Klimatyczna do 400 PLN - 1 lub 2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 243 times

Klimatyczna do 400 PLN - 1 lub 2 osoby

Post autor: dawid »

Przeglądam różne wątki, ale nadal jestem bardzo pełen wątpliwości. Może pomożecie rozwiać.

Szukam dużej, klimatycznej gry planszowej. Będę grał 50 na 50, czasem solo a czasem w dwie osoby. Szukam czegoś do 400 PLN. Ważne żeby gra była dostępna w PL i była dostępna w Smyku, Empiku lub Allegro.
Nie szukam typowego euro. Chciałbym żeby gra ociekała klimatem a każda przygoda inna. Kampanie jak najbardziej mile widziane. Pojedyncze posiedzenie to max 2-3 godzinny a z racji, że nie mam gdzie trzymać gry na stałe to fajnie żeby setup był całkiem sprawny (nawet jeśli wiąże się to z wykonaniem insertu). Jestem bardzo negatywnie nastawiony do gier z aplikacjami, ale jeśli gra jest super to jestem skłonny zaryzykować.

Z podobnych gier mam 7th Continent, This War of Mine (tryb dwuosobowy to dramat), Robinsona (którego uwielbiamy), Eldritch Horror (sama gra fajna, ale klimat Lovecrafta raczej nie dla mnie). Czekam też na Nemesis.

To co rozważam:
- Gloomhaven - odradzono mi ze względu na dłuuugi i męczący setup (aczkolwiek może się mylę, na Robinsona też często się narzeka a ja uważam, że sam setup jest całkiem sprawny)
- Mage Knight Ultimate Edition - rzekomo za dużo euro mechaniki w niej
- Posiadłość Szaleństwa 2 - wielki minus za aplikację. Z racji, że klimatu w Eldritch Horror nie czuję w ogóle to raczej z dystansem do niej podchodzę.
- Podróże przez śródziemie - gdyby nie aplikacja to brałbym od razu. Lubię bardzo klimat Władcy Pierścieni
- Zombicide - niewiele o nich wiem, jak tak to które ?

Czy cokolwiek z powyższego albo jeszcze coś innego spełni moje wymagania ?
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Klimatyczna do 400 PLN - 1 lub 2 osoby

Post autor: BartoszK »

Rozważ:
- Łowcy A.D. 2114 (bardzo immersyjna gra post-apo, znajdziesz jeszcze na gamefound.com albo na rynku wtórnym)
- Sword&Sorcery (dungeon crawler)
- Descent 2ed. (dungeon crawler)
- Detektyw Kryminalna gra planszowa (połączenie gry RPG z planszówką)
- ew. Aeon's End (deckbuilder w którym lejemy potworki)

Podróże przez Śródziemie odradzam. Miałem, sprzedałem i kupiłem Descenta i to była najlepsza decyzja w moim życiu.
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Golfang
Posty: 1987
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 230 times
Been thanked: 314 times

Re: Klimatyczna do 400 PLN - 1 lub 2 osoby

Post autor: Golfang »

pisałeś że Arkham Cię nie pociąga - ale ja serdecznie polecam Horror w Arkham LCG. Spełnia wszelkie twoje wymagania.
Cena spokojnie się mieści nawet razem z prawie całym cyklem dodatków (ale to możesz po rozegraniu podstawki zdecydować). Jest klimat. Szybki czas setupu (jeśli już przygotujesz talie graczy). Rozgrywka bez problemu około 1 może 2 godzin na scenariusz. Jest kampania :) nic tylko brać.

