Prezent pod choinke

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Prezent pod choinke

Post autor: janekbossko »

Witam
na tym forum jestem juz naprawde troszke i wydawalo by sie ze juz nie bede mial problemu z wybraniem prezentu, a jednak... :|
Szukam inspiracji w Was, koledzy!
:arrow: prezent ma byc do 150 zl
:arrow: osoba ta bedzie grala w 2-3 osoby (mozliwe ze dojdzie 4 wiec wariant taki byc moze rowniez ale nie jest obowiakowy)
:arrow: rodzaj gry - byle nie logiczna i nie chce abstrakcji
:arrow: wiem co byc nie moze bo ta osoba to poprostu ma: GoT, Shogun, Neuroshima, Agricola...

mam nadziej ze ta krotka charakterystyka pomoze, chodzi o propozycje...bo moze akurat wy wpadnicie na pomysl badz zarekomendujecie jakis tytul badz tytuly :)
nowosci jak i klasyki mile widziane...

ratuuuunkuuuuuu! :o
Awatar użytkownika
Alex
Posty: 85
Rejestracja: 09 lip 2008, 16:51

Re: Prezent pod choinke

Post autor: Alex »

Race for the Galaxy z dodatkiem?

Pierwsza 10 BGG, ładne, sensowne i przyjemne.
krótkie i nie za trudne do zrozumienia.
uzależnia jak cholera i starcza na długo.

O ile nie będzie grane 1-2 razy na miesiąc, to wciągnie i nie wypuści.

(Swoją drogą - jak nie dostanę własnego egzemplarza na święta to sam sobie kupię. xD)
MsbS
Posty: 885
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Prezent pod choinke

Post autor: MsbS »

A może Thurn und Taxis? 2-4 osoby, szybka, ładna, niezależna językowo?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Prezent pod choinke

Post autor: janekbossko »

TuT raczej nie przypadnie do gustu no i podobno ma byc polska wersje niedlugo...tazke wolabym poczekac :)

RotG bardzo kusi...no i to ze jeszcze jest tryb jednooosbowy, temat na forum ju ma dziesiątki stron, wyszedl dodatek (wart pieniedzy), promocja na gryplanszowe - nic tylko brac...napewno rozmwaze bo podstawka i dodtaek to okolo 110 zl:)
Awatar użytkownika
Cirrus
Posty: 385
Rejestracja: 06 paź 2006, 08:54
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Prezent pod choinke

Post autor: Cirrus »

Dominion? Chyba będzie pasował idealnie do wymogów, a gra jest baaaardzo fajna. Ewentualnie polecam Maneuvre- fakt, że 2 osobowa, ale możnma grać 2+2 :)
"Uwielbiam kiedy jazdy zwał
Po chamskich karkach leci w cwał
Spod kopyt pryska taki syn
Dalej ich prać i lać i w dym!"

http://tubylem.blog.onet.pl/ - moje podróże małe i duże :)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Prezent pod choinke

Post autor: Blue »

Ja bym jeszcze dorzucił Notre Dame ;).
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Prezent pod choinke

Post autor: janekbossko »

w Dominion mam juz jakies 40 parti za soba na bsw weic jest juz presyt...n iwem czy bedie to tak wszystko sprawnie szlo jak kupie gre, na zywo...i tak mnie to zastanawia

Dominion czy RotG

Manewry - wykonanie mnie odrzuca zupelnie
Notre Damme - nie ciegnie mnie, musialbym zagrac

za to mysle tez nad Ghost Stories :)
hmmmm
i uwaga
:?
Talismanem :twisted:
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Prezent pod choinke

Post autor: Blue »

W Ghosty nie grałem, za to hexer von salem jest moim zdaniem świetny :]. Zachowuje klimat Lovecrafta[no moze poza tymi śmiesznymi zombiakami na planszy] i poczucie braku czasu i popadania w obłęd jakie oferował też arkham horror, przy czym wydaje mi się, że w hexerze łatwiej odnajdą się ludzie którzy lovecrafta nie czytali.
Awatar użytkownika
gacekthebat
Posty: 23
Rejestracja: 14 paź 2008, 13:13
Lokalizacja: Ruda Slaska

Re: Prezent pod choinke

Post autor: gacekthebat »

Polecam Puerto Rico. Jak dla mnie genialna gra! Świetne wykonanie, bardzo logiczne i przejrzyste zasady, mnogość strategii. Każda partia jest inna! Wciąga jak rzeka ;-)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Prezent pod choinke

Post autor: janekbossko »

hmmm Blue zgadzam sie ale! nie lubie gier po niemiecku...nie trawie tego jezyka niestety...chyba ze to niezależna jeykowo produkcja - chyba sie jednak myle :(
samcekam na AH po polsku...

