Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: wc »

milicja, złodziej, wiedźma - oto trzy najlepsze antidota na strategię na kasę

milicja - okraja Cię do 3 kart - wśród nich nie da się mieć samej kasy a już na pewno nie samej kasy o nominale 3 - poza tym z każdą kolejną zdobytą zieloną kartą trudniej jest mieć same pieniążki na ręku
złodziej - to jasna sprawa - jak masz dużo kasy to dużo oddajesz złodziejom :-)
wiedźma - każda fioletowa karta "zamula" ci talię pieniędzy - a jesli sam nie masz wiedźmy - to kart klątw zdobędziesz co najmniej 10 :-)

poza tym podczas moich gier ze skanną przez bsw, pamiętam że stosowała taktykę samej (prawie samej) kasy. ale ani trochę nie pamiętam żeby wygrywała :twisted:
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Dominion

Post autor: skanna »

O ile pamiętam, graliśmy z ogrodami :) Nie wspominając o partii, gdzie grałeś na "krótką rękę" i samą kasę. Wygrałeś :)

A to nie z Tobą była ta partia, gdzie w ruchu była wiedźma, milicja i coś tam jeszcze za to w ogóle nie było fosy? :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Firenski »

Wczoraj zagrałem dwie partie w trzy osoby na zestawie początkowym. Strategia "dwóch kowali" i dwie gładkie wygrane. Później wszedłem na BSW i zagrałem dwie partie na tym samym zestawie z tą samą strategią i dwie wygrane. Dobra, pomyślałem i zagrałem na BSW w zestaw losowy. Nie wiedziałem dokładnie co oznaczają wszystkie karty, nie było kowala, ale znalazłem kartę "council office" (chyba tak się nazywała-dodawała 5 kart na rękę). Zagrałem na dwóch "councilów" i... spokojna wygrana.
Ja już nie wiem co o tym myśleć. Powoli już mi się nie chce grać.
No i nie wiem. Kupić tę grę czy nie... Mam na razie pożyczoną.
Pozdrawiam
Firenski
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

Council room dodaje 4 karty na rękę (i dodatkowy zakup), przy czym przeciwnicy też powiększają rękę, o 1 kartę.
Firenski pisze:Ja już nie wiem co o tym myśleć.
Wykorzystać swoje wyczucie czasu i umiejętność doboru strategii i poszukać jakiegoś turnieju Dominion z fajnymi nagrodami. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion

Post autor: janekbossko »

czyli na cala reke wystarczy tylko 2 kowali? no prosze Cie? to jakwyglada pozniej akcja kiedy masz kilka kart dodatkoych ktre daja Ci punkty zwyciestwa....przeciez zanim pretasujesz je aby miec wystarczajaca ilosc gotowki to przeciwnik Cie rozjedze!
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Firenski »

janekbossko pisze:czyli na cala reke wystarczy tylko 2 kowali? no prosze Cie? to jakwyglada pozniej akcja kiedy masz kilka kart dodatkoych ktre daja Ci punkty zwyciestwa....przeciez zanim pretasujesz je aby miec wystarczajaca ilosc gotowki to przeciwnik Cie rozjedze!
No właśnie...
Ja nie robię, żadnych akcji. Kupuję na początek dwóch kowali, a następnie tylko kasę. W dalszej części nie wykonuję żadnych akcji oprócz kowali. Cały czas kupuję grubszą kasę. W początkowej fazie gry kowale pozwalają na uzyskanie większej kasy na ręce. A później gdy mam już srebro i złoto to nawet kowale już są niepotrzebni. Na ręce jest sama kasa i ja dalej tylko kupuję. W odpowiednim momencie zaczynam kupować 6pz. Przeciwnicy także, ale oni zazwyczaj nie są w stanie na tym etapie gry mieć tyle kasy na ręce.
Nie wiem... Ja jestem początkujący. Na razie ta strategia w 100% wygrywa. Dlatego prosiłem o opinie bardziej doświadczonych graczy na forum czy tak faktycznie może być.
Takie granie trochę nas zniechęciło (4 osoby początkujące).
Nie wiem, spróbuj sam na BSW.
Pozdrawiam
Firenski
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion

Post autor: janekbossko »

hmmm da mnie taka tatya jest za wolna...zastanawiamnie w ilu turach udaje Ci sie wygrac i z jakim skutkiem bo zauwaz ze na poczatku latwo jest zebrac na rece kase ae im masz wiecej kart pozniej tym wiekszy problem...nawet z trafieniem kowala chybaz e masz szczescie wlosowaniu albo znaczozne karty ;)
na basic'ku mozna naprawde ladniei szybko wyprowadzic kompa gdzie za jedny mrazem kupimy 2 kraty z 8 vp...ale i mozemy...uwazam ze napewno na poczatek nie ma rpoblemu i ta taktyka sie udaje ale pzoniej...gram z ldzmi ktorzy przez claa gre maja jak najmniej kart...np 12 i tylk oz taka reka wygrywaja gre nie porzebuja porpostyu wiecej i tyle :) a na poczatku maja jeszcze mniej...

co prawda ja juznie gralem ze 3 tyg ae dzis wroce i dam znac jak poszlo...nie poiadam wlasnego egzemplarza bo...bo nie wiemn :) az tak mi na tej grze nie zalezy...ae na bsw lupie :twisted:
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Dominion

Post autor: Filippos »

Firenski wpadnij do nas na politechnikę w piątek. Chętnie zaprezentuję ci inne strategie w dominionie i ich potencjalną wyższość nad "dwoma kowalami" :twisted:

BTW czy twoi przeciwnicy używali jakichkolwiek kart ataku? Czy w grze choć raz wystąpiły ogrody? Czy ktokolwiek z twoich przeciwników korzystał w efektywny sposób z karty "remodel"? Czy ktokolwiek z twoich przeciwników potrafił doprowadzić do sytuacji w której "przewijał" cały, lub prawie cały swój deck w czasie jednej tury gry?

Jerśli na powyższe pytania odpowiadasz: "nie" to ja nadal stoję na stanowisku że to błąd twoich przeciwników. Jeśli tak, to proszę wygraj jeszcze jedną partię strategią dwóch kowali po czym spisz szybko skład decku każdego z graczy i podaj tu. Naprawdę chciałbym to zobaczyć.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Re: Dominion

Post autor: Silent »

Kolega Firenski jest bodajże gdzieś z okolic Katowic, pamiętam graliśmy razem chyba na 5 Pionku :), więc zapraszamy do ŚKF-u na Dominiona :D
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

Znając Silenta to będzie teoretycznie i praktycznie przygotowany na odparcie strategii kowalsko-pieniężnej. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Firenski »

Filippos, nie zrozum mnie źle. Ja nie chcę udowodnić, że gra jest zła. Wręcz przeciwnie. Zastanawiam się nad kupnem Dominiona i szukam pozytywnych elementów. Nigdy nie byłem przekonany do "karcianek", ale cały ten szum wokół Dominiona, miejsce na BGG, przeważające pozytywne opinie o grze skłoniły mnie do spróbowania. I wypożyczyłem. Pierwsza partia - jeszcze lekkie zniechęcenie, ale po drugiej z wypiekami na twarzy krótka decyzja - kupujemy! I później nadeszły partie z dwoma kowalami. Uprzedzam, że gram głównie w gronie rodzinnym. I biorąc pod uwagę ten skład współgraczy po kilku dniach grania przestało mnie to bawić. Nie jestem jakimś doświadczonym graczem, ale grałem już w kilkadziesiąt różnych tytułów i czegoś takiego jeszcze nie doświadczyłem. Zdaję sobie sprawę, a przynajmniej staram się w to uwierzyć, że istnieją strategie które mają przewagę nad kowalami (chociaż moje wczorajsze rozgrywki na BSW raczej tego nie potwierdziły - jeden ze współgraczy miał rozegranych 140 partii w Dominiona, drugi kilkadziesiąt), ale wydaje mi się, że w gronie takich graczy jak my (mało doświadczonych) gra się nie sprawdza.
Cały czas na forum szukam raczej zaprzeczenia moich spostrzeżeń, a nie potwierdzenia. Widzę potencjał, ale nie wiem czy będziemy umieli go wykorzystać. Ja w moich dotychczasowych rozgrywkach nie widzę sensu zbierania kart akcji. Nie wiem dlaczego tak się dzieje (pewnie nasze małe doświadczenie), ale w gronie początkujących taka jedna strategia powoduje, że nie gra się zbyt przyjemnie.
Po jednej z rozgrywek sprawdziliśmy skład talii. Miałem prawie tyle samo kart skarbów co drugi gracz, ale on miał jeszcze dodatkowo karty akcji (niestety nie pamiętam ile i jakie).
A propos Twojego zaproszenia. Dziękuję, ale niestety jedyna Politechnika jaką bym mógł w piątek odwiedzić to Politechnika Gliwicka (Wydział Górniczy :lol: ). Mieszkam na Śląsku i kiedyś w zamierzchłych czasach studiowałem w Gliwicach.
Pozdrawiam
Firenski
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Nataniel »

