Gry dla dwóch graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Gry dla dwóch graczy

Post autor: jrz8888 »

yaro_ pisze: 06 mar 2020, 08:12
jrz8888 pisze: 05 mar 2020, 22:06
yaro_ pisze: 05 mar 2020, 18:56 Czasowo w 4os. może spokojnie zejść z 3h, a nawet i dłużej.
A ja myślałem, że gra w czworo ma prawo skończyć się prędzej, gdyż wszystkie trzy warunki konieczne do ukończenia gry zrealizowane zostaną w szybszym tempie... Czyż nie tak? Rozumiem downtime, ale ten i tak występuje często przy dwóch graczach.
Tak, tak. Jak gracze teraformują to jest dużo szybciej. Ja tylko mówie że z dodatkami jak ostatnio graliśmy to była jakaś tragedia :)
Po prostu ktoś powyżej napisał, że we dwójkę gra schodzi w lekko ponad godzinę.
Jakoś trudno mi uwierzyć, że to możliwe. Chyba, że karty byłyby losowo i bez przemyślenia zagrywane. A to i tak wydaje się za mało biorąc pod uwagę dłużące się terraformowanie na dwóch graczy... No nie wiem. Nie grałem w czworo, więc nie znam odpowiedzi, ale jestem jej ciekaw. Gra schodzi szybciej, czy wolniej.
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Gry dla dwóch graczy

Post autor: Witchma »

jrz8888 pisze: 06 mar 2020, 12:55 Po prostu ktoś powyżej napisał, że we dwójkę gra schodzi w lekko ponad godzinę.
Jakoś trudno mi uwierzyć, że to możliwe. Chyba, że karty byłyby losowo i bez przemyślenia zagrywane. A to i tak wydaje się za mało biorąc pod uwagę dłużące się terraformowanie na dwóch graczy... No nie wiem. Nie grałem w czworo, więc nie znam odpowiedzi, ale jestem jej ciekaw. Gra schodzi szybciej, czy wolniej.
Może mam zepsute zegarki?
Nie mierzyłam nigdy dokładnie czasu rozgrywki, bo nie ma to dla mnie aż takiego znaczenia, ale sądzę, że średnio wychodziło nam ok. 75 minut, nie wydaje mi się, żebyśmy kiedyś znacznie przekroczyli 90 minut.

"Losowe i bez przemyślenia" zagrywanie kart może tylko niepotrzebnie rozgrywkę wydłużyć. Tak samo jak i zastanawianie się nad każdą, jakby od tego miały zależeć losy przyszłych pokoleń.
justtadream3
Posty: 96
Rejestracja: 05 lis 2019, 18:13
Has thanked: 32 times
Been thanked: 9 times

Re: Gry dla dwóch graczy

Post autor: justtadream3 »

jrz8888 pisze: 06 mar 2020, 12:55 Tak samo jak i zastanawianie się nad każdą, jakby od tego miały zależeć losy przyszłych pokoleń.
Kiepskie porównanie, bo akurat w grze zależą, dosłownie :D

Ja bym polecił :
1) Zamki Burgundii aka "Kobiety ją uwielbiają" - łatwa, szybki setup, nie jest zbyt skomplikowana, minus taki że chyba nie ma wiele miejsca na strategię, ilości zdobywanych są astronomiczne i ciężko przewidzieć czy akurat to zagranie będzie dobre.
2) Wspomnianą terraformacje - jedna z ulubionych gier żony, nie licząc setupu przy podstawowym trybie rozgrywki bez korpo spokojnie w godzinę/półtorej można się wyrobić (chyba że masz analysis paralysis), na pewno więcej miejsca na planowanie.
3) Cywilizacja poprzez wieki - trochę cięższy tytuł, ale jak już przebrniesz przez zasady, pod koniec gry na prawdę czuć wagę każdego wyboru który wcześniej dokonałeś - dużo miejsca na planowanie, wybory, negatywna interakcja w postaci wojen, minus taki że dłuższa (ze 2h bez setupu) a jak wprowadzisz całkiem nowych graczy to z objaśnianiem zasad może łatwo dojśc do 4h - mimo tego moim zdaniem warta poświęconego czasu (ewentualnie pobierz sobie apkę żeby sprawdzić jak się gra z kompem, wiem że jest też do terraformacji ale nie sprawdzałem).
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Gry dla dwóch graczy

