Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qrzy »

bdm pisze: 14 kwie 2020, 13:11 Mam kartę, która pozwala mi na umieszczenie ma planszy oceanu i dobranie jednej karty projektów. Umieszczam ocean na polu zarezerwowanym dla oceanu, które ma dodatkowo premię w postaci dwóch kart. Czy dobieram zatem trzy karty? Muszę za nie zapłacić po 3 M€ czy tylko opłacić jej koszt, który widnieje na karcie?
Tak, bierzesz 3 karty.
Nie, nie nie płacisz, po prostu bierzesz karty do ręki.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Dzięki, jeszcze jedno pytanie: czy jak karta ma powiedzmy koszt 36 m€ i symbol przestrzeni kosmicznej to mogę zapłacić np 3 złotymi kostkami (30 m€) i 2 brązowymi kostkami tytanu (6 m€)?

I jeszcze karta: Zautomatyzowana Siła Robocza - efekt natychmiastowy: Skopiuj premię do produkcji z dowolnej ze swoich zagranych kart z symbolem budowli.

Rozumiem, że kopiuję tylko korzyść bez poniesionego kosztu? Przykladowo: obniż o jeden produkcję stali i zwiększ o dwa produkcję ciepła. Kopiuję tylko ciepło? Stali nie ruszam?
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2020, 13:54 przez bdm, łącznie zmieniany 1 raz.
gogovsky
Posty: 2247
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 468 times
Been thanked: 515 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: gogovsky »

bdm pisze: 14 kwie 2020, 13:44 Dzięki, jeszcze jedno pytanie: czy jak karta ma powiedzmy koszt 36 m€ i symbol przestrzeni kosmicznej to mogę zapłacić np 3 złotymi kostkami (30 m€) i 2 brązowymi kostkami tytanu (6 m€)?
Możesz, skąd ta wątpliwość??:) Możesz dowolnie żonglować tytanem/$ i stalą/$(za domki), ale nie możesz sobie wydać reszty :) Przykład projekt kosztuje 34 nie możesz dać 12 tytanów i wydać sobie 2$ :)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Wątpliwości tego typu wydają się absurdalne dla doświadczonych graczy. Ja grałem pierwszy raz. Marsa nie sterraformowałem. Za dużo kart na ręce i potem ból głowy co zagrać. Generalnie do połowy gry bardzo słabo ze wskaźnikami. Potem wszystko ruszylo, ale zabrakło czasu. Grałem solo.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qrzy »

bdm pisze: 14 kwie 2020, 13:44 Kopiuję tylko ciepło? Stali nie ruszam?
Tak
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

W wariancie solo wykonuję sobie tyle akcji ile chcę?

Oczywiście za wyjątkiem akcji z kart, które dają korzyść raz na turę, np dokładanie mikrobów.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 963
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 336 times
Been thanked: 363 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: yrq »

bdm pisze: 14 kwie 2020, 13:44 I jeszcze karta: Zautomatyzowana Siła Robocza - efekt natychmiastowy: Skopiuj premię do produkcji z dowolnej ze swoich zagranych kart z symbolem budowli.

Rozumiem, że kopiuję tylko korzyść bez poniesionego kosztu? Przykladowo: obniż o jeden produkcję stali i zwiększ o dwa produkcję ciepła. Kopiuję tylko ciepło? Stali nie ruszam?
Tu temat na BGG

Kopiujesz wszystko, co znajduje się w brązowym okienku, także koszt.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: donmakaron »

gogovsky pisze: 14 kwie 2020, 13:51Przykład projekt kosztuje 34 nie możesz dać 12 tytanów i wydać sobie 2$ :)
sZ tym wydawaniem sobie reszty to nie prawda Odnośnie wydawania reszty instrukcja mówi tak:
Str. 6, Plansze graczy, punkt 3 i 4 (fragmenty):
3. Stal [...] Kupując takie karty, gracz może płacić zarówno w M€, jak i stalą (jeśli zdecyduje się na zapłatę tylko za pomocą stali, nie otrzyma ewentualnej „reszty” w megakredytach).
4. Tytan [...] Działa na tej samej zasadzie co stal.


