Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: bogas »

Dianne pisze: Btw. to śmieszne jest to, że jeszcze rano czytałam w wątku dyskusję o tym, że domaganie się od wydawcy wydania dodatku to polaczkowatość i że przecież oryginalny wydawca już go nie wspiera ;P I że na pewno się nie da. :lol: Nie wiem co się zadziało w międzyczasie oczywiście, może zmieniły się jakieś kluczowe fakty, które kazały autorowi tamtego postu wydać taką a nie inną ocenę, nie śledziłam dokładnie ewolucji tego tematu, ale z mojej perspektywy to troszkę się uśmiechnęłam jak zobaczyłam dzisiaj posta Phalanxu :D
Mylisz dodatki.Chodzi o moduły z pierwszego dodatku do Viticulture, gdy ta nie była jeszcze Esential Edition. Niektóre z tych modułów to po prostu crap, który został wycięty z dodatku w wersji Esential Edition i udostępniony przez wydawcę dla freaków, którzy lubią się męczyć z niegrywalnymi komponentami. To co teraz wydaje Phalanx to inna para kaloszy.
Dianne pisze:No i teraz mam zagwozdkę. Brać? Nie grałam nigdy w Agricolę, a bardzo bym chciała. W Viticulture tematyka mi się podoba, myślę, że mogłabym grać w nią z przyjaciółkami, które raczej nie są planszówkowe, a jeśli już to TTR, Tajniacy... Ale temat produkcji wina mógłby je zachęcić do chociaż jednej rozgrywki (...)
Podstawka jest moim zdaniem na tyle prosta, że koleżanki ogarną, ale o jakimś efekcie „wow, następnym razem pójdę w to lub tamto” zapomnij.
Dianne pisze:(...)jak już wydaję na nią prawie 200 zł to oczekuję dużo funu, dużo różnych ścieżek do wygranej i takiego poczucia, że "wow, następnym razem jak będę grać to spróbuję zrobić to i to". Jak to z tym Viticulture jest? :D
Z dodatkiem jest lepiej, ale to już będzie w sumie coś ok. 300 zł razem. I dalej to nie jest ten poziom wow jak np. we wspomnianej Agricoli, gdzie jest znacznie więcej opcji i możliwości. Ja z żoną lubimy obie te gry, ale jak stwierdziła moja żona Viticulture jest przyjemniejsze, bo w Agricoli trzeba się namordować. Także kolejny raz powtórzę, że porównywanie tych gier jest trochę słabe, bo to nie ten kaliber (acha i my nie gramy inaczej tylko z Tuscany).
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 967
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 337 times
Been thanked: 363 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: yrq »

Dla wahających się: niedługo ma wyjść wersja cyfrowa Viticulture.

Co do planszówki to miałem EE, Tuscany i dwa zestawy z gośćmi - wszystkiego się pozbyłem. Na dwie osoby działa, ale nie jest najlepszą grą świata, po paru rozgrywkach już niczym nie zaskakuje. Gra solidna i z fajnymi mechanikami, ale zwyczajnie się znudziała.
Dodatkowo, wydawała nam się prosta, ale jak próbowaliśmy zagrać w nią ze znajomymi, którzy bardzo mało grali w gry, to sami się zdumieliśmy ile czasu zajęło tłumaczenie, a potem sama gra.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Kin@a »

AFM pisze: 28 maja 2020, 11:55 W innych okolicznościach też byłabym za spolszczeniem tytułu, tym razem jednak kłóci mi się to z angielską nazwą podstawki :mrgreen:
Mam podobnie. Wg mnie skoro tytuł podstawki nie został spolszczony to nie ma sensu robić spolszczenia tytułu dodatku. No ale nie to co będzie na pudełku jest najważniejsze, tylko zawartość. :wink:
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: mnw »

Też uważam, że skoro podstawka nie nazywa się Uprawa Winorośli, to dodatek też nie powinien być tłumaczony. Mam wrażenie, że pudełka obok siebie wyglądałyby jak wersja angielska obok wersji polskiej. W sumie zrozumiałbym jeszcze, gdyby to nazwać Viticulture z dopiskiem Toskania, ale rozumiem, że grafika jest jaka jest i musi być ten wielki tytuł dodatku.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 497
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 256 times
Been thanked: 444 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: vnzk »

Gandalf wysyłał wczoraj (pudełko już u mnie), także Phalanx zapewne rozsyłanie po sklepach rozpoczął wcześniej.

Zaskakujące wymiary pudełka (nie miałem wcześniej z Viticulture do czynienia): 22 x 27 x 10 cm. Taki pączuś.

