Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: KozaK69 »

dominGeS pisze: 26 mar 2019, 14:49 Pytanko odnośnie punktowania za 2gą rundę z ''zielonej strony'' pkt za realizację celu
Inst. pisze, że:
''W przypadku celu, w którym za kolejne miejsca można zdobyć 5,2 i 1 ( tj 2 runda), jeśli 2 graczy remisuje na 1.miejscu, obaj dostają po 3 pkt
(5+2):2 zaokrąglając w dół czyli 3pkt.

Natomiast kawałek wyżej stoi napisane: Na koniec gry remisujący gracze dostają punkty za nieobsadzone miejsce (miejsca) za nim i wynik dzielą pomiędzy liczbę remisujących(zaokrąglając w dół)
Ja to rozumiem tak: (5+2+1):2 daje 4pkt.
Oczywiście wiadomo, że chodzi o rozgrywkę 2os. i remis na 1. miejscu
Po co sformułowanie miejsce(miejsca) o co chodzi, to tylko następne kolejne czy wszystkie pozostałe miejsca nieobsadzone dodajemy. Mnie się wydaje, że wszystkie.
Czy naprawdę te rozważania mają jakikolwiek sens w przypadku rozgrywki DWUOSOBOWEJ?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: detrytusek »

KozaK69 pisze: 26 mar 2019, 15:10 Czy naprawdę te rozważania mają jakikolwiek sens w przypadku rozgrywki DWUOSOBOWEJ?
Żadnego ale też nic nie stoi na przeszkodzie by to wyjaśnić. Przyda się przy większej ilości graczy.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
giventofly
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2014, 08:21
Has thanked: 54 times
Been thanked: 28 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: giventofly »

Załączam link do FAQu na stronie wydawcy https://stonemaiergames.com/games/wingspan/rules/

Załączam również odpowiedź autorki to innego pytania nad którym sam się zastanawiałem https://boardgamegeek.com/thread/214406 ... s-question

I wydaje mi się że tu też jest nieścisłość w instrukcji.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: detrytusek »

To jest pewna nieścisłość i niekonsekwencja bo z jednej strony gniazda z gwiazdką są uniwersalne ale już niektóre cele odnoszą się tylko do konkretnych symboli. Na szczęście o ile pamiętam jest to na karcie zaznaczone.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
teschen
Posty: 110
Rejestracja: 26 kwie 2017, 12:15
Has thanked: 55 times
Been thanked: 38 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: teschen »

Obrazek

Jak można mieć wystawionych więcej niż 5 ptaków wyłącznie leśnych???
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: detrytusek »

teschen pisze: 07 kwie 2019, 17:10 Jak można mieć wystawionych więcej niż 5 ptaków wyłącznie leśnych???
Są ptaki wędrujące. To te z cechą "jeśli są najbardziej na prawo to przesuń na inne siedlisko".
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
teschen
Posty: 110
Rejestracja: 26 kwie 2017, 12:15
Has thanked: 55 times
Been thanked: 38 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: teschen »

Te ptaki nie sa wylacznie leśne
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Scamander »

detrytusek pisze: 07 kwie 2019, 19:16
teschen pisze: 07 kwie 2019, 17:10 Jak można mieć wystawionych więcej niż 5 ptaków wyłącznie leśnych???
Są ptaki wędrujące. To te z cechą "jeśli są najbardziej na prawo to przesuń na inne siedlisko".
Te ptaki mają wszystkie 3 symbole siedlisk na kartach.

Moim zdaniem to po prostu błąd autorki/wydawcy i powinno się tam znaleźć "5" bez "+".
VonMarek
Posty: 6
Rejestracja: 17 mar 2015, 11:26

Re: Na Skrzydłach

Post autor: VonMarek »

teschen pisze: 07 kwie 2019, 17:10 Obrazek

Jak można mieć wystawionych więcej niż 5 ptaków wyłącznie leśnych???
Błąd wydawcy. Angielska wersja ma 5 bez "+".
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Czochrun »

Hej, wprawdzie grałem raz, ale od razu rzuciła mi się jedna wątpliwość, której nie mogę rozwikłać przy pomocy instrukcji.
Skąd biorę karty jeśli mogę dobrać ich więcej niż 3, skoro stos dobierania uzupełniam po zakończeniu swojej tury? Biorę w ciemno ze stosu zakrytego?
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Kilson »

