through the ages

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: through the ages

Post autor: konev »

pikpol pisze:hm... skomplikowane pytanko (jeszcze jestem przed przeczytaniem instrukcji) przed chwilka odpakowałem i nie ma głównej planszy (sklep już o tym fakcie poinformowałem) czy jest ona konieczna do rozgrywki??
Czytam i nie wierzę. Gdzie ty tą grę kupiłeś? W Afryce? Jak to nie ma głównej planszy? Czy to jest możliwe w XXIw.? :shock:
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

pikpol pisze:nie ma głównej planszy (sklep już o tym fakcie poinformowałem) czy jest ona konieczna do rozgrywki??
Teoretycznie nie. Karty możesz rozkładać po prostu na stole umieszczając jedynie jakieś znaczniki przypominające, które kosztują jedną akcję, które dwie, a które trzy. Wartości zdobywanych i zdobytych punktów kultury, nauki i poziom siły można zaznaczać na kratkowanej kartce. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: pikpol »

Przewertuje dziś instruktionsa i zobaczymy co z tegi wyjdzie:) a tym czasem czekam na szybką reakcję sklepu:)
konev pisze:Czytam i nie wierzę. Gdzie ty tą grę kupiłeś? W Afryce? Jak to nie ma głównej planszy? Czy to jest możliwe w XXIw.? :shock:
Oj gdybym powiedział to byś się strasznie zdziwił na usprawiedliwienie ich mogę powiedzieć tylko że gra przyszła w stanie nie naruszonym (znaczy się folijkę odwijałem) i prawdopodobni ewina tylko i wyłącznie producenta:)

hm... rozważanie czysto teoretyczne jak najbardziej ale praktyczna strona na tą chwilę ważniejsza:). ale może juz dziś wypróbuje pomysła:)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: Ink »

Główna plansza to jest miejsce na rząd wyłożonych kart, stosy kart + tory zliczania punktów w różnych kategoriach. Czyli teoretycznie spokojnie da się grać bez niej, jeśli śpieszy Ci sie do rozgrywki zanim producent uzupełni braki. Bo nie wątpię, że uzupełni.

Słyszałem już o różnych numerach - braki pojedynczych meepli, zdublowane karty, ale żeby główna plansza zniknęła? Aż się chce zacytować Snatcha:
Tommy: We've lost Gorgeous George.
Brick Top: Shhh. You're going to have to repeat that.
Tommy: We've lost Gorgeous George.
Brick Top: Well, where'd you lose him? He ain't a set of fucking car keys, is he? And it ain't as if he's incon-fucking-spicuous now, is it?
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: through the ages

Post autor: steady »

To nie był Turkish?
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: through the ages

Post autor: Filippos »

mst pisze:
pikpol pisze:nie ma głównej planszy (sklep już o tym fakcie poinformowałem) czy jest ona konieczna do rozgrywki??
Teoretycznie nie. Karty możesz rozkładać po prostu na stole umieszczając jedynie jakieś znaczniki przypominające, które kosztują jedną akcję, które dwie, a które trzy. Wartości zdobywanych i zdobytych punktów kultury, nauki i poziom siły można zaznaczać na kratkowanej kartce. :)
To mnie Mst ubawiłeś. :twisted: W ten sposób można w każdą planszówkę bez planszy grać: kilka znaczników, kartka w kratkę, ołówek i bujna wyobraźnia i no problemo 8)
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: through the ages

Post autor: Sztefan »

Nie do końca. Bez planszy byłoby znacznie trudniej, jednak w tej grze pełni ona rolę pomocniczą. TtA to gra karciana. W planszówce gdzie plansza rzeczywiście jest ważna, tak słodko by już nie było.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

Otóż to. A biorąc pod uwagę jak bardzo ja nie mogę się doczekać kolejnych partii w TtA rozumiem, że pikpol może nie chcieć czekać aż plansza zostanie mu dosłana. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: pikpol »

no właśnie czekać nie chce bo za nim producent dośle ją do polski a potem dopiero do mnie to mini chyba z miesiąc jak nie lepiej:). wystarczy że czekam na polską edycję Pandemica:P
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: through the ages

Post autor: melee »

jeśli nie chcesz czekać, to po prostu zwróć egzemplarz do sklepu i kup inny, ja bym tak prawdopodobnie zrobił w tym wypadku
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: through the ages

Post autor: Neurocide »

Plansza jest zupełnie zbędna w grach planszowych, o czym świadczą nizeliczone partie GO rozegrane narracyjnie (w głowie, w pamięci) i bez pomyłek przez mistrzów tej wiekowej gry. Na poczętek polecam zagrac bez planszy w cos prostego i dla dzieci - naprzykład Memory, następnie wziąść wziąć się za Memoir'44. Po otrzaskaniu się - polecam Ticket to Ride, a następnie Osadników z Catanu, lecz z planszą ale bez kart b ;)
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: ragozd »

Dokladnie - normalny sklep wymienia na egzemplarz wplny od wad a sam sie rozlicza. Tyle ze ma na to 2 tygodnie. Jak jest dobrym sklepem - wymieni od reki
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: pikpol »

w gruncie rzeczy nie jest to oczywista oczywistość (przynajmniej dla nie których sklepów)
na rzeczony problem pracownik sklepu odpisał mi e-mail 'a następującej treści:

