Gra na Dzień Mamy (+ dla całej rodziny)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Gra na Dzień Mamy (+ dla całej rodziny)

Post autor: Dianne »

Jak w tytule. Moja mama w ogóle nie gra w planszówki, ale... uwielbia pykać w diamenty na telefonie. Wiecie, te wszystkie w matchowanie płytek w takim samym kolorze. Chciałabym kupić jakąś grę, w która będziemy mogły grać we dwie albo razem z moimi braćmi (są dorośli, ale obaj z lekką niepełnosprawnością umysłową, więc próg wejścia nie może być za wysoki). Ostatnim razem grałam z moją rodziną w gry planszowe jakieś 10 lat temu i było to monopoly. Skończyło się jak jeden z moich braci zaczął planować wspaniałą strategię, a drugi kupował wszystko jak leci i zaczął wygrywać, w związku z czym zaczęła się kłótnia, która przerodziła się w bójkę... i więcej do monopoly nie usiedliśmy. Ze względu na braci w grze nie może być za dużo do czytania (dotyczy to instrukcji i tekstu na ewentualnych kartach). Obaj bracia dość intensywnie cisną w gry komputerowe. Jeden w RPG, drugi raczej w przygodówki.

Więc generalnie chcę trochę zintegrować rodzinę.

Myślałam o:
- Azul, ale nie wiem czy nie jest to gra zbyt mało interesująca, żeby wciągnąć moich facetów :P
- Brzdęk - ale nie wiem jak tam jest z progiem wejścia i czy nie ma za dużo do czytania, możecie się wypowiedzieć?
- Smallworld, ale tutaj zobaczyłam, ze ma wyjść Small World of Warcraft i to dla jednego z chłopaków pewnie będzie strzał w dziesiątkę, no ale jeszcze nie wyszło.
- Wsiąść do pociągu - kurcze, jakoś mnie ta gra nie przekonuje. Więc bardzo liczę na inne propozycje :P
- Sagrada mnie nie kupuje, gdybym miała kupować coś w tym stylu to biorę Azul. Tak samo Patchwork :)
Z gier, które mogą wam przyjść do glowy mam już Pandemica, Terraformację Marsa też. Obie pewnie mogłabym im spróbować zaproponować, ale nie wiem jak by to poszło.
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Gra na Dzień Mamy (+ dla całej rodziny)

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Moim zdaniem nie ma co ryzykować. Jak chcesz coś fajnego/prostego dla całej rodziny to zagrajcie w którąś z poniższych :

1. Azul - prosta gra z kafelkami
2. Sagrada - śliczna gra z kostkami
3. Minerały - zbieranie minerałów

Jak za łatwe to może coś z gier typu :

1. Capital - odbudowa Warszawy
2. Szarlatani z pasikurowic - gotowanie mikstur
3. Brzdęk - okradanie smoczych podziemi

Nie opisuję dokładnie bo w sieci dużo info.

Pozdrawiam
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Gra na Dzień Mamy (+ dla całej rodziny)

Post autor: Kin@a »

Ja polecam Splendor. Jest prosty i też zbiera się w nim diamenty :wink:
Sprawdzona i znana od lat gra.
j_g
Posty: 2011
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 512 times
Been thanked: 255 times

Re: Gra na Dzień Mamy (+ dla całej rodziny)

Post autor: j_g »

Jak Splendor to i Century: Korzenny szlak. Szybka, łatwa, a wyścig emocjonujący.
koc89
Posty: 9
Rejestracja: 09 maja 2020, 12:05
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra na Dzień Mamy (+ dla całej rodziny)

Post autor: koc89 »

To jak Splendor to i może jeszcze być Majestat :D
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra na Dzień Mamy (+ dla całej rodziny)

Post autor: anna26 »

Też polecam Splendor, Azul i Szarlatani z Pasikurowic.
McAron
Posty: 83
Rejestracja: 12 kwie 2016, 09:54
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra na Dzień Mamy (+ dla całej rodziny)

Post autor: McAron »

Godne polecenia jest 7 cudów świata. Są elementy set collection, wiec mamie się powinno spodobać. Tekstu na kartach zero. Gra jest krótka (30-40 min), ale część gry przebiega symultanicznie, więc jest odczucie jakbyśmy grali w coś dłuższego. Zasady ma proste a daje dużo możliwości. Punkty liczymy na końcu i nie jest oczywiste kto wygra, wiec satysfakcja z rozgrywki jest do samego końca. Gorąco polecam.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Gra na Dzień Mamy (+ dla całej rodziny)

Post autor: roadrunner »

Azul Sintra
Diamenty
Parfum
Splendor
Modern Art (edycja CMON)
7 cudów świata + Liderzy + Wonder Pack
Alhambra

Udanego grania
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Gra na Dzień Mamy (+ dla całej rodziny)

Post autor: Piaskoryb »

Ciekawe czy moje siostry też myślą tak o mnie :D W każdym razie.

