Gry strategiczno-podobne do grania z rodziną

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
nanoblit
Posty: 4
Rejestracja: 26 gru 2019, 00:49
Has thanked: 4 times

Gry strategiczno-podobne do grania z rodziną

Post autor: nanoblit »

Witam.

Szukam gier do grania z rodziną.
Wymagania rodziny:
- grywalna dla 4 osób (plus, jeśli da się upchnąć piątą, ale to niekonieczne)
- musi być po polsku
- musi być strategiczna, ale może też być przygodówką udającą grę strategiczną (opiszę dalej co to znaczy)
- musi być osadzona w rzeczywisto-podobnym świecie (bez czarów, nie żadne sci-fi)
- nie może być bardzo skomplikowana
- im krótsza rozgrywka, tym lepiej (tata marudzi, że planszówki cały wieczór zabierają :P)

Moje wymagania:
- gra nie powinna być bardzo losowa
- jak najwięcej interakcji między graczami

W co graliśmy?

"Monopoly" - moim zdaniem syf i tyle :P.

"Ryzyko" - jak na razie graliśmy tylko tę podstawową wersję i moim zdaniem jest długa i szybko się nudzi (może gra z misjami to poprawia). Bardzo mało akcji, które można wykonać. Grałem ze znajomymi w "Grę o Tron" i ta wydawała mi się taką porządną wersją Ryzyka, ale to wydaje mi się zbyt złożone i za długie do gry z rodziną.

"Osadnicy z Catanu" z dodatkiem "Odkrywcy i Piraci" - nasza ulubiona gra. Dosyć fajna, chociaż moim zdaniem trochę mało w niej interakcji, poza tym dość duża losowość, chociaż dodatek częściowo to poprawia, ale też ją niestety wydłuża.


O co chodzi z przygodówką udającą grę strategiczną? Mama stwierdziła, że lubi strategie i nie będzie grać w nic innego, ale widziałem taką grę "Kupcy i Korsarze" wydaje mi się, że pływanie statkiem i handlowanie można by podciągnąć pod strategię, a chciałbym ich jakoś wprowadzić w gry tego typu. Z drugiej strony nie wiem czy nie jest zbyt skomplikowana, albo długa i jak z losowością i interakcją.

Inną grą, która wygląda interesująco jest "Civilization: Nowy początek", zwłaszcza że Cywilizacja to ulubiona seria gier komputerowych mojej mamy, obok Anno. Czytałem, że nie jest specjalnie skomplikowana i nie zajmuje długo.

Co myślicie o tych grach? Czy są to dobre opcje, pasujące do moich wymagań?
I jestem też zainteresowany innymi propozycjami!

Z góry dziękuję za odpowiedzi! :)

EDIT: Właśnie dowiedziałem się o grze "Cywilizacja: Poprzez wieki" i nie wiem czy nie jest lepsza od tej, którą wspomniałem wyżej. Na pewno minusem jest to, że zajmuje dłużej, chociaż widzę też, że BGG ją uwielbia, a tamtą niespecjalnie.
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gry strategiczno-podobne do grania z rodziną

Post autor: Indar »

Tak na szybko jedna propozycja.
INIS .
Co prawda jest tam "Magia" - przedstawiona jako karty Eposu, no ale to gra opierająca się o celtyckie legendy więc coś tam z mistycyzmu być musi. Gra jest szyba o ile będziecie pamiętać jakie są warunki zwycięstwa, a walka nie jest najważniejsza. Inaczej rozgrywka może się przeciągać.
Za porównanie GoT a do Ryzyka można dostać w nos ;)
nanoblit
Posty: 4
Rejestracja: 26 gru 2019, 00:49
Has thanked: 4 times

Re: Gry strategiczno-podobne do grania z rodziną

Post autor: nanoblit »

Europa Universalis to dla mnie też takie Ryzyko z dodatkowymi krokami. :lol:
Dzięki za sugestię!
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1455 times

Re: Gry strategiczno-podobne do grania z rodziną

Post autor: Cyel »

Concordia (spełnia wymagania co do joty). Cyklady (jesli zdierżycie mitologiczne stwory).
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
nanoblit
Posty: 4
Rejestracja: 26 gru 2019, 00:49
Has thanked: 4 times

Re: Gry strategiczno-podobne do grania z rodziną

Post autor: nanoblit »

Dziękuję za odpowiedzi, Inis i Concordia wyglądają najbardziej interesująco jak dla mnie. :)

A z krótkich gier, zastanawiam się pomiędzy Splendor a 7 Cudów Świata. Ktoś może wyrazić opinię o tych grach? Która by była lepsza?
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gry strategiczno-podobne do grania z rodziną

Post autor: Indar »

Wnioskując po tym jakie preferencje ma Twoja mama to stawialbym na 7 cudów. Splendor wydaje się trochę nudy, 7 cudów jest zdecydowanie bardziej dynamiczne i jest tam trochę interakcji.
Golfang
Posty: 1989
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 231 times
Been thanked: 314 times

Re: Gry strategiczno-podobne do grania z rodziną

Post autor: Golfang »

Polecam Cywilizację Nowy Początek - bardzo fajna gra. jest łatwiejsza i krótsza niż poprzednia Cywilizacja. Jednak nie twierdze że jest to prosta gra.
----------------
10% flamberg.com.pl
ODPOWIEDZ