This War of Mine - zasady, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: This War of Mine

Post autor: Tomzaq »

vikingowa pisze: 23 maja 2020, 01:19 Liczymy tylko do 6, nie więcej.
Łeee, co to za ostra zima?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: This War of Mine

Post autor: Tomzaq »

Kolejne pytania:
1. Po co na zaawansowanej planszy jest gruz na dachu? Odblokowuje pole nowych sprzętów? Bo jeżeli nie to nie widzę sensu żeby odgruzowywać to pole.
2. W jednym ze scenariuszy postacie mają na starcie 2 depresji, ale scenariusz pozwala na postawienie na początku 7 sprzętów, w tym 2 zaawansowane. Czy jeżeli postawię krzesło to postaciom z automatu spada o jeden poziom depresji?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
zndsznds
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, 13:15
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: zndsznds »

Tomzaq pisze: 23 maja 2020, 20:54 Kolejne pytania:
1. Po co na zaawansowanej planszy jest gruz na dachu? Odblokowuje pole nowych sprzętów? Bo jeżeli nie to nie widzę sensu żeby odgruzowywać to pole.
Tak. Na zaawansowanej stronie planszy jest nieco mniej miejsca na sprzęty niż na podstawowej. Może być tak, że przestaniesz się mieścić ze sprzętami i będziesz musiał wyjść na dach :)

Uwaga, pro-tip: graj na zaawansowanej stronie planszy ze scenariuszami, w których nie rozkłada się kart schronienia :) Problem odgruzowywania wtedy odpada i jest sporo miejsca na sprzęty. Minusem jest to, że robi się trochę za łatwo i nie wiem, czy twórcy gry to wzięli pod uwagę, ale może wzięli. Z drugiej strony, bez kart schronienia od razu wiadomo, że niczego się w schronieniu nie znajdzie, więc to utrudnienie... Wszystko trzeba zważyć i przeliczyć :)
Tomzaq pisze: 23 maja 2020, 20:542. W jednym ze scenariuszy postacie mają na starcie 2 depresji, ale scenariusz pozwala na postawienie na początku 7 sprzętów, w tym 2 zaawansowane. Czy jeżeli postawię krzesło to postaciom z automatu spada o jeden poziom depresji?
Ja rozumiem to tak, że wybudowanie krzesła obniża depresję. Jeżeli zaczynasz grę już z krzesłem, to nie ma to wpływu na depresję postaci. Dobroczynny wpływ ma dopiero wybudowanie go przez postać :) Zawsze warto zbudować krzesło jako pierwsza akcja w grze, jeżeli od razu jest duża depresja.
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: This War of Mine

Post autor: Golfang »

Czy na samym początku na planszy podstawowej - możemy w pierwszej akcji (mamy 3 postacie więc wysyłamy je do 3 akcji równocześnie) przejść do obu stert i je przeszukać? Są dwie obok siebie bez żadnej innej przeszkody (gruz czy drzwi). Tylko pytanie czy jedna sterta blokuje dostęp do drugiej?
W sumie nigdy wcześniej nie pomyślałem o tym - zawsze grałem, że blokuje ale czy tak jest? Jak wy to rozgrywacie/rozumiecie?

Scenariusz podstawowy, mamy 3 postacie z głodem na poziomie 2. W schowku mamy 3 surowe mięsa. Można więc na samym początku zjeść wszystkie 3 mięsa, obniżyć poziom głodu do 0 postaciom, dzięki czemu mamy 3 akcje każdą postacią (zamiast 2). Rozumiem, że wieczorem w "porze karmienia" będę musiał dać im głód na 1. Jednak to i tak na kolejny dzień będę miał wszystkie dostępne akcje przynajmniej z głodu (bo raczej zmęczenie na pewno będzie).
No i pytanie - czy graliście tak? Warto w zamian za 3 akcje odpuścić jedno karmienie? Ja oczywiście przetestuję to - ale chciałem spytać o opinie.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2020, 10:20 przez Golfang, łącznie zmieniany 1 raz.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: This War of Mine

Post autor: Odi »

Zgodnie z zasadami musisz jednak karmić w porze karmienia. W niektórych scenariuszach wyraźnie napisane jest, że można karmić w innym momencie.

Natomiast taki home rules jest jak najbardziej ok wg mnie, bo trochę ułatwia bardzo frustrującą grę, jaką jest TWoM.
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: This War of Mine

Post autor: Golfang »

Odi pisze: 25 maja 2020, 09:26 Zgodnie z zasadami musisz jednak karmić w porze karmienia. W niektórych scenariuszach wyraźnie napisane jest, że można karmić w innym momencie.

