HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1222
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 402 times
Been thanked: 270 times

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: Deem »

japanczyk pisze: 13 maja 2020, 12:48
Deem pisze: 13 maja 2020, 12:22 Przeczytałem instrukcje do Hel i chyba na razie wyleczyłem sie z tego projektu. Warstwa fabularna musiałaby być arcygenialna, żeby uratować tę miałką, bezjajeczną mechanikę, będącą tysięczną kopią odciśniętą od sztancy. Szkoda, miałem nadzieje na mocną grę w klimatach wikingów...
A co Ci się nie podoba konkretnie w mechanice?
IMHO motyw z żetonami zagrozenia jest ciekawie rozegrany
Tak na szybko. Mechanika kostek jest do bólu odtwórcza. Nie chodzi o same kostki, bo bardzo je lubię w grach, ale bardzo cenię ciekawe twisty mechaniczne czy elementy, które pozwalają nam się bawić losowością. Nie podoba mi się mechanika ambush, jest eurowato prosta - z automatu tracisz wounda / morale. Blipy są fajnym pomysłem ściągniętym ze Space Hulka, ale znowu brakuje jakiegoś podkręcenia - jeśli Ci wyjdą rzuty na percepcję to je odkrywasz i walczysz, a jeśli nie to (po spotkaniu) odkrywasz je, walczysz i tracisz wounda / morale.

Żeby było jasne - wg mnie to nie jest potworek mechaniczny, tylko produkt bardzo waniliowy, nie wyróżniający się niczym szczególnym w sferze mechaniki, a o fabule wiem za mało, żeby ładować kilkaset złotych. Od strony historii jestem mega nakręcony, ale chyba po prostu musi mi wystarczyć papierowy rpg Ygdrasill (nie mylić z planszówką).
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: DarkSide »

Póki co na BGG pierdyliard zdjęć figurek i ścian ekstu na kartach prezentujących postacie. Czekam na zdjęcia pozostałych komponentów oraz kompozycji całego stołu. Nic nie wiadomo o planszy: czy modułowa, czy układana z kart(?) i ogólnie jak to wszystko ma wyglądać. Póki co jak dla mnie to zarzucili wędkę z figurkami i liczą na to że gracze sami nakręcą hype.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: jamek »

DarkSide pisze: 13 maja 2020, 18:55 Póki co na BGG pierdyliard zdjęć figurek i ścian ekstu na kartach prezentujących postacie. Czekam na zdjęcia pozostałych komponentów oraz kompozycji całego stołu. Nic nie wiadomo o planszy: czy modułowa, czy układana z kart(?) i ogólnie jak to wszystko ma wyglądać. Póki co jak dla mnie to zarzucili wędkę z figurkami i liczą na to że gracze sami nakręcą hype.
Jest instrukcja i na yt film z TS, są też kafelki terenu na ks.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: DarkSide »

jamek pisze: 13 maja 2020, 19:12
Jest instrukcja i na yt film z TS, są też kafelki terenu na ks.
To musieli to odpalić na KS w ciagu ostatnich godzin, gdyż wczoraj albo przedwczoraj jak szukałem czegoś więcej na BGG, to były tylko zdjęcia figurek. Żadnych filesów ani video. Teraz widzę że właśnie ruszyła kampania.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 943 times

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: brazylianwisnia »

Tez bardzo sie zawiodlem. Bylem napalony by wspierac ale dwie rzeczy mocno mnie zniechęciły:
-slaba mechanika walki
Nie lubie prostego roll to resolve. Wlasciwie wiekszsoc manipulacji z naszej strony to kolejnosc dzialania postaci i pozycjonowanie. Wole by to byla bardziej rozbudowana mechanika z mniejszym wplywem losowosci

-eksploracja
W takich grach oczekuje swietnego swiata i eksploracji. Zapowiadalo sie mega - wyspa do eksploracji, ciekawy pomysl z ta druga ekspedycja. Wyobrazalem sobie jednak ze to będzie jak w 7th Continent czy Tainted Grail - kazdy kafel/karta unikalna i eksplorujemy pol otwarty swiat. Niestety wyglada to tak ze przed "misja" budujemy mape z generycznych kafli typu polana, las, wzgorze... Porazka bo ja gram w takie gry glownie solo i odkrywanie nowej zawartosci napedza moja chec do gry.

