Megakonkurs?

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Megakonkurs?

Post autor: Dominusmaris »

Jakiś czas temu mój kolega zorganizował konkurs na setting gry RPG oparty na systemie d20.
Celem konkursu było docelowo wydanie gry zwycięzcy. Z tego co wiem, już po rozstrzygnięciu,
nie udało się zrealizować tego zamierzenia, ale...

Chciałbym zasugerować takim instytucjom jak gry-planszowe, świat gier planszowych, rebel i gamesfanatics
zorganizowanie takiego konkursu na naszym poletku. Można by poszukać ewentualnych sponsorów,
jak np. zgrajmysie. Wiem że niektórzy z Was mieli jakiś udział w tamtej edycji, więc może się nieco zraziliście,
ale mając świadomość błędów popełnionych przez poprzedniego organizatora na pewno
możecie zorganizować to wszystko lepiej.

Dla niezorientowanych, jak to z grubsza wyglądało i mogłoby wygladać u nas.

Na początku zgłaszamy pomysły na grę, powiedzmy 2 strony A4 o tym jaka to gra. Coś z fabuły coś z mechaniki.
Ze zgłoszonych prac jury wybiera ok.20, które wezmą udział we właściwym konkursie. Ten jest podzielony na kilka/
kilkanaście etapów, w każdym prezentujemy kolejny/ niekoniecznie grywalny element. Każdy etap trwa kilka tygodni podczas których uczestnicy przygotowują materiały do następnego etapu, a publika wysyła smsy udzielając poparcia
wybranym pomysłom. Co etap odpada 1-kilku najgorzej punktowanych pomysłów i tak aż do finału. Zwycięzca dostaje jakąś nagrodę i jego gra zostanie wydana- za pieniądze zebrane z smsów.

Żeby to wszystko miało ręce i nogi być może trzeba by najpierw zrobić ,,konkurs"na kategorię gry.
Wtedy łatwiej sprawić by poszczególne etapy miały wspólny mianownik. Ale to są już szczegóły techniczne.

Pytanie, czy w ogóle jest w nas wola by coś takiego zrobić i czy ktoś by się tego podjął?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Megakonkurs?

Post autor: mst »

Dominusmaris pisze:publika wysyła smsy udzielając poparcia wybranym pomysłom.
IMHO znalezienie publiki chcącej wysyłać smsy byłoby trudniejsze od wymyślenia gry kalibru i jakości Agricoli, Through the Ages czy Dominion. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Megakonkurs?

Post autor: Dominusmaris »

Możliwe, a nawet prawdopodobne, tyle że to nie kładzie pomysłu.

Można zrobić głosowanie przez klikanie i jeśli tylko znajdzie się zainteresowany wydawca
i tak pomysł zrealizować. Myślę że sam pomysł jest dobry, podkreślam że nie uważam go
za swój, ale trzeba go dobrze zrealizować by dał właściwy efekt.
Awatar użytkownika
Piotro
Posty: 365
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:46
Lokalizacja: Wrocław, Cz-wa

Re: Megakonkurs?

Post autor: Piotro »

Czyli to takie "Gwiazdy robią gry planszowe" ?
-------------------------------------
boardoftheloom.blogspot.com
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Megakonkurs?

Post autor: Senaszel »

Pomysl zacny
nie wart szydery

kuznia gier wydaje cudze gry za kase
nie wiem jaki maja cennik ale mozna by sie
z nimi dogadac i podzielic koszty przez uczestnikow i etapy
im dalej by sie zaszlo tym wiekszy udzial mialoby sie w sponsorowaniu
zwyciezcy i tym bardziej ludzie by sie starali!

Proponuje by bylo to cos pokroju aGoTa :D
Calosc powinna sie zamknac w 2009 roku
tak by zwycieska gre mozna bylo kupic
w nastepny Zimowy Festiwal Swiatel

Wyobrazacie sobie jaka reklame calemu srodowisku
zrobilaby relacja w swiatecznych wiadomosciach
z podsumowaniem calego konkursu i przedstawieniem
zwycieskiej gry??
Wingmakers
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Megakonkurs?