Przyjemnych gier życzę. :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: detrytusek »

Kilka uwag po szybkim unboxingu:
- Świetne jakościowo wydanie.
- Karty grube, typowe antykoszulkowce :)
- Papier instrukcji to już wogóle wypas. To samo co w "Na skrzydłach"
A teraz trochę dziegciu
- Bezsensowna wypraska. Małych kart mamy 4 paczki. Miejsca jest na 8-9. Jak nie wsadzisz w worki to wszystko lata. Trzeba tam upychać monety.
- Za to na duże karty miejsca jest za mało. Jak wsadzimy bez wcześniejszego zaworkowania to wyciągamy na 5 razy po trochę
- I znów...na żetony miejsca jest za mało. Jak wsadzimy bez woreczków to znów wyciągamy na kilka razy, a w worku wchodzi tak na ścisk
- I coś co mnie najbardziej drażni. Na planszy głównej zamiast "1" dano "I". Oczywiście wpadłem na to, że to miała być rzymska I ale wtedy mamy takie potworki jak "Przygotuj I lub 2 wina". Takich miejsc jest więcej. Przy czym tu to jakoś jeszcze wygląda ale na planszy to "I" ma daszek i podstawę. W angielskiej wersji wszystko jest słownie.
- A no i niektórzy ojcowie by zasłużyć na ten tytuł to chyba zaczęli w przedszkolu podczas leżakowania :P
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 497
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 256 times
Been thanked: 444 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: vnzk »

detrytusek pisze: 03 cze 2020, 20:35 Kilka uwag po szybkim unboxingu:
- Świetne jakościowo wydanie.
- Karty grube, typowe antykoszulkowce :)
- Papier instrukcji to już wogóle wypas. To samo co w "Na skrzydłach"
Zdecydowanie zgadzam się z pozytywami, wszystko grubiutkie, porządne w dotyku. Cieszy też duże zróżnicowanie drewnianych elementów oraz szklane soczewki. :)

Co do wypraski to również w pierwszym odruchu szukałem wytłoczonego napisu 'Alea', jednak po włożeniu małych kart w woreczki, które zostały po drewnianych komponentach (każdy z sześciu kolorów spakowany jest w dwa małe woreczki, a elementy spokojnie mieszczą się w jeden) i dużych w te większe, wszystko da się ładnie spasować w wyprasce, bez 'luźnych' elementów.
Co do jedynek - na planszy tych 'rzymskich' wersji jest pięć, są wyraźne i raczej nie pozostawiają wątpliwości co autor miał na myśli (w angielskiej wersji 'one' i 'two' to tylko 3 znaki, więc pewnie kwestia oszczędności miejsca). Ale to moje zdanie, rozumiem, że taki szczegół może irytować. ;)

Pytanie do posiadaczy angielskiej wersji - czy Toskania (EE) mieściła się do oryginalnego pudełka Viti?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

detrytusek pisze: 03 cze 2020, 20:35 - I coś co mnie najbardziej drażni. Na planszy głównej zamiast "1" dano "I". Oczywiście wpadłem na to, że to miała być rzymska I ale wtedy mamy takie potworki jak "Przygotuj I lub 2 wina". Takich miejsc jest więcej. Przy czym tu to jakoś jeszcze wygląda ale na planszy to "I" ma daszek i podstawę. W angielskiej wersji wszystko jest słownie.
Też na to zwróciłem uwagę oglądając zdjęcia, trochę to kłuło w oczy. Zobaczę jak to wygląda na żywo, ale z twojego opisu to wynika że będzie trzeba się do tego przyzwyczaić.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Pan_K »

Wypraska nie jest może cudem ergonomii, ale da się zagospodarować:
Małe karty w koszulkach (dla mnie koszulki obowiązkowo) zajmują dwa miejsca na małe karty (po dwie talie w jednym slocie). Trzeci slot na szklane znaczniki (woreczek) + znacznik pierwszego gracza i bonusowy robotnik (drugi woreczek). Sześć slotów na komplet dla każdego gracza - bez woreczków. Duże sloty na monety: piątki i dwójki w jednym, jedynki w drugim. Na to plansza plus planszetki, plus instrukcja (niekoniecznie w tej kolejności). Duże karty w koszulkach w dwu woreczkach (Mamas&Papas w jednym, pola i automa w drugim) wchodzą na wierzch.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 436 times
Been thanked: 126 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Coen »

Dlatego trzeba fabryczną wypraskę wyrzucić i przygotować coś swojego, np takiego ;)
Spoiler:
Zapakowana podstawka, Tuscany i Moor Visitors Expansion, a na Visit from the Rhine Valley też jeszcze miejsce się znajdzie :D
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: jakmis83 »

vnzk pisze: 03 cze 2020, 21:03 Pytanie do posiadaczy angielskiej wersji - czy Toskania (EE) mieściła się do oryginalnego pudełka Viti?
Tak.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: bogas »

jakmis83 pisze: 03 cze 2020, 21:25
vnzk pisze: 03 cze 2020, 21:03 Pytanie do posiadaczy angielskiej wersji - czy Toskania (EE) mieściła się do oryginalnego pudełka Viti?
Tak.
Pod warunkiem, że planszę z podstawki zastąpi się nową, bo dwie plansze nie wchodzą.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 436 times
Been thanked: 126 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Coen »

bogas pisze: 03 cze 2020, 21:33
jakmis83 pisze: 03 cze 2020, 21:25
vnzk pisze: 03 cze 2020, 21:03 Pytanie do posiadaczy angielskiej wersji - czy Toskania (EE) mieściła się do oryginalnego pudełka Viti?
Tak.
Pod warunkiem, że planszę z podstawki zastąpi się nową, bo dwie plansze nie wchodzą.
Wchodzą, wchodzą, zerknij na mój post wyżej :) Mieszą się i obie plansze i dodatki.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: bogas »