Jeśli nie pokaza jakiejsc fajnej rozgrywki to nie wspieram. To co pokazali niestety wyglada słabo.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
feniks_ciapek
Posty: 2308
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1615 times
Been thanked: 941 times

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: feniks_ciapek »

Zastanawiam się, na ile fakt, że większość postaci na początku straciła swoje zdolności specjalne, wpłynął na tę rozgrywkę. Ale fakt, trochę to rozczarowujące, chociaż wciąż lepsze, niż Podróże przez Śródziemie ;)
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: jamek »

Nawiązała się ciekawa dyskusja / prowokacja na ks w sekcji komentarze - mam nadzieję, że wrzucą jakiś gameplay(nie na cyfrowym prototypie) i rozwiążą wątpliwości.
https://www.kickstarter.com/projects/11 ... a/comments
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: pan_satyros »

jamek pisze: 16 maja 2020, 15:02 Nawiązała się ciekawa dyskusja / prowokacja na ks w sekcji komentarze - mam nadzieję, że wrzucą jakiś gameplay(nie na cyfrowym prototypie) i rozwiążą wątpliwości.
https://www.kickstarter.com/projects/11 ... a/comments
Która dokładnie? Bo jest ich kilka :wink:
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: jamek »

pan_satyros pisze: 16 maja 2020, 15:19
jamek pisze: 16 maja 2020, 15:02 Nawiązała się ciekawa dyskusja / prowokacja na ks w sekcji komentarze - mam nadzieję, że wrzucą jakiś gameplay(nie na cyfrowym prototypie) i rozwiążą wątpliwości.
https://www.kickstarter.com/projects/11 ... a/comments
Która dokładnie? Bo jest ich kilka :wink:
post Thiefa
Spoiler:
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: hadrian »

jamek pisze: 16 maja 2020, 15:02 Nawiązała się ciekawa dyskusja / prowokacja na ks w sekcji komentarze - mam nadzieję, że wrzucą jakiś gameplay(nie na cyfrowym prototypie) i rozwiążą wątpliwości.
https://www.kickstarter.com/projects/11 ... a/comments
W razie gdyby ktoś chciał znaleźć ten post i dalszą dyskusję, to zostawiam marker czasowy: 16 maja 2020, 13:49
Large Hadrian Collider
ko.jeziorowski
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2020, 15:25

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: ko.jeziorowski »

Cześć,

autorzy wyjaśnili jak będzie działać tryb solo: https://www.kickstarter.com/projects/11 ... ts/2845789.

Jestem zainteresowany wsparciem gry ale brak mi doświadczenia w grach planszowych na tyle, by ocenić na podstawie powyższego opisu czy gra ma szansę na sensowy tryb solo. Proszę o wsparcie i Waszą opinię czy to się kupy klei i da się w to sensownie zagrać samemu :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 943 times

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: brazylianwisnia »

Moim zdaniem gra mocno zawiodla i pod solo tym bardziej bym nie bral. Gry do grania w pojedynke musza miec naprawde wciagajaca mechanike bo inczej czlowiek sie nudzi sam ze soba. Zaleznie od Twoich checi do glowkowania znajda sie sporo lepsze tytuly. Proponowalbym cos z: Arkham LCG, Tainted Grail, Bloodborne the board game, Mage Knight, Gloomhaven jesli chodzi o gry okolo przygodowe.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
feniks_ciapek
Posty: 2308
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1615 times
Been thanked: 941 times

