Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
MajkelEryk
Posty: 151
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 42 times
Been thanked: 16 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: MajkelEryk »

grzeslaw90 pisze: 15 lut 2020, 17:05
MajkelEryk pisze: 15 lut 2020, 16:05 Pomniejszy sekret - magiczne źródło

Z polskiej instrukcji: Na końcu tej tury...
Czyli żeton muszę wykorzystać w turze kiedy go zdobędę?


Pomniejszy sekret - przyrost sprawności

Z polskiej instrukcji: Natychniast wykorzystaj 2 punkty sprawności...
Czy żeton również wykorzystuje jak go zdobywam?
Dla ułatwienia - we flaszce na później, bez flaszki natychmiast :D
Dobre :)
MajkelEryk
Posty: 151
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 42 times
Been thanked: 16 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: MajkelEryk »

Cin pisze: 15 lut 2020, 16:17 Tak i tak. Sam cytujesz fragmenty instrukcji, z których przecież to dość jednoznacznie wynika.
Nie możesz normalnie odpowiedzieć bez nikomu niepotrzebnej złośliwości?
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Losiek »

Szczerze mówiąc nie widzę złośliwości
MajkelEryk
Posty: 151
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 42 times
Been thanked: 16 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: MajkelEryk »

Cuchnąca mumia - Pytanie dla pewności: Czy po ataku na mumię i rzut kością z tym samym obszarem mogę atakować mumię drugi raz?

Czy gracie ze wszystkimi kartami, żetonami itp. ze wszystkich dodatków razem czy raczej lepiej rozdzielać?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: grzeslaw90 »

MajkelEryk pisze: 24 lut 2020, 01:17 Cuchnąca mumia - Pytanie dla pewności: Czy po ataku na mumię i rzut kością z tym samym obszarem mogę atakować mumię drugi raz?

Czy gracie ze wszystkimi kartami, żetonami itp. ze wszystkich dodatków razem czy raczej lepiej rozdzielać?
Mumię możesz bić ile razy tylko chcesz do póki masz miecze i jesteś w tym samym obszarze :)
Obrazek
akwarium14
Posty: 3
Rejestracja: 18 lip 2019, 22:53

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: akwarium14 »

Witam,
orientuje się ktoś w jaki sposób można usunąć kart z deku?
- wiem że opcją jest kupienie karty i skorzystanie jednorazowo z jej specjalnej właściwości. Czy istnieją inne sposoby na pozbycie niechcianych kart z deku? Niestety w instrukcji nie mogłem znaleźć.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 954
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: yrq »

akwarium14 pisze: 24 lut 2020, 12:12 Witam,
orientuje się ktoś w jaki sposób można usunąć kart z deku?
- wiem że opcją jest kupienie karty i skorzystanie jednorazowo z jej specjalnej właściwości. Czy istnieją inne sposoby na pozbycie niechcianych kart z deku? Niestety w instrukcji nie mogłem znaleźć.
Pojedyncze efekty z kart i małych sekretów - raczej trudno jest przyciąć sobie talię.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: grzeslaw90 »

akwarium14 pisze: 24 lut 2020, 12:12 Witam,
orientuje się ktoś w jaki sposób można usunąć kart z deku?
- wiem że opcją jest kupienie karty i skorzystanie jednorazowo z jej specjalnej właściwości. Czy istnieją inne sposoby na pozbycie niechcianych kart z deku? Niestety w instrukcji nie mogłem znaleźć.
Ogólna zasada - nie zaśmiecaj decka :P
Wiktorro
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwie 2016, 16:04

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Wiktorro »

Hej! mam 3 pytania co do zasad Brzdęka!

1. Jeśli wyciągnęliśmy kartę kuli (odrzuć 1 kartę i następnie dobierz 2 karty) oraz kartę brzdęka to czy możemy odrzucić kartę brzdęka przed jej rozpatrzeniem (tzn. przed dodaniem sobie kostki brzdęka)?

2. Czy jeśli mamy przykładowo 2 karty kuli (takiej samej jak powyżej) to czy możemy skorzystać z pierwszej karty kuli a następnie korzystając z drugiej odrzucić tą pierwszą kartę kuli żeby dobrać 2 karty?

3. Jeśli kończę ruch na grocie (gdzie muszę natychmiast przerwać swój ruch) gdzie np leżał eliksir z ruchem czy mogę wtedy go użyć aby pójść dalej? albo dokupić jakąś kartę z ruchem i wtedy pójść dalej?

