Inserty

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Inserty

Post autor: playerator »

Golfang pisze: 14 maja 2020, 13:46 a gdzie można taką dostać tekturę?
VVoytas pisze: 14 maja 2020, 10:46 (...) tektura introligatorska 2,5 mm (kupiona na Allegro, 10 szt A4 za 11 zł (...)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Golfang
Posty: 1989
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 231 times
Been thanked: 314 times

Re: Inserty

Post autor: Golfang »

A ta tektura introligatorska jest lepsza/gorsza od tych płyt piankowo-papierowych?
Zaleta widzę taka, że może być rozmiar np 2mm albo 1,5mm, gdzie płyty są jedynie 3 lub 5 (tylko takie widziałem). Z drugiej strony nie wiem jak sztywnośc i wytrzymałość takiego kartonu 1,5mm...
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
VoytWGM
Posty: 38
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 21 times

Re: Inserty

Post autor: VoytWGM »

Golfang pisze: 14 maja 2020, 15:54 A ta tektura introligatorska jest lepsza/gorsza od tych płyt piankowo-papierowych?
Zaleta widzę taka, że może być rozmiar np 2mm albo 1,5mm, gdzie płyty są jedynie 3 lub 5 (tylko takie widziałem). Z drugiej strony nie wiem jak sztywnośc i wytrzymałość takiego kartonu 1,5mm...
Na podstawie zrobionego z 2,5 mm powiem, że 1,5 powinno być dobre. Można np. zewnętrzne ściany i spód zrobić 2,5 a środek 1,5. Wszystko zależy od wielkości insertu i ilości komponentów jakie trzeba nim upakować.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 756
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 179 times
Been thanked: 139 times

Re: Inserty

Post autor: woytas »

VVoytas pisze: 14 maja 2020, 10:46 W pierwszym zdaniu się przywitam. To mój debiut na forum.
O nie, ja protestuję! Ktoś sobie przygarnął mój nick :shock:
Stalker! Stalker!
W dalszej części tematu ktoś zacytował twój post a ja szukałem, gdzie i kiedy to napisałem :?
No trudno, będę musiał się pogodzić z tym, że nie jestem wyjątkowy :wink:
Awatar użytkownika
VoytWGM
Posty: 38
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 21 times

Re: Inserty

Post autor: VoytWGM »

woytas pisze: 14 maja 2020, 18:35
VVoytas pisze: 14 maja 2020, 10:46 W pierwszym zdaniu się przywitam. To mój debiut na forum.
O nie, ja protestuję! Ktoś sobie przygarnął mój nick :shock:
Stalker! Stalker!
W dalszej części tematu ktoś zacytował twój post a ja szukałem, gdzie i kiedy to napisałem :?
No trudno, będę musiał się pogodzić z tym, że nie jestem wyjątkowy :wink:
Witam imiennika. Spoko mogę zmodyfikować nazwę, po co robić zamieszanie ;) Ale jakoś w profilu tego chyba zrobić nie mogę, tylko maila mogę zmienić. Czy czegoś nie widzę?
Benson
Posty: 78
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Inserty

Post autor: Benson »

Jaki nóż/skalpel polecacie do cięcia takiej tektury introligatorskiej (2-2,5mm)?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Inserty

Post autor: Lothrain »

Benson pisze: 26 maja 2020, 18:45 Jaki nóż/skalpel polecacie do cięcia takiej tektury introligatorskiej (2-2,5mm)?
Ostrza będą się dość szybko tępiły. Zwykły marketowy tapeciak się sprawdzi.
ponika
Posty: 532
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 232 times
Been thanked: 445 times

Re: Inserty

Post autor: ponika »