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: feniks_ciapek »

brazylianwisnia pisze: 25 maja 2020, 13:19 Moim zdaniem gra mocno zawiodla i pod solo tym bardziej bym nie bral. Gry do grania w pojedynke musza miec naprawde wciagajaca mechanike bo inczej czlowiek sie nudzi sam ze soba. Zaleznie od Twoich checi do glowkowania znajda sie sporo lepsze tytuly. Proponowalbym cos z: Arkham LCG, Tainted Grail, Bloodborne the board game, Mage Knight, Gloomhaven jesli chodzi o gry okolo przygodowe.
To ja mając Tainted Grail powiem tylko, że wcale nie jestem przekonany, czy Hel jednak nie będzie lepszy. Grind w TG jest wkurzający, bo odciąga od fabuły, zamiast posuwać ją do przodu.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 943 times

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: brazylianwisnia »

feniks_ciapek pisze: 25 maja 2020, 19:39
brazylianwisnia pisze: 25 maja 2020, 13:19 Moim zdaniem gra mocno zawiodla i pod solo tym bardziej bym nie bral. Gry do grania w pojedynke musza miec naprawde wciagajaca mechanike bo inczej czlowiek sie nudzi sam ze soba. Zaleznie od Twoich checi do glowkowania znajda sie sporo lepsze tytuly. Proponowalbym cos z: Arkham LCG, Tainted Grail, Bloodborne the board game, Mage Knight, Gloomhaven jesli chodzi o gry okolo przygodowe.
To ja mając Tainted Grail powiem tylko, że wcale nie jestem przekonany, czy Hel jednak nie będzie lepszy. Grind w TG jest wkurzający, bo odciąga od fabuły, zamiast posuwać ją do przodu.
To prawda bo TG to gra survivalowa. Jest jednak duzo ciekawsza mechanicznie. W HEL kuleje słaby system walki i wlasciwie zerowa eksploracja bo co to za eksploracja jak budujemy teren z 5 rodzajow kafelkow. Gdyby to byla wyspa w stylu TG to byloby duzo lepiej.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
feniks_ciapek
Posty: 2308
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1615 times
Been thanked: 941 times

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: feniks_ciapek »

brazylianwisnia pisze: 25 maja 2020, 20:34 To prawda bo TG to gra survivalowa. Jest jednak duzo ciekawsza mechanicznie.
Chciałbym się z Tobą zgodzić, ale zgubiłeś mnie na słowie "dużo". :) Być może co kto lubi. Osobiście motyw survivalowy bardziej podoba mi się w 7th Continent. Tainted Grail wydaje się tutaj cierpieć na lekką schizofrenię. Ale ok, to już spory offtop.

Wracając do HEL - zobaczymy. Mnie system walki nie powalił w żadną stronę, ot po prostu kości i mitygacja losowości na różne sposoby, jak w kilku innych dunegon crawlerach. Zaleta? Szybko się to rozpatruje i można zająć się tym, o co w grze chodzi, zamiast spędzać czas na sprawdzeniu, czy udało nam się upolować jedzenie na jutro, czy nie. Ciekawe w tej grze jest to, że drużyna jest spora, a sama rozgrywka nie jest spłycona do poziomu Zombicide albo Cthulhu DMD. Zobaczymy. Na pewno chwalę, żeby usprawiedliwić swoją decyzję o jej wsparciu :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 943 times

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: brazylianwisnia »

No wlasnie czym sie zajac?wolalbym zeby walka miala mocno strategiczne podejscie, trudne decyzje a jest strasznie prosta. Historia moze okazac sie srednia i co wtedy? Lepiej chyba kupic ksiazke..
7th Continent tez nie blyszczy mechanika. Brakuje glebi ale go uwielbiam bo ma naprawdę fajna eksploracje. Czlowiek zastanawia sie co bedzie tuz za rogiem. W HEL ciezko jarac sie eksploracja sloro skladamy nudne mapy z kilku kafli. Dla mnie duzy blad ze nie jest to wielka wyspa gdzie kazdy kafelek to niepowtarzalny teren. Poprostu mam wrazenie ze za malo gry w grze tutaj jest. W TG jest bardziej interesujaca walka, eksploracja, rozwoj postaci. Nawet sciezke po święcie trzeba optymalizowac a nie isc na przygode. Dla mnie to duze plusy. Tutaj wszystko jest plytkie. Jak dla mnie HEL nie bedzie miec podjescia do Graila czy Kontynentu ale to sie okaze.