"Bardzo nam przykro, że otrzymał Pan niekompletny produkt. Oczywiście
przeprowadzimy procedurę reklamacyjną i sprowadzimy od producenta brakującą
planszę. Zaraz po jej otrzymaniu poinformujemy o tym osobnym mailem."

więc chyba jednak to co piszecie nie jest do końca prawdą:) a na razie spróbuje zagrać na domoróbce mam nadzieję że już w weekend (bo jak na razie męczyłem się z instrukcją:) jak to ciężko odświeżyć swój jazyk po 7 latach nie używania:) )
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

No to nie za bardzo się popisali w sklepie. Jedyną okolicznością łagodzącą mogłaby być sytuacja, w której nie mają już TtA w magazynie.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: through the ages

Post autor: melee »

Wówczas możesz oddać grę i kupić w innym sklepie. To jest tak zwana "niezgodność towaru z umową sprzedaży". Po prostu go odeślij z taką informacją, albo krótkim tekstem, wzory znajdziesz w internecie.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: pikpol »

Może to już nie w temacie ale pociągnę do końca rzeczony sklep zmienił decyzję i dziś poinformował mnie że zdekompletuje jedną sztukę i jak najszybciej doślą mi ją w wygodny dla mnie sposób:). Więc po raz kolejny sklep ten stanął powiedzmy że na wysokości zadania (szkoda tylko że musiałem na niego trochę po narzekać :) )i to na forum:)

A co do gry mam pytanko jeżeli zmieniam leadera.Np Hammurabiego, który daje mi dodatkową akcje cywilną to czy zmieniając lidera w 3 akcji cywilnej to czy tracę jedna akcję czy wstrzymuję działanie tej karty do końca mojej tury?? a jeżeli nie to czy mogę zmienić lidera dajmy na to w piątej akcji bez straty 5 akcji??
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

Tracisz akcję cywilną ale możesz odłożyć ją z wykorzystanych. Czyli również możesz wykonać zastąpienie Hammurabiego innym liderem jako swoją ostatnią akcję cywilną w turze.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: through the ages

Post autor: Dzej »

Z innej beki.Grał juz ktos w roll through the ages?

Gra z relacji zapowiada sie jako jeden z ciekawszych filerów.Jednak nei ufam hameryce której podoba sie wszystko i pytam Polaków :wink:

Tylko gdyby nie ta cena :roll: 130 zł :x
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: pikpol »

Czyli jeżeli dobrze zrozumiałem przez jedną turę korzystam z przywilejów dwóch liderów??
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: zephyr »

W praktyce tak
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: ragozd »

oczywiscie liderzy nie moga byc z tej samej ery, i jesli ich dzialania sie uzupelniaja - jak najbardziej. Choc ostatnio rzadko widzialem sytuacje, by lider zszedl inaczej niz przez zmiane epoki ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: pikpol »

No to kolejne trudne pytanie . A jeżeli się nie uzupełniają??
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: zedd »

Jeśli dobrze rozumiem to mamy taką sytuacje:

Mamy Hammurabiego, który (załóżmy) z czterech cywilnych robi nam pięć, a z dwóch militarnych - jedną.
Sytuacja zakłada, że została nam już tylko piąta akcja cywilna - ostatnia.
Zagrywamy lidera z co najmniej pierwszej ery, który zastępuje Hammurabiego wykorzystując ostatnią akcję.

Spada nam jedna akcja cywilna (dodawana przez Hammurabiego), a jak słusznie zauważył mst: "możesz odłożyć ją z wykorzystanych". Przybywa nam co najmniej jedna militarna, którą Hammurabi odejmował (co najmniej, bo może zagramy lidera, która doda nam jeszcze jedną).

Stan jest taki, że mamy 4 wykorzystane akcje cywilne, nowego lidera oraz co najmniej jedną akcję militarną.
Jeśli nowy lider ma jakieś bonusy do budowy armii to możemy akcję militarną wykorzystać i z nich skorzystać już w tej turze.
Lider działa od momentu w którym wszedł, nie ważne czy się "uzupełnia" czy nie.

W praktyce wygląda to tak, że mieliśmy w tej turze darmową akcję militarną, bo akcję cywilną zużyliśmy na wymianę lidera.
Można powiedzieć, że w tej turze korzystaliśmy z dobrodziejstwa dwóch liderów. Ale nigdy obu na raz. Tak się dzieje w każdym momencie wymiany liderów, których opis działa w trakcie tury, a nie na jej koniec. Najpierw możemy "wydoić jednego", potem zamienić na kolejnego i z jego umiejętności też skorzystać :)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

Zgadza się. A przykładem lidera, którego umiejętność można wykorzystać w tej samej turze z każdym innym jest Kolumb, który podczas akcji politycznej pozwala za darmo zdobyć kolonię, którą mamy w ręce. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

ragozd pisze:Choc ostatnio rzadko widzialem sytuacje, by lider zszedl inaczej niz przez zmiane epoki ;)
Ja wczoraj zastąpiłem Cooka Einsteinem i dało to bardzo dobre rezultaty. :) Ale przy okazji pytanko: czy można usunąć swojego lidera w inny sposób niż zastępując go innym (chodzi mi o możliwość dobrowolnego usunięcia, nie przez zmianę epoki)?
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
ODPOWIEDZ