Post autor: westwood »

Przepraszam, ale nie widzę w tym sensu. Gra planszowa to nie setting RPG.
Dominusmaris pisze: Na początku zgłaszamy pomysły na grę, powiedzmy 2 strony A4 o tym jaka to gra. Coś z fabuły coś z mechaniki.
1. Pomysłów na gry to każdy tutaj ma pewnie na pęczki. Ale z samego pomysłu nic się o grze nie da powiedzieć.
2. 2 strony A4 :shock: Na takiej masie papieru Knizia zmieściłby pełne instrukcje do 3 swoich gier wraz z ilustrowanymi przykładami :mrgreen:
3. O jakiej fabule mowa? Co na podstawie "fabuły" można powiedzieć o grze planszowej? Czy wobec tego gry abstrakcyjne są z góry wykluczone? Nie żebym nie doceniał klimatu w grach - ale to jest kwestia drugorzędna, a i tak ocenić można raczej powiązanie tematu z mechaniką, a nie samą "fabułę".
4. Przede wszystkim zaś: jak niby mam ocenić grę znając fragmenty mechaniki? Gra może zawierać kilka świetnie pomyślanych mechanizmów, które jak całość nie działają. Mam zgadywać?
Próbuję sobie wyobrazić, jak wyglądałaby prezentacja Blokusa w takim konkursie i nijak nie mogę. Jak przedstawić mechanikę tej gry w rozbiciu na kilkanaście odcinków? :lol: Że o przedstawianiu fabuły tej gry nie wspomnę :twisted:
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Megakonkurs?

Post autor: mst »

Przykład fabuły Blokusa: gracze są przedstawicielami firmy produkującej płyty chodnikowe. Centrala, stawiając czoła wyzwaniom współczesnego świata, organizuje konkurs mający wyłonić najefektywniejszego spośród swoich sprzedawców. W tym celu przesyła im identyczne zestawy płyt. Dodatkowym utrudnieniem są idiotyczne biurokratyczne ograniczenia (wszelkie podobieństwo do prawdziwych sytuacji życiowych przypadkowe), o których napiszemy jeśli nasza gra zostanie zakwalifikowana do kolejnego etapu. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Megakonkurs?

Post autor: Dominusmaris »

Czy na tym forum wszystko sprowadza się do szukania ,,dziury w całym"?

Przecież nie musi to być tak jak napisałem, można przecież ustalić że gry logiczne odpadają.

W końcu gdyby miał to być ,,hit medialny" to blokus odpada, a gra o historii mocarstwowej
Polski może nie. Albo gra na podstawie książki Dukaja (we wspomnianym konkursie RPG- były ,,Inne Pieśni")
albo Sapkowskiego- oczywiście trzeba by mieć zgodę autora, ale skoro ,,przeszedł" nie najlepszy Wiedźmin RPG
to czemu nie spróbować?

Fabuła nie dla wszystkich jest marginalna. Ja na początku kupowałem tylko gry związane z IIWŚ.
Pierwsza część konkursu mogłaby wskazać w gry ,,o czym" największa część z nas lubi grać. Byłoby to
preludium do właściwego konkursu. Potem można by prezentować po kolei zasady ruchu, walki,
punktowania, wyjaśniać na czym polega interakcja, dać opis bohaterów itd. Można nawet zrobić tak
że najpierw rozstrzygamy tematykę gry a potem wszyscy przedstawiamy pomysły pod najpierw przyjęty
projekt. Robimy to właśnie w częściach, jak wyżej.



Generalnie z takim podejściem forumowiczów, zastanawiam się dla kogo jest dział ,,pomysły i idee"-
chyba że dla mnie... Dziękuję!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Megakonkurs?

Post autor: mst »

Abstrakcyjnym grom logicznym jako odrębnej kategorii mogłaby być poświęcona w całości jedna z edycji konkursu.
Swoją drogą to wśród nowoczesnych planszówek trudno byłoby znaleźć hit medialny większy niż Blokus. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Megakonkurs?

Post autor: ja_n »

Dominusmaris pisze:Czy na tym forum wszystko sprowadza się do szukania ,,dziury w całym"?
Raczej do wskazywania dziur w dziurawym. Tak bym to ujął....
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Megakonkurs?

