Res Arcana - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Kurczu »

Cześć,
Mam kilka pytań co do zasad Res Arcana .. pewnie domyśliliście się po temacie :D Może ktoś będzie łaskawy pomóc :)
1. Talia jest krótka, więc często może być sytuacja, że kart jest mało, a trzeba dobrać 3.
Przykładowo mam 2 karty w talii oraz 3 w stosie kart odrzuconych. Chcę użyć zdolności Maga - Wieszczka lub Monumentu Wyrocznia, które mówią o dobraniu 3 kart. W moim przykładzie dobieram tylko 2 karty, czy przetasowuję stos kart odrzuconych i z niego dobieram brakujące karty?
2. Czy po aktywowaniu komponentu można korzystać z jego mocy, która nie wymaga aktywacji? Głównie chodzi mi o Drzewo Życia, czy mogę skorzystać z mocy reakcji na utratę życia, gdy artefakt jest aktywowany. Oraz jak to jest z Enklawą mocy Przeklęta kuźnia, jeśli w fazie zbierania nie opłaciłem kosztu tylko aktywowałem Enklawę to czy mogę wykonać akcję dołożenia złota na tę kartę?

Oprócz tego pytanie czy wiecie może o jakiś błędach na kartach? Na pewno Nakręcana zjawa ma błędny opis na karcie, bo nawet w samej instrukcji (strona 10) jest inny opis i ma on więcej sensu :)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Res Arcana

Post autor: Olgierdd »

1. Jeżeli masz dobrać 3 karty, a masz w talii 2, to dobierasz te dwie karty, następnie tasujesz stos kart odrzuconych, tworzysz nową talię i dobierasz tą trzecią kartę.
2. Co do zasady nie możesz w ogóle korzystać z mocy aktywowanego komponentu. Właśnie o to chodzi w przeklętej kuźni, jeśli jej nie opłacisz to nic nie możesz z nią zrobić. Wyjątkiem jest moc reakcji na utratę esencji życia, ale ta akcja też nie może wymagać aktywacji. Np. po aktywowaniu Drzewa Życia nadal będziesz mógł użyć drugiej zdolności reakcji, ale już aktywowanego Psa Obronnego nie użyjesz.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Res Arcana

Post autor: Atamán »

Kurczu pisze: 20 wrz 2019, 22:54 Oprócz tego pytanie czy wiecie może o jakiś błędach na kartach? Na pewno Nakręcana zjawa ma błędny opis na karcie, bo nawet w samej instrukcji (strona 10) jest inny opis i ma on więcej sensu :)
Tak, ta karta ma błędny opis. W instrukcji jest poprawny. To jest jedyny błąd.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 411
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Res Arcana

Post autor: Arachion »

Podczas liczenia remisu na koniec gry liczy się esencja w puli-
Czyli tylko ta przed nami czy też na kartach?

Logicznie brzmi, że tylko przed nami bo ściąga się z kart w fazie 1...
...musiałem zapytać bo rozemocjonowany przegrany drży w kącie.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 980 times
Been thanked: 433 times

Re: Res Arcana

Post autor: KurikDeVolay »

Tylko ta przed nami. Wszystko na kartach to "inwestycja".
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Res Arcana

Post autor: ko2a »

Ja mam chyba głupie pytanie. Większość kart pozwala za zapłacenie karty postawić esencję na tej karcie. Te esencję dajemy z ogólnego wora czy z prywatnego?
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 980 times
Been thanked: 433 times

Re: Res Arcana

Post autor: KurikDeVolay »

Z prywatnych zasobów przed Tobą.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Res Arcana

Post autor: Olgierdd »

Opłacasz koszty z własnej puli, ale wszystkie esencje kładzione na komponentach z efektów (z wyjątkiem syreny) pochodzą z puli ogólnej.
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Res Arcana

Post autor: Wrotek »

Jestem po pierwszej rozgrywce i mam kilka pytań:
1. Przeklęty kuźnia - czy w fazie zbierania MUSZĘ zużyć czarną esencję czy mogę z tej opcji zrezygnować?
2. Smocza Góra - czy po aktywowaniu tej karty, zniżka na smoki dalej działa?
3. Ognisty bicz - jeżeli mam wszystkie artefakty już wyłożone i nie mam kart do dobierania, zniszczenie dowolnego artefaktu biczem powoduje, że mogę zniszony artefakt wykładać w nieskończoność? Np. mam wyłożony elficki łuk, który jest mi nie przydatny. Biczem go niszczę, dostaje 5 esencji (zdolność bicza). Potem pasuje, dobieram ten łuk i w następnej rundzie mogę go wyłożyć i zrobić ten sam manewr?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Res Arcana

Post autor: Olgierdd »

