This War of Mine - zasady, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
xorn4
Posty: 1
Rejestracja: 01 mar 2020, 20:29

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: xorn4 »

witam mam pewien problem , dzis rozegralem pierwsze dni w this war of mine i napotkalem pewien problem przy ktorym nie wiem jak sie zachowac.
Umarly mi 2 postacie lecz na planszy jest miejsce nazwane "na zewnatrz" i w tym miejscu moge "zrekrutowac" kolejna postac tutaj pojawia moj problem
skoro majac 3 postacie zywe jestem w stanie zrekrutowac tylko jedna postac bo na tyle pozwalaja mi zasady to przy 2 martwych postaciach z trzech
ile moge zrekrutowac postaci ? moge zrekrutowac tylko jedna postac ? czy przez cala gre w nieskonczonosc moge dobierac sobie nowe postacie ?
Awatar użytkownika
atom90
Posty: 18
Rejestracja: 22 cze 2018, 14:29
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: atom90 »

xorn4 pisze: 13 kwie 2020, 02:46 witam mam pewien problem , dzis rozegralem pierwsze dni w this war of mine i napotkalem pewien problem przy ktorym nie wiem jak sie zachowac.
Umarly mi 2 postacie lecz na planszy jest miejsce nazwane "na zewnatrz" i w tym miejscu moge "zrekrutowac" kolejna postac tutaj pojawia moj problem
skoro majac 3 postacie zywe jestem w stanie zrekrutowac tylko jedna postac bo na tyle pozwalaja mi zasady to przy 2 martwych postaciach z trzech
ile moge zrekrutowac postaci ? moge zrekrutowac tylko jedna postac ? czy przez cala gre w nieskonczonosc moge dobierac sobie nowe postacie ?
Witam ,
Max możesz posiadać 4 postacie, a więc w Twoim wypadku możesz zrekrutować 3 postacie. Oczywiście nie naraz, 1 akcja: 1 postać.

Jedynie warunkiem wygrania gry jest posiadanie przynajmniej jednej postaci z początkowej grupy. :)
LukaszLozz
Posty: 195
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 82 times
Been thanked: 78 times

Re: This War of Mine

Post autor: LukaszLozz »

Edwardo pisze: 15 lut 2020, 23:08 Można ze stosu znalezisk
Hej,
Nie można ze stosu znalezisk!


Obrazek
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: This War of Mine

Post autor: Edwardo »

LukaszLozz pisze: 26 kwie 2020, 14:08
Edwardo pisze: 15 lut 2020, 23:08 Można ze stosu znalezisk
Hej,
Nie można ze stosu znalezisk!
Przepraszam za wprowadzenie w błąd, mea culpa!
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: This War of Mine

Post autor: Tomzaq »

Trzy pytania:
1. Czy można w fazie akcji dziennych wysłać do łóżka kolesia, który ma 3 czarne kropki na żetonie stanu, żeby odpoczął? Czy musi czekać do wieczora? Na chłopski rozum nie ma siły pracować, ale co mu szkodzi odpocząć? Z drugiej strony na karcie łóżka widnieje akcja, a koleś akcji nie może wykonać.
2. Taka sytuacja: wdajemy się w bitwę podczas wyprawy, żeby uratować jakąś gwałconą babkę, ale niestety dostajemy wciry i musimy uciekać. Skrypt mówi, że po walce trzeba odczytać inny skrypt. I tu niespodzianka: nowy skrypt mówi, że dostajemy mnóstwo nagród (chyba wszystko to co ci gwałcący mieli ze sobą). Na logikę nic nam się nie należy bo uciekliśmy w popłochu, a laski nie uratowaliśmy. No chyba, że ucieczka nie jest stanem "po walce" i nie należało go czytać. Sam ne wiem
3. Czy można zjeść żarcie wcześniej, przed fazą karmienia? Znalazłem na wyprawie żarcie to się nażrę bo akurat jestem głodny, wydaje się logiczne.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2020, 22:08 przez Tomzaq, łącznie zmieniany 2 razy.
Who is John Galt?
Posiadam
LukaszLozz
Posty: 195
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 82 times
Been thanked: 78 times

Re: This War of Mine

Post autor: LukaszLozz »