Post autor: Nataniel »

A mi sie pomysl dosyc podoba, przy czym nie do konca w takiej formie jak go opisales - tak jak pisali przedmowcy, fabula jest niezbyt istotna w grze planszowej. W tym wstepnym "drafcie" musialyby byc opisane jakies zreby mechaniki, aby dalo sie to jakos ocenic. Oczywiscie - wcale niekoniecznie musza przejsc gry najlepsze - natomiast w drafcie na 2 strony A4 widac:
1) czy autorowi zalezy
2) czy potrafi pisac po polsku i wyrazac jasno swoje zdanie
3) czy ma pojecie o czym pisze
4) czy ma jakiekolwiek doswiadczenie

Krotko mowiac - czy jest odpowiednio zdeterminowany i potrafi sie "sprzedac". Jezeli tak, to nie widze problemu, aby 4-6 tytulow przeszlo do nastepnej fazy, w ktorej jak w Megakonkursie - autorzy przez kilka miesiecy pracowali by nad gra. Dodatkowo, mozna tym osobom / grupom, ktore przeszly dalej zapewnic juz pewne rzeczy - np. warsztaty z tworzenia gier pod okiem Folka i Trzewika, mozliwosc wyprodukowania profesjonalnego prototypu (np. w Kuzni Gier), itp.

Nie widze zupelnie glosowania SMSami (ale nie widzialem tez przy Megakonkursie, a jakos zadzialalo), ale to troche drugorzedne. IMHO lepiej aby laureata wybrali "eksperci" (wiem, ze nienawidzicie tego slowa ;P), ale moze i wybory publicznosci tez mozna jakos zrobic (np. na jakims Pionku).

Tego typu konkursy nie zawsze wylaniaja najlepsze tytuly, ale wyzwalaja spory potencjal tworczy w osobach bioracych udzial. Zauwazcie ile jest osob, ktore tworza sobie gry do szuflady (zwykle - tylko poczatki tych gier, zarysy, po czym motywacja siada) -- byc moze przy lepszej, zewnetrznej motywacji -- czesc tych osob moglaby zrobic cos naprawde fajnego, a przynajmniej sie czegos nauczyc.

Pomysl mi sie naprawde podoba. Ja raczej nie podejme sie jego organizacji (Dominarius?), ale jezeli bedzie dobrze przemyslany, chetnie go wespre (patronat gry-planszowe.pl, sponsoring, eventy, itd.).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Megakonkurs?

Post autor: Dominusmaris »

Dobra, powiedzmy że napisałem:

Zorganizujmy konkurs na grę w której nagrodą główną będzie jej wydanie.

Nic więcej.

A przy okazji. Dlaczego pomysł jest dziurawy?
A jeśli jest, to co, nie da się go posklejać?

Pisałem to przed postem Nataniela :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Megakonkurs?

Post autor: Nataniel »

Ach, jeszcze jedna dziura w calosci - dosyc wysokie koszty. W Megakonkursie bylo wiadomo, ze wydajemy ksiazke. Tutaj - jest olbrzymia roznica miedzy wydaniem "Zabek" a wydaniem "Twilight Imperium na dopalaczu". Musialby byc jakis limit -- np. koszt produkcji nie przekraczajacy 50 zl / egzemplarz przy nakladzie 500 egzemplarzy (co i tak daje dosyc spora kwote 25 tys).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Megakonkurs?

Post autor: Dominusmaris »

Co do organizacji.

Chętnie bym się podjął, ale jak patrzę na swoją szufladę: 5 gier, mleczny ząb i zdechły chomik,
dochodzę do wniosku że nie jestem najlepszym kandydatem. Poza tym chciałbym być uczestnikiem
więc co do zasady nie powinienem być organizatorem.
No chyba że faktycznie nie ma wygrać gra najlepsza.

Z drugiej strony jestem Gliwiczaninem i miałbym ułatwiony kontakt z wieloma osobami.
Jeżeli nie będzie chętnych a ekipa portalowo-mdkowa będzie skłonna wziąć w tym udział
to postaram się pomóc, raczej jako współpracownik niż organizator.

Odnośnie kosztów. Wydaje mi się że jest szansa na to by znalazło się wydawnictwo, które- o ile
konkurs się rozwinie, samo zaproponowało wydanie zwycięskiej gry.