Wczoraj graliśmy w 4 osoby na symulatorze z czego 2 znały zasady ale w połowie okazało się że każdy z tych 2 os. znał inne zasady i się zaczęły komplikację i problemy :P
Ryszkins
Posty: 15
Rejestracja: 01 gru 2019, 21:14
Has thanked: 3 times
Been thanked: 11 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Ryszkins »

Wiktorro pisze: 14 kwie 2020, 15:35 ...
1. Tak.
2. Jeśli się skorzysta już z karty to trzeba ją odrzucić, więc nie można zrobić tak jak pytasz, bo ta pierwsza karta już odpada.
3. Nie można. Można tylko uciec z groty teleportem.
Rykas
Posty: 371
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Rykas »

Gram pierwszy raz solo i mam pytanie czy kostki ryzyka są traktowane jako gracz? Chodzi mi o sytuację gdy karta mówi wszyscy gracze +1 brzdęk czy dodaje też kostki ryzyka czy tylko swoje?
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 981
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Leinadus »

Grałem w to 3 razy. Dwa razy ponad rok temu i raz wczoraj. Jedno pytanie, bo wydaje mi się, że wcześniej grałem inaczej. Jest 3 graczy, 2 zginęło, trzeci jeszcze walczy. Czy obaj martwi losują z woreczka, czy też tylko ten co pierwszy zginął?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: grzeslaw90 »

Leinadus pisze: 12 lip 2020, 12:31 Grałem w to 3 razy. Dwa razy ponad rok temu i raz wczoraj. Jedno pytanie, bo wydaje mi się, że wcześniej grałem inaczej. Jest 3 graczy, 2 zginęło, trzeci jeszcze walczy. Czy obaj martwi losują z woreczka, czy też tylko ten co pierwszy zginął?
Tylko pierwszy. W Brzdęk w kosmosie losuje każdy :)
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: tomekmani3k »

Mam pytanie dotyczące karty "Aptekarka - Odrzuć kartę, aby otrzymać: ... "

Jak interpretować zapis "odczuć kartę"? Czy mam odrzucić jakąkolwiek inną niezagraną kartę? Czy tą kartę? Na innych kartach jest to bardziej czytelnie opisane, np. na karcie Szybkie rączki jest napisane Odrzuć 1 kartę, aby dobrać 2 karty. Czy w przypadku karty aptekarka zapomniano po prostu o tej 1, żeby na wszystkich kartach był jeden standard? Raczej nie chodzi o odrzucenie jako usunięcie bo to też na innych kartach jest wyraźnie opisane (np. Mistrz złodziei).
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: grzeslaw90 »

tomekmani3k pisze: 29 lip 2020, 09:38 Mam pytanie dotyczące karty "Aptekarka - Odrzuć kartę, aby otrzymać: ... "

Jak interpretować zapis "odczuć kartę"? Czy mam odrzucić jakąkolwiek inną niezagraną kartę? Czy tą kartę? Na innych kartach jest to bardziej czytelnie opisane, np. na karcie Szybkie rączki jest napisane Odrzuć 1 kartę, aby dobrać 2 karty. Czy w przypadku karty aptekarka zapomniano po prostu o tej 1, żeby na wszystkich kartach był jeden standard? Raczej nie chodzi o odrzucenie jako usunięcie bo to też na innych kartach jest wyraźnie opisane (np. Mistrz złodziei).
Odrzucasz dowolną niezagraną kartę na stos kart odrzuconych. Dodatkowo nie jest to opcjonalnie - trzeba to zrobić ;) Po rozpatrzeniu efektu ta karta już jest na stosie kart odrzuconych w rozumieniu wszelakich reguł gry i może zostać usunięta/dobrana innym efektem, który na to pozwoli.
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: tomekmani3k »

grzeslaw90 pisze: 29 lip 2020, 09:46 Odrzucasz dowolną niezagraną kartę na stos kart odrzuconych. Dodatkowo nie jest to opcjonalnie - trzeba to zrobić ;) Po rozpatrzeniu efektu ta karta już jest na stosie kart odrzuconych w rozumieniu wszelakich reguł gry i może zostać usunięta/dobrana innym efektem, który na to pozwoli.
Dzięki, tak myślałem ale jakoś strasznie irytował mnie brak "1" jak w innych kartach i zastawiałem się czy to celowo :D
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Leser »

tomekmani3k pisze: 29 lip 2020, 10:46
grzeslaw90 pisze: 29 lip 2020, 09:46 Odrzucasz dowolną niezagraną kartę na stos kart odrzuconych. Dodatkowo nie jest to opcjonalnie - trzeba to zrobić ;) Po rozpatrzeniu efektu ta karta już jest na stosie kart odrzuconych w rozumieniu wszelakich reguł gry i może zostać usunięta/dobrana innym efektem, który na to pozwoli.
Dzięki, tak myślałem ale jakoś strasznie irytował mnie brak "1" jak w innych kartach i zastawiałem się czy to celowo :D
Dodam tylko, że jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz nic odrzucać, to możesz Aptekarkę zagrać jako ostatnią - wtedy nie masz czego odrzucać (ale też nic nie dostajesz).
Co do terminologii - faktycznie jest tu drobna niekonsekwencja. Aczkolwiek gdyby chodziło o odrzucenie samej Aptekarki, to byłoby to wyraźnie zaznaczone.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: grzeslaw90 »