Tomzaq pisze: 14 maja 2020, 21:23 Dwa pytania:
1. Czy można w fazie akcji dziennych wysłać do łóżka kolesia, który ma 3 czarne kropki na żetonie stanu, żeby odpoczął? Czy musi czekać do wieczora? Na chłopski rozum nie ma siły pracować, ale co mu szkodzi odpocząć? Z drugiej strony na karcie łóżka widnieje akcja, a koleś akcji nie może wykonać.
2. Taka sytuacja: wdajemy się w bitwę podczas wyprawy, żeby uratować jakąś gwałconą babkę, ale niestety dostajemy wciry i musimy uciekać. Skrypt mówi, że po walce trzeba odczytać inny skrypt. I tu niespodzianka: nowy skrypt mówi, że dostajemy mnóstwo nagród (chyba wszystko to co ci gwałcący mieli ze sobą). Na logikę nic nam się nie należy bo uciekliśmy w popłochu, a laski nie uratowaliśmy. No chyba, że ucieczka nie jest stanem "po walce" i nie należało go czytać. Sam ne wiem
Hej,
1. Odpoczynek w łóżku w fazie akcji dziennych to akcja, wiec masz rację, pozostaje czekać na noc.
2. Osobiście nie trafiłem na ten skrypt, ale jeśli to numer 191 to rzuć okiem na erratę http://galakta.pl/download/TWOM_FAQ_PL.pdf
Miszon
Posty: 2523
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1021 times
Been thanked: 494 times

Re: This War of Mine

Post autor: Miszon »

3. Jeść można w dowolnym momencie.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: This War of Mine

Post autor: Tomzaq »

Miszon pisze: 15 maja 2020, 00:32 3. Jeść można w dowolnym momencie.
Dzięki. Jest to gdzieś napisane?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8760
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2676 times
Been thanked: 2357 times

Re: This War of Mine

Post autor: Curiosity »

Tomzaq pisze: 15 maja 2020, 00:58
Miszon pisze: 15 maja 2020, 00:32 3. Jeść można w dowolnym momencie.
Dzięki. Jest to gdzieś napisane?
Ja bym to rozwinął - jeść można w dowolnym momencie, ale jak nie zjesz w fazie karmienia to spada poziom sytości (czy jak to się nazywa - nie pamiętam, dawno nie grałem).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
LukaszLozz
Posty: 195
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 82 times
Been thanked: 78 times

Re: This War of Mine

Post autor: LukaszLozz »

Tomzaq pisze: 15 maja 2020, 00:58 Dzięki. Jest to gdzieś napisane?
Dobre pytanie, bo z tym jedzeniem kiedykolwiek to dość luźne podejście do zasad z instrukcji.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: This War of Mine

Post autor: Pynio »

Dawno nie grałem, ale chyba przy walce w tej książeczce co opisuje poszczegolne etapy doby, nie pamietam nazwy. Tam jest, że można jeść zawsze.
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: Domeru »

LukaszLozz pisze: 15 maja 2020, 07:37
Tomzaq pisze: 15 maja 2020, 00:58 Dzięki. Jest to gdzieś napisane?
Dobre pytanie, bo z tym jedzeniem kiedykolwiek to dość luźne podejście do zasad z instrukcji.
W księdze skryptów. Skrypt 351.
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
Miszon
Posty: 2523
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1021 times
Been thanked: 494 times

Re: This War of Mine

Post autor: Miszon »

o własnie, wiedziałem że to jest gdzieś w instrukcji, ale nie wiedziałem gdzie. Po prostu sobie wydrukowałem te szare strony, żeby mieć je w jednym miejscu. Jest taki plik na BGG, gdzie ktoś ładnie to zebrał.
Natomiast, co jest ważne, a o czym wspomniał Curiosity - można jeść kiedykolwiek, ale niezjedzenie w fazie karmienia jest karane. Czyli na zapas się najeść nie da ;-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: This War of Mine

Post autor: Tomzaq »

Ktoś wcześniej napisał, że wodę można przynosić z wypraw? Jest jakiś mechanizm pozyskiwania wody na wyprawie? Bo na razie (2 rozegranie i przegrane kampanie :D ) nie natrafiłem na wodę podczas wyprawy.
Who is John Galt?
Posiadam
KQuest
Posty: 602
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 93 times
Been thanked: 60 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

Jeśli się nie mylę to wody nie trzeba znaleźć. Można zdecydować, że się ją przynosi (każda "woda" to jeden udźwig, czy jak to tam się nazywało). Szczegóły powinny być w dzienniku w sekcji dotyczącej wyboru rzeczy, które przynosisz wracając z wyprawy.
LukaszLozz
Posty: 195
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 82 times
Been thanked: 78 times

