Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Scamander »

Myślę podobnie ale wolałem się upewnić jak to widzą inni bo może mi się coś ubzdurało.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Scamander pisze: 22 mar 2019, 10:15 Myślę podobnie ale wolałem się upewnić jak to widzą inni bo może mi się coś ubzdurało.
Jak pisze tylko "dobierz" to bierzesz karty z zakrytego stosu bądź z tych 3 na tacce.
Przy 5 graczach dociągasz aż 6 kart :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Scamander »

Zapomniałem o tym "dobieraniu" i myślałem, że trzeba ciągnąć 6 kart ze stosu, wtedy wybieranie kart nie miałoby sensu :D
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Scamander pisze: 22 mar 2019, 11:37 Zapomniałem o tym "dobieraniu" i myślałem, że trzeba ciągnąć 6 kart ze stosu, wtedy wybieranie kart nie miałoby sensu :D
Ale wybieranie nadal ma sens nawet jak pociągniesz 6 kart ze stosu, bo masz je na ręce, oglądasz i bierzesz co ci pasuje, następnie przekazujesz pozostałe nast. graczowi a ostatnia wróci do ciebie. No chyba że ja czegoś nie trybie...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Scamander »

Możesz dobrze trybić :) to chyba ja niepotrzebnie wszystko komplikuję.
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: errorr »

detrytusek pisze: 21 mar 2019, 23:13 Taka sytuacja...
W karmniku są 2 różne kości. Odpalam akcje, która zezwala mi wzięcie 2 kości z karmnika. Kolejną kartą do aktywacji jest rzut kośćmi z poza karmnika i jak wypadnie....wiadomo.
Jeśli zabiorę obie kości to je przerzucam i nie zostanie mi żadna kość poza karmnikiem. Jedyna opcja to wzięcie pierwszej kości, przerzut, wzięcie drugiej i wtedy mam jedną kość do kolejnej akcji. Tyle, że akurat obie kości mi pasowały...
Da się to jakoś obejść? A może nie trzeba od razu rzucać kośćmi jak się wyczerpią tylko na przykład na koniec swojego ruchu?
Nidav pisze: 21 mar 2019, 23:35 I znowu przychodzi na pomoc BGG -> https://boardgamegeek.com/thread/216523 ... n-or-after

Kości powinny być wrzucone od razu po tym, jak tacka zostanie opróżniona. Zatem w zasadzie masz trzy wyjścia - opróżnić tackę, wrzucić kości i nie mieć żadnej do przerzucenia; wziąć jedną kość, przerzucić kości, wziąć drugą kość i mieć jedną kość do przerzucenia spoza tacki; zrobić coś innego (nikt nie pogardzi dobrze złożonymi jajami ;) ) i mieć nadzieję, że inni gracze skorzystają z akcji zdobycia pożywienia, żeby lepiej wykorzystać zdolność ptaka w następnych turach. Odpowiedni timing pod tym względem wydaje się całkiem istotny.
jest jeszcze taka opcja, że rezygnujesz z aktywowania akcji która zezwala na wzięcie 2 kości z karmnika, aktywujesz tylko tą kartę która pozwala na rzut kośćmi spoza karmnika i jak wypadnie....wiadomo.

w związku z powyższym mam pytanie odnośnie właśnie turlania kostkami poza karmnikiem. taka sytuacja: aktywuję kartę z drapieżnikiem która pozwala mi na rzut kośćmi spoza karmnika i jak wypadnie mysz to ją ptak zjada. następną kartą jest karta pozwalająca powtórzyć akcje drapieżnika w tym samym siedlisku. czyli rzucam raz jeszcze tymi samymi kośćmi spoza karmnika, czy pomijając kość z myszą z poprzedniego rzutu?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Nidav »

errorr pisze: 22 mar 2019, 15:26 jest jeszcze taka opcja, że rezygnujesz z aktywowania akcji która zezwala na wzięcie 2 kości z karmnika, aktywujesz tylko tą kartę która pozwala na rzut kośćmi spoza karmnika i jak wypadnie....wiadomo.
Tu akurat należałoby się zastanowić czy można zrezygnować z akcji głównej. Instrukcja podaje, że natychmiast otrzymuje się korzyści z danego pola. Potem jest napisane, że aktywowanie ptaków jest opcjonalne. Idąc za logiką - akcję główną wykonać trzeba (czyli wziąć te dwa żarcia z karmnika), a potem aktywowanie ptaków jest całkowicie opcjonalne.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: detrytusek »

Wg mnie jest dokładnie tak jak napisał Nidav. Z głównej akcji nie możesz zrezygnować.