Czy ktoś ma doświadczenie z używaniem gorącego kleju do insertów? Zarówno do klejenia pianki do pianki jak i do kartonu?
Mnóstwo poradników poleca, a mi się to wszystko rozłazi i odkleja. Nie wiem czy problem w byle jakim kleju czy ogólnie średnio się to nadaje.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: BOLLO »

ponika pisze: 03 cze 2020, 19:38 Czy ktoś ma doświadczenie z używaniem gorącego kleju do insertów? Zarówno do klejenia pianki do pianki jak i do kartonu?
Mnóstwo poradników poleca, a mi się to wszystko rozłazi i odkleja. Nie wiem czy problem w byle jakim kleju czy ogólnie średnio się to nadaje.
z tego co czytalem to klej na gorąco też sie sprawdza ale lepszy jest wikol bo nie pozostawia "nitek", lepiej trzyma i nie topi pianki.
Awatar użytkownika
VoytWGM
Posty: 38
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 21 times

Re: Inserty

Post autor: VoytWGM »

ponika pisze: 03 cze 2020, 19:38 Czy ktoś ma doświadczenie z używaniem gorącego kleju do insertów? Zarówno do klejenia pianki do pianki jak i do kartonu?
Mnóstwo poradników poleca, a mi się to wszystko rozłazi i odkleja. Nie wiem czy problem w byle jakim kleju czy ogólnie średnio się to nadaje.
Ja tekturę introligatorską kleję wikolem i trzyma pancernie. Klej na gorąco jest w takich pracach mniej estetyczny, ciągnie się, zostawia nitki, i wypływa po dociśnięciu elementów tworząc te nieładne zagubienia. Kleju na ciepło używam tylko w miejscach niewidocznych i nie wymagających estetyki, różne domowe zastosowania ale nie do insertów. Kiedyś próbowałem i słabo było. Po tym jak wyszedł mi insert do Descenta, do tych zadań u mnie tylko tektura introligatorska i wikol.
Nie wiem tylko jak wikol by zadziałał na połączeniu kartonu z pianką.
Ostatnio zmieniony 04 cze 2020, 20:05 przez VoytWGM, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 951
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 314 times
Been thanked: 203 times

Re: Inserty

Post autor: Losiek »

Robiłem inserty z piani pod panele. Wikol sprawdza się fantastycznie. Zaletą piankowikolu jest to, że z pianki nadmiar mokrego wikolu można zetrzeć wilgotną szmatką i nie zostaje żaden ślad. Tyle, że to w przypadku samej pianki a nie pianki z kartonem.
Benson
Posty: 78
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Inserty

Post autor: Benson »

OK, powoli przymierzam się do wejścia w świat insertów :) Przeczytałem cały ten temat i chciałbym uporządkować wiedzę.
Będzie mi potrzebne:
1. Mata samoregenerująca A3 (czy ma znaczenie ilu warstwowa? Bo widzę w sieci trzy- i pięcio-).
2. Tektura introligatorska (jakoś bardziej mi się podoba niż pianka :) ) Wystarczy 2mm?
3. Nóż segmentowy do tapet.
4. Linijka metalowa 30cm (korzystał ktoś z takiej? https://www.castorama.pl/linijka-metalo ... 65667.html Czy lepiej z uchwytem?)
5. Klej. I tu nie wiem, bo widzę, że zwolenników Magica i Wikolu jest mniej więcej po równo :) Ale jako że wikol jest chyba łatwiej dostępny, to kupię: https://www.castorama.pl/klej-do-drewna ... 84243.html
6. Kątownik. Ktoś tu wspominał i wydaje mi się, że faktycznie może się przydać przy klejeniu np. ścian do podłogi.