Re: This War of Mine

Post autor: LukaszLozz »

Dokładnie.
Z wyprawy można przynieść drewno, komponenty i wodę w dowolnej konfiguracji, nie przekraczając maksymalnego udźwigu postaci wracających z wyprawy. Każda z rzeczy wazy 1.
Oczywiście inne znaleziska tez ważą. Wybory... wybory... 🙂
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: This War of Mine

Post autor: Tomzaq »

Faktycznie jest to napisane w dzienniku, a moi bohaterowie umierają z pragnienia.
Grunt to czytać ze zrozumieniem :D
Dzięki
Who is John Galt?
Posiadam
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 87 times
Been thanked: 43 times

Re: This War of Mine

Post autor: MrAtrion »

Domeru pisze: 15 maja 2020, 08:59
LukaszLozz pisze: 15 maja 2020, 07:37
Tomzaq pisze: 15 maja 2020, 00:58 Dzięki. Jest to gdzieś napisane?
Dobre pytanie, bo z tym jedzeniem kiedykolwiek to dość luźne podejście do zasad z instrukcji.
W księdze skryptów. Skrypt 351.
I tu się rodzi pytanie. Skoro jest to "odkrycie ukrytych zasad" to czy można normalnie z nich korzystać? Czy może powinno się je odkryć przynajmniej przy jednej rozgrywce?
tommyray
Posty: 1328
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 410 times
Been thanked: 560 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: tommyray »

Tak, z każdych takich zasad możesz korzystać normalnie.
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: Domeru »

MrAtrion pisze: 16 maja 2020, 14:06 I tu się rodzi pytanie. Skoro jest to "odkrycie ukrytych zasad" to czy można normalnie z nich korzystać? Czy może powinno się je odkryć przynajmniej przy jednej rozgrywce?
Te zasady się "odkrywa" po prostu przez przeczytanie dziennika - przy każdym rozdziale (porze dnia) są podane numery z księgi ("patrz faq"). :) Więc teoretycznie - nawet gdyby się uprzeć przy zaczynaniu gry bez czytania niczego i grać po kolei według dziennika, można korzystać już od drugiego dnia pierwszej rozgrywki. :D
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
Awatar użytkownika
zndsznds
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, 13:15
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: zndsznds »

Cześć wszystkim, zarejestrowałem się, ponieważ forum już nie można przeglądać bez rejestracji, a chciałem poczytać o Waszych wrażeniach na temat nowego rozszerzenia Czas Oblężenia. Graliście? Ja od dwóch dni rozgrywam kampanię i trochę trudno mi się połapać w zupełnie nowych zasadach, szczególnie nie mogę rozgryźć tych wszystkich miejsc, miejsc mapy, miejsc specjalnych, dzielnic, itp. Np. brak mi informacji, czy po przeszukaniu miejsca w danej dzielnicy trzeba odkryć tam nowe miejsce, żeby móc przeszukiwać w tej dzielnicy od nowa, czy takie miejsce już jest "nieprzeszukiwalne" do odwołania i nowego nie da się już odkryć. Kto wie, może po kilku rozgrywkach stanie się to jasne :) Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1055
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 147 times
Been thanked: 25 times

Re: This War of Mine

Post autor: uyco »

krótkie pytanie, nie znalazłem odpowiedzi. karta przeszukiwania Zejście do piwnicy: dobieram 2 karty znalezisk i rozpartuję jedną czy obie?
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
zndsznds
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, 13:15
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: zndsznds »

uyco pisze: 19 maja 2020, 21:41 krótkie pytanie, nie znalazłem odpowiedzi. karta przeszukiwania Zejście do piwnicy: dobieram 2 karty znalezisk i rozpartuję jedną czy obie?
Faktycznie na samej karcie może być napisane niejasno :) Ja dobieram obie, rozpatruję obie i dwa razy rzucam na specjalne znaleziska, bo tak wydaje mi się logiczne, a w instrukcji jest napisane, że w razie wątpliwości podchodzić do danej sytuacji na zdrowy rozsądek :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: This War of Mine

Post autor: Tomzaq »

Karta wydarzenia "Ostra zima" czy coś takiego, która każe dodać ekstra 2 znaczniki mrozu. Czy dodajemy tylko do sześciu, czy jak jest max to liczymy 6 + 2 (takie wirtualne)?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 576
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 457 times
Been thanked: 307 times

Re: This War of Mine

Post autor: vikingowa »

Liczymy tylko do 6, nie więcej.
ODPOWIEDZ