Co do Twojego pytania to kopiujesz poprzednią akcję czyli nie odkładasz kości z myszorem.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: errorr »

tak, oczywiście akcji podstawowych nie można pomijać.
nie wiem dlaczego skojarzyłem, że chodzi tutaj o akcje z karty. przepraszam za czytanie bez zrozumienia ;)
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 294
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: swiroff »

Możecie mi wyjaśnić następujące hipotetyczne sytuacje?:

#1 W karmniku znajduje się jedna kostka. Robię akcję zdobycia pożywienia. Czy muszę wziąć to co jest, czy wrzucam pozostałe kostki do karmnika?

#2 W karmniku są np. dwie kostki tego samego rodzaju. Wrzucam pozostałe czy muszę brać co jest?

#3 W karmniku jest jedna kostka. Moja akcja daje mi możliwość zabrania co najmniej dwóch kostek. Biorę jedną i wrzucam do karmnika kostki i wybieram drugą? Czy przed wyborem pierwszej mogę od razu wrzucić pozostałe kostki?

Odnoszę się do instrukcji: "jeśli wszystkie kości na tacy wskazują ten sam symbol (albo pozostała tam 1 kość) a Ty z jakiekolowiek powodu masz prawo zdobyć pożywenie z karmnika możesz najpierw wrzucić wszystkie 5 kości z powrotem do karmnika"
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: errorr »

1 - możesz wziąć to co jest lub wrzucić do karmnika wszystkie kostki razem z tą która jest w karmniku.
2 - możesz wziąć to co jest lub wrzucić do karmnika wszystkie kostki razem z tą która jest w karmniku.
3 - możesz wziąć to co jest lub wrzucić do karmnika wszystkie kostki razem z tą która jest w karmniku dla akcji zabrana pierwszej kostki. dla kolejnej akcji zabrania kostki wybierasz albo z tego co zostało po wrzuceniu wszystkich i zabraniu pierwszej albo jeżeli zabrałeś tą która była w karmniku wrzucasz ponownie wszystkie i wybierasz..
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 294
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: swiroff »

Dzięki za wyjaśnienie :) Grałem raz właśnie według tej interpretacji, więc chyba dobrze.
Quimeen
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2019, 20:53
Has thanked: 12 times
Been thanked: 6 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Quimeen »

Jaki sens mają ptaki które przemieszczamy pomiędzy siedliskami? Jak można je dobrze wykorzystać? Jedyne co mi przychodzi do głowy to karty bonusowe punktujące za ptaki w danym siedlisku, ale to by było raczej rzadkie aby punktować i tu i tu i zmieniać ptaki co runde pomiędzy siedliskami.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Pan_K »

Mocniejsza akcja główna w kolejnej turze na przykład.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Nidav »

Myślę, że jest tu parę rzeczy, które warto przemyśleć. Po pierwsze możesz obniżyć koszty w jajach w danym siedlisku, bo akurat chcesz zagrać ptaka w jednym siedlisku i jeśli przeniesiesz ptaka wędrującego, to zapłacisz o jedno jajo mniej. Do tego właśnie możesz próbować dostosowywać się do żetonów celu, czyli jeśli punktują np. ptaki w siedlisku leśnym, to przekładasz ptaka i możesz lepiej rywalizować o to z innymi. Ponadto możesz zwiększyć moc akcji następnej, tj. przykładowo przekładasz ptaka do siedliska leśnego i dzięki temu w następnej rundzie możesz pobrać dwa żetony żywności bez odrzucania karty z ręki.
MójMistrzu
Posty: 114
Rejestracja: 05 kwie 2010, 15:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 21 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: MójMistrzu »

zastanawiam się nad działaniem ptaków, które mają zdolność : skorzystaj PONOWNIE z innej karty z tego siedliska

jeśli dobrze rozumiem, słówko PONOWNIE sugeruje, że kopiowana karta powinna się znajdować na prawo od ptaka z tą zdolnością?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Nidav »

Dokładnie tak - skoro lecisz z aktywacją brązowych zdolności od prawej do lewej, to żeby skorzystać PONOWNIE z danej zdolności, musisz już z niej wcześniej skorzystać ;)
giventofly
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2014, 08:21
Has thanked: 54 times
Been thanked: 28 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: giventofly »

Nidav pisze: 26 mar 2019, 08:16 Dokładnie tak - skoro lecisz z aktywacją brązowych zdolności od prawej do lewej, to żeby skorzystać PONOWNIE z danej zdolności, musisz już z niej wcześniej skorzystać ;)
Nieprawda. Można aktywować dowolną kartę w rzędzie.

https://boardgamegeek.com/thread/217395 ... repeats-an
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Nidav »