PR - hmm nie iwem czy nie lepiej ju RotG...przeciez to bardzo podobne tytuly :) podobny mechanim...no i RotG lepie chodzi na 2 ;)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Prezent pod choinke

Post autor: Blue »

Cóż, niestety ja tez niemieckiego nie trawie ;). Na szczęście nie musiałem przy rozgrywkach- było tłumaczenie. Gra jest zależna językowo.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Prezent pod choinke

Post autor: Odi »

Skoro ta osoba ma GoT, to chyba całkiem fajnie pasuje też A Game of Throne LCG, czyli karcianka ...hm.. 'półkolekcjonerska' (z gotowymi, nielosowymi deckami 4 frakcji), w sam raz dla składu 2-4.

A jak nie, to RftG powinien się spodobać. Na pierwszy rzut oka robi niezłe wrażenie (kosmiczny klimat i grafiki!), na drugi przeraża komplikacją (ach te kolorowe ikonki...), ale po 2-3 partiach powinien odkryć 'morze możliwości' :)
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prezent pod choinke

Post autor: Jabol »

Ja mam z koleii nieco inny problem także dotyczący świąt. Aby ułatwic Mikołajowi życie tradycją w moim domu jest pisanie listów do świętego mikołaja czyli takiej świątecznej wishlisty :P. Jedną z pozycji na pewno będzie jakaś planszówka albo nawet kilka do wyboru coby była niespodzianka. No i właśnie z tym jest problem, nie mogę się zdecydowac. Założenia są dośc standartowe:

1. Dobra skalowalnośc, gra powinna chodzic dobrze zarówno na 2 osoby (priorytet) jak i na 4 badź nawet 6 (wiem że mało realne)
2. Nie wojenna
3. Duże replayability
4. Czas rozgrywki maks. 2h
5, Na pewno nie to co już mam/miałem ;) - Puerto; PG; 1960: Making the President; Condottiere; Carcassonne; Pandemic

Z góry dzięki za pomoc. I sory że tak się podpinam pod temat ale uznałem że lepsze to niż zaśmiecanie forum kolejnym prawie identycznym ;).
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Prezent pod choinke

Post autor: Blue »

Hmm.... nie wojenna ... no nie jest to typowa gra wojenna.
Neuroshima Hex+babel 13
2-6 graczy.

Ew dla 2-5 to TTR:Europe, u mnie sie sprawdza w kazdym towarzystwie, ale nie musi to być regułą. Na 2ch dobrze jest zmodyfikować reguły i dobrać więcej wagoników i mniej stacji żeby było więcej konfliktów na planszy. Aczkolwiek na podstawowych zasadach też nie gra się źle - wtedy mamy bardzo pokojową rozgrywkę we 2ch. No chyba że jeden z graczy stawia sobie główny cel - denerwowanie drugiego ;D.

Ew RftG z dodatkiem - 1-5 przy czym ja zagrałem kilka partii w podstawke i jak na razie nie widze tego potencjału dostrzeganego przez resztę... mam wrażenie że jak strategia nie uwzględnia konsumpcji to się nie da wygrać...w każdej z rozgrywek próbowałem się obejść bez konsumpcji z miernymi skutkami. Ale może to moja wina ;].
Ostatnio zmieniony 05 gru 2008, 02:07 przez Blue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Prezent pod choinke

Post autor: Odi »

NHex (jak pisze Blue - z dodatkiem) lub RftG :)

Skoro miałeś już Puerto i się podobało, to RftG jest naturalnym wyborem
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Prezent pod choinke

Post autor: Andy »

Odi pisze:Skoro miałeś już Puerto i się podobało, to RftG jest naturalnym wyborem
...naturalnie z dodatkiem! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Prezent pod choinke

Post autor: janekbossko »

a ja czekam nadal na pomoc :)
akurat tak sie skada ze ktos sie do mojego tematu podlaczyl :) prosze bardzo...dlatego prosze o mnie nie zapominac :P

no!