Wrotek pisze: 04 gru 2019, 23:36 Jestem po pierwszej rozgrywce i mam kilka pytań:
1. Przeklęty kuźnia - czy w fazie zbierania MUSZĘ zużyć czarną esencję czy mogę z tej opcji zrezygnować?
2. Smocza Góra - czy po aktywowaniu tej karty, zniżka na smoki dalej działa?
3. Ognisty bicz - jeżeli mam wszystkie artefakty już wyłożone i nie mam kart do dobierania, zniszczenie dowolnego artefaktu biczem powoduje, że mogę zniszony artefakt wykładać w nieskończoność? Np. mam wyłożony elficki łuk, który jest mi nie przydatny. Biczem go niszczę, dostaje 5 esencji (zdolność bicza). Potem pasuje, dobieram ten łuk i w następnej rundzie mogę go wyłożyć i zrobić ten sam manewr?
1. Możesz zrezygnować z zapłacenia śmiercią, ale wtedy musisz aktywować kuźnię (tapnąć)
2. Nie działa. Według zasad nie można używać zdolności aktywowanych komponentów, z wyjątkiem zdolności reakcji.
3. Jak najbardziej można tak robić :)
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Res Arcana

Post autor: Wrotek »

Dzięki wielkie za odpowiedź.
Jeszcze jedno mi się nasunęło:
Jeżeli z ognistego bicza mam zabrać esencję z kosztu niszczonego artefaktu, to muszę zabrać dokładnie takie esencję jak są w koszcie? Czy mogę sobie wybrać dowolne, byle ilość się zgadzała? No i oczywiście 2 dowolne esencje.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Res Arcana

Post autor: Olgierdd »

Bierzesz dowolne esencje. Zdolności pozyskujące esencje z niszczenia artefaktów są zbiorowo wyjaśnione w instrukcji.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Res Arcana

Post autor: ko2a »

Na szybko. Czy złoto jest jokerem?
Czy podczas pasowania i wyboru magicznego przedmiotu można wybrać ten sam?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Res Arcana

Post autor: Andy »

Czy reguła "Gracz zamienia swój magiczny przedmiot na inny magiczny przedmiot z zasobów ogólnych" rzeczywiście może budzić jakieś wątpliwości?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Res Arcana

Post autor: ko2a »

Andy pisze: 10 gru 2019, 19:46 Czy reguła "Gracz zamienia swój magiczny przedmiot na inny magiczny przedmiot z zasobów ogólnych" rzeczywiście może budzić jakieś wątpliwości?
A złoto?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Res Arcana

Post autor: Olgierdd »

Nie jest.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Res Arcana

Post autor: ko2a »

Jeszcze pytania o te karty dla upewnienia się:

Obrazek


W przypadku ołtarza zbieramy otrzymujemy koszt karty + 2 ale sami wybieramy sumę jakich chcemy esencji czy esencję w koszcie karty +;2 jakie chcemy?

Druga sprawa, w kuźni płacimy koszt albo tapujemy kartę. Jak rozumiem zatapowanyh kart nie można używać? Nawet takich które nie wymagają zatapaowania?
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Res Arcana

Post autor: Wrotek »

ko2a pisze: 10 gru 2019, 22:14 Jeszcze pytania o te karty dla upewnienia się:

Obrazek


W przypadku ołtarza zbieramy otrzymujemy koszt karty + 2 ale sami wybieramy sumę jakich chcemy esencji czy esencję w koszcie karty +;2 jakie chcemy?

Druga sprawa, w kuźni płacimy koszt albo tapujemy kartę. Jak rozumiem zatapowanyh kart nie można używać? Nawet takich które nie wymagają zatapaowania?
Ołtarz działa tak, że bierzesz koszt karty +2 esencje. Możesz wybrać esencję jakie chcesz-niekoniecznie te które były na karcie.
Tapniętych kart nie można używać wcale. Obojętnie czy kartę można tapować jako akcję czy nie.
Bartas_
Posty: 88
Rejestracja: 02 gru 2014, 14:52
Lokalizacja: Bydgoszcz / Fordon
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Bartas_ »

Szybkie pytanie dotyczące reguł.
Niektóre moce zakładają odrzucenie lub zniszczenie własnego artefaktu. Odrzucenie wykonuje się z ręki, podczas gdy zniszczenie dotyczy zagranych kart. Karty odrzucone i zniszczone umieszcza się obrócone o 90° pod swoim stosem kart odrzuconych. Jeśli na zniszczonej karcie znajdują się znaczniki esencji, zwraca się je do zasobów ogólnych. Aktywowany artefakt także może zostać zniszczony (mocą innego
komponentu).
Dobrze rozumiem, że zarówno zniszczone, jak i odrzucone komponenty (np. za surowce), wrócą na rękę po tym jak przed dobraniem karty ze stosu będę zmuszony przetasować karty odrzucone/zniszczone, Tak ?
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Wrotek »