Natomiast taki home rules jest jak najbardziej ok wg mnie, bo trochę ułatwia bardzo frustrującą grę, jaką jest TWoM.
To nie jest HOME ROLES - to są zasady zgodne z FAQ z dziennikiem oraz Księgą Skryptów
Dziennik str. ZMIERZCH - jest opis "Zmierzch - patrz FAQ 400" -> przechodzisz do księgi skryptów 400 - jest opis ?"zasady zaawansowane - patrz 351" -> przechodzisz do skryptu 351 i tutaj jest opisane, że można jeść w dowolnym momencie (poza walką oraz czytaniem skryptu)
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: This War of Mine

Post autor: Odi »

Ok, no to sam widzisz, że można :)
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: This War of Mine

Post autor: Golfang »

Odi pisze: 25 maja 2020, 10:11 Ok, no to sam widzisz, że można :)
Ja wiem że można - pytałem tylko czy uważacie że jest sens tak robić w pierwszej turze - tracić 3 jedzenia żeby dostać 3 akcje - czyli raczej pytałem o doświadczenia z gry.
Za to pierwsze pytanie było o zasady gry - czyli o te STERTY co pytam - czy można w pierwszej akcji odkryć obie (czy pierwsza sterta zasłania drugą)?
----------------
10% flamberg.com.pl
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: This War of Mine

Post autor: MrAtrion »

Golfang pisze: 25 maja 2020, 10:20
Odi pisze: 25 maja 2020, 10:11 Ok, no to sam widzisz, że można :)
Ja wiem że można - pytałem tylko czy uważacie że jest sens tak robić w pierwszej turze - tracić 3 jedzenia żeby dostać 3 akcje - czyli raczej pytałem o doświadczenia z gry.
Za to pierwsze pytanie było o zasady gry - czyli o te STERTY co pytam - czy można w pierwszej akcji odkryć obie (czy pierwsza sterta zasłania drugą)?
Sterty, drzwi i kraty zawsze blokują dostęp. Patrz na mapkę w 2D. Jedna za drugą jest.

A co do karmienia, to chyba poziom głosu wieczorem nie ma takiego wielkiego znaczenia (zostaje faza wyprawy i obrony), więc wg mnie warto.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: This War of Mine

Post autor: Tomzaq »

Golfang pisze: 25 maja 2020, 09:23 Czy na samym początku na planszy podstawowej - możemy w pierwszej akcji (mamy 3 postacie więc wysyłamy je do 3 akcji równocześnie) przejść do obu stert i je przeszukać? Są dwie obok siebie bez żadnej innej przeszkody (gruz czy drzwi). Tylko pytanie czy jedna sterta blokuje dostęp do drugiej?
W sumie nigdy wcześniej nie pomyślałem o tym - zawsze grałem, że blokuje ale czy tak jest? Jak wy to rozgrywacie/rozumiecie?

Scenariusz podstawowy, mamy 3 postacie z głodem na poziomie 2. W schowku mamy 3 surowe mięsa. Można więc na samym początku zjeść wszystkie 3 mięsa, obniżyć poziom głodu do 0 postaciom, dzięki czemu mamy 3 akcje każdą postacią (zamiast 2). Rozumiem, że wieczorem w "porze karmienia" będę musiał dać im głód na 1. Jednak to i tak na kolejny dzień będę miał wszystkie dostępne akcje przynajmniej z głodu (bo raczej zmęczenie na pewno będzie).
No i pytanie - czy graliście tak? Warto w zamian za 3 akcje odpuścić jedno karmienie? Ja oczywiście przetestuję to - ale chciałem spytać o opinie.
Surowe mięso obniża poziom głodu o 1, a nie o 2, więc na początku możemy obniżyć głód do poziomu 1
Who is John Galt?
Posiadam
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: This War of Mine

Post autor: Golfang »

Tomzaq pisze: 25 maja 2020, 12:31
Golfang pisze: 25 maja 2020, 09:23 Czy na samym początku na planszy podstawowej - możemy w pierwszej akcji (mamy 3 postacie więc wysyłamy je do 3 akcji równocześnie) przejść do obu stert i je przeszukać? Są dwie obok siebie bez żadnej innej przeszkody (gruz czy drzwi). Tylko pytanie czy jedna sterta blokuje dostęp do drugiej?
W sumie nigdy wcześniej nie pomyślałem o tym - zawsze grałem, że blokuje ale czy tak jest? Jak wy to rozgrywacie/rozumiecie?