Jak już BartoszK pisał - Descent jest także super. Tak jak on pisał - mam Podroże przez Śródziemie ale Descent jest lepszy.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Klimatyczna do 400 PLN - 1 lub 2 osoby

Post autor: Jareks1985 »

To co rozważam:
- Posiadłość Szaleństwa 2 - wielki minus za aplikację. Z racji, że klimatu w Eldritch Horror nie czuję w ogóle to raczej z dystansem do niej podchodzę.
Jak dla mnie aplikacja w Posiadłości Szaleństwa dodaje tej grze jeszcze więcej klimatu, odpalasz na telewizorze, w głośnikach słyszysz melodie i dźwięki od których skóra się jeży, klimat najbardziej zbliżony do Lovecrafta, uważam, że mniej się gapisz w te aplikacje jak w Descencie, gdzie co prawda jest tryb kampanii, rozwoju postaci oraz tryb overlorda który zastępuje tą aplikacje, ale sam ocenisz po jednej rozgrywce co Ci bardziej odpowiada, nie mniej jest sporo fanów zarówno jednej jak i drugiej.

- Zombicide- to tylko Zielona Hordę, z wszystkich tylko ona jest naj mniej losowa a przy czym nie jest, aż takim no brainerem jak reszta, sporo kombinowania, trebusz>horda, chowanie sie po krzakach, koszenie zombi. Zombi sa silniejsze niż w Czarnej Pladze, przez co trzeba szczególnie uważać i uciekać przed hordą tak aby nie dać się zabić w pierwszej fali. Dodatkowym atutem to spore wsparcie Fanów i dodatkowe scenariusze od CMON, które pojawiają się co piątek.

- The Others - tak, dla mnie bardzo dobra pozycja overlord vs wszyscy, super łamigłówka dla Faith i grzechu. Grzech kusi drużynę, aby zmniejszać ich przewagę liczebną, zakłada pułapki, stara sie przechytrzyć drużynę zanim Ci spełnia wszystkie cele z scenariusza, Drużyna Faith musi bardzo dobrze współpracować, ponieważ tylko tak sa wstanie przeżyć i wygrać. Linia wymarła, ale Portal wyda resztę dodatków w limitowanej ilości, warto śledzić ich facebooka.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2020, 14:24 przez Jareks1985, łącznie zmieniany 1 raz.
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 243 times

Re: Klimatyczna do 400 PLN - 1 lub 2 osoby

Post autor: dawid »

BartoszK pisze: 25 lut 2020, 14:10 - ew. Aeon's End (deckbuilder w którym lejemy potworki)
Aeon's End akurat mam.

Co do Horror w Arkham LCG, bardzo mocno rozważałem, ale nie chciałem wchodzić w system, który już istnieje od dłuższego czasu. Znając siebie wydałbym pewnie miliony :-)
Zdecydowałem ostatecznie wejście w Marvela i póki co LCG innych nie dotykam.

BGG mówi, że Descent to 2-5 graczy. Czy w jakikolwiek sposób działa solo ?
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Klimatyczna do 400 PLN - 1 lub 2 osoby

Post autor: BartoszK »

dawid pisze: 25 lut 2020, 14:22
BartoszK pisze: 25 lut 2020, 14:10 - ew. Aeon's End (deckbuilder w którym lejemy potworki)
BGG mówi, że Descent to 2-5 graczy. Czy w jakikolwiek sposób działa solo ?
Jedna osoba obsługuje dwie postacie. Niestety wymaga aplikacji ale ta do Descenta jest ok.
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Awatar użytkownika
trx89
Posty: 85
Rejestracja: 14 sty 2020, 23:42
Has thanked: 30 times
Been thanked: 16 times

Re: Klimatyczna do 400 PLN - 1 lub 2 osoby

Post autor: trx89 »

Odniosę się do tego co już się pojawiło:

Mage Knight - uwielbiam, mam od niedawna ale rozegrałem już 5 partii solo (umówiłem się już ze znajomym na partyjkę w dwie osoby). W grze jest dużo liczenia i planowania jak najlepiej wykorzystać rękę i umiejętności, ale sprawia mi to ogromną przyjemność. Setup zajmuje dużo czasu ale można go znacznie przyśpieszyć trzymając karty i żetony bohaterów w oddzielnych woreczkach, ja dodatkowo mam holder na żetony wrogów i kryształy many. Z tymi dodatkami czas rozłożenia myślę, że śmiało skraca się dwukrotnie. A jeżeli chodzi mechanikę euro to niektóre elementy, takie jak liczenie punktów na koniec, śmiało możesz olać. Ja sam skupiam się na celach scenariusza i nie zwracam uwagi na to ile punktów bonusowych zdobędę na koniec.

