Trylogia Maski: Tikal, Java, Mexica (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

+1
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Lee-Shu
Posty: 33
Rejestracja: 16 mar 2017, 08:47

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Lee-Shu »

I ja się skusiłem na Tikal. Nie jestem jakimś wyjadaczem gier planszowych i jeszcze sporo znanych tytułów przede mną, ale bardzo przypadła mi do gustu ta gra. Chyba najbardziej do głowy przychodzi mi określenie "klasyczna". Prostota zasad bez zbędnych udziwnień jest w tym przypadku wielką zaletą. Zresztą często padające stwierdzenie "elegancka" także idealnie pasuje. Ot, takie rozbudowane warcaby z dodatkiem klimatu odkrywcy.

Zaskoczony byłem przede wszystkim jak ciekawa jest ta gra w dwie osoby. Odżyły wspomnienia, gdy lata temu rozgrywałem ze znajomym najlepsze partie szachów. Bezpośredniość konfrontacji znakomicie się tu sprawdza - człowiek wie, że za każdy swój ruch w odpowiedzi dostanie za chwilę strzał w pysk. Dzięki temu Tikal zmusza do przewidywania akcji przeciwnika, a prostota zasad wręcz do tego zachęca. W trójkę gra nabiera kolorów i przestaje być tak minimalistyczna. Rozgrywka staje się bardziej nieprzewidywalna, a zabawa w jasnowidza wchodzi na nowy poziom - opatrzony sporym ryzykiem i często kończący się działaniem ad hoc. W cztery osoby jeszcze nie grałem, więc wiele nie powiem ;)

PS. Mam kilka heksów koślawo przyciętych, ale po rozłożeniu na planszy ledwo to widać. Afery więc nie robię, bo estetyki to nie burzy. Odwrotnie niż w dodatkach do aktualnego wydania Carcassonne, gdzie ciemniejsza ziemia na kafelkach powodowała, że szlag mnie trafiał.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: schizofretka »

Ja deklaruję gotowość niejedzenia przez 4 dni za wersję Supermeeple! A mam wydanie Rio Grande z maska, które nawet po 10 latach jest super. Jakaś przedsiebiorcza dusza wystawiła mna alle za 400zł Oo

Alternatywa: druk 3d - http://www.thingiverse.com/thing:284915
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Lee-Shu
Posty: 33
Rejestracja: 16 mar 2017, 08:47

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Lee-Shu »

Też bym z chęcią zakupił tę wersję. Myślę, że 300 zł mógłbym za nią wyłożyć. Na razie musi mi wystarczyć Mexica, którą planuję zamówić jeszcze przed świętami.
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 68 times
Been thanked: 61 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: bartekb8 »

No niestety, co prawda na maila mi odpisano, ale od tamtej pory cisza więc nie wiem czy coś wyjdzie ze sprowadzenia wersji SuperMeeple. Gdyby nie te koszmarne koszta przesyłki zza granicy to pewnie nikogo bym się nie prosił tylko zamówił bezpośrednio a tak klops
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Furan »

Trzeba będzie zmienić tytuł wątku, bo Java będzie miała reprint. Tym razem z oryginalnym tematem (zakładanym przez MK&MK - to trylogia o ludach Ameryki Południowej miała być) - Cuzco.
Obrazek
Tu oficjalna informacje (w wersji FR): https://www.trictrac.net/actus/super-ne ... annee-2018
a tu po zręcznym google-translate
Ja tam się jaram.
Ciekawe czy G3 się przymierza?
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: mikeyoski »

Furan pisze:Trzeba będzie zmienić tytuł wątku, bo Java będzie miała reprint. Tym razem z oryginalnym tematem (zakładanym przez MK&MK - to trylogia o ludach Ameryki Południowej miała być) - Cuzco.
Obrazek
Tu oficjalna informacje (w wersji FR): https://www.trictrac.net/actus/super-ne ... annee-2018
a tu po zręcznym google-translate
Ja tam się jaram.
Ciekawe czy G3 się przymierza?
G3 to chyba złapało ostrą zadyszkę. I nic nie wskazuje, żeby to się miało poprawić
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: DarkSide »

Mała prośba do fanów Tikala o upewnienie się. Wreszcie po 2 latach stania na półce zdjąłem grę, odfoliowałem i zacząłem przeliczać komponenty. Okazało się że mam 35 płytek terenu, zamiast 36 (były w takim większym worku foliowym zgrzane i trzeba było worek rozcinać). Doszedłem do tego że mam 7 zamiast 8 płytek skarbów. :(
Na rewersie mam 2 płytki z literami "A", potem po jednej "B", "C" i tak dalej aż do "G". Brakuje takiej z literką "E"
Chcę się upewnić czy w niewybrakowanym egzemplarzu jest kafelek skarbu z literką "E" na rewersie? I jak wygląda awers (to znaczy jak wygląda odkryta strona)? Ewentualnie gdzie znajdę dokładny spis kafli terenu żebym mógł sprawdzić czy wszystkie się zgadzają i czego mi tak naprawdę brakuje? :roll:

Nie pozostaje mi nic innego jak pisać do Egmontu z prośbą o dosłanie brakującego komponentu, ale chcę wyraznie doprecyzować którego mi brakuje, aby nie było pózniej nieporozumień.

