183939 ... s-question
https://boardgamegeek.com/thread/147963 ... ancy-bonus
https://boardgamegeek.com/thread/147311 ... rs-scoring
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: detrytusek »

Wygląda, że masz racje. Szczerze mówiąc dziwię się temu rozwiązaniu ponieważ ono spłyca grę. Zdecydowanie robię w takim razie home-rula.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Fojtu »

detrytusek pisze: 03 sty 2019, 08:32 Wygląda, że masz racje. Szczerze mówiąc dziwię się temu rozwiązaniu ponieważ ono spłyca grę. Zdecydowanie robię w takim razie home-rula.
To rozwiązanie jest trochę irytujące, ale nie wiem czy bym powiedział że spłyca. Jeżeli te 2 rzeczy są w grze to po prostu zmusza gracza to wciśnięcia więcej rzeczy na stół.

Co do home ruli to my rozważamy ze znajomym, żeby nie robić -5pkt za niezrealizowanych gości. Dzięki temu można by się przygotować trochę na ostatnią rundę, a nie że trzeba odpowiednio kulnąć, żeby wszystko idealnie zrobić, co czasem jest irytujące.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: detrytusek »

Spłyca poniewuż uniemożliwia wykręcenie zajebistego kombosa. Trzeba się nad takim rozwiązaniem trochę pozastanawiać, żeby wymyślić i wtedy satysfakcja gwarantowana:). Kołderka i tak jest krótka, a tu jeszcze dodatkowe obostrzenie.
Co do -5 pkt to nam się to podoba bo zapobiega braniu gości na pałę (mnie się nie przyda ale Tobie nie dam). Trzeba ich przestać brać w pewnym momencie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Fojtu »

detrytusek pisze: 03 sty 2019, 09:26 Co do -5 pkt to nam się to podoba bo zapobiega braniu gości na pałę (mnie się nie przyda ale Tobie nie dam). Trzeba ich przestać brać w pewnym momencie.
Tylko jak my gramy w 2 to ostatnia tura czasem sprowadza się do tego kto kulnie dla siebie lepiej. wprowadzenie jednego ludka to czasem lekką ręką 20 punktów, a ciężko przygotować się na więcej niż 1 ewentualność właśnie ze względu na ujemne punkty. Spróbuję pewnie następnym razem i zobaczymy jak pójdzie.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Gizmoo »

Od kilku gier gram tak jak proponował Fojtu - bez ujemnych punktów za niezrealizowanych gości.

I muszę powiedzieć, że jest moim zdaniem lepiej i bardziej sprawiedliwie. Ostatnia tura może zrobić solidne swingi punktowe, więc ten który ma szanse zrealizować gościa, a go nie zrealizuje przez brak choćby jednego surowca - jest karcony w dwójnasób. Trzy ostatnie partyjki zagrałem bez punktów ujemnych i wszystkim przy stole bardzo podobało się to rozwiązanie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: detrytusek »

Gizmoo pisze: 03 sty 2019, 10:49 Od kilku gier gram tak jak proponował Fojtu - bez ujemnych punktów za niezrealizowanych gości.

I muszę powiedzieć, że jest moim zdaniem lepiej i bardziej sprawiedliwie. Ostatnia tura może zrobić solidne swingi punktowe, więc ten który ma szanse zrealizować gościa, a go nie zrealizuje przez brak choćby jednego surowca - jest karcony w dwójnasób. Trzy ostatnie partyjki zagrałem bez punktów ujemnych i wszystkim przy stole bardzo podobało się to rozwiązanie.
Ale jak ktoś lubi ryzyko i sobie zostawi 2 gości nie mając surowców bo liczy, że mu się wyturla to nie może potem mieć za złe, że nie wypadło. U nas w ostatniej rundzie nikt nie ma 3 gości w poczekalni, a przeważnie jest 1 z prawie przygotowanym prowiantem.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Gizmoo »

detrytusek pisze: 03 sty 2019, 12:10 Ale jak ktoś lubi ryzyko i sobie zostawi 2 gości nie mając surowców
Takich sytuacji w ogóle nie uświadczyłem, nikt też nie brał gości "na pałę", albo jako "pies ogrodnika". Za to niezmiernie często dochodziło do sytuacji, w których brakowało jednego serniczka, albo jednej kawy do zamknięcia zamówienia. Albo... Brakowało trójek i szóstek i to nawet po kilkukrotnym spasowaniu, żeby dobrać choćby jeden pokój.