Czochrun pisze: 23 kwie 2019, 13:50 Hej, wprawdzie grałem raz, ale od razu rzuciła mi się jedna wątpliwość, której nie mogę rozwikłać przy pomocy instrukcji.
Skąd biorę karty jeśli mogę dobrać ich więcej niż 3, skoro stos dobierania uzupełniam po zakończeniu swojej tury? Biorę w ciemno ze stosu zakrytego?
O ile pamiętam, to zawsze jak dobierasz, to możesz brać te 3 widoczne albo w ciemno ze stosu.
Więc jak masz dobrać np. 5 ptaków, to możesz brać 3 odkryte i 2 w ciemno, albo jak ci te widoczne nie pasują to nawet 5 w ciemno.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2019, 13:56 przez Kilson, łącznie zmieniany 1 raz.
giventofly
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2014, 08:21
Has thanked: 54 times
Been thanked: 28 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: giventofly »

Czochrun pisze: 23 kwie 2019, 13:50 Hej, wprawdzie grałem raz, ale od razu rzuciła mi się jedna wątpliwość, której nie mogę rozwikłać przy pomocy instrukcji.
Skąd biorę karty jeśli mogę dobrać ich więcej niż 3, skoro stos dobierania uzupełniam po zakończeniu swojej tury? Biorę w ciemno ze stosu zakrytego?
Bierzesz w ciemno.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Czochrun »

Kilson pisze: 23 kwie 2019, 13:55
Czochrun pisze: 23 kwie 2019, 13:50 Hej, wprawdzie grałem raz, ale od razu rzuciła mi się jedna wątpliwość, której nie mogę rozwikłać przy pomocy instrukcji.
Skąd biorę karty jeśli mogę dobrać ich więcej niż 3, skoro stos dobierania uzupełniam po zakończeniu swojej tury? Biorę w ciemno ze stosu zakrytego?
O ile pamiętam, to zawsze jak dobierasz, to możesz brać te 3 widoczne albo w ciemno ze stosu.
Więc jak masz dobrać np. 5 ptaków, to możesz brać 3 odkryte i 2 w ciemno, albo jak ci te widoczne nie pasują to nawet 5 w ciemno.
Rozumiem, że w dowolnej kombinacji? A co z podglądaniem? Mogę wziąć, podejrzeć i potem zdecydować skąd wziąć kolejne?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: detrytusek »

Czochrun pisze: 23 kwie 2019, 13:57
Kilson pisze: 23 kwie 2019, 13:55
Czochrun pisze: 23 kwie 2019, 13:50 Hej, wprawdzie grałem raz, ale od razu rzuciła mi się jedna wątpliwość, której nie mogę rozwikłać przy pomocy instrukcji.
Skąd biorę karty jeśli mogę dobrać ich więcej niż 3, skoro stos dobierania uzupełniam po zakończeniu swojej tury? Biorę w ciemno ze stosu zakrytego?
O ile pamiętam, to zawsze jak dobierasz, to możesz brać te 3 widoczne albo w ciemno ze stosu.
Więc jak masz dobrać np. 5 ptaków, to możesz brać 3 odkryte i 2 w ciemno, albo jak ci te widoczne nie pasują to nawet 5 w ciemno.
Rozumiem, że w dowolnej kombinacji? A co z podglądaniem? Mogę wziąć, podejrzeć i potem zdecydować skąd wziąć kolejne?
Tak
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Kilson »

Tak mi się wydaje, że dobieramy te karty pojedynczo, więc np. po dobraniu pierwszej w ciemno możesz ją sprawdzić i zadecydować skąd dociągać kolejną, ale żeby mieć 100% pewności musiałbym to doczytać.
Awatar użytkownika
rav4
Posty: 61
Rejestracja: 14 lut 2017, 12:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Na Skrzydłach

Post autor: rav4 »

Mam pytanie. W instrukcji jest napsiane:
Jeśli taca jest pusta, wrzuć do karmnika wszystkie 5 kości. Jeśli
wszystkie kości leżące na tacy wskazują ten sam symbol (albo
pozostała tam 1 kość), a Ty z jakiegokolwiek powodu masz prawo
zdobyć pożywienie z karmnika, możesz najpierw wrzucić wszystkie
5 kości z powrotem do karmnika
Czy jeśli z aktywowanej karty wynika, że jeżeli w karmniku jest np. zboże to mogę je pobrać i przechować na karcie, a faktycznie w karmniku leży jedna kość (inna niż zboże) mam prawo przerzucić kośćmi ? Czy jednak w tym przypadku trzeba to interpretować, że jeśli nie ma tam zboża to nie mam prawa wziąć pożywienia ?
giventofly
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2014, 08:21
Has thanked: 54 times
Been thanked: 28 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: giventofly »