Scenariusz podstawowy, mamy 3 postacie z głodem na poziomie 2. W schowku mamy 3 surowe mięsa. Można więc na samym początku zjeść wszystkie 3 mięsa, obniżyć poziom głodu do 0 postaciom, dzięki czemu mamy 3 akcje każdą postacią (zamiast 2). Rozumiem, że wieczorem w "porze karmienia" będę musiał dać im głód na 1. Jednak to i tak na kolejny dzień będę miał wszystkie dostępne akcje przynajmniej z głodu (bo raczej zmęczenie na pewno będzie).
No i pytanie - czy graliście tak? Warto w zamian za 3 akcje odpuścić jedno karmienie? Ja oczywiście przetestuję to - ale chciałem spytać o opinie.
Surowe mięso obniża poziom głodu o 1, a nie o 2, więc na początku możemy obniżyć głód do poziomu 1
ehh zgadza się... to źle sobie to wykombinowałem... to znaczy da radę zrobić te 3 akcje w pierwszej turze tylko nie wiem czy jest sens bo w drugiej turze znowu będziemy mieli głód 2.... trzeba to przemyśleć
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
zndsznds
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, 13:15
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: zndsznds »

Golfang pisze: 25 maja 2020, 10:20Ja wiem że można - pytałem tylko czy uważacie że jest sens tak robić w pierwszej turze - tracić 3 jedzenia żeby dostać 3 akcje - czyli raczej pytałem o doświadczenia z gry.
Za to pierwsze pytanie było o zasady gry - czyli o te STERTY co pytam - czy można w pierwszej akcji odkryć obie (czy pierwsza sterta zasłania drugą)?
MrAtrion pisze: 25 maja 2020, 10:44 Sterty, drzwi i kraty zawsze blokują dostęp. Patrz na mapkę w 2D. Jedna za drugą jest.

A co do karmienia, to chyba poziom głosu wieczorem nie ma takiego wielkiego znaczenia (zostaje faza wyprawy i obrony), więc wg mnie warto.
O to jest ciekawe ze stertami. Ja nigdy nie uważałem, że sterta cokolwiek blokuje, bo nigdzie nie widziałem takiego opisu :) Ale kto wie, może nie mam racji. Może gdzieś jest to wyraźnie napisane?

A co do karmienia, to zawsze jest pokusa, żeby zjeść wcześniej i odblokować akcję. Ale ja uzależniam decyzję od konkretnej sytuacji - czasem zaczyna się z dodatkowym sprzętem, czasem można coś odkryć w schronieniu do jedzenia, czasem mamy odkryte miejsce z handlem i wiemy, że tam pójdziemy, itp. Czasem daję jeść jednej postaci, żeby odkryć meble, jeżeli akurat radośnie czekają :)
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: This War of Mine

Post autor: Golfang »

zndsznds pisze: 25 maja 2020, 15:35
Golfang pisze: 25 maja 2020, 10:20Ja wiem że można - pytałem tylko czy uważacie że jest sens tak robić w pierwszej turze - tracić 3 jedzenia żeby dostać 3 akcje - czyli raczej pytałem o doświadczenia z gry.
Za to pierwsze pytanie było o zasady gry - czyli o te STERTY co pytam - czy można w pierwszej akcji odkryć obie (czy pierwsza sterta zasłania drugą)?
MrAtrion pisze: 25 maja 2020, 10:44 Sterty, drzwi i kraty zawsze blokują dostęp. Patrz na mapkę w 2D. Jedna za drugą jest.

A co do karmienia, to chyba poziom głosu wieczorem nie ma takiego wielkiego znaczenia (zostaje faza wyprawy i obrony), więc wg mnie warto.
O to jest ciekawe ze stertami. Ja nigdy nie uważałem, że sterta cokolwiek blokuje, bo nigdzie nie widziałem takiego opisu :) Ale kto wie, może nie mam racji. Może gdzieś jest to wyraźnie napisane?

