Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1604
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 551 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: eveni »

Pierwsza edycja dodatku Tuscany została podzielona na trzy części. Jedna trafiła do ulepszonej podstawki, druga (największa) to nowa wersja dodatku,a trzecia to kilka modułów, które nie ą już wydawane (m.in. Arboriculture and Formaggio). Wydawca umieścił tą ostatnią część na swojej stronie, z możliwością wydruku dla fanów gry.
Probe9
Posty: 2470
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 659 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Probe9 »

Ale czego tu więcej oczekiwać od wydawcy ? Zapowiedział grę, przetłumaczył ją, dał przyzwoitą cenę. To jest problem rynku, że ludzie oczekują od wydawcy obietnicy wydania dodatków (najlepiej też tych jeszcze nie zapowiedzianych), no i koniecznie klimatycznej kampanii reklamowej z winem i świecami ! 8) Bo sama gra to już za mało.

To tak nie działa i naiwnością jest twierdzenie czegoś innego, ludzie trochę sami się w tej roszczeniowości zapętlają. Wydawca wyda dodatki jeżeli sprzedaż podstawki będzie biznesowo broniła tej decyzji, więc ludzie podstawki nie kupią w imię zasad a potem się będą dziwić, że nie ma dodatków :)

Proszę nie zarzucaj mojej krytyce braku konstruktywności bo wyraźnie napisałem co mi przeszkadzało - po pierwsze zamiast pytać - snujesz krzywdzące domysły, a po drugie stosujesz dziecinne zabiegi retoryczne (jak tego nie zrobicie to znaczy, że Wam nie zależy). No i przy tym drugim widzę, że nie uczysz się na błędach skoro starasz się obalić moją argumentację zwracając uwagę na to, że nie wytypowałem trafnie Twojej płci :lol: Ja oczywiście rozumiem co chciałaś przekazać (czy wydawca jest w stanie jakoś pomóc przy nieoficjalnym wydaniu ?), nie pasowało mi tylko to jak to przekazałaś (wydajcie to bo jak nie to znaczy, że Wam nie zależy). Już prościej nie dam rady wytłumaczyć.

Na koniec dodam, że rynek planszówkowy, zwłaszcza w segmencie gier nieco bardziej zaawansowanych, działa w dwie strony - obie strony coś muszą od siebie dać. Dla mnie decyzja o uzależnieniu wydania dodatku od sprzedaży podstawki jest jedyną logiczną. Od lat ludzie narzekali, że tak dobra gra nie ma polskiego wydania, a jak w końcu znalazł się ktoś, kto to zrobił (podejmując też przy tym ryzyko, bo im dłużej dobra gra jest na rynku, tym większa szansa, że Ci co chcieli to już kupili) to i tak znajdą się kolejne powody do narzekania.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 663
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 248 times
Been thanked: 381 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Nilis »

Ja już zakupiłem visitors from Rhinne oczekując na premierę polskiego Viticulture. W grę jeszcze nie grałem ale jakoś dziwnie się czyta sprawozdania z gier że można wygrać grę nie produkując wina w grze gdzie prowadzi się winnice
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Nilis pisze: 13 maja 2020, 10:59 Ja już zakupiłem visitors from Rhinne oczekując na premierę polskiego Viticulture. W grę jeszcze nie grałem ale jakoś dziwnie się czyta sprawozdania z gier że można wygrać grę nie produkując wina w grze gdzie prowadzi się winnice
Będziesz naparzał w podstawkę PL czochrając kartami w ENG ?
Ja angielską/spolszczoną wersję sprezentowałem znajomemu, tam też miałem odwiedzających z Renu.
Teraz czekam na wersję PL i jestem w stanie przeboleć te karty z podstawki byle całość była w PL. :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 663
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 248 times
Been thanked: 381 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Nilis »

Nie wierzę aby Phalanx prędko przetłumaczył te małe dodatki.

Cud będzie jeżeli w przyszłym roku wyda Tuscany PL i na to będę czekał w wersji PL.

