Aeon's End (Kevin Riley)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Freshus
Posty: 297
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 51 times
Been thanked: 110 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Freshus »

Jeżeli chodzi o wieczną wojnę to jest to taka "drugą podstawka". Zawartość w niej to 8 magów, 4 nemesis. Jeżeli chodzi o karty to ich liczba jest porównywalna (jeżeli nie taka sama) co samej podstawki. Dochodzi set kart nemesis, 7 nowych klejnotów (nie pamiętam dokładnie, niech ktoś poprawi w razie w?) itd. Po internecie krążą pogłoski, że nemesis z wiecznej wojny są trudniejsi od tych podstawowych (może rzeczywiście jeżeli patrząc pod kątem początku przygody), natomiast jeżeli ktoś ogrywał już podstawkę to w dodatku znajdzie tylko więcej i smaczniej. Karty jak to karty, jedne lepsze, drugie gorsze, wszystkie jednak wnoszą coś do gry.
Na samym forum pewnie znajdziesz zwolenników różnych podejść, ale jak dla mnie najlepiej to to działa kiedy wszystko się po prostu ze sobą zmiesza :D.
Rafał80
Posty: 33
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Rafał80 »

Wielkie dzięki.

Dzięki za odpowiedź i za uwagę, zaczynam na forum, postaram się zadawać pytania w odpowiednich miejscach :)
_leigam_
Posty: 954
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 113 times
Been thanked: 197 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: _leigam_ »

Wieczna wojna - zestaw naprawczy karta W249, gdzie jest błąd bo wydaje mi się że karty są identyczne? Może ktoś zacytować tekst z dobrej karty ( może mam powieloną złą 2 razy)
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 756
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 179 times
Been thanked: 139 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: woytas »

_leigam_ pisze: 15 sty 2020, 00:07 Wieczna wojna - zestaw naprawczy karta W249, gdzie jest błąd bo wydaje mi się że karty są identyczne? Może ktoś zacytować tekst z dobrej karty ( może mam powieloną złą 2 razy)
A sprawdź kartę z drugiej strony (rewers).
_leigam_
Posty: 954
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 113 times
Been thanked: 197 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: _leigam_ »

woytas pisze: 15 sty 2020, 00:29 A sprawdź kartę z drugiej strony (rewers).
No tak, przegapiłem :D.

Tak przy okazji, moje statystyki z mini dodatków na poziomie Trudnym:
Marnotrawny - za 4 razem (udało się przejść z dwoma postaciami które na start mają tylko 3 bramy)
Wiedźma Hordy za 1 razem (poszło łatwo)
Władca plagi - za drugim razem (było bardzo na granicy, gravehold 1hp, jeden badacz 1hp, Nemezis chyba coś koło 25-30, udało się przetrwać i ostatecznie wygrać.)
Jak zawsze na 2 osoby, losowy rynek i postacie.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 756
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 179 times
Been thanked: 139 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: woytas »

Czy ktoś już włożył do jednego pudełka Aeon's End i Aeon's End: Wieczna Wojna? Strasznie mnie kusi, żeby to zrobić, żeby każda gra była bardziej nieprzewidywalna. Ciekawe jak układałby się rynek albo talia Nemezis. Ktoś już to przerabiał?
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

Generalnie talii podstawowych kart nemesis z kolejnych podstawek się nie miesza (ze względu na balans). Ewentualnie gra się tak że wrzuca się tier 1 z jednej wersji AE a tier 2 z innej itd.

Co do reszty kart to można spokojnie wszystko wymieszać, zdecydowanie zwiększy się regrywalność choćby przez ilość możliwych rozłożeń rynku czy większą pulę nemesis i bohaterów.
Freshus
Posty: 297
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 51 times
Been thanked: 110 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Freshus »

Ja osobiście wymieszałem wszystko wszystko, włącznie z taliami nemesis i promkami do nemesis. Na jakieś 20 rozgrywek + nigdy nie poczułem, żeby talia nemesis była skonstruowana tak, że nie da się tego obejść, albo żeby było za łatwo.