Wczoraj gralismy w Dominiona. Ja gralem na sama kase, a Sasannka Village + Festival + Council Room -- i dopiero z tego produkowala pieniadze (a wiec zaczela pozniej niz ja). Pozniej tez zaczela kupowac punkty... Ale pod koniec gry wziela na reke wszystkie karty (34 kasy) i kupila 4 karty Province (6pt) i mnie pojechala :-/ Glupia losowa gra ;-) Kupilem sobie egzemplarz.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Dominion

Post autor: Filippos »

Nataniel pisze: Ale pod koniec gry wziela na reke wszystkie karty (34 kasy) i kupila 4 karty Province (6pt) i mnie pojechala :-/
I o to właśnie chodzi :twisted: Brawo!
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion

Post autor: janekbossko »

tutaj bez comba nie ma co ciuac...chyba ze gramy na zmniejszenie liczby wlasnych kart..ale to potrzebujemy np. remodel :)
taktyk jest sporo :)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: Don Simon »

Nataniel pisze:Kupilem sobie egzemplarz.
To musiala Ci sie bardzo spodobac :-). (hint: Nataniel nie kupuje gier planszowych ;-) )
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Nataniel »

Don Simon pisze:
Nataniel pisze:Kupilem sobie egzemplarz.
To musiala Ci sie bardzo spodobac :-). (hint: Nataniel nie kupuje gier planszowych ;-) )
To pierwsza gra planszowa, ktora kupilem od co najmniej 2 lat.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dominion

Post autor: Geko »

Nataniel pisze:
Don Simon pisze:
Nataniel pisze:Kupilem sobie egzemplarz.
To musiala Ci sie bardzo spodobac :-). (hint: Nataniel nie kupuje gier planszowych ;-) )
To pierwsza gra planszowa, ktora kupilem od co najmniej 2 lat.
Nie chcę Cię martwić, ale w Dominion nie ma nawet malutkiej planszy. W sumie to i dobrze, bo pewnie by się ją niewygodnie tasowało :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Firenski »

Nooo, nareszcie!!! :lol: Dostałem łupnia na BSW. :cry: Po dwóch czy trzech partiach gładko wygranych (na dwóch kowali), ktoś mi pięknie udowodnił, że można zagrywac piękne "comba" i wygrywac. Wiem, wiem... pisaliście mi o tym, ale wiecie jak to jest...
Na żywo rozgrywki też stały się bardziej zacięte. Nie jestem jeszcze w 100% przekonany, ale współgracze zadecydowali, że grę zdecydowanie kupujemy i koniec i kropka.
Będziemy mieli czas na przecwiczenie różnych strategii.
A poza tym, jeżeli Nataniel kupił... :wink:
Silent, dzięki za zaproszenie. W tym roku niestety na pewno nie dam rady Was odwiedzic. Może w przyszłym... Będę ostro trenował jeszcze inne strategie w Dominionie. :lol:
Pozdrawiam
Firenski
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Pancho »