Fryxelius również wyjaśnił na bgg, że Zautomatyzowana Siła Robocza kopiuje zarówno premie ujemne jak i dodatnie. Podał przykład:
Zagrywam kartę, któa obniża mi produkcję energii o 2, ale zwiększa produkcję stali o 2, tytanu o 1 i podnosi tlen. Następnie zagrywam Zautomatyzowaną Siłę Roboczą i wybieram poprzednią kartę, dzięki czego obniżam produkcję energii o 2 i podnoszę produkcję stali o 2, tytanu o 1, ale nie podnoszę już tlenu.
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2020, 14:31 przez donmakaron, łącznie zmieniany 2 razy.
gogovsky
Posty: 2247
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 468 times
Been thanked: 515 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: gogovsky »

donmakaron pisze: 14 kwie 2020, 14:18
gogovsky pisze: 14 kwie 2020, 13:51Przykład projekt kosztuje 34 nie możesz dać 12 tytanów i wydać sobie 2$ :)
Z tym wydawaniem sobie reszty to nie prawda:
Instrukcja str. 6, Plansze graczy, punkt 3 i 4 (fragmenty):
3. Stal [...] Kupując takie karty, gracz może płacić zarówno w M€, jak i stalą (jeśli zdecyduje się na zapłatę tylko za pomocą stali, nie otrzyma ewentualnej „reszty” w megakredytach).
4. Tytan [...] Działa na tej samej zasadzie co stal.


Fryxelius również wyjaśnił na bgg, że Zautomatyzowana Siła Robocza kopiuje zarówno premie ujemne jak i dodatnie. Podał przykład:
Zagrywam kartę, któa obniża mi produkcję energii o 2, ale zwiększa produkcję stali o 2, tytanu o 1 i podnosi tlen. Następnie zagrywam Zautomatyzowaną Siłę Roboczą i wybieram poprzednią kartę, dzięki czego obniżam produkcję energii o 2 i podnoszę produkcję stali o 2, tytanu o 1, ale nie podnoszę już tlenu.
mówisz, że to nieprawda? po czym wklejasz cytat z instrukcji, że nie otrzymasz reszty o co to biega?
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: donmakaron »

Mój błąd, gdzieś mi uciekło nie z Twojej wypowiedzi, zrozumiałem ją na opak. Wyedytowałem posta, żeby nie sugerował, że piszesz nie prawdę.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

O reszcie wiedziałem, że dostaje się nią tylko jak płacisz walutą. Jak masz przykładowo koszt zagrania karty 20 i chcesz zapłacić tylko tytanem to musisz położyć 7 jednostek.
Nie wiedziałem z kolei czy możesz płacić wszystkim po trochu.

Co do karty Zautomatyzowana Siła Robocza, to wydawało mi sie, że kluczem jest tu interpretacja slowa PREMIA, a premią jest korzyść a nie koszt.
Ale skoro sam autor to wyjaśnił no to pozostaje to zaakceptować i grać w taki sposób, że ponosisz też koszt.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: donmakaron »

Wynika to trochę z tłumaczenia karty, która w oryginale brzmi:
Duplicate only the production box of one of your building cards.
czyli w wolnym tłumaczeniu:
Zduplikuj pole produkcji zasobów (i nic więcej) z jednej swojej karty budynku.
Nie ma mowy o żadnej premii, tylko o polu produkcji zasobów, które może dotyczyć mnie lub mojego przeciwnika i może produkcję zwiększać albo zmniejszać.
MonikMary
Posty: 1
Rejestracja: 02 mar 2020, 21:43

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: MonikMary »

Hej! Gdzie dokładnie można położyć miasto z karty Torus Stanforda? Na tych polach dla dodatkowych miast? np Kosmiczna Przystań lub Metropolia Księżycowa? Czy blokuje to wtedy ewentualne użycie tych kart z położeniami miasta na tym konkretnym polu? Czy mogę sobie położyć to miasto randomowo na planszy np na nazwie Elysium ;)?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: donmakaron »

Karta zdaje się mówi, żeby położyć miasto w przestrzeni kosmicznej, czyli w przestrzeni w koło planszy ;) Nie na miejscach zarezerwowanych dla kolonii księżycowej i innych tego typu, bo te nie są w przestrzeni kosmicznej - są na Ganimedesie czy innym obiekcie. Po prostu kładziemy miasto gdzieś na planszy, gdzie niczego nie zasłania i w niczym nie przeszkadza ;)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: c08mk »

Wariant solo WT63 grany z Wenus. Czy nadal trzeba podnieść wskaźnik Wenus na maks czy można go pominąć tak jak resztę w tym wariancie?