Największy dysbalans jaki mi się trafił to 5 ataków/1 Minion/1 moc na poziomie 3, a i tak grało się ciekawie, bo inaczej. Granie na jednej podstawce te xx razy wkurzało mnie o tyle, że wiedziałem, na co być gotowym i np. gdy na tier 3 zostawało 3/4 karty, a ten obsydianowy koleś co odpala wyzwolenie X2 jeszcze nie wypadł, to o ile nie mogłem utłuc nemesis to wolałem przytrzymać mocniejszy czar do uderzenia. Robiąc totalny mix, nigdy nie wiadomo co jeszcze wypadnie, więc kalkulacje odpadają :D.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

Tylko jak ci podejdą same miniony to będzie za ciężko a jak będzie ich tyle co nic to znowu będzie za łatwo. To już kwestia tego na czym komu bardziej zależy: na balansie czy na bardziej zróżnicowanej talii.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 756
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 179 times
Been thanked: 139 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: woytas »

Freshus pisze: 18 sty 2020, 14:11 Ja osobiście wymieszałem wszystko wszystko, włącznie z taliami nemesis i promkami do nemesis.
I taki właśnie mam plan :D Jeszcze dzisiaj wszystko wyląduje w jednym pudełku.
Freshus
Posty: 297
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 51 times
Been thanked: 110 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Freshus »

Tyle co nic Minionów jest w zestawie z podstawki właśnie :D. Tylko 1 stronnik na lvl 3. Mówię jedynie z doświadczenia, ale tak jak napisałem, u mnie na 20+ gier balans jakoś "zachwiany" nie był. Możliwe, że jak dojdzie kolejny zestaw to już będzie o to łatwiej, ale z drugiej strony jak już gra będzie rozłożona, a rozłożenie kart nemesis da mi w kość to po prostu je przetasuję i zacznę od nowa :D.
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Wroobel »

Mam pierwszą podstawkę i dwa małe dodatki w pudełku z insertem Warbox.
Czy cała druga podstawka ma szansę się zmieścić?
Jak trzymacie wszystko razem?
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

W koszulkach raczej nie ma opcji żeby weszło do tego insertu, zresztą do innego też będzie ciężko tym bardziej jak dojdą dodatki do WE. Najlepiej chyba wrzucić karty do jednego pudła a do drugiego całą resztę.
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 430
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 198 times
Been thanked: 570 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: qreqorek »

Zrobiłem własny insert, nie używam koszulek, ale spokojnie by się zmieściło w koszulkach. Nie mam jeszcze Wiecznej Wojny, ale potencjał jest na kolejne 3 duże boxy.
Materiał - tektura introligatorska szara grubości 3mm. Separatory z czegokolwiek sztywniejszego niż zwykła kartka. Czas wykonania około 2.5h (klejenie napisów na separatory jest wyzwaniem).
Główne elementy insertu w miejscach łączeń są wycięte do połowy na szerokość tektury (wcięcia 36mm x 3mm) - trzyma bez klejenia.
Wymiary:
Elementy - 72mm x 286mm x 3mm - 4szt
Separatory - 71mm x 92mm (wcięcie 6mm x 46mm)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

--------------------
qreqorek
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 756
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 179 times
Been thanked: 139 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: woytas »

qreqorek pisze: 19 sty 2020, 09:39 Materiał - tektura introligatorska szara grubości 3mm.
Czym to ciąłeś?
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 213
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 37 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: doczek »

Powinno wszystko wejść do jednego pudła od podstawki. Na zdjęciach podstawka i dwa małe dodatki koszulki czarne UltraPro. Pudełko będzie bardzo ciężkie, ale jedno.
Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 430
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 198 times
Been thanked: 570 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: qreqorek »

woytas pisze: 19 sty 2020, 11:22
qreqorek pisze: 19 sty 2020, 09:39 Materiał - tektura introligatorska szara grubości 3mm.
Czym to ciąłeś?
Nożyk modelarski Excel. Używam też maty modelarskiej do cięcia i stalowej linijki modelarskiej.
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: shuji »

