Gloomhaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gloomhaven

Post autor: donmakaron »

Można też poczytać poradniki z internetów jak prowadzić efektywnie daną postać. Mając ogarną całą grę dużo inaczej patrzy się na karty przydatne i te mniej przydatne, lepiej wykorzystuje się rany, trucizny, ogłuszenia i inne efekty. Jeśli gra wydaje się trudna, może warto skorzystać z wiedzy doświadczonych. Solo może rzeczywiście być trudna do przejścia, ale grając na 3 osoby mamy wrażenie, że jest prosta na normalnym poziomie trudności.

Co do prowadzenia gry, to rzeczywiście aplikacje pomagają. Można też rozważyć grę na Table Top Simulator - tam wszystko idzie płynne, a jak już nalevelujesz postać i obkupisz się w przedmioty i scenariusze staną się przechadzalne, to można wrócić na stół. Prawda jest taka, że najlepiej grać w 2-3 osoby. Jeden ogarnia potwory, inny żetony, trzeci mapę i tak dalej. No ale wiadomo - nie zawsze tak się da.

Może warto kilka pierwszych scenariuszy przejść na obniżonym poziomie trudności, a jak już będziesz miał dość pieniędzy na zakup eliksirów, pancerza i może jakiejś broni, wrócić na normalny. Ewentualnie zagrać na dwie ręce. Sporo więcej gimnastyki z operowaniem drugiej postaci i większej ilości potworów, ale dwóch współpracujących ze sobą bohaterów da dużo lepsze efekty.
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Admirał Thrawn »

donmakaron pisze: 29 maja 2020, 15:42 Może warto kilka pierwszych scenariuszy przejść na obniżonym poziomie trudności, a jak już będziesz miał dość pieniędzy na zakup eliksirów, pancerza i może jakiejś broni, wrócić na normalny.
Wbrew pozorom już trochę w tę grę gram.
Spoiler:

Spróbuję gry z aplikacją, ale też nie chciałbym wydawać na nią pieniędzy (na samą grę już się wypłaciłem :) ).
Widziałem, że są darmowe, ale nie wiem na ile pozwalają, ani czy warto z nich korzystać (jak ktoś zna fajną darmową apkę to proszę się podzielić tą informacją).
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 401
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: gnysek »

Ja próbowalem tej aplikacji, ale moim zdaniem jest nieintuicyjna i nie potrafię nawet jednej rundy przeprowadzić.
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Admirał Thrawn »

gnysek pisze: 29 maja 2020, 16:20 Ja próbowalem tej aplikacji, ale moim zdaniem jest nieintuicyjna i nie potrafię nawet jednej rundy przeprowadzić.
A masz może jakiś pomysł, żeby zmniejszyć czas rozkładania? Albo co zrobić żeby ogarniać wszystko solo?
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gloomhaven

Post autor: donmakaron »

Admirał Thrawn pisze: 29 maja 2020, 16:17
Wbrew pozorom już trochę w tę grę gram.
Spoiler:
Dziwne. Ten pierwszy na tak wysokim poziomie ze wsparciem tej drugiej to powinien siać kosmiczne zniszczenie.
Spoiler:
Na jakim poziomie scenariusza grasz takimi postaciami?
Ostatnio zmieniony 29 maja 2020, 17:22 przez donmakaron, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 401
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: gnysek »

Admirał Thrawn pisze: 29 maja 2020, 16:51 A masz może jakiś pomysł, żeby zmniejszyć czas rozkładania? Albo co zrobić żeby ogarniać wszystko solo?
Nie, akurat ten element mi właśnie dużo zajmuje, często jednego dnia rozkładam a drugiego dopiero gram :P
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Admirał Thrawn »

Gram na 5 i zwiększam odpowiednio poziomy potworów i pułapek o 1 dla gry solo (potwory są na 6).
Spoiler:
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Admirał Thrawn »

gnysek pisze: 29 maja 2020, 17:03
Admirał Thrawn pisze: 29 maja 2020, 16:51 A masz może jakiś pomysł, żeby zmniejszyć czas rozkładania? Albo co zrobić żeby ogarniać wszystko solo?
Nie, akurat ten element mi właśnie dużo zajmuje, często jednego dnia rozkładam a drugiego dopiero gram :P
Dogłębnie znam ten ból. Ja często rozkładam i trzymam grę przez 2-3 dni na stole.
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: donmakaron »

