London

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

London

Post autor: kdsz »

Mam pewną wątpliwość odnośnie działania karty Fire Brigade.
Przeciwnik zagrał tę kartę, a ja nie mam wystarczająco dużo kasy, żeby zapłacić po 1 funciaku za każdą dzielnicę. Czy w związku z powyższym jestem zobligowany by wziąć pożyczkę i jednak zabulić?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: London

Post autor: Edwardo »

kdsz pisze:Mam pewną wątpliwość odnośnie działania karty Fire Brigade.
Przeciwnik zagrał tę kartę, a ja nie mam wystarczająco dużo kasy, żeby zapłacić po 1 funciaku za każdą dzielnicę. Czy w związku z powyższym jestem zobligowany by wziąć pożyczkę i jednak zabulić?
jak najbardziej musisz wziąć pożyczkę.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: London

Post autor: kastration »

Nie należy spodziewać się tu rozbudowanego wątku, ale mam jedną wątpliwość. Ostatnia tura, akcja pobrania 1 karty i leżą Biedoty. Czy mogę zrezygnować z pobierania 1 karty czy muszę wziąć? Dla upewnienia, bo zapewne nie mogę tego przeskoczyć i muszę pobrać z rynku wspólnego, skoro zakryta talia jest pusta, tak?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: London

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

[/b]
kastration pisze: 20 kwie 2020, 22:37 Nie należy spodziewać się tu rozbudowanego wątku, ale mam jedną wątpliwość. Ostatnia tura, akcja pobrania 1 karty i leżą Biedoty. Czy mogę zrezygnować z pobierania 1 karty czy muszę wziąć? Dla upewnienia, bo zapewne nie mogę tego przeskoczyć i muszę pobrać z rynku wspólnego, skoro zakryta talia jest pusta, tak?
Musisz dobrać kartę- tak stoi w instrukcji :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: London

Post autor: kastration »

Dr. Nikczemniuk pisze: 21 kwie 2020, 08:20 [/b]
kastration pisze: 20 kwie 2020, 22:37 Nie należy spodziewać się tu rozbudowanego wątku, ale mam jedną wątpliwość. Ostatnia tura, akcja pobrania 1 karty i leżą Biedoty. Czy mogę zrezygnować z pobierania 1 karty czy muszę wziąć? Dla upewnienia, bo zapewne nie mogę tego przeskoczyć i muszę pobrać z rynku wspólnego, skoro zakryta talia jest pusta, tak?
Musisz dobrać kartę- tak stoi w instrukcji :D
Dzięki. A ostatnia kwestia: pożyczkę spłacamy na początku tury, ok. A jak jest z nadmiarowymi kartami? Pobrałem np. w rezultacie budowy dzielnicy 5 kart i mam 12. Odrzucam te 3 nadmiarowe na końcu swojej tury czy na początku?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 339 times

Re: London

Post autor: Nidav »

Odrzucasz nadmiar kart na koniec swojej tury. W instrukcji w okolicy strony 7 jest duży napis "JAK GRAĆ" (co swoją drogą powinno być pięknym napisem dla wszystkich planszówkowiczów ;) ) i tam na końcu jest o tym wspomniane.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: London

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Podpowiadajka również mówi kiedy odrzucić nadmiarowe karty. :D
Dobierz kartę :arrow: Wykonaj akcję :arrow: Odrzuć do 9.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: London

Post autor: nanautzin »

1. Karty biedoty po odrzuceniu też trafiają normalnie na planszę?
2. Karty akcji po użyciu są całkowicie odrzucane poza grę?
3. Koniec gry następuje jak skończą się karty w talii czy muszą też zejść wszystkie karty z planszy?
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 951
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 314 times
Been thanked: 203 times

Re: London

Post autor: Losiek »

1. Tak
2. Jeśli na karcie jest informacja "usuń" to tak. Nie pamiętam tych kart.
3. Instrukcja:
Jeżeli na koniec tury dowolnego gracza talia kart miasta jest wyczerpana, wszyscy pozostali gracze rozgrywają
po jeszcze jednej turze.
Następnie gra dobiega końca.
Awatar użytkownika
mikwit
Posty: 14
Rejestracja: 20 sty 2020, 08:48
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: London

Post autor: mikwit »

Ok, mam pytanie. Gracz przede mną wziął ostatnią kartę z talii. Czyli mam ostatnią turę. Dobieram ostatnią kartę, która była na planszy rozwoju. I sytuacja wygląda tak, że nie mogę ani dobrać trzech kart (bo ich nie ma), ani zgrać kart (bo nie mam par), ani kupić karty dzielnicy, bo wszystkie zostały już wykupione. Czy w takim przypadku muszę odpalić miasto? Nawet jeśli jest to dla mnie skrajnie niekorzystne, bo generuje same ubóstwo?
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: London