Post autor: Witchma »

justtadream3 pisze: 06 mar 2020, 16:49
jrz8888 pisze: 06 mar 2020, 12:55 Tak samo jak i zastanawianie się nad każdą, jakby od tego miały zależeć losy przyszłych pokoleń.
Kiepskie porównanie, bo akurat w grze zależą, dosłownie :D
Zapomniałam napisać "pun intended" :wink:
Syndra1993
Posty: 10
Rejestracja: 13 lut 2020, 21:49

Re: Gry dla dwóch graczy

Post autor: Syndra1993 »

Blood rage na dwie osoby grywam i jest spoko, wiadomo więcej osób więcej frajdy ale nie ma co przekreślać tego tytułu.
dave8
Posty: 750
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Gry dla dwóch graczy

Post autor: dave8 »

To ja jeszcze polecę:

Zamki Burgundii - jedna z najlepszych gier jakie są. Świetnie działa na 2 osoby. Kobiety to lubią.

Brass Lancashire - moim zdaniem lepszy wybór od Birmingham. Masz 2 r różne tryby gry dwuosobowej.
Zasady są bardziej intuicyjne i eleganckie niż w B.

Keyflower - worker placement z licytacją. Rewelacja. Działa tak samo dobrze na 2 co na 4 czy 6 graczy.

Suburbia - budowanie miasta. Bardzo przyjemne. Nie wydanie deluxe robi robotę.

Osadnicy Narodziny Imperium - ostatnio kupiłem i bardzo mi się podoba. Żonie też. Po analizie moim zdaniem dużo lepsza gra nic Królestwa Północy

Szklany Szlak - gra o dość unikalnej mechanice. Jest nad czym pomyśleć i jest wymagająca. Dodatkowo teraz można kupić ja za grosze.

Na Skrzydłach - można pograć. Partia jest bardzo szybka. Jak mamy mało czasu to jest ok. Wykonanie obłędne.

Inne propozycje: Imhotep, Welcome to, Coimbra, Wyprawa do El Dorado, Pandemia.

Polecane wcześniej Projekt Gaja, Cywilizacja czy Tzolkin to rewelacyjne gry. Są to jednak gry trudne i mocno skomplikowane.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Gry dla dwóch graczy

Post autor: bobule »

dave8 pisze: 06 mar 2020, 21:12 Szklany Szlak - gra o dość unikalnej mechanice. Jest nad czym pomyśleć i jest wymagająca. Dodatkowo teraz można kupić ja za grosze.

Inne propozycje: Imhotep, Welcome to, Coimbra, Wyprawa do El Dorado, Pandemia.
Chyba aktualnie szklanego szlaku nie idzie kupić za grosze :/

A jak Twoim zdaniem Imhotep się skaluje na 2 osoby, jest dobrze?
Mortinista pisze: 05 mar 2020, 13:46 Cześć,

Podam Ci listę swoich ulubionych (i nie tylko) gier dwuosobowych, do gry z 2-gą połówką lub znajomymi. Są to gry 2-osobowe lub takie, w które dobrze gra się we 2 osoby.

- Tikal - klimat miast Majów
Tu podobne pytanie, bo zawsze myślałem, że Tikal to jest dobra gra na 3-4 osoby. Twierdzisz, że dobrze skaluje się również na 2 osoby?
dave8
Posty: 750
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Gry dla dwóch graczy

Post autor: dave8 »

Ja kupiłem w promie na muve za 80 PLN.
Poszukaj albo poczekaj może się pojawi.

Imhotep moim zdaniem dobrze działa na 2 osoby. Ja lubię.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Gry dla dwóch graczy

Post autor: Grzdyll »

Mortinista pisze: 05 mar 2020, 13:46 Cześć,

Podam Ci listę swoich ulubionych (i nie tylko) gier dwuosobowych, do gry z 2-gą połówką lub znajomymi. Są to gry 2-osobowe lub takie, w które dobrze gra się we 2 osoby.
Są to gry proste lub średnio-zaawansowane, ponieważ o grę w cięższe tytuły trudniej ze znalezieniem chętnych ( osoby, których nie zniechęci długa instrukcja).
Zaznaczę tylko, że nie ma co się rzucać na początku na "najpopularniejsze" tytuły, bo często zawodzą i potem tylko kurzą się na półce, zanim się je sprzeda innym.