Bartas_ pisze: 10 lut 2020, 13:47 Szybkie pytanie dotyczące reguł.
Niektóre moce zakładają odrzucenie lub zniszczenie własnego artefaktu. Odrzucenie wykonuje się z ręki, podczas gdy zniszczenie dotyczy zagranych kart. Karty odrzucone i zniszczone umieszcza się obrócone o 90° pod swoim stosem kart odrzuconych. Jeśli na zniszczonej karcie znajdują się znaczniki esencji, zwraca się je do zasobów ogólnych. Aktywowany artefakt także może zostać zniszczony (mocą innego
komponentu).
Dobrze rozumiem, że zarówno zniszczone, jak i odrzucone komponenty (np. za surowce), wrócą na rękę po tym jak przed dobraniem karty ze stosu będę zmuszony przetasować karty odrzucone/zniszczone, Tak ?
Tak, jak trzeba będzie przetasować talię to mogą te karty wrócić na rękę. To jest dość dobra taktyka, żeby niszczyć karty wyłożone i szybciej przetasować rękę.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Res Arcana

Post autor: Banan2 »

Mam pytanie dotyczące utraty zycia. Na karcie np. Smok ognia jest: obróć kartę wtedy wszyscy rywale tracą 2 znaczniki życia. Rywale mogą odrzucić 1 niebieski spokój, zeby zignorować. Czy odrzucenie niebieskiego to jedyna możliwość obrony? Czy można zagrać np. Psa obronnego (reakcja na atak: obróć kartę by zignorować)?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Res Arcana

Post autor: Curiosity »

Tak.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Res Arcana

Post autor: Wrotek »

Banan2 pisze: 22 mar 2020, 12:08 Mam pytanie dotyczące utraty zycia. Na karcie np. Smok ognia jest: obróć kartę wtedy wszyscy rywale tracą 2 znaczniki życia. Rywale mogą odrzucić 1 niebieski spokój, zeby zignorować. Czy odrzucenie niebieskiego to jedyna możliwość obrony? Czy można zagrać np. Psa obronnego (reakcja na atak: obróć kartę by zignorować)?
Pozdrawiam
Możesz użyć reakcji obronnej psa oraz każdej innej bądź niebieski znacznik ze smoka.
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Res Arcana

Post autor: mBird »

Cześć.
Nie do końca jest dla mnie jasna karta Smoczej Góry. Jedna z mocy pozwala po aktywowaniu Smoczej Góry oraz Smoka położyć 2 złota na Smoczej Górze.
1. Czy ja aktywację tych 2 kart mam w tym wypadku zrobić w jednej turze?
2. Jeżeli nie to czy efekt tej mocy zyskuję po aktywacji dopiero dwóch kart(nieważne w jakiej kolejności)?
Na przykładzie. Załóżmy, że chcę skorzystać z tej zdolności. Tapuję Górę, ale nie mam tapniętego Smoka(nie dzieje się nic?). W następnej turze tapuję Smoka i dopiero wtedy korzystam z efektu Góry oraz Smoka?
3. I co jeżeli przygotuję za pomocą zdolności tylko jedną z tych dwóch tapniętych kart, a potem znowu ją aktywuję. Ponownie korzystam ze zdolności obydwu kart?

Mam jeszcze pytanie o niszczenie kart. Mogę niszczyć tylko zagranie karty. Nie ma znaczenia, czy są one aktywowane czy nie?

Z góry dzięki za odpowiedź.
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Res Arcana

Post autor: Wrotek »

mBird pisze: 28 mar 2020, 00:05 Cześć.
Nie do końca jest dla mnie jasna karta Smoczej Góry. Jedna z mocy pozwala po aktywowaniu Smoczej Góry oraz Smoka położyć 2 złota na Smoczej Górze.
1. Czy ja aktywację tych 2 kart mam w tym wypadku zrobić w jednej turze?
2. Jeżeli nie to czy efekt tej mocy zyskuję po aktywacji dopiero dwóch kart(nieważne w jakiej kolejności)?
Na przykładzie. Załóżmy, że chcę skorzystać z tej zdolności. Tapuję Górę, ale nie mam tapniętego Smoka(nie dzieje się nic?). W następnej turze tapuję Smoka i dopiero wtedy korzystam z efektu Góry oraz Smoka?
3. I co jeżeli przygotuję za pomocą zdolności tylko jedną z tych dwóch tapniętych kart, a potem znowu ją aktywuję. Ponownie korzystam ze zdolności obydwu kart?

Mam jeszcze pytanie o niszczenie kart. Mogę niszczyć tylko zagranie karty. Nie ma znaczenia, czy są one aktywowane czy nie?

Z góry dzięki za odpowiedź.
AD 1. Tapujesz zarówno górę jak i smoka w jednej turze i potem kładziesz dwie monety na górze.
AD 2. Wynika z AD 1
AD 3. Żeby skorzystać jeszcze raz z góry musiałbyś przygotować obie karty.

Co do niszczenia kart to niszczysz karty które leżą przed Tobą, obojętnie czy są tapnięte czy nie. Nie jestem pewien, ale chyba rozróżniamy niszczenie kart i odrzucenie kart - niszczenie dotyczy kart już wyłożonych a odrzucanie to odrzucenie z ręki.
ODPOWIEDZ