To chyba tyle. Warto jeszcze w coś zainwestować?
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Inserty

Post autor: Lukić »

Benson pisze: 06 cze 2020, 18:28 OK, powoli przymierzam się do wejścia w świat insertów :) Przeczytałem cały ten temat i chciałbym uporządkować wiedzę.
Będzie mi potrzebne:
1. Mata samoregenerująca A3 (czy ma znaczenie ilu warstwowa? Bo widzę w sieci trzy- i pięcio-).
2. Tektura introligatorska (jakoś bardziej mi się podoba niż pianka :) ) Wystarczy 2mm?
3. Nóż segmentowy do tapet.
4. Linijka metalowa 30cm (korzystał ktoś z takiej? https://www.castorama.pl/linijka-metalo ... 65667.html Czy lepiej z uchwytem?)
5. Klej. I tu nie wiem, bo widzę, że zwolenników Magica i Wikolu jest mniej więcej po równo :) Ale jako że wikol jest chyba łatwiej dostępny, to kupię: https://www.castorama.pl/klej-do-drewna ... 84243.html
6. Kątownik. Ktoś tu wspominał i wydaje mi się, że faktycznie może się przydać przy klejeniu np. ścian do podłogi.

To chyba tyle. Warto jeszcze w coś zainwestować?
Generalnie podsumowałeś tu całe podstawy. Ja bym się pianki nie bał, ale tektura także dobra. Wybierz to, co Ci bardziej odpowiada.
Zostawiam tylko dwie rady:
1. Nie warto oszczędzać na nożu. Przyda się naprawę ostry, krążkowy lub typu skalpel. Jak zamierzasz przygotowywać więcej insertów, to zaopatrz się w dodatkowe ostrza.
2. Zamiast kątownika rozważ zakup czegoś, co się nazywa "linijka krawiecka", tj. szeroki, przezroczysty prostokąt z z plexi z narysowaną siatką. Bardzo ułatwia pracę.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Benson
Posty: 78
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Inserty

Post autor: Benson »

Dzięki, rozważę :)
Ktoś jeszcze poratuje jakimiś radami?
Awatar użytkownika
VoytWGM
Posty: 38
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 21 times

Re: Inserty

Post autor: VoytWGM »

Benson pisze: 08 cze 2020, 10:29 Dzięki, rozważę :)
Ktoś jeszcze poratuje jakimiś radami?
Te 2mm tektury bez obaw bym brał. Myślę że spokojnie będzie sztywne i jak dobrze sklejone to nie puści. Popieram dobry ostry nóż. Co do reszty osprzętu nie podpowiem bo miałem tylko wspomnianą tekturę, porządną linijkę, klej i własne oko ;) Teraz to wymaga jeszcze tylko małej kosmetyki....
Golfang
Posty: 1989
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 231 times
Been thanked: 314 times

Re: Inserty

Post autor: Golfang »

Benson pisze: 08 cze 2020, 10:29 Dzięki, rozważę :)
Ktoś jeszcze poratuje jakimiś radami?
Ta linijka raczej kiepska - ja kupiłem aluminiową na allegro bardzo fajną:
https://allegro.pl/oferta/aluminiowa-li ... 7308192545
da się też kupić 30 cm
https://allegro.pl/oferta/aluminiowa-li ... 7308207873
ale że rozmiar pudełek jest prawie 30 cm (większości pudełek) ja bym kupił 50... (zresztą kupiłem 50 :) ).
Linijka nie jest tania - ale jest wypukła - z jednej strony schodzi ładnie kątem do podłoża, drugim jest idealna do cięcia bo ma jakby podwyższenie. Dodatkowo jest podgumowana więc się nie przesuwa (prawie - no może czasami) - generalnie ja ją polecam
----------------
10% flamberg.com.pl
Benson
Posty: 78
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Inserty

Post autor: Benson »

Hmm, 75zł za linijkę raczej nie dam ;) Ale dzięki za odpowiedź :)
A co matą i klejem? Liczba warstw w macie ma znaczenie? No i Magic czy wikol?
Benson
Posty: 78
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Inserty

Post autor: Benson »

Ktoś jeszcze doradzi? :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: BOLLO »

Benson pisze: 10 cze 2020, 13:49 Ktoś jeszcze doradzi? :)
Klej obojetnie ale Magic wiem ze ma fajne tubki z końcówką więc łatwiej się nakłada. Vikol powinien teoretycznie chwytac mocniej bo to klej używany przez stolarzy i firmy.
Magikiem nikt w warsztatach nie klei :-)
Obrazek