Coen pisze: 03 cze 2020, 21:47
bogas pisze: 03 cze 2020, 21:33
jakmis83 pisze: 03 cze 2020, 21:25

Tak.
Pod warunkiem, że planszę z podstawki zastąpi się nową, bo dwie plansze nie wchodzą.
Wchodzą, wchodzą, zerknij na mój post wyżej :) Mieszą się i obie plansze i dodatki.
Jak w ogóle wywali się wypraskę, to nawet małe dodatki w pudełkach wejdą. Tylko chyba nie o to chodziło pytającemu.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 21:09 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: detrytusek »

PanFantomas pisze: 03 cze 2020, 23:04 Mi wszystko się mieści w oryginalnej wyprasce. Podstawka, Tuscany i oba małe dodatki. Ale wywaliłem z pudełka nadmiarowe plansze, meple itp. Nie zagram w to nigdy w więcej niż 3 osoby (zazwyczaj i tak gram sam) więc trzymam w głównym pudełku zestaw elementów dla tylu osób. Reszta leży schowana w szafie.
:roll: Mnie się wszystko mieści ale przełożyłem do 60l worka. Zostało nawet miejsce to wrzuciłem 2 inne gry :roll:
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: bogas »

PanFantomas pisze: 03 cze 2020, 23:04 Mi wszystko się mieści w oryginalnej wyprasce. Podstawka, Tuscany i oba małe dodatki. Ale wywaliłem z pudełka nadmiarowe plansze, meple itp. Nie zagram w to nigdy w więcej niż 3 osoby (zazwyczaj i tak gram sam) więc trzymam w głównym pudełku zestaw elementów dla tylu osób. Reszta leży schowana w szafie.
Nie no super, ale zaraz ktoś napisze, że mu się wszystko mieści z wszystkimi dodakami, ale wywalił pudełko i nosi wszystko w reklamówce, bo tak jest wygodniej :mrgreen: Ja mam w pudle oryginalną wypraskę, elementy wszystkich graczy, instrukcji też nie skryłem do szafy, chociaż ją znam i do niej nie zaglądam, karty solo też mam w tym pudle chociaż jeszcze nie było okazji zagrać w pojedynkę i mieści mi się wszystko co potrzebne do gry w Tuscany oraz karty z dodatku "More visitors", ale już bez planszy z podstawki i dodatku z gośćmi z Doliny Renu.
EDIT: Ha! Detrytusek był szybszy.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Breżniew »

Ok to może ja powiem jak to wygląda u mnie. Nie mam worka 60L lecz insert z Folded Space. Zmieściłem w nim podstawkę, Tuscany, dwa dodatki małe i jeszcze Arboriculture/Formaggio, z tym że to ostatnie wymagało już pewnej gimnastyki w układaniu drewienek i planszetki z tego dodatku są dużo cieńsze niż te z podstawki/Tuscany.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 906
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 320 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Koziełło »

Potwierdzam. Insert z Folded Space to mistrzostwo świata. Mieści się wszystko (karty w grubych koszulkach) z wszystkich oficjalnych dodatków. Nic nie lata, nie odstaje, natomiast jest na tyle dobrze spakowane i dopasowane, że pudełkiem można majtać we wszystkie strony i nic się nie przemieści. Jedna uwaga - bez Tuscany w pudełku jest za luźno i majtać nie można :D
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 21:09 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 3 razy.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: jakmis83 »

bogas pisze: 03 cze 2020, 21:33 Pod warunkiem, że planszę z podstawki zastąpi się nową, bo dwie plansze nie wchodzą.
Wchodzą :)
Podstawka, Tuscany i Moor Visitors - wszystko elegancko wchodziło i jeszcze pudło się domykało do końca bez żadnego dociskania.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
toblakai
Posty: 1287
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 231 times
Been thanked: 251 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: toblakai »

PanFantomas pisze: 04 cze 2020, 07:34Jeśli mam grę z dodatkami i chcę trzymać to wszystko w jednym pudle, to mam do wyboru: kupić insert, wywalić oryginalną wypraskę i wrzucić wszystko luzem albo jeśli gra jest dla aż 6 graczy, a ja w takim gronie nie gram, to mogę te na przykład 2 grube planszetki graczy wyciągnąć i ich nie używać. Dla mnie to nie jest równoznaczne z trzymaniem gry w worku. Nadal mam wszystko w oryginalnym pudełku z oryginalną wypraską i się mieszczą wszystkie trzy dodatki.
Jakąś nową matematykę Waść tworzysz.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 21:09 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 706
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Largo »

Również chciałem pochwalić wydawcę :) wykonanie na najwyższym poziomie :)
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 243 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: dawid »

Pojawiła się właśnie informacja, że nakład u wydawcy wyczerpany.
ODPOWIEDZ