A co do karmienia, to zawsze jest pokusa, żeby zjeść wcześniej i odblokować akcję. Ale ja uzależniam decyzję od konkretnej sytuacji - czasem zaczyna się z dodatkowym sprzętem, czasem można coś odkryć w schronieniu do jedzenia, czasem mamy odkryte miejsce z handlem i wiemy, że tam pójdziemy, itp. Czasem daję jeść jednej postaci, żeby odkryć meble, jeżeli akurat radośnie czekają :)
W instrukcji jest podane że drzwi, kraty i gruz blokują - nigdzie nie jest podane, że sterta blokuje...

Kolejna sprawa czy trzeba górę odblokować aby dostać się na balkon i tworzyć konstrukcje?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
zndsznds
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, 13:15
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: zndsznds »

Golfang pisze: 25 maja 2020, 18:21Kolejna sprawa czy trzeba górę odblokować aby dostać się na balkon i tworzyć konstrukcje?
Z chęcią bym Ci pomógł, ale nie do końca rozumiem :) Czy piszesz o zaawansowanej stronie planszy? Jeżeli tak - co masz na myśli pisząc "góra" i "balkon"? Wczoraj zerknąłem na planszę i nie wiem, o co chodzi. Być może pomoże Ci spojrzenie na arkusz archiwum - tam jest rozrysowane schronienie z wszystkimi "przejściami" i widać przejrzyście, jakie pomieszczenie wymaga "odblokowania" poprzedniego :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: This War of Mine

Post autor: Tomzaq »

zndsznds pisze: 27 maja 2020, 10:39
Golfang pisze: 25 maja 2020, 18:21Kolejna sprawa czy trzeba górę odblokować aby dostać się na balkon i tworzyć konstrukcje?
Z chęcią bym Ci pomógł, ale nie do końca rozumiem :) Czy piszesz o zaawansowanej stronie planszy? Jeżeli tak - co masz na myśli pisząc "góra" i "balkon"? Wczoraj zerknąłem na planszę i nie wiem, o co chodzi. Być może pomoże Ci spojrzenie na arkusz archiwum - tam jest rozrysowane schronienie z wszystkimi "przejściami" i widać przejrzyście, jakie pomieszczenie wymaga "odblokowania" poprzedniego :)
Chyba chodzi o to, czy trzeba ściągnąć gruz z dachu żeby odblokować pole akcji, które pozwala budować sprzęty? Też właściwie się nad tym zastanawiam, czy to pole jest aktywne od początku rozgrywki? Chodzi oczywiście o zaawansowaną stronę planszy.
Na razie zagrałem raz na tej planszy i budowałem sprzęty bez odgruzowywania dachu. Ale czy to było dobrze? Nie jestem pewien.
Who is John Galt?
Posiadam
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: This War of Mine

Post autor: Golfang »

Tomzaq pisze: 27 maja 2020, 11:00
zndsznds pisze: 27 maja 2020, 10:39
Golfang pisze: 25 maja 2020, 18:21Kolejna sprawa czy trzeba górę odblokować aby dostać się na balkon i tworzyć konstrukcje?
Z chęcią bym Ci pomógł, ale nie do końca rozumiem :) Czy piszesz o zaawansowanej stronie planszy? Jeżeli tak - co masz na myśli pisząc "góra" i "balkon"? Wczoraj zerknąłem na planszę i nie wiem, o co chodzi. Być może pomoże Ci spojrzenie na arkusz archiwum - tam jest rozrysowane schronienie z wszystkimi "przejściami" i widać przejrzyście, jakie pomieszczenie wymaga "odblokowania" poprzedniego :)
Chyba chodzi o to, czy trzeba ściągnąć gruz z dachu żeby odblokować pole akcji, które pozwala budować sprzęty? Też właściwie się nad tym zastanawiam, czy to pole jest aktywne od początku rozgrywki? Chodzi oczywiście o zaawansowaną stronę planszy.
Na razie zagrałem raz na tej planszy i budowałem sprzęty bez odgruzowywania dachu. Ale czy to było dobrze? Nie jestem pewien.
Nie - chodzi mi o podstawową stronę planszy.
mamy piwnice + parter + 1 piętro + 2 piętro, Pole na którym jest możliwość konstruowania jest na balkonie. Żeby dostać się na drugie piętro trzeba odsypać gruz + otworzyć drzwi i dostaje się dostęp do mebli - i dopiero obok tych mebli (z ich prawej strony) jest pole z konstruowaniem.
No i teraz moje pytanie czy żeby móc konstruować przedmioty w domu - trzeba to najpierw zrobić? (np czy w pierwszy dzień gry podstawowej można zbudować łóżko?czy też cokolwiek innego na co nam pozwalają zasoby)
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: This War of Mine