Edycja
Zajrzałem do angielskiej instrukcji. Okazuje się, że polska wersja jest "ulepszona". U nas instrukcja mówi o 3 wskaźnikach które się pomija w tym wariancie. W angielskiej wersji jest to prosto opisane - nie jest ważne podniesienie wskaźników. I tyle, żadnej mowy o "3-ch wskaźnikach" jak w polskiej instrukcji.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Czy jeśli zagrywam kartę o koszcie np 3 a mam bonusy za zagranie takiej karty, że płacę za jej zagranie przykładowo 6 m€ mniej to zagrywam za darmo czy dostaję jeszcze za jej zagranie z banku 3 m€? :)
Atra
Posty: 1
Rejestracja: 08 kwie 2020, 08:08

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Atra »

Witam
Gram w Terraformację pierwszy raz. Mam 2 pytania dotyczące premi na planszy, nie mogę znaleźć odpowiedzi w instrukcji na moje wątpliwości. Jaką premię otrzymujemy za podniesienie poziomu tlenu do 8 procenta? Chodzi mi o ten symbol termometru. Premie za podnoszenie temperatury (są takie dwie) to wskaźniki ciepła czy podniesienie poziomu produkcji ciepła?
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Produkcja ciepła jest w brązowej ramce. Są dwie tego typu premie na torze temperatury i podnosisz poziom produkcji.
Z kolei ten termometr na torze tlenu to premia i podnosisz temperaturę. Premia za ocean to wiadomo postawienie oceanu.
Za każdym razem podnosisz też WT w takiej sytuacji.
hohner
Posty: 10
Rejestracja: 24 sty 2019, 22:17
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hohner »

bdm pisze: 21 kwie 2020, 00:03 Czy jeśli zagrywam kartę o koszcie np 3 a mam bonusy za zagranie takiej karty, że płacę za jej zagranie przykładowo 6 m€ mniej to zagrywam za darmo czy dostaję jeszcze za jej zagranie z banku 3 m€? :)
W tym przypadku zagrywasz za darmo.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 606
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 68 times
Been thanked: 89 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bludgeon »

hohner pisze: 21 kwie 2020, 09:19
bdm pisze: 21 kwie 2020, 00:03 Czy jeśli zagrywam kartę o koszcie np 3 a mam bonusy za zagranie takiej karty, że płacę za jej zagranie przykładowo 6 m€ mniej to zagrywam za darmo czy dostaję jeszcze za jej zagranie z banku 3 m€? :)
W tym przypadku zagrywasz za darmo.
Pamiętajmy też że bonusy pieniężne za zagranie karty a zniżki kosztu karty to nie to samo.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Zgadza się.
Są bonusy co dają zniżkę za zagranie karty (ikona -3) i są bonusy, że po zagraniu takiej karty otrzymujesz np +3.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Czy mikroby można zbierać tylko na niebieskich kartach czy też na zielonych z symbolem mikroba?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: grzeslaw90 »

Tylko na kartach, które wprost zbierają mikroby.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Korporacja SATURN SYSTEMS.
Efekt: Za każdym razem, gdy któryś z graczy zagra kartę z symbolem Jowisza (z tą włącznie), podnieś swoją produkcję M€ o 1 poziom.

W grze solo efekt liczy się tylko w przypadku, kiedy ja zagram kartę z symbolem Jowisza i to jest oczywiste.
Ale nie rozumiem, co oznacza "z tą włącznie".
Czyli jak zagram kartę z symbolem Jowisza to mam zawsze dodatkowy jeden poziom produkcji M€ dodatkowo z karty korporacji (czyli w sumie 2 M€)?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qrzy »

Nie, to znaczy, że efekt ten ma też zastosowanie kiedy zagrasz tę właśnie kartę korporacji (czyli na początku gry). ;)
ODPOWIEDZ