Wydanie dominusmaris w wersji full (plansza ok. A4-A3, 50 kart i 5 pionków) miało kosztować przy nakładzie 1000szt ok. 15.000. Myślę że kwota 30zł przy nakładzie 500 szt. będzie wystarczająca. Można by się zorientować co można dostać
w tej cenie i ogórnie wyznaczyć limity. Np. do 100 kart, do 50 pionków do 999 kostek (może w rebelu będzie nowy konkurs:)
Ostatnio zmieniony 10 gru 2008, 10:21 przez Dominusmaris, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Megakonkurs?

Post autor: Nataniel »

Widzisz, problem jest taki, ze ludzi "wezmy sie i zrobcie" jest wielu :-P Jak rzucasz pomysl, to stajesz sie jego ojcem i mozesz go realizowac albo nie. Nie oczekuj, ze ktos zrealizuje go za Ciebie :P

A swoja gre mozesz wydac w nastepnej edycji. Tymczasem uwierz mi, ze doswiadczenie nabyte przy organizacji takiego konkursu dobrze wyglada w CV.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Megakonkurs?

Post autor: Dominusmaris »

O CV się nie martwię, pracuję w firmie rodzinnej, więc moje kwalifikacje (syn szefa)
są niepodważalne (czasem cierpię z tego powodu, ale lenistwo wygrywa z ambicją).

W sumie to mógłbym się za to zabrać, tyle że nie widzę jeszcze odzewu. Tzn.
ten z Twojej- Natanielowej- strony jest bardzo ważny, ale musiałbym znaleźć
wsparcie w Gliwicach/na śląsku. Nie sądzę by było przy tym wszystkim aż tak dużo
pracy- większość wykonają uczestnicy konkursu- ale pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć.

Mój plan:

1) Proponuję założyć stowarzyszenie polskiegryplanszowe/polishboardgames, które będzie się zajmowało promowaniem
polskich twórców najpierw w kraju/ potem za granicą. Pozwoli to nieco sprofesjonalizować, choćby tylko formalnie
naszą działalność. Świetny pomysł prawda, dobrze że wpadłem na niego przed Czechami.

2) Do stowarzyszenia/albo nieformalnej grupy, należy zwerbować wszystkich ,,wielkich" naszego środowiska. Bez tego dalsze działania nie mają sensu.

Musimy zebrać 15 osób. (Składka członkowska 1000,- zł rocznie i już mamy na wydanie gry ;) )

3)Trzeba by zrobić stronkę wydawnictwa- jakiś czas temu kupiłem domeny z odpowiednimi nazwami
( polskiegryplanszowe.pl /polishboardgames.com ), więc teraz by się przydały.
Wiem że Nataniel mógłby w tym pomóc, ale w razie czego mam wariant awaryjny (nieco droższy).

Jest jedno ale... Możliwe że nikt nie będzie chciał pisać/działać na cudzej stronie www- mając już coś własnego.
Mam np. wrażenie że samo gry-planszowe.pl nieco podupadło ,,pod presją" bloga gamesfanatics.
Nie zależy mi na tym by mieć własną stronę, dlatego jeśli nie założymy stowarzyszenia można ten konkurs wrzucić na którąś z już istniejących witryn/blogów, wyjdzie taniej a może i lepiej.

4) Jeżeli zgłosi się określona ilość osób powołamy do życia stowarzyszenie- uchwalimy statut
(sprawy formalne biorę na siebie), jeśli nie- uchwalimy tylko regulamin konkursu i ustalimy gdzie i
jak będzie zamieszczony.

Może kilka możliwości: internetowo, listownie- poprzez kupon w ŚGP, smsowo przez fundację ,,podaruj dzieciom grę".

Na razie tyle.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Megakonkurs?

Post autor: Nataniel »

Nie rozumiem po co mieszac dwie rzeczy - stowarzyszenie i konkurs. Jedno z drugim nie ma nic wspolnego.
O CV się nie martwię, pracuję w firmie rodzinnej, więc moje kwalifikacje (syn szefa)
są niepodważalne (czasem cierpię z tego powodu, ale lenistwo wygrywa z ambicją).
Nie pisz lepiej takich rzeczy, bo trafisz do plonka i sobie nie pogadamy.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Megakonkurs?

Post autor: Dominusmaris »

Nie musi mieć, ale jeśli stowarzyszenie nie zajmie się konkursem to co będzie robiło?
Kupowało gry polskich wydawnictw? Myślę że jeśli w ogóle miałoby powstać, jako niekomercyjna
organizacja wspierająca polskich twórców to taki konkurs jest dobrą okazją.