Post autor: Tomzaq »

Na stronie podstawowej to pole jest czynne od razu.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
zndsznds
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, 13:15
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: zndsznds »

Golfang pisze: 27 maja 2020, 11:18Nie - chodzi mi o podstawową stronę planszy.
mamy piwnice + parter + 1 piętro + 2 piętro, Pole na którym jest możliwość konstruowania jest na balkonie. Żeby dostać się na drugie piętro trzeba odsypać gruz + otworzyć drzwi i dostaje się dostęp do mebli - i dopiero obok tych mebli (z ich prawej strony) jest pole z konstruowaniem.
No i teraz moje pytanie czy żeby móc konstruować przedmioty w domu - trzeba to najpierw zrobić? (np czy w pierwszy dzień gry podstawowej można zbudować łóżko?czy też cokolwiek innego na co nam pozwalają zasoby)
Dobra, już wiem, o co chodzi :) To jest tylko umowna lokalizacja akcji "obok" schronienia (pewnie dlatego, że nie jest przypisana do konkretnego miejsca), nie jest zablokowana, można budować od razu. Gdzieś jest to chyba napisane, prawdopodobnie w FAQu w księdze skryptów.
Major88PL
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2020, 16:29

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Major88PL »

Jeśli moje postacie mają rany na poziomie 3, to nie mają żadnej dostępnej akcji. W tym wypadku mogę przydzielić je na wartę, albo wyprawę? Bo akcje odnoszą się tylko do fazy dnia chyba? Dobrze myślę?
Bardzo proszę o pomoc, ponieważ jestem w trakcie rozgrywki i nie wiem jak to ugryźć. :(
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Golfang »

Major88PL pisze: 15 cze 2020, 17:00 Jeśli moje postacie mają rany na poziomie 3, to nie mają żadnej dostępnej akcji. W tym wypadku mogę przydzielić je na wartę, albo wyprawę? Bo akcje odnoszą się tylko do fazy dnia chyba? Dobrze myślę?
Bardzo proszę o pomoc, ponieważ jestem w trakcie rozgrywki i nie wiem jak to ugryźć. :(
Tak - ale jeśli postawisz osobę ze zmęczeniem 3 na warcie dostanie +1 zmęczenia i musisz przeczytać epilog zmęczenia...
----------------
10% flamberg.com.pl
Istvan
Posty: 34
Rejestracja: 11 mar 2018, 01:50
Has thanked: 12 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Istvan »

Dzień dobry!

Mam pytania odnośnie walki:
1)
załóżmy, że w walce uczestniczą 4 osoby: wróg ze strzelbą i wróg walczący wręcz / moja postać z pistoletem i moja postać z siekierą (lub nożem).

Najpierw rozstrzygam broń palną, to jasne; ale co potem? czy dalej w tej samej rundzie rozstrzygam siekierę i walkę wręcz (równocześnie)? Czy rozstrzygam broń palną aż do skutku, w kolejnych rundach: eliminacji przeciwników lub braku amunicji? I dopiero po wyczerpaniu amunicji, jeśli ktos przeżyje walkę na broń palną, przechodzę do walki wręcz/walki z użyciem siekiery (noża)?
2)
jeśli na kości wroga walczącego bronią palną wyrzucę brak amunicji, przechodzi on do kategorii "bez broni" i musi dalej walczyć wręcz. Ale włącza się do walki w tej samej rundzie, w której wyrzucił brak amunicji, czy dopiero w kolejnej?
3)
jesli na kości wroga ze strzelbą wypadnie "eliminacja celu", wówczas muszę wybrac jedną z moich postaci, która natychmiast ginie?

pozdrawiam!
Awatar użytkownika
zndsznds
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, 13:15
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: zndsznds »

Istvan pisze: 07 lip 2020, 14:221)
załóżmy, że w walce uczestniczą 4 osoby: wróg ze strzelbą i wróg walczący wręcz / moja postać z pistoletem i moja postać z siekierą (lub nożem).