Ja polecam żetony powtykać do koszulki na karty do segregatora, takiej jak ta:
https://www.rebel.pl/product.php/1,1772 ... rican.html
Jak to ułatwia segregowanie tego dziadostwa, to nic tak nie ułatwia. Kafelki planszy w harmonijkowym segregatorze na dokumenty. Dobre pudełeczka na żetony obrażeń, monet itd. też sporo ułatwiają. Planszę i nalepki, notatki drużyny i temu podobne można olać i zastąpić aplikacją (też nie korzystam z aplikacji do walki). Ale tak czy inaczej rozkładanie to zajęcie dla dwóch czy trzech osób i nie ma zmiłuj.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 401
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: gnysek »

Ja kupiłem w auchan takie pudełka na śrubki, po 5-6 złotych, w czterech mieści się większosć przeciwników i kafelków, kilka niestety nie pasowało rozmiarem.
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Admirał Thrawn »

Ja jeszcze widziałem taki patent z potworami:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... TKzr3Vg8zv
15 min. 30 sek. Tutaj gość postawił karty potworów pionowo, a pomiędzy nie wstawił ich karty ruchów. To może oszczędzić szukania kart potworów.
Ostatnio zmieniony 29 maja 2020, 17:36 przez Admirał Thrawn, łącznie zmieniany 2 razy.
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Admirał Thrawn »

A ma ktoś pomysł co z tymi scenariuszami?
Spoiler:
W ogóle opłaca się w tej grze przebiegać mapę do celu, czy raczej warto zazwyczaj walczyć ze wszystkimi przeciwnikami po drodze?
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: donmakaron »

Admirał Thrawn pisze: 29 maja 2020, 17:33 A ma ktoś pomysł co z tymi scenariuszami?
Spoiler:
W ogóle opłaca się w tej grze przebiegać mapę do celu, czy raczej warto zazwyczaj walczyć ze wszystkimi przeciwnikami po drodze?
O scenariuszach:
72 rzeczywiście sprawił nam trochę problemów, ale Kwatermistrz tam błyszczy obszarowymi atakami. Ten mnożący się śluz obrywa okrutnie od niego. Kluczem było opracowanie kolejności rozwalania drzew. Kwatermistrz stał w miejscu i co turę siał Catastrophic Bomb na skupiska potworów. 26 nie był specjalnie trudny dla nas, ale mieliśmy dwie postaci, które mogły się ruszać na górze i na dole i bez problemu pozatykały te pompy czy co to tam było. Ogólnie dość trudne scenariusze, ale też nie jakoś strasznie, tak mi się wydaje.
Czy się opłaca do celu czy ze wszystkimi to mocno zależy. My zazwyczaj staramy się zebrać przynajmniej skarby, ale jak są jakieś silniejsze wrogi, a można ich przechytrzyć robiąc cel, to się nie szczypiemy i ich olewamy.
chemik22
Posty: 77
Rejestracja: 13 sty 2020, 21:32
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Gloomhaven

Post autor: chemik22 »

Admirał Thrawn pisze: 29 maja 2020, 16:17 Spróbuję gry z aplikacją, ale też nie chciałbym wydawać na nią pieniędzy (na samą grę już się wypłaciłem :) ).
Widziałem, że są darmowe, ale nie wiem na ile pozwalają, ani czy warto z nich korzystać (jak ktoś zna fajną darmową apkę to proszę się podzielić tą informacją).

Gloomhaven helper jest darmowy i on załatwia 90% wszystkich problemów w grze na stole.
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Admirał Thrawn »

chemik22 pisze: 29 maja 2020, 17:49
Admirał Thrawn pisze: 29 maja 2020, 16:17 Spróbuję gry z aplikacją, ale też nie chciałbym wydawać na nią pieniędzy (na samą grę już się wypłaciłem :) ).
Widziałem, że są darmowe, ale nie wiem na ile pozwalają, ani czy warto z nich korzystać (jak ktoś zna fajną darmową apkę to proszę się podzielić tą informacją).
Gloomhaven helper jest darmowy i on załatwia 90% wszystkich problemów w grze na stole.
Na AppStore kosztuje 24 zł. Gdzie jest za darmo? Na Steamie?
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Admirał Thrawn »

donmakaron
Dobrze wam poszło, ale potwory pewnie były na mniejszym poziomie, zarówno z poziomu, jak i gry na wielu graczy. Może ja po prostu powinienem obniżyć poziom trudności o 1 albo 2.
Spoiler:
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: donmakaron »

Rzeczywiście chyba mieliśmy scenario level 3, a nie 5. Ale nie chce mi się wierzyć, że wspomniane klasy na tak wysokim poziomie sobie nie radzą. Muszę spojrzeć jaka jest różnica w potworach na 5 poziomie, bo znowu jest ich mniej niż na trzech graczy. Pamiętasz, że potwory nie ruszają się w turze, w której zostają przywołane?
Spoiler:
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 286
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 39 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Azel »