Oczywiście sam konkurs może powstać i bez stowarzyszenia, ale wtedy problematyczne będzie
załatwienie spraw formalnych typu zebranie i wykorzystanie środków finansowych. Jako obywatel
nie bardzo mogę zebrać pieniądze i komuś zasponsorować grę w jakimś wydawnictwie, a działalności
gospodarczej na taki konkurs nie warto rozpoczynać. Także stowarzyszenie- które może zbierać pieniądze
i nie płaci podatków jest dobrym rozwiązaniem.

Nie rozumiem co znaczyło ,,Nie pisz...trafisz do plonka i nie pogadamy".

Myślę że praca u ojca to nic złego, chociaż czasem mam ambicję znalezienia
innej pracy, tylko po to by nikt nie mógł mi powiedzieć, że pracuję u ojca :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Megakonkurs?

Post autor: Nataniel »

Ja nadal nie rozumiem po co nam potrzebne jest stowarzyszenie do czegokolwiek. Jak sam napisales - jezeli nie bedzie robilo konkursu, to co bedzie robilo. IMHO nic. A formalne sprawy dot. konkursu mozna zalatwic przez Gry-Planszowe.pl, nie widze problemu.

Jezeli naprawde chcesz robic ten konkurs - skup sie na konkursie a nie na otoczce i jakichs koszmarnych tworach typu stowarzyszenie. Otoczke zawsze mozna dorobic.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Megakonkurs?

Post autor: Dominusmaris »

Stowarzyszenie miało być w zamyśle bazą, nie otoczką.

Mnie też nie uśmiechało się bieganie po urzędach, rozliczanie budżetu itp, więc chętnie
z tego wszystkiego zrezygnuję. Tyle że to nie zmniejsza zapotrzebowania na ,,członków".
Proponuję by w tym miejscu zgłaszali się wszyscy chętni tak do udziału w konkursie
jak i w jego realizacji.

Fakt, że ten temat jest jeszcze świeży, ale bez widocznego zainteresowania nie ma sensu nic zaczynać.
Innymi słowy, jeśli ilość zainteresowanych- przede wszystkim uczestników, będzie wyglądała przyzwoicie
to obiecuję; że jeśli nie będzie sprzeciwów, lepszych kandydatur itp., zajmę się tym.

W megakonursie RPG zgłosiło się 117 (!) ekip z czego do udziału wytypowano 20.
Nie mam aż takich oczekiwań, ale coś koło tej drugiej liczby musiałoby się zgłosić by
był sens stworzyć regulamin konkursu. Oczywiście wszystko zależy od ,,reklamy" internetowej
na portalach i forach typu gildia a może i poltergeist. Tyle że nie ma sensu się reklamować przed
stworzeniem podstaw, typu regulamin konkursu. Life is brutal!

To może zobaczmy ilu ludzi zgłosi się do świąt, czyli przez dwa tygodnie.
Po Sylwestrze zabierzemy się do pracy, albo i nie ;)
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Megakonkurs?

Post autor: Senaszel »

Dominusmaris pisze: Po Sylwestrze zabierzemy się do pracy, albo i nie ;)
Lepiej jesli tak

Nie wydaje mi sie zebym mogl startowac jako organizator,
ale chetnie bym "chociaz" pomogl, byle tylko konkurs ruszyl,
tak jak mowi Nathaniel mialbym swoja szanse w 2 edycji.
Nataniel pisze: Tymczasem uwierz mi, ze doswiadczenie nabyte przy organizacji takiego konkursu dobrze wyglada w CV.
Gdyby w CV padla nazwa stowarzyszenia ktore mozna sprawdzic w internecie to czy nie wygladaloby jeszcze lepiej ?!

Co do tematu
wydaje mi sie ze musialby byc dosc ambitny by zrobilo sie o konkursie dostatecznie glosno - mielismy ostatnio w pn rozmowe ktora mozna by strescic pytaniem: " Dlaczego Polacy i nie robia i nie wydaja gry pokroju Gry o Tron, ktora by sie naprawde wybila?" A dlaczego by nie?
Wydaje mi sie ze im nizsza poprzeczke postawicie/my? :) tym nizszy poziom konkursu z tego wyniknie.