Podróże przez śródziemie - rozważam ją i to ta gra pewnie jako kolejna trafi do mojej kolekcji. Zawsze byłem sceptycznie nastawiony do aplikacji w planszówkach ale Kroniki Zbrodni przekonały mnie, że może to być całkiem przyjemne. Obejrzałem trochę rozgrywek z WP i podoba mi się, czuć w tej grze klimat, którego jakoś nie odnalazłem w Descencie (który oczywiście jest świetną grą ale do mnie jakoś nie trafił, dostanie pewnie jeszcze szansę).

Detektyw - dzisiaj odbieram z paczkomatu swój egzemplarz, Kroniki Zbrodni wkręciły mnie w klimat i chciałem spróbować czegoś poważniejszego, niestety na temat rozgrywki na dzisiaj nie jestem w stanie się wypowiedzieć.

Arkham Horror LCG - byłem praktycznie pewny, że wejdę w system ale na teraz prawdopodobnie się wstrzymam, gra jest fajna ale wiele dodatków jest niedostępnych a jak są to w horrendalnych cenach. Obecnie mam tylko podstawkę i pewnie na niej pozostanę (portfel będzie mi wdzięczny)

Na co dzień gram też solo w Aeons End i Runebound 3 i o ile do pierwszej z nich dość często wracam tak w Runebounda dużo lepiej od jakiegoś czasu gra mi się w 2 osoby.
Golfang
Posty: 1987
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 230 times
Been thanked: 314 times

Re: Klimatyczna do 400 PLN - 1 lub 2 osoby

Post autor: Golfang »

Jareks1985 pisze: 25 lut 2020, 14:20 To co rozważam:
- Posiadłość Szaleństwa 2 - wielki minus za aplikację. Z racji, że klimatu w Eldritch Horror nie czuję w ogóle to raczej z dystansem do niej podchodzę.
Jak dla mnie aplikacja w Posiadłości Szaleństwa dodaje tej grze jeszcze więcej klimatu, odpalasz na telewizorze, w głośnikach słyszysz melodie i dźwięki od których skóra się jeży, klimat najbardziej zbliżony do Lovecrafta, uważam, że mniej się gapisz w te aplikacje jak w Descencie, gdzie co prawda jest tryb kampanii, rozwoju postaci oraz tryb overlorda który zastępuje tą aplikacje, ale sam ocenisz po jednej rozgrywce co Ci bardziej odpowiada, nie mniej jest sporo fanów zarówno jednej jak i drugiej.
Mam zarówno Posiadłość jak i Descenta. Te gry są zupełnie rożne - przynajmniej w moim odczuciu.
Descent stawia na kampanię (bez względu czy na papierową w trybie gracz przeciwko graczowi/graczom czy też dzięki aplikacji wszyscy przeciwko AI). tutaj przygody stanowczo są krótsze niż w Posiadłości, ale jest ich wiele i łączy je nic fabularna. Nawet jak przegrasz scenariusz posuwasz fabułę do przodu.
Posiadłość to jedna przygoda, gdzie nie ma rozwoju. Aplikacja jest niezbędna (w Descent nie koniecznie - jeśli gra się w co najmniej 2 osoby - do solo też niezbędna). Aplikacja fajna i klimatyczna - z fajną muzyką w tle. Da się grać solo - ale z jednym bardzo dużym minusem. Postacie w grze mogą otrzymywać szaleństwa - które powinny fabularnie odgrywać w ukryciu przed innymi - jak to zrobić solo? Ukrywać szaleństwo przed samym sobą - już sam pomysł wydaje się szalony :).

Generalnie obie lubię i obie polecam - ale wg mnie dawid bardziej będzie zadowolony z Descenta (jeśli te dwie gry porównywać).
----------------
10% flamberg.com.pl
ODPOWIEDZ