Splendor może być niezły na początek - w miarę krótka rozgrywka, można nieźle pogłówkować i na 100% zagrasz dwa lub trzy razy pod rząd, zbieramy kamyczki za które kupujemy karty ;p Wszyscy z którymi graliśmy lubili (młodzi, starzy, w średnim wieku, kumaci i nie kumaci) ;) Jedna z nielicznych gierek które przetrwały próbę czasu na anszej półce i gdy inne tytuły przychodzą i odchodzą ta wciąż się trzyma ;p

Hanabi - tania szybka giereczka w której trzeba współpracować, nie widzimy swoich kart, tylko karty innych graczy i gra polega na tym że można powiedzieć jednej osobie jedną z dwóch rzeczy na temat jej kart, np. Tu masz białe/ to to i to to dwójki ;D dobrze to dodać przy okazji (koszt z 20 zł ;p)

Welcome to... Miasteczko - też tania gra (chyba z 50zł), wykreślanka, wszystkim z którymi graliśmy podobała się ;p prosta, lekka i szybka ale trzeba myśleć żeby zdobyć dobry wynik :) można grać od 1 do 100 graczy :D (ale wkońcu przyjdzie czas żeby dokupić arkusze)

Brzdęk w kosmosie - w miare prosta gra w budowanie talii gdzie każdy wciela sie w kosmicznego złodzieja i włamuje się na statek najniebezpieczniejszego czarnego charaktera w galaktyce by ukraść mu jego skarby i zabawki :D zagrywamy tam karty, by przemieszczać się po planszy, walczyć, bronić się i staramy się jak najmniej hałasować! kto nakradnie najcenniejszych łupów i uda mu się uciec to wygrywa! jest trochę tekstu na kartach w tym i żarciki ;p

Wsiąść do pociągu - odradzam! Jeśli Cię nie przekonuje to odpuść :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
VoytWGM
Posty: 38
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 21 times

Re: Gra na Dzień Mamy (+ dla całej rodziny)

Post autor: VoytWGM »

Ze swojej strony zaproponuję łatwe tytuły:

Kindomino - proste główkowanie w odkładanie kafelków i zbieranie punktów
Ubongo - łamigłówka na czas i dobra na samotne kombinowanie też, kupiłem rodzicom na rocznicę ślubu i jest grane
Ryzyk Fizyk - sprawdzian wiedzy z elementami hazardu
Abalone - dwuosobowe kulki dla miłośników główkowania
Carcassone - tworzymy mapę, ukladamy kafelki, walka punkty.
Splendor - już omawiany
Sen - u nas zawsze chętnie widziany, szybka rozgrywka, ćwiczy pamięć i daje sporo zabawy jak odrzucimy na stół dobre karty... i ta pobudka kiedy wiesz, że zabrakło ci jednej dobrej karty, czy emocje kiedy zbliżacie sie do 100. Warianty gry też fajne, mamy też własne.

Nieco wiecej zasad
Wyspa Skye - też kafelki, mapa i punkty ale bardziej strategicznie niż Carcassone
Wiertła skały minerały - kopiemy tunele, zbieramy punkty, budujemy talię, planujemy ruchy żeby nie ułatwić życia konkurentom.
Pandemic czas Cthulhu - kooperacja z klimatem, ale nieco więcej zasad i nie każdemu podejdzie.

Na razie tyle bo praca pogania.
Pozdrawiam
Avess
Posty: 71
Rejestracja: 04 gru 2018, 23:16
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra na Dzień Mamy (+ dla całej rodziny)

Post autor: Avess »

Pierwsze co mi przyszło do głowy to gra wybuchowa mieszanka :)
Azul u mnie w rodzinie pyknął porządnie :)
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Gra na Dzień Mamy (+ dla całej rodziny)

Post autor: Dianne »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Poczyniłam już małe zakupy. Padło na Azula z myślą, że uda się zagrać z mamą ;)
Natomiast co do braci to sprawy przybrały nieoczekiwany obrót. Okazało się, że chłopaki bardzo chcą grać w planszówki. Udało nam się zagrać razem w Abominację i Pandemica, które przywiozłam do domu ze sobą, a teraz zażyczyli sobie... Everdell i Monster Slaughter :D Więc na razie zamówiłam te tytuły. Ale bardzo wszystkim dziękuję za propozycje, będę mieć je w pamięci, kiedy dalej będziemy poszerzać swoją kolekcję.