Mialem duze oczekiwania co do HEL bo chcialem TG w klimatach wikingow i z urozmaiceniem a wyszlo plytkie ameri. Moze tez to rozczarowanie przemawia przeze mnie. Mam nadzieje ze ci ktorzy wierzą w ten projekt beda sie świetnie bawic.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: pan_satyros »

brazylianwisnia pisze: 26 maja 2020, 01:05 Mialem duze oczekiwania co do HEL bo chcialem TG w klimatach wikingow i z urozmaiceniem a wyszlo plytkie ameri. Moze tez to rozczarowanie przemawia przeze mnie. Mam nadzieje ze ci ktorzy wierzą w ten projekt beda sie świetnie bawic.
Wygląda na to, że to głównie rozczarowanie, bo z jakiegoś powodu gra właśnie dobija na KS do 2 mln $, bijąc rekord wydawnictwa pod względem liczby wsparć ich gier oraz nowych wspierających (mimo potknięć w edytorskiej warstwie ich gier, jakie im się zdarzają).
System walki choć prostszy niż oczekiwałeś wcale nie musi być nudny, gdyż kolejne sagi odkrywają również nowe elementy mechaniki, co więcej system walki z TG choć niezły (testowany w wersji PC póki co), wydaje się rozwadniać i wydłużać całe obcowanie ze światem, zatrzymując je na mechanice właśnie. System w HEL jest podobny do tego z Rise of Moloch (ten sam autor) i tam ta mechanika sprawdzała się bardzo dobrze. Nie była niczym odkrywczym, ale przy takiej liczbie wydawanych gier, nie od każdej należy wymagać by odkrywała na nowo Amerykę.

Co się tyczy eksploracji, coś czuję że w RPGi byś nie pograł ;) Przecież nie musisz mieć wymalowanych 300 kafli, by dzięki opisom potrafić sobie pewne rzeczy wyobrazić? Jasne mapa nie jest tak okazała jak w TG, ale może nie musi być? Może autor tak to sobie wymyślił i działa to jak należy? Mythic Games to wydawnictwo, które w dużej mierze tworzą pasjonaci fantasy i papierowych RPGów, więc akurat o ten aspekt byłbym spokojny.

Nie twierdzę, że teraz wszyscy mamy się rzucać na ten projekt, jednak nazywanie go zawodem (chyba, że personalnym), czy gą słabą jest trochę na wyrost, bo HEL na taką zwyczajnie nie wygląda (na podstawie zasad, aktualizacji i LIVEów).
Na grę mało rewolucyjną, jak najbardziej, mechanicznie rzemieślniczą - mogę się zgodzić, ale nic z tego nie implikuje gry słabej.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 943 times

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: brazylianwisnia »

Oczywiscie mowie o personalnym zawodzie. Głównie gram w gry euro i niektore rozwiązania mechanicznie sa dla mnie ponizej poziomu satysfakcji. To prawda ze RPGi mnie nie bawią. W gry z kampania glownie gram solo i wtedy szybko odpadam jesli nie ma ciekawej rozminy.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: HEL: The Last Saga (David Rakoto)

Post autor: pan_satyros »

brazylianwisnia pisze: 26 maja 2020, 09:50 Oczywiscie mowie o personalnym zawodzie. Głównie gram w gry euro i niektore rozwiązania mechanicznie sa dla mnie ponizej poziomu satysfakcji. To prawda ze RPGi mnie nie bawią. W gry z kampania glownie gram solo i wtedy szybko odpadam jesli nie ma ciekawej rozminy.
W tej sytuacji doskonale Cię rozumiem. MG to zdecydowanie "klimaciarze", chyba najbliższą twojemu gustowi grą z ich portfolio byłoby Steamwachers.
ODPOWIEDZ