Admirał Thrawn pisze: 29 maja 2020, 17:53 Na AppStore kosztuje 24 zł. Gdzie jest za darmo? Na Steamie?
Na pewno jest darmowy na Androidzie, bo tak z niego korzystam.
Z początku wydawał się nieintuicyjny, ale po krótkim czasie zacząłem korzystać z wszystkich jego dobrodziejstw - bardzo skraca czas.
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Admirał Thrawn »

Tak, to że potwory nie ruszają się w turze przywołania wiem. W ogóle zasady tej gry znam bardzo dobrze.
Co do potworów, jak już mówiłem są strasznie wredne na tych wysokich poziomach. Każda żmija i szlam mają zatrucie, a chochliki klątwę. Przez to dużo razy potem pudłuje.
Chyba prowadzenie dwóch bohaterów na raz mi nie idzie. Ale w przypadku tych dwóch ty nie ma za wiele do planowania. Po prostu rzucasz karty dobre do ataku, ewentualnie okazyjne tarcze i leczenie.
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
chemik22
Posty: 77
Rejestracja: 13 sty 2020, 21:32
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Gloomhaven

Post autor: chemik22 »

Admirał Thrawn pisze: 29 maja 2020, 17:53
chemik22 pisze: 29 maja 2020, 17:49
Admirał Thrawn pisze: 29 maja 2020, 16:17 Spróbuję gry z aplikacją, ale też nie chciałbym wydawać na nią pieniędzy (na samą grę już się wypłaciłem :) ).
Widziałem, że są darmowe, ale nie wiem na ile pozwalają, ani czy warto z nich korzystać (jak ktoś zna fajną darmową apkę to proszę się podzielić tą informacją).
Gloomhaven helper jest darmowy i on załatwia 90% wszystkich problemów w grze na stole.
Na AppStore kosztuje 24 zł. Gdzie jest za darmo? Na Steamie?

Na Windowsa jest za darmo i androida też a jak ktoś lubi Apple to niestety nie może być tanio jak widać, jabłka są w cenie ;) Ja korzystam na Windowsa, aplikacja w java więc działa bez instalacji i przynajmniej nie trzeba z lupą patrzeć jak to miało miejsce jak odpaliłem to na komórce.. fakt trochę ślepawy może też jestem..
Ostatnio zmieniony 29 maja 2020, 18:58 przez chemik22, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Admirał Thrawn »

Azel pisze: 29 maja 2020, 18:43
Admirał Thrawn pisze: 29 maja 2020, 17:53 Na AppStore kosztuje 24 zł. Gdzie jest za darmo? Na Steamie?
Na pewno jest darmowy na Androidzie, bo tak z niego korzystam.
Z początku wydawał się nieintuicyjny, ale po krótkim czasie zacząłem korzystać z wszystkich jego dobrodziejstw - bardzo skraca czas.
Dzięki. Co prawda na AppStore jest płatna, ale w przeglądarce da się za darmo otworzyć.
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
Abidarius
Posty: 120
Rejestracja: 13 lut 2015, 12:58
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Abidarius »

Aplikacja jest warta tych 24zł. Jest już w polskiej wersji.
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Admirał Thrawn »

Abidarius pisze: 29 maja 2020, 19:21 Aplikacja jest warta tych 24zł. Jest już w polskiej wersji.
Da się otworzyć w przeglądarce za darmo na każdym urządzeniu, już sprawdzałem. Ale dzięki za radę.
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: pawianlsm »

Niestety to nie jest gra stworzona do gry solo 😉. Ale jeżeli bardzo chcesz tak grać to tak jak mówią wyżej, Gloomhaven Helper jest koniecznością, skraca rozłożenie gry (bo wielu żetonów nie używasz) i pilnowanie poszczególnych rzeczy w grze. My w 3 osoby gramy i Helper jest świetny, dodatkowo polecam do pilnowania kampanii Gloomhaven Campain Tracker.
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Admirał Thrawn »

pawianlsm pisze: 30 maja 2020, 02:00 Niestety to nie jest gra stworzona do gry solo 😉. Ale jeżeli bardzo chcesz tak grać to tak jak mówią wyżej, Gloomhaven Helper jest koniecznością, skraca rozłożenie gry (bo wielu żetonów nie używasz) i pilnowanie poszczególnych rzeczy w grze. My w 3 osoby gramy i Helper jest świetny, dodatkowo polecam do pilnowania kampanii Gloomhaven Campain Tracker.
Dzięki za pomoc. Następną grę na pewno zagram z Helperem, a w najbliższym czasie spróbuję zagrać na więcej graczy.
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
ODPOWIEDZ