Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Golfang
Posty: 1985
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 229 times
Been thanked: 311 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: Golfang »

Markus pisze: 20 lut 2020, 09:25
Golfang pisze: 20 lut 2020, 08:54
kempy pisze: 20 lut 2020, 08:40 Jednak czas robi swoje i trochę plątają Ci się wspomnienia. :)



Nie było polskiej wersji WarCry (ale była np. czeska). Była za to polska wersja LCG'a Warhammer: Invasion. Inne formaty, inny wydawca - tylko wspólny (Stary) świat. Od tej gry zaczął się boom na LCG'i w Polsce.
A widzisz - to jednak był Warhammer Invasion - rok około 2002/2003 chyba - koniec studiów. Tak sporo czasu minęło, gra była fajna ale szybko umarła i ja ją też jakoś szybko porzuciłem.
To jednak nie mógł być Warhamner Invasion który swoją premierę miał w 2009 roku :-)
no to już nie wiem - na pewno pamiętam jak z kumplem graliśmy "pisząc" prace magisterskie :) czyli to musiał być rok 2002/2003 - a to by znaczyło żę to jednak warcry był.
Wygooglałem teraz zdjęcia - i to sa te karty:
https://www.worthpoint.com/worthopedia/ ... -483746609
Jak sprawdziłem wydanie było 2003 i to by się zgadzało też - obronę miałem w lipiec/sierpień 2003
----------------
10% flamberg.com.pl
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: Halloween »

LCG PvP to wymierajacy rynek. Nie przyjęły się dla karciarzy bo nie mają finansowej zachęty żeby zbierać(karty nigdy nie zyskają na wartosci - jak braklo to wydawca dodrukowywal).
Natomiast planszówkowicze sa generalnie skąpi w sensie nie chcą często kupować, więc dla nich LCG było zbyt CCG. Przyszłosc LCG to gry kooperacyjne-solo.

MtG sie powoli przenosi do internetu. Najwazniejszy kiedys format (karty z terminem przydatności turniejowej 2 lata i mniej) czyli standard szczególnie.
Powodów jest kilka
1. Mtg daje "zarobić" tysiacom sklepów i dziesiątkom tysięcy osób handlujących kartami na sztuki- sprzedając online producent ma wszystko dla siebie
2. Odpadają problemy dystrybucyjno-produkcyjne
3. Łatwość edycji kart - można balansować mete kiedy się chce poprzez update

Nie oznacza to jednak, ze papierowe MtG zniknie. Predzej ludzie zapomna co to jest Gloomhaven i Pandemic niz ludzie przestana grac w papierowe MtG. Sa popularne formaty eternal (karty nie traca waznosci, gra dużo kart z lat 90tych) przykładowo multiplayer jak EDH, ktore bardzo ciezko byloby przeniesc do Mtg Arena. Dodatkowo oprocz wydawcy WOTC/HASBRO sa POTEZNE firmy zajmujace sie MtG Star City Games, Channel Fireball ktore beda rozkrecaly papierowa wersje jeszcze dlugo po zamknieciu przez wydawce. A wydawca w najblizszych latach papierowej wersji na pewno nie zamknie bo dziesiatki tysiecy fanatycznych graczy jest nauczonych, ze maja regularnie kupowac i płacić. A sa jeszcze setki tysiecy takich co kupuja okazjonalnie. Przenosiny do internetu sa nieuniknione ale bedzie to trwalo latami i stopniowo.
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 722
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 85 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: kempy »

O rozpiętości wiekowej graczy MtG mówią też takie przypadki:

http://epicstream.com/news/JakeVyper/9- ... Grand-Prix
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
ODPOWIEDZ