rav4 pisze: 26 mar 2020, 10:10 Mam pytanie. W instrukcji jest napsiane:
Jeśli taca jest pusta, wrzuć do karmnika wszystkie 5 kości. Jeśli
wszystkie kości leżące na tacy wskazują ten sam symbol (albo
pozostała tam 1 kość), a Ty z jakiegokolwiek powodu masz prawo
zdobyć pożywienie z karmnika, możesz najpierw wrzucić wszystkie
5 kości z powrotem do karmnika
Czy jeśli z aktywowanej karty wynika, że jeżeli w karmniku jest np. zboże to mogę je pobrać i przechować na karcie, a faktycznie w karmniku leży jedna kość (inna niż zboże) mam prawo przerzucić kośćmi ? Czy jednak w tym przypadku trzeba to interpretować, że jeśli nie ma tam zboża to nie mam prawa wziąć pożywienia ?
Tak - masz prawo przerzucić.

Link do postu na bgg gdzie na to pytanie odpowiada Jamey https://boardgamegeek.com/thread/217295 ... -there-one
Bujaro
Posty: 13
Rejestracja: 04 lut 2019, 11:32

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Bujaro »

Pytanie o Automę, a konkretnie o punktowanie celów na koniec rundy.
Instrukcja: "...aby Automa mogła zdobyć punkty, liczba posiadanych przez nią wymaganych elementów musi być większa od 0". Na karcie punktowania celów, zwłaszcza w EE, wartości bazowe niektórych celów wynoszą "-1" lub "0". Na koniec rundy wszystko oczywiście zależy od "liczby kostek akcji na bieżącym żetonie celu".
I teraz pytanie: jeśli na koniec rundy Automa będzie miała łącznie:
a) bazowe "-1", bo nie zebrała żadnej kostki
b) bazowe "0", bo nie zebrała żadnej kostki
c) "0" (bazowe "-1" plus jedna kostka)
to grając na zielonej planszy celów ma 0, czyli nie zajmuje żadnego miejsca i nie dostaje punktów za ten cel? Dobrze to kombinuję?
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: omas »

Ja gralem tak, ze nawet gdy miala 0 lub -1 to zawsze ja jednak na tym drugim miejscu stawialem. Mysle ze gdyby nie stawiac jej tam w ogole to byloby to zbyt proste. Raczej nie mozna wtedy przegrac. Poazdrawiam.
Cantona
Posty: 42
Rejestracja: 23 lip 2018, 11:42
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Cantona »

Karta bonusowa „miłośnik robaczków” - punktuje ptaki żywiące sie wyłącznie robakami. Czy do takich zalicza sie ptaki ktore w swoim koszcie maja:
Robak+dowolny surowiec
„Robak/ziarno”
?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: detrytusek »

Cantona pisze: 30 maja 2020, 16:52 Karta bonusowa „miłośnik robaczków” - punktuje ptaki żywiące sie wyłącznie robakami. Czy do takich zalicza sie ptaki ktore w swoim koszcie maja:
Robak+dowolny surowiec
„Robak/ziarno”
?
Nie. Jeśli wyłącznie to wyłącznie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4406
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1334 times
Been thanked: 836 times
Kontakt:

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Hardkor »

W jakim celu są różne kolory jajek? Tylko tak by wizualnie inaczej wyglądały czy to coś zmienia? Nigdzie nie znalazłem tego
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: mnw »

Hardkor pisze: 23 sie 2020, 20:43 W jakim celu są różne kolory jajek? Tylko tak by wizualnie inaczej wyglądały czy to coś zmienia? Nigdzie nie znalazłem tego
Tak jest, nie ma to wpływu na rozgrywkę. Tylko dla estetyki.

Gdzieś to było w instrukcji, ale nie mam pod ręką, żeby sprawdzić.
jordi1986
Posty: 7
Rejestracja: 13 lis 2014, 22:57

Re: Na Skrzydłach

Post autor: jordi1986 »

Co jeśli na planszy celów dwóch lub więcej graczy remisuje np na 2 miejscu za 2 pkt albo na 3 miejscu za 1 pkt? Również Dodajemy i dzielimy przez liczbę graczy? Może z tego wyniknąć, że nikt z nich nie zdobędzie punktu?
adeks9
Posty: 83
Rejestracja: 28 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 47 times
Been thanked: 11 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: adeks9 »

Jeżeli będą we dwójkę na polu 2pkt to przynajmniej jeden zdobędą po podzieleniu. Ale owszem, jest możliwość, że nie zdobędą punktów wcale.
ODPOWIEDZ