Ja tam będę grał bez punktów ujemnych za niezrealizowanych gości. ;)
flamaster444
Posty: 153
Rejestracja: 07 sty 2019, 07:55
Has thanked: 15 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: flamaster444 »

Czy punkty z toru cesarza są podliczane po zakończeniu każdej z siedmiu rund?
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: eltadziko »

flamaster444 pisze: 20 mar 2019, 15:52 Czy punkty z toru cesarza są podliczane po zakończeniu każdej z siedmiu rund?
Nie, tylko po rundach, w którym jest punktowanie toru cesarza z nagrodą/karą - czyli po 3, 5 i 7 rundzie.
flamaster444
Posty: 153
Rejestracja: 07 sty 2019, 07:55
Has thanked: 15 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: flamaster444 »

eltadziko pisze: 20 mar 2019, 15:59
flamaster444 pisze: 20 mar 2019, 15:52 Czy punkty z toru cesarza są podliczane po zakończeniu każdej z siedmiu rund?
Nie, tylko po rundach, w którym jest punktowanie toru cesarza z nagrodą/karą - czyli po 3, 5 i 7 rundzie.
Gdyby tak było, nie byłoby możliwe osiągnięcie punktów z pól 11, 12 i 13, bo po 3, 5 i 7 rundzie trzeba przecież cofnąć się, więc po co są tam punkty zwycięstwa?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Nidav »

Da się tam dotrzeć, tylko to nie ma być łatwa sprawa ;) Cofasz się, a potem próbujesz dojść jeszcze dalej.
lko
Posty: 18
Rejestracja: 09 maja 2017, 00:05
Has thanked: 4 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: lko »

flamaster444 pisze: 20 mar 2019, 16:24
eltadziko pisze: 20 mar 2019, 15:59
flamaster444 pisze: 20 mar 2019, 15:52 Czy punkty z toru cesarza są podliczane po zakończeniu każdej z siedmiu rund?
Nie, tylko po rundach, w którym jest punktowanie toru cesarza z nagrodą/karą - czyli po 3, 5 i 7 rundzie.
Gdyby tak było, nie byłoby możliwe osiągnięcie punktów z pól 11, 12 i 13, bo po 3, 5 i 7 rundzie trzeba przecież cofnąć się, więc po co są tam punkty zwycięstwa?
Najpierw zdobywasz punkty za pozycję na torze cesarza, a dopiero potem cofasz się na tym torze o odpowiednią liczbę pól, np. o 3 pola po rundzie 3.
flamaster444
Posty: 153
Rejestracja: 07 sty 2019, 07:55
Has thanked: 15 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: flamaster444 »

A ok, czyli punktowanie w tych rundach jest przed cofnięciem. To piękne dzięki za szybką odpowiedź. :)
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: errorr »

Jaka jest kolejność akcji po pasowani pasowaniu? Jeżeli to ja jestem graczem który przerzuca kości, to czy najpierw robię przerzut czy najpierw zapraszam gościa do stolika?
Druga kwestia to bonus z karty gościa - Gizia. Temat widziałem był poruszony, ale jednak nie do końca. Rozumiem, że wykonuję akcje z kości normalnie, biorąc pod uwagę ilość kości na danym polu, jednak nie zabierając żadnej kości, tak? Zastanawia mnie także w jakim celu jest na tej karcie ikona kosza na odrzucone kości..
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 170
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: eventide »

errorr pisze: 07 kwie 2019, 23:35 Jaka jest kolejność akcji po pasowaniu? Jeżeli to ja jestem graczem który przerzuca kości, to czy najpierw robię przerzut czy najpierw zapraszam gościa do stolika?
Według mnie najpierw przerzut.
errorr pisze: 07 kwie 2019, 23:35Druga kwestia to bonus z karty gościa - Gizia. Temat widziałem był poruszony, ale jednak nie do końca. Rozumiem, że wykonuję akcje z kości normalnie, biorąc pod uwagę ilość kości na danym polu, jednak nie zabierając żadnej kości, tak? Zastanawia mnie także w jakim celu jest na tej karcie ikona kosza na odrzucone kości..
Przekreślona kostka oraz kosz na śmieci mają chyba oznaczać "nie odrzucasz kostki z planszy głównej, ale i nie kładziesz jej na własnej płytce tur". Ot taki mało udany piktogram akcji z tej karty. Pamiętaj natomiast, że karta Gizii daje możliwość rozegrania całej tury, a nie tylko jeszcze jednaj akcji (tzn. umożliwia dobranie gościa ORAZ wykonanie akcji głównej przy pomocy kostek).
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Quetzalcoatl »

eventide pisze: 08 kwie 2019, 04:23 Według mnie najpierw przerzut.
Potwierdzam. Kości po spasowaniu można przerzucać więcej niż raz, a nie możesz wziąć nowego gościa, jeśli nie wykonujesz akcji.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: polwac »

Tomzaq pisze: 26 cze 2018, 23:21 Po co są te takie ekstra sufity pomiędzy niektórymi pokojami? Trzeba je omijać przy budowaniu pokoi? Czy moż je olać i tylko patrzeć na, to że nowy pokój sąsiaduje z już istniejącym?
Pokoje nimi oddzielone nie sąsiadują ze sobą, więc nie można tego "olać" i trzeba je omijać

W instrukcji nie ma nic o sufitach, także jedynym warunkiem jest przygotowanie pokoju w sąsiedztwie innego już wcześniej przygotowanego.
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2019, 10:01 przez polwac, łącznie zmieniany 1 raz.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
ODPOWIEDZ