1. Gry z kontrolą terenu :

- Memoir'44, - prosta gra dla miłośników wojennych potyczek
- Tikal - klimat miast Majów
- Tash-Kalar - magia i walka na arenach świata

2. Worker Placement :

- Zamki Burgundii - kościana świetna gra
- Troyes - strategia i ekonomia w średniowieczu
- Metallum - bardzo niedoceniona gra o zbieraniu minerałów

3. Gry kooperacyjne :

- Pandemia (zwykła/cthulhu/upadek rzymu) - powstrzymanie choroby
- Ognisty podmuch - zabawa w strażaka
- Władca Pierścieni LCG - przygoda z drużyną

4. Gry Abstrakcyjne :

- Santorini - greckie szachy
- Patchwork - tkanie kocyka
- Minerały - zbieranie minerałów

5. Gry z budową talii, worka, puli etc. :

- Star/Hero Realms - jedne z najlepszych
- Dominion (zwykły/Intryga) - pionier deckbuildingu
- Aeon's End - przygoda w podziemiach

6. Gry przygodowe :

- Arkham Horror LCG - ciekawa historia
- Posiadłość Szaleństwa 2ed. - walka z szaleństwem
- Kroniki Zbrodni - szukanie mordercy

7. Gry z negatywną interakcją (nawalanki) :

- Neuroshima Hex 3.0 / Monolith Arena - świetne gry bitewne
- Summoner Wars - pojedynki magów
- Warhammer Inwazja - dominacja w świecie Warhammera

8. Gry z zarządzaniem ręką :

- Shotten Totten - przeciąganie kamieni granicznych
- Teraformacja Marsa / Everdell - świetne gry o budowaniu silniczka na rece
- 51 Stan/Osadnicy Narodziny Imperium - gry cywilizacyjne

Nie proponuję dużych gier jak Scythe, Blood Rage etc., czy ładnych ale pustych jak Na Skrzydłach, Tapestry lub ciężkich jak Brass, Cywilizacja, ponieważ początkującym graczom będą kurzyć się na półkach.
Gry, które Ci poleciłem nie są drogie (poza posiadłością szaleństwa) i dostarczą masę frajdy.

Pozdrawiam - mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.
Bardzo dobre podsumowanie, dorzuciłbym tylko do kompletu kategorię gier dedukcyjnych:

Tajemnice Whitechapel/Whitehall - świetne gry w zabawę w "kotka i myszkę" z bardzo dobrze pasującym tematem,
Alchemicy - Mam niestety małe doświadczenie z tą grą ale w dwie osoby grało się bardzo dobrze, gra jest piękna, z świetnym tematem, a łamigłówka daje za każdym razem dużą przyjemność z rozwiązywania
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Gry dla dwóch graczy

Post autor: Mortinista »

Bardzo dobre podsumowanie, dorzuciłbym tylko do kompletu kategorię gier dedukcyjnych:

Tajemnice Whitechapel/Whitehall - świetne gry w zabawę w "kotka i myszkę" z bardzo dobrze pasującym tematem,
Alchemicy - Mam niestety małe doświadczenie z tą grą ale w dwie osoby grało się bardzo dobrze, gra jest piękna, z świetnym tematem, a łamigłówka daje za każdym razem dużą przyjemność z rozwiązywania
Cześć,

Wrzuciłem bardziej propozycje w oparciu o najpopularniejsze mechaniki gier. Co do gier dedukcyjnych można dodać :

- Sherlock'a
- Tajniaków Duet
- Mr. Jack'a

Alchemicy i Tajemnice Whitchapel/Whitehall to świetne propozycje :)

Pozdrawiam
buhaj
Posty: 1049
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 870 times
Been thanked: 524 times

Re: Gry dla dwóch graczy

Post autor: buhaj »

Scythe bardzo dobrze chodzi na dwie osoby ale obowiązkowo z modularną planszą. Z Brassów polecam Lancashire (dedykowana plansza na dwie osoby). Z wymienionych przez Ciebie dobrze sie gra w Terraformację Marsa, Tapestry i Na skrzydłach. Dodatkowo polecam Great Western Trail, wszystkie gry Lacerdy (zwłaszcza Gallerist lub On Mars), Projekt Gaja czy Trickerion. Kapitalne są typowe gry pojedynkowe: Rebelia, Zimna wojna czy 7 cudów pojedynek
ODPOWIEDZ