Wasabi!

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Wasabi!

Post autor: bazik »

no te zdublowane przepisy sprawily ze uznalem autora za totalnego amatora w dziedzinie robienia gier i raczej skreslilem z gory jego przyszle gry. w takim ukladzie autor nie skreslony, gra... 'inoffensive' /nie drazni?/
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Wasabi!

Post autor: bogas »

bazik pisze:no te zdublowane przepisy sprawily ze uznalem autora za totalnego amatora w dziedzinie robienia gier i raczej skreslilem z gory jego przyszle gry. w takim ukladzie autor nie skreslony, gra... 'inoffensive' /nie drazni?/
Autorów notabene jest dwóch. Dla mnie niezrozumiałe jest natomiast wybieranie 3 składników dla gracza po lewej bez wcześniejszego wglądu w swoje przepisy. Równie dobrze każdy sam sobie może wybrać 3 składniki. Autor coś tam tłumaczył na BGG, ale głównie chodzi o to żeby nie brać na początku ryżu i maki oraz składników specjalnych, ale do tego akurat nie jest potrzebne żeby wybierać dla gracza po lewej :?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Wasabi!

Post autor: mst »

Myśmy grali tak - Pawłowi, który tłumaczył reguły ktoś inny tłumaczył je niedużo wcześniej :wink: - że składniki graczowi po lewej wybieraliśmy po wzięciu sobie przepisów. Można wtedy np.dać mu składniki potrzebne do naszych przepisów - przynajmniej jednym będzie musiał nam pomóc w ich realizacji. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Wasabi!

Post autor: Blue »

Nie pamiętam dokładnie czy każdy ze składników dla gracza po lewej nie moga być takie same[tj np nie moze dostać 2x tego samego składnika]? Bo jeśli nie, to wybieranie nie dla siebie miałoby jakiś drobny sens.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Wasabi!

Post autor: bogas »

Blue pisze:Nie pamiętam dokładnie czy każdy ze składników dla gracza po lewej nie moga być takie same[tj np nie moze dostać 2x tego samego składnika]? Bo jeśli nie, to wybieranie nie dla siebie miałoby jakiś drobny sens.
Nie dość, że nie może dostać dwóch tych samych to nie może dostać dwóch z tego samego typu! (a więc np. nie może dostać awokado i ogórka (warzywa, zielone tło)).
mst pisze:Myśmy grali tak - Pawłowi, który tłumaczył reguły ktoś inny tłumaczył je niedużo wcześniej :wink: - że składniki graczowi po lewej wybieraliśmy po wzięciu sobie przepisów.
Na logikę to ma sens, ale instrukcja jasno mówi, że najpierw składniki, a potem przepisy.
Co więc autorzy mieli na myśli? :roll: Nie mam pojęcia.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Wasabi!

Post autor: mst »

bogas pisze:Co więc autorzy mieli na myśli? :roll:
Może to element budowania klimatu podobnie jak do niczego nie potrzebne miseczki na wasabi. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Wasabi!

Post autor: bogas »

Ups! Właśnie przeglądałem BGG i jest jeszcze jedna sprawa, którą niestety źle tłumaczyłem, a która znacznie bardziej wpływa na grę :oops:
Otóż gracz może wykorzystać już leżące płytki do realizacji własnego przepisu tylko w przypadku, gdy sam fizycznie dokłada ostatni brakujący składnik (lub składniki - karta Spicy!). Tak więc nie można wykorzystać gotowca. Przynajmniej jeden składnik trzeba dołożyć, ewentualnie zrobić jakieś machloje kartami, np. Switch!
Najmocniej was przepraszam :oops: Szkoda tylko, że w instrukcji zamiast wyboldowania tej informacji mamy ją napisaną w nawiasie. Oczywiście marne to usprawiedliwienie :(
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Wasabi!

Post autor: yosz »

Coraz bardziej nakręcacie mnie na tę grę :>
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Wasabi!