Swoją drogą ktoś też tak miał z Tikalem, że brakowało wam komponentów?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
ENDryu
Posty: 817
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 139 times
Been thanked: 29 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: ENDryu »

Odpakowywalem wprawdzie 1,5 roku temu, ale zawsze licze elementy i jak brakuje, to pisze do wydawcy. Tutaj do nich nie pisalem, wiec raczej wszystko sie zgadzalo...
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Relo »

DarkSide pisze: 30 cze 2018, 16:05 Mała prośba do fanów Tikala o upewnienie się. Wreszcie po 2 latach stania na półce zdjąłem grę, odfoliowałem i zacząłem przeliczać komponenty. Okazało się że mam 35 płytek terenu, zamiast 36 (były w takim większym worku foliowym zgrzane i trzeba było worek rozcinać). Doszedłem do tego że mam 7 zamiast 8 płytek skarbów. :(
Na rewersie mam 2 płytki z literami "A", potem po jednej "B", "C" i tak dalej aż do "G". Brakuje takiej z literką "E"
Chcę się upewnić czy w niewybrakowanym egzemplarzu jest kafelek skarbu z literką "E" na rewersie? I jak wygląda awers (to znaczy jak wygląda odkryta strona)? Ewentualnie gdzie znajdę dokładny spis kafli terenu żebym mógł sprawdzić czy wszystkie się zgadzają i czego mi tak naprawdę brakuje? :roll:

Nie pozostaje mi nic innego jak pisać do Egmontu z prośbą o dosłanie brakującego komponentu, ale chcę wyraznie doprecyzować którego mi brakuje, aby nie było pózniej nieporozumień.

Swoją drogą ktoś też tak miał z Tikalem, że brakowało wam komponentów?
Z tego co pamiętam, miałem też jakieś problemy z kafelkami (chyba z pustymi). Po wymianie mailowej z Egmontem, co mam a czego nie, Wydawca dosłał brakujący element. Tak więc pisz śmiało do Egmontu - pomogą (mam nadzieję).
chrris
Posty: 25
Rejestracja: 16 sty 2011, 23:04
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: chrris »

Co pawda mam wersję niemiecką od Ravensburgera, ale jeśli w kaflach nie zaszła zmiana to faktycznie w tych z literą "E" powinien być taki z dwoma skarbami. U mnie tak w każdym razie jest.
kremitto123
Posty: 98
Rejestracja: 09 maja 2018, 13:05
Has thanked: 40 times
Been thanked: 7 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: kremitto123 »

Dlaczego trylogia? Podobienstwo mechaniki czy sa jakies elementy fabuly? :)
Czy pojecie ironii/sarkazmu ktos usunal ze slownika?
Wyjecie kija z czterech liter mile widziane.
ENDryu
Posty: 817
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 139 times
Been thanked: 29 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: ENDryu »

ponieważ oryginalne wydania gier posiadały okładki z maskami :) https://boardgamegeek.com/wiki/page/Mask_Trilogy
bowie
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 225 times
Been thanked: 63 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: bowie »

No i się skusiliśmy z kolegą na Tikal w wersji Super Meeple :) O samej grze chyba wszystko zostało powiedziane. Wizualnie, edycja ta prezentuje się wyśmienicie, klimat budują oczywiście piramidy :) Uwaga! To nie są piramidy jak spod sztancy. Każdy element jest niepowtarzalny, mają one różne niewielkie, acz zauważalne odkształcenia co sprawia, że niemożliwym jest zbudowanie identycznej piramidy. Świetny pomysł! :) Kupowaliśmy tutaj Tikal Super Meeple
W jednym egzemplarzu zabrakło 2 żółtych znaczników poszukiwaczy, które zostały dosłane przez producenta. W ramach bonusu, dostaliśmy komplet zapasowych pionków we wszystkich kolorach :) Miły gest ze strony Super Meeple, który chciałbym niniejszym odnotować.
Ja jestem zainteresowany również Cuzco. Jeśli nikt tego nie sprowadzi do Polski, to może byłby ktoś zainteresowany wspólnym zamówieniem?
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2018, 13:22 przez bowie, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Furan »