Zastanawiam się nad zakupem gry - pytanie czy odrazu z dodatkami czy podstawka wystarczy? Wiem że to mocno subiektywne ale może macie doświadczenie na ile godzin/partii dobrej zabawy starczy podstawka ?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 1289 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: seki »

shuji pisze: 02 lut 2020, 13:05 Zastanawiam się nad zakupem gry - pytanie czy odrazu z dodatkami czy podstawka wystarczy? Wiem że to mocno subiektywne ale może macie doświadczenie na ile godzin/partii dobrej zabawy starczy podstawka ?
Zdecydowanie radził bym Ci kupić jedną z dwóch podstawek na razie bez dodatków. Podstawka ma bardzo dużą regrywalność. Zagrasz z przyjemnością 15-20 razy i podejmiesz decyzję czy gra ci odpowiada czy nie.
Death4ever
Posty: 142
Rejestracja: 20 paź 2019, 13:45
Has thanked: 50 times
Been thanked: 56 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Death4ever »

seki pisze: 02 lut 2020, 13:12 Zdecydowanie radził bym Ci kupić jedną z dwóch podstawek na razie bez dodatków. Podstawka ma bardzo dużą regrywalność. Zagrasz z przyjemnością 15-20 razy i podejmiesz decyzję czy gra ci odpowiada czy nie.
Zgadzam się. Dodatki nie wprowadzają żadnej nowej mechaniki i nie zmieniają nic. Po prostu powiększają podstawkę, jej regrywalność... Bardziej-Więcej-Dużej :)
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1162
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 424 times
Been thanked: 261 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: mmag »

Swoją drogą już jutro rusza kampania kolejnej części gry na kickstarterze Aeon's End: Outcasts - https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... d-outcasts
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: mnw »

Jako kolejna zainteresowana osoba, zastanawiam się czy kupić AE czy AE Legacy jak wyjdzie za jakiś czas? Jak to wygląda od kuchni, czy po "wykorzystaniu" elementu legacy gra się po prostu w podstawkę i czy ewentualne rozszerzenia są kompatybilne?
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Scamander »

mnw pisze: 03 lut 2020, 15:36 Jak to wygląda od kuchni, czy po "wykorzystaniu" elementu legacy gra się po prostu w podstawkę i czy ewentualne rozszerzenia są kompatybilne?
Około 1/3 kart po kampanii można używać z pozostałymi podstawkami. Reszta jest albo słabsza albo mocniejsza względem kart ze zwykłych wydań AE co burzyłoby balans.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: c08mk »

Scamander pisze: 03 lut 2020, 16:19
mnw pisze: 03 lut 2020, 15:36 Jak to wygląda od kuchni, czy po "wykorzystaniu" elementu legacy gra się po prostu w podstawkę i czy ewentualne rozszerzenia są kompatybilne?
Około 1/3 kart po kampanii można używać z pozostałymi podstawkami. Reszta jest albo słabsza albo mocniejsza względem kart ze zwykłych wydań AE co burzyłoby balans.
Około 80% kart można używać i nimi grać (jak post wyżej, niektóre będą słabsze, a niektóre mocniejsze). Reszta czyli te 20% to są karty powiązane bezpośrednio z systemem Legacy (karty fabuły, karty nemesis na niższych lv, itp).
Freshus
Posty: 297
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 51 times
Been thanked: 110 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Freshus »

Jak już pisałem wcześniej, ja mieszam wszystko ze wszystkim i nie martwię się żadnymi balansami (wręcz nie wiem jak można mówić o balansie przy rozlosowaniu 9 kart z rynku), a radość z gry jest przeolbrzymia. Tak jak wyżej 80% kart nadaje się do grania. Teoretycznie są słabsze i silniejsze, ale co z tego? W samej podstawce też znajdzie się czar za 5 słabszy i czar za 5 silniejszy. Z tych słabszych, dostępnych w legacy od początku gry (więc to chyba nie spoiler) jest klejnot o koszcie 3, który daje nam 2 hajsu i żadnego efektu (a w podstawowej wersji jest taka sama karta tylko o koszcie 2). I co z tego? Jak wylosuje taką na rynek to mogę pakować karty do pudełka, bo wylosowałem słabszą i balans zachwiany 🤔? Jedynie kiedy wymieniłbym rynek, to w momencie kiedy wylosowałbym 2 te klejnoty koło siebie.

Wbrew wszystkiemu i ustawianiu marketu po kosztach żeby zachować balans, moją najbardziej soczystą grą była ta, w której na rynku były spelle za 6/7/7/8 :D (wygrana swoją drogą). A co przyniosła emocji i kombinowania to moje 😅.

Edit: Polecam wszystkim chociaż na 2/3 gry zmieszać wszystko (karty nemesis itp), losować market bez ograniczeń i jazda, a później zdecydować jak się lepiej gra. Jak się nie spodoba to rozdzielenie później kart nemesis to jakieś 5-10 minut max.
ODPOWIEDZ