Rowniez nie rozumiem tego
"Nie pisz lepiej takich rzeczy, bo trafisz do plonka i sobie nie pogadamy."
Nie znam nawet wszystkich slow;
Co to znaczy?
Wingmakers
Awatar użytkownika
Piotro
Posty: 365
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:46
Lokalizacja: Wrocław, Cz-wa

Re: Megakonkurs?

Post autor: Piotro »

Trochę się rozpisałem, dlatego tym, którzy nie lubią czytać, proponuję omijać co 2 zdanie.

Proponowałbym wstrzymać się z deklaracjami w stylu „nagrodą dla najlepszej gry będzie jej wydanie”, przynajmniej w pierwszej edycji – może okazać się, że niema czego wydawać, bo poziom jest zbyt niski. Trudno mi wyczuć jaki będzie odzew, ale podejrzewam że nieduży (ja się zgłaszam :D ). Pomysł ze stowarzyszeniami jest raczej nietrafiony (i z tego co pamiętam, kosztowny), przynajmniej w tym momencie, a dyskutowanie na ten temat przypomina trochę zaczynanie budowy domu od wybrania firanek.
Deklaracja Natanela to i tak już bardzo dobry początek :)

A widziałbym to mniej więcej tak:

1.Ogranizatorzy ustalają temat – proponował bym podejść do tego bardzo liberalnie i pozostawić projektantom dużo swobody.
2.Każdy kto zgłosił się do konkursu (sam lub w grupie) przedstawia swój pomysł na grę, na który składa się opis, mechanika, sposób działania, zastosowane rozwiązania, fabuła (jeżeli takowa będzie) i ogólna wizja gry (czyli jaki miała by mieć „klimat”, jak miałaby wyglądać), pliki przygotowane do wstępnego wydruku i testu. Zakładam, że już w tym momencie gra musiałaby działać i po wydrukowaniu, lub użyciu elementów zastępczych, dałoby się ją sprawdzić, a przynajmniej działanie jej głównego mechanizmu. Uważam, że lepiej w tym momencie oddzielić ze wszystkich propozycji te które powielają stare pomysły, kopiują schematy i mają więcej do powiedzenia w sprawie fabuły a nie mechanizmów, od tych, które proponują coś nowatorskiego i świeżego. Podsumowując, żeby do następnego etapu:
3.przeszły tylko pomysły klasy rondla Gerdtsa, a nie „klony Warcrafta gdzie zamiast elfów i orków są zieloni i czerwoni”. Po wytypowaniu pierwszej 20 (10? 5?) pozostaje dużo czasu na dopracowywanie gry, wykonanie prototypów, testowanie, aby na koniec otrzymać gotowy produkt, którym będzie mogło zająć się jury. Być może dobrym rozwiązaniem będzie kilka „oddań projektu”, po którym każdy otrzyma pewne „uwagi” ze strony jury.
4.Zwycięzca otrzymuje w nagrodę uścisk prezesa. Poza tym kilka mniejszych korzyści, jak choćby to, że nawet jeśli nie uda się znaleźć żadnych sponsorów, to o zwycięzcy i grze zrobi się głośno – a czy może być lepsza zachęta dla potencjalnych wydawców niż pozytywna ocena projektu ze strony całego środowiska (jeżeli jury będą stanowili wszyscy uczestnicy forum) lub tzw. ekspertów (jeżeli w skład jury wejdzie tylko pewna „aktywna” w środowisku grupa). Bo czy kiedykolwiek, jakakolwiek gra od początku stworzona w Polsce otrzymała pozytywne recenzje? A w tym przypadku jest na to szansa.
5.Nauczeni na błędach, przechodzimy do kolejnej edycji.

Jak zwykle, największym problemem może być dobór jury – i nie chodzi mi tu o to, czy ktoś się obrazi, że nie znalazł się w składzie jurorów – tylko o to, że taki juror musiałby poświęcić sporo swojego czasu. Nie wiem co na to zaradzić. Być może zaostrzyć selekcję? Po każdym kroku odpadałoby coraz więcej gier, tak, aby na ostateczne testowanie przez jury zostało tylko kilka tytułów.
-------------------------------------
boardoftheloom.blogspot.com
Awatar użytkownika
boskiolo
Posty: 321
Rejestracja: 16 sty 2008, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Megakonkurs?