Post autor: bogas »

yosz pisze:Coraz bardziej nakręcacie mnie na tę grę :>
Miło słyszeć, że na coś to zamieszanie się przydaje :P
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1198
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 270 times
Been thanked: 296 times

Re: Wasabi!

Post autor: siepu »

bogas: to zmienia wszystko :)
W takim razie chętnie zagram jeszcze raz.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Wasabi!

Post autor: mst »

bogas, nie przejmuj się - ja (w niedzielę rano) poznałem już właściwe pod tym względem reguły czyli przekłamanie gdzieś po drodze zostało wyeliminowane. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Wasabi!

Post autor: yosz »

bogas: już wcześniej się nakręcałem ale byłem lekko zniechęcony słabym odbiorem gry. Teraz się wszystko ładnie układa ;)

A co do błędu... to zobacz sobie w wątku gliwickim jak Salou tłumaczył El Grande ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Wasabi!

Post autor: bogas »

siepu pisze:(...) W takim razie chętnie zagram jeszcze raz.
Kolejny sukces ;)
yosz pisze:A co do błędu... to zobacz sobie w wątku gliwickim jak Salou tłumaczył El Grande ;)
Wątek gliwicki w 50% dotyczy przekłamania reguł i wiem, że mam w chłopakach silne, w tym względzie, oparcie :twisted:
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Wasabi!

Post autor: mst »

Zobaczycie, że jak kiedyś poskładamy te wszystkie przekłamania w jedną mechanikę to polska gra pojawi się na szczycie rankingu BGG. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Wasabi!

Post autor: skanna »

bogas pisze:Ups! Właśnie przeglądałem BGG i jest jeszcze jedna sprawa, którą niestety źle tłumaczyłem, a która znacznie bardziej wpływa na grę :oops: (
Na szczęście tłumacząc nam zupełnie zapomniałeś o tym punkcie, w związku z czym sami sobie doczytaliśmy, właściwie :) Teraz rozumiem, czemu mi i większości moich współgraczy gra się podobała, a innym niekoniecznie :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Wasabi!

Post autor: bogas »

skanna pisze:Na szczęście tłumacząc nam zupełnie zapomniałeś o tym punkcie, w związku z czym sami sobie doczytaliśmy, właściwie :)
Mówiłem, ale widocznie nie słuchaliście, jak widać słusznie :P
skanna pisze:Teraz rozumiem, czemu mi i większości moich współgraczy gra się podobała, a innym niekoniecznie :)
A to dobre :twisted: Ale wiesz, że konsekwencją wyjaśnienia tej sprawy jest teraz konieczność zakupu gry w sklepie za ponad 110 PLN i to bez dodatkowych bonusów? :mrgreen:
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Wasabi!

Post autor: skanna »

bogas pisze: Ale wiesz, że konsekwencją wyjaśnienia tej sprawy jest teraz konieczność zakupu gry w sklepie za ponad 110 PLN i to bez dodatkowych bonusów? :mrgreen:
Niestety, tego się obawiałam już po Twoim poprzednim poście :roll: Może jednak jaka promocja się trafi albocoś. Albo komuś skuszonemu tym wątkiem nowozakupiona gra jednak nie podejdzie :P
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Wasabi!

Post autor: BloodyBaron »

To ja zachęcę wszystkich serdecznie do samodzielnej lektury instrukcji.
Nie miałem jeszcze przyjemności grać, za to instrukcję czytałem dwukrotnie, bo gra bardzo mnie zainteresowała, i uważam ją za jedną z lepiej napisango zbioru reguł,przez jakie się przegryzałem.
Zresztą ma ona tylko 4 strony :) Sam zawsze warto czerpać wiedzę u źródła, podania ludowe mają tę wadę, że modyfikują fakty :) Tyle tylko, że to zwykle ja tłumaczę współgraczom reguły...

Wykładowcy instrukcji - łączmy się - potem cały wątpliwy splendor za porażkową rozgrywkę spływa na nas. Zwłaszcza jeśli w wyniku pomyłki zdarzy się niechcący, że wygrywamy.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Wasabi!