RotG + dodatek jest juz pewnym kandydatem :)

natomiast musze miec z czego wybierac...potrzebuje mniej wiecej okolo 5-8 pozycji d o150 zl
caly czas mysle o Ghost Stories - ale w obliczu nadchodacego po polsku AH nie iwem czy jest sens
Talisman in polisz - hmmmm te mysle o nim...

a GoT lcc - odpada :( doswiadczenie z MtG zniecheca do jakichkolwiek karcianek gdzie endak wypda od czasu do czasu dokupic booster ;)
MsbS
Posty: 885
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Prezent pod choinke

Post autor: MsbS »

Pandemic ma się za jakiś czas (jakoby) pojawić po polsku, więc pewnie też nie chcesz? A może coś leciutkiego i ślicznego jak Jamaica? Może Caylus? Może Blue Moon City po polsku?
Awatar użytkownika
gacekthebat
Posty: 23
Rejestracja: 14 paź 2008, 13:13
Lokalizacja: Ruda Slaska

Re: Prezent pod choinke

Post autor: gacekthebat »

@Jabol - na podstawie recenzji oraz opinii graczy wnioskuję,że Twoje oczekiwania z pełni powinna spełnić gra Ghost Stories (sam liczę na to,że ją dostanę na święta:D), a skoro masz doświadczenie w grach kooperacyjnych to tym bardziej powinieneś się nad nią zastanowić:)
Zdecydowanie polecam Eufrat i Tygrys (ale tylko 2-4 graczy), nie jest to gra wojenna, ale nie można jej odmówić konflikogenności :D Nie grałem jeszcze w grę, w której jednym dobrze przemyślanym ruchem można komuś tak przywalić jak w EiT :)

@janekbossko - polecany RftG to bez wątpienia świetny wybór, ale coś mi mówi(Lacerta ma w planach grę z czołówki BGG, możliwe,że karciankę),że niebawem będzie go można dostać w języku polskim (jeśli robi Ci to różnicę).
Odnośnie AH i GS to może to porównanie będzie pomocne?
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Prezent pod choinke

Post autor: Tommy »

janekbossko pisze:TuT raczej nie przypadnie do gustu no i podobno ma byc polska wersje niedlugo...tazke wolabym poczekac :)
A można coś więcej na ten temat?

Sorry za offtop, ale tak się zastanawiam nad kupnem tego tytułu, a tu nagle PL wersja nadciąga?

A żeby nie było, że sam offtopic - a ja zaproponuję Stone Age (u mnie zdecydowanie będzie to gra roku 2008 - za ilość rozegranych partii, za masę zabawy, za wciągnięcie kilku nowych ludzi w świat planszówek etc.)
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Prezent pod choinke

Post autor: yosz »

ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prezent pod choinke

Post autor: eazydoor »

@janekbossko,
Pomyśl o Le Havre, akurat spełnia wspomniane wymagania, a jeśli wspomniana osoba lubi ekonomiczne, to będzie jak znalazł.
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Prezent pod choinke

Post autor: Tommy »

FE-NO-ME-NAL-NIE :!: :!: :!:

Dzięki za info, no to kolejny tytuł na liście must buy w 2009 roku :D

PS. Tylko ten tytuł gry rzeczywiście do bani....... "Kurier Pocztowy" nieeeee no to jakieś jaja.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prezent pod choinke

Post autor: eazydoor »

Tommy pisze:PS. Tylko ten tytuł gry rzeczywiście do bani....... "Kurier Pocztowy" nieeeee no to jakieś jaja.
W Czechach nazwa będzie podobna :D
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Prezent pod choinke

Post autor: Tommy »

eazydoor pisze:
Tommy pisze:PS. Tylko ten tytuł gry rzeczywiście do bani....... "Kurier Pocztowy" nieeeee no to jakieś jaja.
W Czechach nazwa będzie podobna :D
Wiem, właśnie widziałem, ale cóż, może nie powielajmy błędów ? :D
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
ODPOWIEDZ