Najzabawniejsza jest jednak twoja szczera radość, że dostałeś potężnego łupnia :lol:
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Firenski »

Pancho pisze:Najzabawniejsza jest jednak twoja szczera radość, że dostałeś potężnego łupnia :lol:
Dawno się tak nie cieszyłem z przegranej.
Naprawdę.
Teraz gramy na zestawach losowych i jest OK. Ale cały czas wisi nad nami widmo "dwóch strasznych kowali" :lol:
Gra dzisiaj została kupiona.
Pozdrawiam
Firenski
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: BloodyBaron »

Nataniel pisze:
Don Simon pisze:
Nataniel pisze:Kupilem sobie egzemplarz.
To musiala Ci sie bardzo spodobac :-). (hint: Nataniel nie kupuje gier planszowych ;-) )
To pierwsza gra planszowa, ktora kupilem od co najmniej 2 lat.
Chyba akurat Ty Natanielu nie narzekasz na brak dostępu do gier do grania/testowania. W takiej sytuacji rezygnacja z zapychania półek pudłami dla dekoracji nie dziwi aż tak bardzo :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Dominion

Post autor: TOMI »

Witam
Właśnie przeglądałem sobie Wasze wpisy dotyczące tej gry. Prawdę mówiąc zaintrygowało mnie to na tyle by myśleć o kupnie. Szkoda tylko, że we wszystkich opiniach niewiele jest opisu samej gry. Napiszcie trochę do kogo jest kierowana, jak wygląda w praniu ( interakcja ) i do czego jest zbliżona np. Cytadeli. Jak wygląda też losowość ( czy jest to typowa dokładanka czy trzeba jednak kombinować ). Czekam na krótkie info i pozdrawiam :D

P.S Przy okazji Wesołych Świąt
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

Biorąc pod uwagę, że Dominion to karcianka z budowaniem swojej talii to pewnie jest skierowana do miłośników karcianek, również tych kolekcjonerskich. Tak naprawdę jednak ze względu na bardzo proste reguły i szybką rozgrywkę wymagającą jednak sporego kombinowania i śledzenia poczynań przeciwników może spodobać się każdemu. Ponieważ oprócz kart pieniędzy i punktów zwycięstwa, które występują w każdej rozgrywce pozostałe karty (10 rodzajów) losuje się z dostępnych 25 rodzajów kart akcji (właściwie 24 kart akcji i jednej dającej PZ) to poszczególne rozgrywki mogą bardzo różnić się pod względem interakcji. Zawsze warto kontrolować co robią przeciwnicy ze względu na warunki zakończenia (wykupienie wszystkich kart dających 6PZ lub 3 dowolnych rodzajów kart) bardzo ważne jest odpowiednie umiejscowienie swoich działań w czasie. Jest też wiele kart pozwalających na bezpośrednią interakcję - podkradanie/podglądanie przeciwnikom kart, ustawianie ich w niekorzystny sposób, dorzucanie im kart z ujemnymi PZ itd. Trudno porównać ją do innej gry ponieważ mechanika jest bardzo nowatorska (przynajmniej dla osoby nie mającej nic do czynienia z karciankami kolekcjonerskimi). Losowość też jest zależna od wylosowanego zestawu kart - czasami można budować takie talie, które całkowicie uniezależniają ich właściciela od losu. Bez wątpienia przebieg rozgrywki zależy od graczy przy czym jest sporo zagrań "automatcznych" (IMHO to nie wada ponieważ decyzji do podjęcia jak nak szybką grę jest i tak b.dużo) jednak w przypadku równorzędnych przeciwników, którzy wybiorą porównywalne strategie zdarza się, że losowość decyduje o wyniku. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Dominion

Post autor: pomimo »

Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion

Post autor: Andy »

Przepraszam, jeśli ta kwestia pojawiła się już w wątku, ale nie mam w tej chwili czasu przeczytać całości dokładnie. Jedno krótkie pytanie: jak gra sprawdza się przy dwóch graczach?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