Karcianka - deck builder

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Karcianka - deck builder

Post autor: thegammer »

Szukam karcianki z mechaniką deck builder - ale z możliwością zachowywania kart na ręku "na później". Tak, aby można było skontrować zagrania przeciwnika. Nie szukam gier takich jak Hero Realms/Star Realms/Brzdęk/Tyrants of the Underdark gdzie trzeba zagrać i rozpatrzyć wszystkie karty z ręki. Język i temat gry dowolny. Liczba graczy 2/3
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Karcianka - deck builder

Post autor: Blue »

W wyprawie do el dorado(A przynajmniej w The Quest for El Dorado: The Golden Temples, bo w niego grałem) można zostawiać karty które doszły na później, ale nie służa do kontrowania zagrań przeciwnika w trakcie jego ruchu, tylko do lepszej egzekucji swojego kolejnego ruchu.
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Karcianka - deck builder

Post autor: Khag »

Sprawdź vikings go wild, jeżeli dobrze pamiętam to było można zostawiać karty na później i jest to typowy deckbuilder.

Prawdopodobnie można go kupić za bardzo małe pieniądze.
Poznań i okolice.
j_g
Posty: 2011
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 512 times
Been thanked: 255 times

Re: Karcianka - deck builder

Post autor: j_g »

W KeyForge chyba coś tam na ręce zostaje, ale mogę się grubo mylić.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 280
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Karcianka - deck builder

Post autor: yaro_ »

Vikings gone wild potwierdzam. Natomiast mechanika trzymania kart lepiej działa z dodatkiem Masters of Elements. W podstawce są osobne karty obrony i osobne ataku, więc pozbawia cię to trochę wyboru. Jeśli masz kartę obrony to i tak musisz ją trzymać aż ktoś Cię zaatakuje. W dodatku karty mają i atak i obronę, więc możesz zdecydować czy atakować, czy sobie zatrzymać na ręcę.

Jest też budynek, który pozwala przetrzymać kartę do przyszłej rundy.
gameosx
Posty: 63
Rejestracja: 31 paź 2019, 21:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Karcianka - deck builder

Post autor: gameosx »

Aeon's End - karcianka ale coop - karty możesz przetrzymywać na kolejne tury
Osadnicy Królestwa Północy - też nie musisz wykorzystywać wszystkich kart - chociaż nie jest to deck building
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 166
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 71 times
Been thanked: 74 times

Re: Karcianka - deck builder

Post autor: czarny kapelusz »

MTG - karty możesz trzymać by zachować je na odpowiedni moment, możesz też nimi jak najbardziej skontrować zagranie przeciwnika :D nie zagrasz co prawda w 3 graczy ale to tylko połowa jednego kryterium, reszta jest spełniona :wink:
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 235
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 223 times
Been thanked: 57 times

Re: Karcianka - deck builder

Post autor: brutusss »

czarny kapelusz pisze: 11 lut 2020, 10:12 MTG - karty możesz trzymać by zachować je na odpowiedni moment, możesz też nimi jak najbardziej skontrować zagranie przeciwnika :D nie zagrasz co prawda w 3 graczy ale to tylko połowa jednego kryterium, reszta jest spełniona :wink:
W MTG zagrasz w więcej niż 2 osoby, zwykle FFA gdzie walczy każdy z każdym. Masz tez inne warianty gry np 2HG gdzie grasz 2 vs 2. Oczywiście mało to popularne :)
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 502
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 329 times
Been thanked: 161 times

Re: Karcianka - deck builder

Post autor: ArnhemHorror »

Chociaż nie jest to gra typu deck-builder, to w Wildlands autorstwa Martina Wallace'a (oraz w klonie tej gry w uniwersum Judge Dread) istnieje możliwość zagrania karty "interrupt" w trakcie tury przeciwnika, aby wykonać własne akcje. Można wtedy na przykład spróbować ustrzelić postać przechodzącą nieopatrznie przez nasze pole, uciec przed niechybną śmiercią własną figurą itp. Co więcej, przerwania innych graczy można przerywać własnymi, co prowadzi czasem do zabawnych i niespodziewanych sytuacji. Jest to dość kosztowne, bo pozbywasz się karty dżokera ("interrupt" jest jedną z kilku opcji na tej karcie) i następną turę rozpoczniesz z mniejszą liczbą kart, ale czasem się opłaca. Gra od 2 do 4. Talie graczy są do pewnego stopnia asymetryczne, co może pomóc przeboleć brak deck-buildingu.

P.S. chociaż we wspomnianym wcześniej Keyforge (również nie będącym deck-builderem) zachowuje się niezagrane karty na ręce i dobiera nowe do limitu, to z definicji nie ma możliwości zagrywania kart w turze przeciwnika.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Karcianka - deck builder

Post autor: warlock »

Dolina Kupców ma taką mechanikę. Możesz zachowywać karty na kolejne tury. Co ciekawe, karty które kupujesz od razu trafiają na rękę, a nie na discard.
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Karcianka - deck builder

Post autor: thegammer »

Dziękuję wszystkim za propozycje.

The Quest for El Dorado - mam i gram. Na The Golden Temples - czekam i mam nadzieje że wyjedzie w PL.
Vikings go wild - nie wiem czy zbyt szybko się nie znudzi już kiedyś przyglądałem się tej pozycji
Aeon's End - coop odpada
Osadnicy Królestwa Północy/51 Stan - miałem, po kilkunastu partiach wdarła się monotonia, pomimo, że to dobre gry sprzedałem
KeyForge, MTG - KeyForge muszę spróbować, MTG cały czas gdzieś tam na radarze jest, ale boję się wejść bo utopię $$$
Dolina Kupców - zapowiada się ciekawie na pewno spróbuje

Wybrałem Wildlands - dodatkowo pozytywne opinie i gameplay wpłynęły na decyzję. Proste zasady setup w 3 min i gra niezależna językowo. Jestem po 2 partiach - dwuosobowych. Grałem na nowych mapach z dodatku Map#2. W podstawce jest duża mapa i pewnie będzie lepiej śmigać na 3+, na 2 osoby można wyjąć karty z numerami skrajnych obszarów i wykluczyć je z gry. Pierwsze wrażenia b. pozytywne - fajna negatywna interakcja. Chociaż nie buduję tutaj decku i jest to trochę inny typ rozgrywki to
o wiele przyjemniej grało się nam w Wildlands niż w Brzdęk-a. Ciężar gier podobny, ale w Wildlands dużo więcej się dzieje.

Znalazłem jeszcze Terrors of London - zapowiada się ciekawie pojedynek 1vs1 trochę to podobne do HeroRealm-s. Tutaj też można zagrywać odłożone wcześniej karty w turze przeciwnika. Czekam na wersję PL, jak wyjdzie.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 502
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 329 times
Been thanked: 161 times

Re: Karcianka - deck builder

Post autor: ArnhemHorror »

Dzięki za feedback! Wcześniej nie wiedziałem o istnieniu map dla 2ch graczy w Wildlands :)
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Karcianka - deck builder

Post autor: thegammer »

W 2019 pojawiły się 3 dodatki i na 2020 zapowiedziany jest kolejny.
https://boardgamegeek.com/boardgame/244 ... expansions
ODPOWIEDZ