Karty gości z małego dodatku przetłumaczę, ułożę alfabetycznie, wydrukuje na eleganckim papierze i zalaminuje. Każdy będzie mógł zajrzeć do ściągawki i w mig znaleźć postać którą posiada.
8)
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 789
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 157 times
Been thanked: 536 times
Kontakt:

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: VivoBrezo »

Nilis pisze: 13 maja 2020, 10:59 Ja już zakupiłem visitors from Rhinne oczekując na premierę polskiego Viticulture. W grę jeszcze nie grałem ale jakoś dziwnie się czyta sprawozdania z gier że można wygrać grę nie produkując wina w grze gdzie prowadzi się winnice
Może i trochę dziwne, ale bardzo pogłębia grę i wychodzi na plus. Podstawka w pewnym momencie staje się za prosta i dużo zależy od szczęścia przy wyrównanych graczach.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
a22a
Posty: 105
Rejestracja: 31 lip 2019, 08:40
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: a22a »

Jak Waszym zdaniem sprawdzi się przy dwóch osobach?
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1604
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 551 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: eveni »

Grałam kilkukrotnie w 2 osoby i dla mnie super. Są ograniczone pola akcji (zwiększają się im więcej graczy).
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: roadrunner »

Nilis pisze: 13 maja 2020, 10:59 Ja już zakupiłem visitors from Rhinne oczekując na premierę polskiego Viticulture. W grę jeszcze nie grałem ale jakoś dziwnie się czyta sprawozdania z gier że można wygrać grę nie produkując wina w grze gdzie prowadzi się winnice
To jeden z mitow wokol tej gry. Na wygranie bez produkcji wina musza po pierwsze pozwolic Ci inni gracze. Swoja slaba, nieefektywna gra. Punkty bez wina ciula sie mozolnie, po 3-5 na rok. Zrobienie 2 duzych kontraktow w dobrym roku to 10-12 pkt. Czujesz roznice. Do tego wystarczy ze ktos z premedytacja zajmie Ci raz, drugi, trzeci pole podwojnego zagrania karty gosci i wtedy Twoj utarg z roku spada na 2-3 punkty (bo zagrales max 2 karty w roku, a nie 3-4). Trzecia rzecz: podejscie kart z punktami (gosci). Musisz miec pomyslny dociag, aby lapac gosci dajacych same punkty, a nie dopalajacych kontrakty i inne bonusy.
Jak zagrasz z Tuscany, do podstawki wrocisz z rzadka, jesli w ogole. Prog 25 punktow w Tuscany (podstawka: 20) dodatkowo czyni wygranie bez wina malo prawdopodobnym w gronie rozsadnych graczy. Zreszta te 20 pkt. konca gry to jedna z wad podstawki dla mnie. Wtedy gra zwyczajnie konczy sie za szybko.

Za mna ok. 30 partii w viti (ok. 5 bez tuscany) i ani razu nie spotkalem sytuacji ze ktos wygral bez wina. Mozna tez powiedziec: nie dalismy takiej osobie wygrac. W tej grze jest masa interakcja i strategie na "bez wina" mozna bardzo latwo podciac - idac na pola akcji jak wspomnialem, ale tez zajmujac pola budzenia dajace delikwentowi wiecej kart gosci. A zanim zarobi na wiatrak, minie 1/4 gry w ktorej ktos zrobil mocny kontrakt i rozwinal winnice.
Granie na zwyciestwo bez wina jest w tej grze nieoptymalne. Zwlaszcza w tuscany przy progu 25 pkt.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: roadrunner »

a22a pisze: 17 maja 2020, 19:36 Jak Waszym zdaniem sprawdzi się przy dwóch osobach?
Rewelacyjnie i dotyczy to kazdej konfiguracji: podstawka, tuscany, dodatki.
Wspomniana wyzej mniejsza liczba pol akcji sprawia ze trzeba grac innymi strategiami niz na wiecej graczy, a to moim zdaniem bardzo wzbogaca te gre.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 706
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Largo »