ENDryu pisze: 06 lip 2018, 15:00 ponieważ oryginalne wydania gier posiadały okładki z maskami :) https://boardgamegeek.com/wiki/page/Mask_Trilogy
I każda z nich używa mechaniki punktów akcji. :mrgreen:
I każda w oryginalnym zamyśle K&K dzieje się gdzieś w Ameryce Południowej (szkopy mają na jej punkcie widać małego hopla :twisted: )
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2466
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 573 times
Been thanked: 279 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Markus »

Wracając na tory wątku, czy ktoś wie kiedy ma pojawić się JAVA? Były jakieś informacje że ma być polskie wydanie, niestety temat ucichł.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Furan »

Java już jest (wersja FR), o ile wiem. Natomiast o polskim wydaniu pierwsze słyszę. Co mnie nie dziwi - wystarczy porównać ceny wyprzedażowe Mexici (od super meeple w wersji G3), a zachodnią SCD.
I ciekaw jestem czemu znikł jeden z postów w tym wątku...
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2466
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 573 times
Been thanked: 279 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Markus »

Furan pisze: 25 wrz 2018, 14:31 Java już jest (wersja FR), o ile wiem.
Czy można gdzieś to kupić w PL? i szop nic nie pokazuje
bowie
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 225 times
Been thanked: 63 times

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: bowie »

Reprint Javy będzie się nazywał CUZCO. Premiera przewidziana we Francji na październik
Ekoterrorysta
Posty: 8
Rejestracja: 27 lut 2019, 20:18

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: Ekoterrorysta »

Piehoo pisze: 12 wrz 2015, 12:44
Bea pisze:
palladinus pisze:Gra na razie tylko rozpakowana, ale jeśli kogoś interesuje porównanie wykonania między najnowszą edycją G3 a wersją Ravensburgera z 2002 roku, to zapraszam na naszego bloga

Mexica vs Mexica
Ogólnie zmiany na plus, chociaż w starym wydaniu plansza mi się bardziej podoba :).



Czy jak się ma Tikal warto kupować Mexicę? Nie jest zbyt podobna?
Moim zdaniem Mexica różni się na tyle że można znaleźć miejsce na dwie gry. Fakt, czuć że ci sami autorzy, ale jednak poziom interakcji i cel gry na tyle się różnią że czuć powiew świeżości.
Rozgrywka
Recenzja
A Java/Cuzco jako trzecia?
palladinus pisze: 14 paź 2015, 11:22 SuperMeeple - wydawca Mexici
(...)
Tymczasem zapraszam do recenzji Mexici właśnie na naszym blogu Ciekawe Gry:
(...)
W recenzji jest wersja od G3, to to samo co od SuperMeeple tylko po polsku? Patrząc na zdjęcia nie widzę różnicy.
Czy jest szansa na takie wydanie Tikala i Cuzco w przyszłości czy trzeba zamawiać z Francji?
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 144 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Trylogia Maski - Tikal, Java, Mexica

Post autor: raphaell7 »

Ekoterrorysta pisze: 11 mar 2019, 14:13 W recenzji jest wersja od G3, to to samo co od SuperMeeple tylko po polsku? Patrząc na zdjęcia nie widzę różnicy.
Czy jest szansa na takie wydanie Tikala i Cuzco w przyszłości czy trzeba zamawiać z Francji?
Tak, wersja od G3 jest taka sama jak od SuperMeeple. Na razie nie słyszałem żeby ktoś u nas planował wydawać Tikala i Cuzco, ale że gry są niezależne językowo, to spokojnie można kupić wersję francuską :)
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
bdm
Posty: 598
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 403 times
Been thanked: 69 times

Re: Trylogia Maski: Tikal, Java, Mexica (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: bdm »

Chciałbym kupić Tikal i zastanawiam się, które wydanie byłoby lepsze? To klasyczne prostokątne z maską na pudełku czy wznowione z Egmontu?
Czym one się różnią?
Z góry dzięki za info.
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 144 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Trylogia Maski: Tikal, Java, Mexica (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: raphaell7 »

bdm pisze: 08 lut 2020, 10:36 Chciałbym kupić Tikal i zastanawiam się, które wydanie byłoby lepsze? To klasyczne prostokątne z maską na pudełku czy wznowione z Egmontu?
Czym one się różnią?
Z góry dzięki za info.
Polecam wersję od Super Meeple :)
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
bdm
Posty: 598
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 403 times
Been thanked: 69 times

Re: Trylogia Maski: Tikal, Java, Mexica (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: bdm »

Super, tylko skąd wziąć? :?
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 144 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Trylogia Maski: Tikal, Java, Mexica (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: raphaell7 »

bdm pisze: 08 lut 2020, 12:49 Super, tylko skąd wziąć? :?
Kupiłem rok temu w Philibert. Widzę, że teraz jest out of stock. Pozostaje czekać na ponowną dostępność :)
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
ODPOWIEDZ