Post autor: paracelsus444 »

mikwit pisze: 11 maja 2020, 14:05 Ok, mam pytanie. Gracz przede mną wziął ostatnią kartę z talii. Czyli mam ostatnią turę. Dobieram ostatnią kartę, która była na planszy rozwoju. I sytuacja wygląda tak, że nie mogę ani dobrać trzech kart (bo ich nie ma), ani zgrać kart (bo nie mam par), ani kupić karty dzielnicy, bo wszystkie zostały już wykupione. Czy w takim przypadku muszę odpalić miasto? Nawet jeśli jest to dla mnie skrajnie niekorzystne, bo generuje same ubóstwo?
Poniżej dodałem prawidłową odpowiedź. Zawartość tego posta była nieaktualna.
Ostatnio zmieniony 17 lip 2020, 11:02 przez paracelsus444, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: London

Post autor: paracelsus444 »

Nie dawało mi to spokoju i poczytałem na BGG posty. W edycji 1 Londynu, albo w jakiejs wcześniejszej wersji instrukcji, albo w instrukcji angielskiej gry (niezależnie która z tych 3 opcji jest prawdziwa) jest wyjaśnienie co robić na końcu gry.
Jeśli każdy rozgrywa ostatnią turę, to MUSI wziąć 1 kartę i MUSI wykonać jedną z 4 akcji.

Teraz istotne:

Pierwsza karta na początku tury-
Jeśli nie ma już kart do wzięcia na stosie albo na planszy, to gracz może nie wziąć karty (bo dostępne karty=0 więc bierze tyle ile jest dostępnych czyli 0).

Jedna z 4 akcji -
Gracz musi wykonać jedną z akcji. Takie są konsekwencje zarządzania wielkim miastem :lol: Gracz może się zdecydować na wykonanie akcji "weź 3 karty" nawet jeżeli w grze nie ma wystarczającej liczby dostępnych kart. Stosuje się to również w sytuacji jeśli w efekcie wykonania tej akcji, gracz nie weźmie żadnej karty - nadal traktuje się to jako wykonanie akcji "weź 3 karty" mimo że nie może już żadnej wziąć.
Biorąc pod uwagę że karty na ręku na koniec gry dają ubóstwo, ma po prostu farta że mu nic już nie dojdzie na rękę. Tak czy siak akcję trzeba wykonać, nawet jeśli wyjdzie tak zabawnie. Pozdrawiam :wink:
nakago
Posty: 258
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: London

Post autor: nakago »

czy kart z oznaczeniem "Akcja" wykładam przed siebie podczas wykonywania akcji rozbudowy miasta, czy wykładam jako osobną akcję podczas gry?

na jednej z takich kart ("C.Wren") jest napisane, że mogę "dołożyć dwie karty z ręki do swojej części miasta" - czy to mogę z tego zagrywać też kartę na utworzony już stos czy muszę te karty położyć na osobne stosy?
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: London

Post autor: paracelsus444 »

Karty "akcja" są częścią ruchu "rozbudowa miasta" więc mozna ich używać tylko gdy rozbudowujemy miasto. Nie można użyć takiej karty i np. dodatkowo kupić dzielnicę.
Jeśli chodzi o zagrywanie tych kart to instrukcja mówi wyraźnie, że wykonujemy efekt tej karty ( pokazujemy innym graczom z jakiej karty "akcja" korzystamy,) a następnie odrzucamy ją na stos kart odrzuconych - ten sam na którym lądują karty spadające z planszy po jej wypełnieniu.
nakago
Posty: 258
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: London

Post autor: nakago »

dzięki za odp. na 1 pytanie, ale moje drugie pytanie dot. działania konkretnej karty i użytego na niej słowa "dołóż"
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: London

Post autor: Witchma »

nakago pisze: 03 wrz 2020, 13:26 dzięki za odp. na 1 pytanie, ale moje drugie pytanie dot. działania konkretnej karty i użytego na niej słowa "dołóż"
Jeżeli dobrze rozumiem zasady, to można sobie dokładać karty cały czas na jeden stos, po prostu efekty tych pod spodem przepadają.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: London

Post autor: paracelsus444 »

Można dołożyć do utworzonego już stosu. Można pominąć zasadę mówiącą o odrzucaniu drugiej karty tego samego koloru jako koszt - to jest prawdziwy bonus tej karty.
Karta christopher wren mówi jednak że należy zapłacić wszelkie inne koszty (pieniądze) jeśli takie widnieją na karcie.
Jeśli masz wątpliwość czy ogólnie można karty kłaść na stosy, to radze przeczytać instrukcje bo to podstawowa zasada w tej grze :)
ODPOWIEDZ