Najpierw rozstrzygam broń palną, to jasne; ale co potem? czy dalej w tej samej rundzie rozstrzygam siekierę i walkę wręcz (równocześnie)? Czy rozstrzygam broń palną aż do skutku, w kolejnych rundach: eliminacji przeciwników lub braku amunicji? I dopiero po wyczerpaniu amunicji, jeśli ktos przeżyje walkę na broń palną, przechodzę do walki wręcz/walki z użyciem siekiery (noża)?
Tak, w jednej rundzie każda postać ma po jednym rzucie. No chyba że po rzutach czerwoną kostką już nikt nie przeżył :) Najpierw rozpatrujemy czerwoną kostkę, potem żółtą, a na końcu szarą.
Istvan pisze: 07 lip 2020, 14:222)
jeśli na kości wroga walczącego bronią palną wyrzucę brak amunicji, przechodzi on do kategorii "bez broni" i musi dalej walczyć wręcz. Ale włącza się do walki w tej samej rundzie, w której wyrzucił brak amunicji, czy dopiero w kolejnej?
Tak jak pisałem wyżej, każdy ma jeden rzut kostką w danej rundzie, więc po rzucie czerwoną kostką postać już w tej samej rundzie nie walczy.
Istvan pisze: 07 lip 2020, 14:223)
jesli na kości wroga ze strzelbą wypadnie "eliminacja celu", wówczas muszę wybrac jedną z moich postaci, która natychmiast ginie?
No niestety tak :) Dlatego wolę unikać walki jak tylko się da.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: Matti_C »

zndsznds pisze: 19 maja 2020, 13:31 Cześć wszystkim, zarejestrowałem się, ponieważ forum już nie można przeglądać bez rejestracji, a chciałem poczytać o Waszych wrażeniach na temat nowego rozszerzenia Czas Oblężenia. Graliście? Ja od dwóch dni rozgrywam kampanię i trochę trudno mi się połapać w zupełnie nowych zasadach, szczególnie nie mogę rozgryźć tych wszystkich miejsc, miejsc mapy, miejsc specjalnych, dzielnic, itp. Np. brak mi informacji, czy po przeszukaniu miejsca w danej dzielnicy trzeba odkryć tam nowe miejsce, żeby móc przeszukiwać w tej dzielnicy od nowa, czy takie miejsce już jest "nieprzeszukiwalne" do odwołania i nowego nie da się już odkryć. Kto wie, może po kilku rozgrywkach stanie się to jasne :) Pozdrawiam!
Rozpocząłem także kampanie, ale ze względu że gramy z kumplem partia baardzo się przedłużyła. Na razie po 3 spotkaniach zrobiliśmy 2 rozdziały (I i IIA) mam nadzieję, że IIIA zrobimy w 1 posiedzenie.

Jeśli chodzi o miejsca to: jest 10 miejsc mapy - to te ponumerowane - takie centralne miejsca dzielnic - odkrywają się chyba tylko ze skryptów i mają rewers jak te z podstawki(bo po części są to te stare). Mają taką zaletę że mogą leżeć w nieograniczonej ilości do końca gry.
Miejsca specjalne mają inne rewersy - też wchodzą tylko ze skryptów i często nie można w nich przeszukiwać.
Miejsca to wszystkie karty z rewersem "miejsca" z pominięciem miejsc mapy - tworzą stos tam gdzie w podstawce.
Miejsca + Miejsca specjalne mają tylko 3 sloty na których je ustawiasz. Jak odkrywasz czwarte musisz usunąć jedno z trzech dostępnych. Najlepiej nie usuwać specjalnych nim nie załatwisz tam tego co oferuje dane miejsce bo już tam nigdy nie wrócisz. W każdej dzielnicy możesz szukać miejsc kosztuje to 6 kart. Najkorzystniej jest wysyłać 1 osobę na zwiad (szuka nowego miejsca 6kart + wraca z wodą 3karty za 3 porcje + ewentualne akcje rozejrzyj się po okolicy za 2 karty - sporadycznie coś wpadnie) Aby przeszukiwać musisz odrzucać z miejsc żeton przeszukania. Pojawiają się one razem z pojawieniem się miejsca i czasem po wydarzeniach/skryptach. 1 żeton za każde przeszukanie więc szkoda go marnować i na poszukiwanie powinna iść ekipa z większym udźwigiem i jak największą liczbą kart. Problemem może być to, że obie ekipy muszą iść do innych dzielnic.
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Dhel »

W końcu kupiłem tą grę by sprawdzić o co tyle szumu, no i okazało się że gra jest naprawdę fajna, ale bardzo trudna i brutalna.
Aaa i nie robi się tak jak ja :D :
Spoiler:
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Erni »

Czy łopatę należy odrzucić do pudełka po usunięciu Resztek gruzu?
Czy piłę należy odrzucić do pudełka po przepiłowaniu krat?
ODPOWIEDZ