Chciałam się też z wami podzielić swoim szczęściem, bo w tej chwili mam partnera, z którym gram w planszówki kiedy jestem u niego, i braci, z którymi gram w planszówki, kiedy jestem w domu :D Nigdy nie zabraknie mi towarzystwa do grania :D
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Gra na Dzień Mamy (+ dla całej rodziny)

Post autor: Piaskoryb »

Dianne pisze: 21 maja 2020, 20:36 Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Poczyniłam już małe zakupy. Padło na Azula z myślą, że uda się zagrać z mamą ;)
Natomiast co do braci to sprawy przybrały nieoczekiwany obrót. Okazało się, że chłopaki bardzo chcą grać w planszówki. Udało nam się zagrać razem w Abominację i Pandemica, które przywiozłam do domu ze sobą, a teraz zażyczyli sobie... Everdell i Monster Slaughter :D Więc na razie zamówiłam te tytuły. Ale bardzo wszystkim dziękuję za propozycje, będę mieć je w pamięci, kiedy dalej będziemy poszerzać swoją kolekcję.

Chciałam się też z wami podzielić swoim szczęściem, bo w tej chwili mam partnera, z którym gram w planszówki kiedy jestem u niego, i braci, z którymi gram w planszówki, kiedy jestem w domu :D Nigdy nie zabraknie mi towarzystwa do grania :D
Koniecznie opisz kiedyś monster slaughter ;p
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Gra na Dzień Mamy (+ dla całej rodziny)

Post autor: Dianne »

Piaskoryb pisze: 21 maja 2020, 22:40
Dianne pisze: 21 maja 2020, 20:36 Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Poczyniłam już małe zakupy. Padło na Azula z myślą, że uda się zagrać z mamą ;)
Natomiast co do braci to sprawy przybrały nieoczekiwany obrót. Okazało się, że chłopaki bardzo chcą grać w planszówki. Udało nam się zagrać razem w Abominację i Pandemica, które przywiozłam do domu ze sobą, a teraz zażyczyli sobie... Everdell i Monster Slaughter :D Więc na razie zamówiłam te tytuły. Ale bardzo wszystkim dziękuję za propozycje, będę mieć je w pamięci, kiedy dalej będziemy poszerzać swoją kolekcję.

Chciałam się też z wami podzielić swoim szczęściem, bo w tej chwili mam partnera, z którym gram w planszówki kiedy jestem u niego, i braci, z którymi gram w planszówki, kiedy jestem w domu :D Nigdy nie zabraknie mi towarzystwa do grania :D
Koniecznie opisz kiedyś monster slaughter ;p
Jak tylko trochę ogram i wyrobię sobie opinię to odezwę się w odpowiednim wątku :D
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Gra na Dzień Mamy (+ dla całej rodziny)

Post autor: Dianne »

Ok, update :D Azul wylądował na stole przed Dniem Matki. Mama okazała się być dość mocno antagonistycznie nastawiona do planszówek, więc postanowiłam nie ryzykować. Zwrot akcji nastąpił dzisiaj, kiedy zobaczyła jak sama siedzę i rozkminiam zasady grając. Chyba zrobiło się jej mnie szkoda i... usiadła i ze mną zagrała. Była to moja pierwsza partia w planszówki z mamą :D Co prawda po grze zapytała czy może już iść... Ale potem wróciła zapytać czy jeszcze raz zagramy :lol:

Z braćmi też się super gra, z tym, który jest troszkę sprawniejszy intelektualnie zagrałam dzisiaj w Great Western Trail. Czacha mu trochę dymiła, ale dał radę :D

Z Waszych poleceń coraz poważniej zastanawiam się nad Brzdękiem w Kosmosie ;) I chciałabym też kupić coś, w co troszkę mniej sprawy umysłowo brat będzie mógł zagrać bez trudu, myślę o czymś takim jak np. Dzieci z Carcassone albo Zombie Kidz. Niby grał z nami i w Abominację i w Pandemica, ale nie do końca ogarniał strategiczny aspekt tych gier, a jedynie mechaniczne usuwanie/dodawanie kosteczek, więc z nim pewnie będę musiała zejść lvl niżej. Ale drugim z braci jestem zachwycona. Jak jeszcze chodził do szkoły ledwo ogarniał tabliczkę mnożenia i dodawanie, a teraz bez trudu liczył ile pieniędzy ma dostać za krowy na rynku i ile zapłacić robotnikom w GWT :D
ODPOWIEDZ