Leser pisze: 29 lip 2020, 12:47
tomekmani3k pisze: 29 lip 2020, 10:46
grzeslaw90 pisze: 29 lip 2020, 09:46 Odrzucasz dowolną niezagraną kartę na stos kart odrzuconych. Dodatkowo nie jest to opcjonalnie - trzeba to zrobić ;) Po rozpatrzeniu efektu ta karta już jest na stosie kart odrzuconych w rozumieniu wszelakich reguł gry i może zostać usunięta/dobrana innym efektem, który na to pozwoli.
Dzięki, tak myślałem ale jakoś strasznie irytował mnie brak "1" jak w innych kartach i zastawiałem się czy to celowo :D
Dodam tylko, że jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz nic odrzucać, to możesz Aptekarkę zagrać jako ostatnią - wtedy nie masz czego odrzucać (ale też nic nie dostajesz).
Co do terminologii - faktycznie jest tu drobna niekonsekwencja. Aczkolwiek gdyby chodziło o odrzucenie samej Aptekarki, to byłoby to wyraźnie zaznaczone.
Nic nie dostajesz tyczy się również punktów z symboli z lewego górnego rogu?
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Leser »

grzeslaw90 pisze: 29 lip 2020, 13:18 Nic nie dostajesz tyczy się również punktów z symboli z lewego górnego rogu?
W żadnym wypadku, zasoby zawsze się generują. Nie działa tylko efekt. Zgodnie z instrukcją: "Jeżeli polecenie nakazuje odrzucić kartę z ręki, aby otrzymać coś w zamian, to trzeba faktycznie jakąś kartę odrzucić, aby dostać opisaną nagrodę". Pokazuje to dobrze przykład w instrukcji, a jeszcze dokładniej opisano to w FAQ.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Witpry
Posty: 12
Rejestracja: 14 mar 2020, 11:49
Has thanked: 6 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Witpry »

Pytanie o karty klejnotów jak np "rubin":
Spoiler:
Czy wywołują one atak smoka tylko w momencie odkrycia z talii lochów czy także przy każdym zagraniu z ręki przez gracza?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: grzeslaw90 »

Witpry pisze: 01 sie 2020, 11:30 Pytanie o karty klejnotów jak np "rubin":
Spoiler:
Czy wywołują one atak smoka tylko w momencie odkrycia z talii lochów czy także przy każdym zagraniu z ręki przez gracza?
Ataki smoka mogą być wywołane jedynie z talii lochów, gracza poza planszą lub kota dracarys :D
pytajnik1
Posty: 48
Rejestracja: 17 maja 2017, 12:24
Has thanked: 3 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: pytajnik1 »

Leser pisze: 29 lip 2020, 12:47
tomekmani3k pisze: 29 lip 2020, 10:46
grzeslaw90 pisze: 29 lip 2020, 09:46 Odrzucasz dowolną niezagraną kartę na stos kart odrzuconych. Dodatkowo nie jest to opcjonalnie - trzeba to zrobić ;) Po rozpatrzeniu efektu ta karta już jest na stosie kart odrzuconych w rozumieniu wszelakich reguł gry i może zostać usunięta/dobrana innym efektem, który na to pozwoli.
Dzięki, tak myślałem ale jakoś strasznie irytował mnie brak "1" jak w innych kartach i zastawiałem się czy to celowo :D
Dodam tylko, że jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz nic odrzucać, to możesz Aptekarkę zagrać jako ostatnią - wtedy nie masz czego odrzucać (ale też nic nie dostajesz).
A to nie jest tak, że karty z tekstem zawsze muszą być rozpatrzone? W przeciwieństwie do symboli, które są opcjonalne.
Początkujący planszówkowicz prosi o wyrozumiałość :)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: Leser »

Owszem, zawsze muszą. I dlatego, jeśli zagrasz Aptekarkę jako ostatnią, to rozpatrujesz efekt i w jego ramach nic nie odrzucisz z ręki (bo nic nie masz). A skoro nic nie odrzucisz, to nic nie otrzymasz.

Zasoby generują się zawsze. Opcjonalne jest ich wykorzystanie.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: aspo »

Jak działa Rynek w dodatku "Świątynia małpich królów"? Wymaga dodatkowej planszy, jak w innych dodatkach (których nie posiadam, jedynie szukając informacji o tym nieszczęsnym rynku dowiedziałem się o osobnych planszetkach)?
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Clank! / Brzdęk! Nie drażnij smoka

Post autor: tomekmani3k »

Działa tak samo jak w innych dodatkach. Tam dawali po prostu planszetke żeby trzymać żetony w jednym miejscu. Możesz trzymac żetony z boku albo w jakimkolwiek łatwo dostępnym miejscu.
ODPOWIEDZ