Literatura o grach planszowych?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Zero
Posty: 103
Rejestracja: 28 cze 2008, 23:54
Lokalizacja: Kraków

Literatura o grach planszowych?

Post autor: Zero »

Przygotowuję się do pisania pracy licencjackiej (z socjologii) o grach planszowych jako moście między pokoleniami w aspekcie mediów i gier komputerowych. Przede wszystkim mowa tam będzie o grach rodzinnych ale nie tylko. Poszukuję wszelkiego rodzaju książek, artykułów, które pomogłyby mi ogarnąć ten wielce ciekawy jak mi się wydaje temat. Za pomoc będę niezmiernie wdzięczny. :)
Awatar użytkownika
lomek
Posty: 72
Rejestracja: 29 gru 2006, 00:01
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Re: Literatura o grach planszowych?

Post autor: lomek »

Ja również dołączam się do prośby kolegi
Awatar użytkownika
Sylwia
Posty: 7
Rejestracja: 25 kwie 2007, 11:35
Lokalizacja: Kraków/Cieszyn

Re: Literatura o grach planszowych?

Post autor: Sylwia »

też kiedyś szukaliśmy takich książek i w języku polskim chyba będzie ciężko coś znaleźć
z książek, które odnoszą się do gier planszowych i mają ciekawy wstęp
polecam: Encyklopedia Gry Świata według Lecha i Wojciecha Pijanowskich
lub: 101 pomysłów na dobra zabawę NAJCIEKAWSZE GRY ŚWIATA napisana przez Steve Luck ( http://www.krainagier.net/content/view/272/37/ )
uprzedzam - nie są to książki o grach planszowych
Można jeszcze przejrzeć Świat Gier Planszowych
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Literatura o grach planszowych?

Post autor: Tommy »

Obawiam się, że to raczej trudny temat pod kątem zbudowania odpowiedniej ilości materiałów - czyli samego pisania, jak i po prostu zbudowania odpowiedniej bibliografii (trudno oddać promotorowi bibliografię z 2-3 książkami i kilkoma czasopismami :D ) Choć pewnie pewne zachowania będą analizowane z użyciem odpowiedniej literatury przedmiotu.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9480
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Literatura o grach planszowych?

Post autor: MichalStajszczak »

Zero pisze:Przygotowuję się do pisania pracy licencjackiej (z socjologii) o grach planszowych jako moście między pokoleniami w aspekcie mediów i gier komputerowych. Przede wszystkim mowa tam będzie o grach rodzinnych ale nie tylko.
Czy temat jest już dokładnie ustalony? Bo dla mnie (jak juz dzisiaj napisałem w dyskusji na Games Fanatic) ciekawsze by było zrobienie badań ankietowych na temat tego, jak społeczeństwo ocenia gry i grajace w nie osoby. Czy np. osoba grająca w szachy oceniana jest wyżej niż grajaca w brydża?
Co do literatury - na pewno "Homo Ludens" ale tam nic nie ma o grach współczesnych. Może "Podróże w krainie gier" Lecha Pijanowskiego.
Awatar użytkownika
Zero
Posty: 103
Rejestracja: 28 cze 2008, 23:54
Lokalizacja: Kraków

Re: Literatura o grach planszowych?

Post autor: Zero »

Sylwia pisze: polecam: Encyklopedia Gry Świata według Lecha i Wojciecha Pijanowskich
lub: 101 pomysłów na dobra zabawę NAJCIEKAWSZE GRY ŚWIATA napisana przez Steve Luck ( http://www.krainagier.net/content/view/272/37/ )
Dzięki! Napewno rzucę okiem. :)
Tommy pisze:Obawiam się, że to raczej trudny temat pod kątem zbudowania odpowiedniej ilości materiałów - czyli samego pisania, jak i po prostu zbudowania odpowiedniej bibliografii (trudno oddać promotorowi bibliografię z 2-3 książkami i kilkoma czasopismami :D ) Choć pewnie pewne zachowania będą analizowane z użyciem odpowiedniej literatury przedmiotu.
Zgadzam się , że może być trudno dlatego ten cały zwiad i moja prośba. Generalnie praca miałaby być w dużej mierze o rodzinie, mediach apropo których materiałów , można znaleźć sporo. Poszukuję paru punktów podparcia. Jeśli tylko uda mi się ogarnąć to razem w sensowną całość , będę w "domu". Poza tym wierzę, że z racji braku fachowej wiedzy w formie literatury doskonałym substytutem mógłby być internet, który jest niewyczerpalnym zbiorem informacji. :)
MichalStajszczak pisze:Czy temat jest już dokładnie ustalony? Bo dla mnie (jak juz dzisiaj napisałem w dyskusji na Games Fanatic) ciekawsze by było zrobienie badań ankietowych na temat tego, jak społeczeństwo ocenia gry i grajace w nie osoby. Czy np. osoba grająca w szachy oceniana jest wyżej niż grajaca w brydża?
Temat póki co jest oczywiście sprawą otwartą. Może się okazać, że w ogóle nie będę miał szansy napisania o grach planszowych z powodu chociażby jak wspomniany wcześniej brak odpowiedniej liczby materiałów. Jak narazie promotorka jest zachwycona pomysłem choć przyznała, że faktycznie znalezienie materiałów może okazać się tutaj największym problemem. Badania a i owszem chciałbym zrobić, ale jakie i czy w ogóle będą potrzebne czas pokaże. Generalnie moja praca powinna być mniej więcej z socjologii rodziny i socjologii mediów, więc stąd pomysł taki a nie inny, a że chiałbym pisać o tym co mnie fascynuje (przy okazji może troszkę więcej się dowiedzieć o moim hobby) to taki czynnik motywujący. :) Jak narazie są to dopiero przymiarki.
MichalStajszczak pisze:Co do literatury - na pewno "Homo Ludens" ale tam nic nie ma o grach współczesnych. Może "Podróże w krainie gier" Lecha Pijanowskiego.
Dzięki za te tytuły! Choć nie czytałem to myślę, że właśnie między innymi tego typu książek szukam.

Dzięki wszystkim za pomoc. Pozdrawiam.

P.S. Oczywiście jak się wam coś przypomni to piszcie

P.S. O ile dobrze pamiętam kiedyś, gdzieś był zamieszcony link do strony, gdzie zamieszczony był świetny artykuł o grach planszowych napisany przez pewnego socjologa (rok temu może ? ). Gdyby komuś się coś przypomniało, gdzie to możnaby znaleźć to proszę piszcie.
Dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
bartusm
Posty: 66
Rejestracja: 14 gru 2008, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Literatura o grach planszowych?

Post autor: bartusm »

Coś czuję, że może być literatura ale w języku niemieckim. Jeśli znasz ten język to sądzę, że zadanie analogicznego pytania na niemieckim forum miłośników gier byłoby dobrym pomysłem.
ODPOWIEDZ