No popatrz, w takim razie opis jest całkiem mylący, ale dzięki za sprostowanie :D Mogli to inaczej jakoś opisać - w stylu "aktywuj brązową zdolność innego ptaka z tego siedliska" albo skopiuj. Tak na logikę, jeśli mam czegoś użyć ponownie, to już powinienem tego użyć wcześniej. Sprawdziłem nawet jak ta umiejętność jest po angielsku i w tym względzie "repeat" też mi się gryzie z tym, żeby móc użyć umiejętności ptaka, która jeszcze nie została aktywowana. No ale cóż, pozostaje o tym pamiętać :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: detrytusek »

Ale ponownie czy repeat nie wprowadza w błąd. Ta karta umożliwia rozpatrywanie jej działania na końcu łańcuszka. Wtedy już "ponownie" pasuje do każdej karty. Akurat zapis polski na karcie mnie nie zmylił.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
MójMistrzu
Posty: 114
Rejestracja: 05 kwie 2010, 15:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 21 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: MójMistrzu »

dla mnie mimo wszystko zapis jest mylący

ale tak myślałem, że można jednak odpalić dowolną kartę (o ile można można wierzyć bgg, bo to chyba nie wydawcy wypowiadają się w tym temacie), bo inaczej te ptaki przychodzące w późniejszej części gry byłyby mało grywalne
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Nidav »

To dla mnie zahacza to o lekką konfuzję - przykładowo jak mam trzy karty w siedlisku leśnym, wystawiam tę, potem zbieram żywność i odpalam jako pierwszą kartę, która pozwala mi ponownie wykorzystać jakąś inną zdolność - kiedy żadnej jeszcze nie wykorzystałem - to raczej niestety nie brzmi to dla mnie tak, że mogę użyć tego względem jakiejkolwiek karty w tym siedlisku. No ale cóż, jak to mówią na blokowiskach errare humanum est i dziękuję bardzo za wyprowadzenie z błędu ;)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Pan_K »

IMHO naturalne skojarzenie jest faktycznie takie, że możliwość powtórzenia akcji dotyczy tylko tych kart, które już użyliśmy. Jeśli jednak głębiej się zastanowić nad logiką sformułowania, spokojnie może ono znaczyć, że ponownie można użyć jednej spośród wszystkich kart danego rzędu (siedliska).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: dominGeS »

Pytanko odnośnie punktowania za 2gą rundę z ''zielonej strony'' pkt za realizację celu
Inst. pisze, że:
''W przypadku celu, w którym za kolejne miejsca można zdobyć 5,2 i 1 ( tj 2 runda), jeśli 2 graczy remisuje na 1.miejscu, obaj dostają po 3 pkt
(5+2):2 zaokrąglając w dół czyli 3pkt.

Natomiast kawałek wyżej stoi napisane: Na koniec gry remisujący gracze dostają punkty za nieobsadzone miejsce (miejsca) za nim i wynik dzielą pomiędzy liczbę remisujących(zaokrąglając w dół)
Ja to rozumiem tak: (5+2+1):2 daje 4pkt.
Oczywiście wiadomo, że chodzi o rozgrywkę 2os. i remis na 1. miejscu
Po co sformułowanie miejsce(miejsca) o co chodzi, to tylko następne kolejne czy wszystkie pozostałe miejsca nieobsadzone dodajemy. Mnie się wydaje, że wszystkie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: detrytusek »

dominGeS pisze: 26 mar 2019, 14:49 Pytanko odnośnie punktowania za 2gą rundę z ''zielonej strony'' pkt za realizację celu
Inst. pisze, że:
''W przypadku celu, w którym za kolejne miejsca można zdobyć 5,2 i 1 ( tj 2 runda), jeśli 2 graczy remisuje na 1.miejscu, obaj dostają po 3 pkt
(5+2):2 zaokrąglając w dół czyli 3pkt.

Natomiast kawałek wyżej stoi napisane: Na koniec gry remisujący gracze dostają punkty za nieobsadzone miejsce (miejsca) za nim i wynik dzielą pomiędzy liczbę remisujących(zaokrąglając w dół)
Ja to rozumiem tak: (5+2+1):2 daje 4pkt.
Oczywiście wiadomo, że chodzi o rozgrywkę 2os. i remis na 1. miejscu
Po co sformułowanie miejsce(miejsca) o co chodzi, to tylko następne kolejne czy wszystkie pozostałe miejsca nieobsadzone dodajemy. Mnie się wydaje, że wszystkie.
Wg mnie jedno nie wszystkie. A dokładniej pisząc sumujesz tyle miejsc ile graczy remisuje.
Sformułowanie miejsca jest na potrzeby większej ilości graczy. Jeśli by 3-ech remisowało na pierwszym miejscu to już sumujesz miejsca (dokładnie 3), a nie miejsce.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