Post autor: DDP »

Mam kilka pytan odnosnie gry (czytalem instrukcje) do graczy ktorzy rozegrali kilka(nascie:) partii:
- czy jest to gra rodzinna tudziez do pogrania z kumplami ale tylko na luzie bo przy powaznym graniu psuje sie klimat gry
- czy jest to gra typu "filer" gdzie czas rozgrywki zamyka sie przy grze w 4 osoby do 30min i w sumie skladanie i rozkladanie zajmuje prawie tyle samo czasu:P
- czy po kilku partiach gra nie staje sie schematyczna/powtarzalna (wiem ze uklad na planszy zalezy od graczy ale w koncu liczba recept jest skonczona i jest ich niewiele liczac ze te 2-skladnikowe stanowia polowe)
- czy po kilku partiach gra nie zaczyna byc gra "na czas" jak np Blue Moon City lub Thurn und Taxis tzn ze czuje sie cisnienie ze trzeba cos zrobic jak najszybciej zanim rywale to zrobia (w koncu celem jest 10 recept jako pierwszy) przez co nastepuje optymalizacja ruchow
- jaki jest wplyw czynnika losowego w grze, np ze ktos nam ulozyl prawie nasza recepte
- czy wystepuje negatywna interakcja w grze (poza karta Wasabi)
- jak sie sklauje
- ciekawi mnie jak wyglada rozgrywka pod koniec gry gdy na planszy zostaje juz tylko kilka wolnych pol, czy nie ma wtedy pustych ruchow typu ze nic sie juz nie da ulozyc i kazdy kladzie skladnik bo musi (wiem ze karty to modyfikuja ale gdy ktos juz pozbedzie sie kart a na koncu zostana mu 4-5 recepty to jest zablokowany)
- czy gra jest emocjonujaca w jakims stopniu czy jest to spokojne wykladanie kafelkow ala Carcassone:)
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Wasabi!

Post autor: asiok »

Grałem na Pionku w niedzielę z mst i:
1. Było już bezbłędnie ;)
2. Gra jest sympatyczna jako przerywnik - traktuję ją jednak właśnie jako przerywnik więc nie wiem czy partia nieco za długo nie trwa- ale była to nasza pierwsza gra połączona z tłumaczeniem wiec może to z tego wynikało.
3. Z mst już nie gram bo on w to wygrywa :D
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Wasabi!

Post autor: skanna »

Ha, jakie śliczne pudełko znalazłam dziś pod choinką :) Już łapki zacieram.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Wasabi!

Post autor: MsbS »

Głupia, losowa gra. W ogóle mi się nie podoba. Właśnie rozegraliśmy pierwsze dwie partie (w dwie osoby) i obydwie przegrałem. Nienawidzę tej gry.

Oczywiście żartuję - bawiłem się świetnie, i nawet te do niczego nie potrzebne i zajmujące miejsce gadżety (miseczki, menu na przepisy) mi nie przeszkadzały. Bardzo sympatyczna, ładna, szybka.

Wady? Dla niektórych pewnie silna interakcja, dla innych zbyt duża losowość, dla jeszcze innych - niemożność planowania (przeciwnicy mogą zbytnio zmieniać planszę).
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Wasabi!

Post autor: pawel1454 »

A jak chodzi na dwie osoby?
I czy płci pięknej się podoba? Moja lepsza połowa zobaczyła zdjęcia na BGG i głośno domaga się sushi. :)
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Wasabi!

Post autor: skanna »

Na dwie to jeszcze nie wiem jak. Ale płci pięknej zdecydowanie się podoba i nie mówię tego tylko w swoim imieniu, ale co najmniej trzech przedstawicielek jeszcze - wiem, bo ze mną grały i im się podobało.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Wasabi!

Post autor: yosz »

we dwie osoby bardzo dobrze się gra. Trochę łatwiej ułożyć przepisy więc o zwycięstwie decydują niuanse
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