Dla zainteresowanych. Na jesieni wyjdzie Tuscany w wersji PL. Podstawka będzie miała większy poślizg z premierą niż pierwotnie zakładano. Pewnie przyszły tydzień
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Kin@a »

Largo pisze: 20 maja 2020, 09:05 Dla zainteresowanych. Na jesieni wyjdzie Tuscany w wersji PL.
8) O właśnie na tę informację czekałam. Super. :)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 447 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Shodan »

Largo pisze: 20 maja 2020, 09:05 Dla zainteresowanych. Na jesieni wyjdzie Tuscany w wersji PL.
Dobra wiadomość dla wszystkich forumowych malkontentów :wink:
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1170
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 511 times
Been thanked: 349 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Propi »

Czyli teraz faktycznie będzie trzeba kupić ten dodatek, a nie tylko narzekać, że go nie będzie? ;-)
MihauMihau
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2019, 23:21
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 13 times
Been thanked: 4 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: MihauMihau »

Propi pisze: 20 maja 2020, 10:36 Czyli teraz faktycznie będzie trzeba kupić ten dodatek, a nie tylko narzekać, że go nie będzie? ;-)
Teraz czas zacząć etap narzekania na brak kolejnych dodatków ;-)
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: raiden25 »

Jak ja się cieszę ze wyjdzie dodatek i skończy się spam z narzekaniem 😂
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Kin@a »

Shodan pisze: 20 maja 2020, 10:34 Dobra wiadomość dla wszystkich forumowych malkontentów :wink:
Tam zaraz malkontentów, niecierpliwych inaczej.
Propi pisze: 20 maja 2020, 10:36 Czyli teraz faktycznie będzie trzeba kupić ten dodatek, a nie tylko narzekać, że go nie będzie? ;-)
Trzeba :)
MihauMihau pisze: 20 maja 2020, 15:22 Teraz czas zacząć etap narzekania na brak kolejnych dodatków ;-)
Jeszcze nie teraz, trzeba coś zostawić na przyszły rok :wink:
a22a
Posty: 105
Rejestracja: 31 lip 2019, 08:40
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: a22a »

Wiadomość z Dragoneye o tygodniowym przesunięciu premiery z powodu opóźnienia u dostawcy.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 447 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Shodan »

a22a pisze: 21 maja 2020, 14:47 Wiadomość z Dragoneye o tygodniowym przesunięciu premiery z powodu opóźnienia u dostawcy.
Taaa, ja nie wiem gdzie te gry Phalanx składuje, że nie był w stanie rozdystrybuować ich na czas, w dniu premiery poinformował o opóźnieniu i to bez podania nowego terminu.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dość kuriozalnie to wyszło. Skoro premiera przesunięta to mamy trochę czasu na teorie spiskowe :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: vincentblack »

Dr. Nikczemniuk pisze: 21 maja 2020, 18:00 Dość kuriozalnie to wyszło. Skoro premiera przesunięta to mamy trochę czasu na teorie spiskowe :D
Celnicy zatrzymali? ;)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Kin@a »

vincentblack pisze: 21 maja 2020, 18:23 Celnicy zatrzymali? ;)
Szukają butelek z winem :wink:
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: jnowaczy »

jestem ciekaw czy wraz z gra dostarczona zostanie instrukcja w wersji polskiej
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: vincentblack »

Kin@a pisze: 21 maja 2020, 20:09
vincentblack pisze: 21 maja 2020, 18:23 Celnicy zatrzymali? ;)
Szukają butelek z winem :wink:
To było raczej nawiązanie do historii pewnego nieistniejącego już wydawnictwa któremu "celnicy" "przetrzymywali" gry przez kilka miesięcy ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: bogas »

jnowaczy pisze: 21 maja 2020, 20:13 jestem ciekaw czy wraz z gra dostarczona zostanie instrukcja w wersji polskiej
Nie liczyłbym na to. Chińska i koreańska ma być w pudełku, ale podobno w sieci będzie PDF po czesku, a więc coś tam da się zrozumieć.
ODPOWIEDZ