Co do maty to ilosć warstw powoduje że mata wystarczy na dłużej ale jakos specjalnie bym się tym nie sugerował.
Reszte masz opisane w tym wątku więc 14ston od początku sobie przeleć i będizesz już teoretycznie obcykany.....pozostanie praktyka :mrgreen:
ShinigamiSan
Posty: 5
Rejestracja: 22 maja 2020, 11:06
Been thanked: 1 time

Re: Inserty

Post autor: ShinigamiSan »

Benson pisze: 08 cze 2020, 18:50 A co matą i klejem? Liczba warstw w macie ma znaczenie? No i Magic czy wikol?
Co do maty ja używam Olfy A3 i nie widać wyrobienia a kilka insertów i innego cięcia się zrobiło.
A klej to naprawdę nie ma znaczenia, oba mocno trzymają. Na początku używałem wikolu, później Magica, a teraz co wpadnie w rękę bo mam oba koło siebie na stole.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2708 times
Been thanked: 2395 times

Re: Inserty

Post autor: Curiosity »

Czy ktoś już używał drukarki 3D do wyprodukowania insertu? W teorii brzmi to niezbyt skomplikowanie, można drukować w częściach i je ze sobą kleić. Ale pytam czy ktoś to już może robił, ma jakieś schematy, albo zaproponuje odpowiedni filament?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 798
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 409 times
Been thanked: 506 times

Re: Inserty

Post autor: rav126 »

Chyba nie jest to tak bardzo trudne, ale z tego co czytałem dość kosztowne tzn. droższe od piankowego, w zależności od insertu 40-60 zł, ale zwykle taniej wychodzi od kupna insertu ze sklejki (oczywiście pomijając kwestię zakupu drukarki ;) ).
Jeżeli masz konto na fb to polecam grupę Wrsztat Planszówkowych ulepszeń https://www.facebook.com/groups/WarsztatPlanszowy/ jest tam kilka osób, które robią inserty na drukarce, powinni Ci napisać co i jak.
Gotowe pliki też można znaleźć w internecie, jednak nie każdy chętnie dzieli się za darmo swoją pracą, bo potem też sprzedają już gotowe inserty np. na etsy. Tu masz np projekt do Paladynów https://www.thingiverse.com/thing:3895361
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 83 times
Been thanked: 194 times

Re: Inserty

Post autor: 13thSON »

Curiosity pisze: 14 cze 2020, 12:43 Czy ktoś już używał drukarki 3D do wyprodukowania insertu? W teorii brzmi to niezbyt skomplikowanie, można drukować w częściach i je ze sobą kleić. Ale pytam czy ktoś to już może robił, ma jakieś schematy, albo zaproponuje odpowiedni filament?
na www.thingiverse.com są gotowe projekty insertów
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Benson
Posty: 78
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Inserty

Post autor: Benson »

Mój pierwszy insert :)
Padło na Wyspę Skye, bo małe pudełko i nie będę kupował dodatków, więc nie będę go musiał zmieniać.
Rozmieszczenie wymyśliłem sam, więc pewnie coś można by zrobić lepiej.
Materiały: tektura introligatorskia 2,5mm, klej introligatorski Technicqll (kupiony w Castoramie za 10zł), blok techniczny 250g, nóż do tapet, mata samoregenerująca, linijka aluminiowa, zwykła ekierka i ołówek.
Ogólnie fajna zabawa i duża satysfakcja :) Będzie klejone więcej!

https://imgur.com/a/IACx04U
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Inserty

Post autor: playerator »

Benson pisze: 14 lip 2020, 20:05 (...) Będzie klejone więcej!
Pochwal się tutaj koniecznie, ten mi się bardzo podoba. Chyba w ogóle wolę dobrze zrobione inserty z tektury, niż takie z pianki.
Ile czasu trwały prace?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
ODPOWIEDZ