Post autor: boskiolo »

hm - nie sądzę by mnie było stać na dokładanie się do jakiegokolwiek stowarzyszenia - jeśli chodzi o deklarację udziału to chętnie zaszczycę swoją obecnością tę jakże zacną inicjatywę
"Who am I determined to be? Is that the Question? And if so, who answers?"
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Megakonkurs?

Post autor: Dominusmaris »

Stowarzyszenie nie jest specjalnie kosztowne. Myślę że koszty administracyjne, przy 15 członkach
zmieszczą się w 10zł na osobę. Kosztuje tylko rejestracja i pewnie każda zmiana w papierach, czyli
raz w roku, po wyborach zarządu. Inna sprawa, że jeśli nie będzie odzewu w sprawie konkursu, to
stowarzyszenie tym bardziej nie powstanie.
Sprawę stowarzyszenia na razie odłóżmy, zobaczymy po pierwszej edycji konkursu czy
warto iść dalej, czy nie.

Co do odzewu. Jeżeli zbierze się 10 osób z tego forum (jako uczestnicy), zrobimy głosowanie na 5 (?) osobowe
jury. Dobrze by było wprowadzić pewną zasadę terytorializmu, czyli z każdego z głównych ośrodków po 1
(stąd liczba może być większa), tak by ewentualny kontakt uczestników z jurorem był ułatwiony.
Czyli głosować będziemy w regionach i wybierać swojego jurora. Regionalizm będzie dotyczył tylko kandydatów, nie
głosujących. Czyli Warszawiak nie może być jurorem Krakowa, ale może krakowskiego jurora wybierać.
Chodzi mi o prostotę, nie o jakieś ,,polityczne" zabiegi. Można to oczywiście zmienić.

Można by też pomyśleć nad kilku osobowymi składami w każdym z tych miast, o ile będzie taka potrzeba.

Myślę, że dobrze byłoby to powiązać z regularnie odbywającymi się spotkaniami graczy, na które dany juror
chodzi. Przykładowo Trzewik w Gliwicach a Pancho w Agresorze (ja sugeruję kandydatów? Skąd!).

Przyszła mi też do głowy trochę inna forma konkursu. Może właśnie konkurs powinien się rozstrzygnąć między
ekipami takich spotkań. Myślę że w każdej jest jakiś twórca, więc wraz ze wsparciem kolegów-testerów mógłby
przygotować coś konkursowego. Innymi słowy, przy większej liczbie twórców trzeba by coś wybrać już na etapie
lokalnym.

To są tylko propozycje- nie należy się niczym sugerować. Regulamin ustalimy dopiero po wybraniu jury.
Prawdopodobnie ja taki regulamin przygotuję a członkowie jury się do niego ustosunkują.
Musi być przyjęty jednogłośnie.

Na razie najważniejsze jest byście się zgłaszali. Zgłaszajcie też propozycję na jurorów.
Po zgłoszeniu takiej kandydatury prosiłbym o poinformowanie danej osoby na pw, tak by mogła się oficjalnie
ustosunkować w tym temacie.

To tyle.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
boskiolo
Posty: 321
Rejestracja: 16 sty 2008, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Megakonkurs?

Post autor: boskiolo »

Fajnie, ale jeśli nas się zgłosi 10 osób, to nie widzę sensu robienia żadnych eliminacji lokalnych - co do tego, że mnie nie stać, to nie miałem na myśli tylko finansów, one są akurat najmniejszym problemem.
Dużo zależy od osób, których uda Ci się przekonać do bycia jurorami - zakresu wymagań - etc.

Ja stwierdzam, że chętnie wezmę udział, nie że będę startował bez względu na okoliczności (jak ustalicie temat epicka gra planszowa rangi GoT i każecie się zmieścić w 50 kartach i 20 żetonach to mam obawy, czy to się uda - tak samo jeśli każesz wszystkim się przebijać przez 20 etapów lokalnych).

No i korzystaj z tego co jest: jest gamesfanatic.net, jest niniejsze forum, jest Świat Gier Planszowych i od groma innych instytucji - naprawdę nie trzeba zaczynać od zera
"Who am I determined to be? Is that the Question? And if so, who answers?"
ODPOWIEDZ