Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Corsarius
Posty: 49
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:28
Lokalizacja: Małopolska

Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: Corsarius »

Jakie gry polecilibyście do grania w dwie osoby (raczej w 100% przypadkach będą to 2os, nie więcej), które mają krótkie instrukcje i setup zajmuje niewiele czasu?
Przykładowo mamy i grywamy nieraz w Carcassone, Patchwork, Wystawa Światowa, Egizia, 7 Cudów Świata Pojedynek, Wikingowie. Z ciut bardziej zaawansowanych gier mamy również Agricole, Tzolkina i pomimo tego że teoretycznie się nam podobają, od dawna kurzą się w szafie. Natomiast ewidentnie odbiliśmy się ostatnio od Paladyni Zachodniego Królestwa. Co prawda udało się przeczytać instrukcję tyle razy, aby zrozumieć wszystko i zagrać raz, ale moja małżonka była zniechęcona już w trakcie moich prób objaśnienia zasad.
W planszówki gramy od czasu do czasu i nie chce nam się za każdym razem przypominać zasad.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: matten »

Gejsze i Splendor. Bardzo krótkie instrukcje, szybki setup, regrywalność na dobrym poziomie.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 278 times
Been thanked: 437 times

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: tomp »

To troche zabrzmi jak trolling, ale osobiście mam powrót do old-skoolowych planszówek.
Wyciągnąłem ze strychu plansze do go, nie mogłem znaleźć backgammon'a, zatem zamówiłem, zaś na kompie prawie codziennie gram w szachy.
Mój kumpel namawia mnie, abym przyszedł i sprawdził się z nim w grę w hnefatafl'a.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: Mortinista »

Cześć,
Poniżej lista tytułów na 2 osoby lub takich co świetnie chodzą na 2 osoby, których zasady są proste i setup krótki :

- Azul
- Santorini
- Mr. Jack
- Shotten Totten
- Red 7
- Sagrada

Poniżej takie ciut trudniejsze, z dłuższym setupem lecz tak samo dobre :

- Star Realms/Hero Realms
- Neuroshimy Hex 3.0
- Capital
- Minerały
- Zamek Smoków
- Metallum

Pozdrawiam 😊
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: Witchma »

Może Tuareg?
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: anna26 »

Też polecam Splendor, Azul i Sagrade oraz Zamek smoków
Ponadto bardzo polecam zamki Burgundii nie jest trudne bo to była moja 3 gra po carcassone i Pandemii i spoko dałam radę.
Z małych lekkich polecam Kruki.
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: Piaskoryb »

Hmm.
A co powiesz na GO ? Gra którą można nauczyć się w kilka minut (dosłownie parę zasad) i zgłębiać przez całe życie :) Gra polegająca na strategicznym wykładaniu naprzemian kamyczków i zajmowaniu pól na planszy, przejmowaniu kamyczków (oddechów) przeciwnika i ogólnej przepychance. Bardzo minimalistyczne wykonanie - plansza i dwa stosy kamyczków czarnych i białych. Gdybyście dziś zaczęli grać w tą grę codziennie to nawet i po paru latach napewno wciąż będzie zaskakiwać :) Śmiało mogę powiedzieć że jest to jedna z najwspanialszych gier, którą dużo bardziej lubię od szachów czy warcabów (które równierz zajmują wysoką pozycję na mojej liście). To niesamowite gdy widzisz kiedy Twoja połówka pokonuje Cię w tą grę, w sposób w jaki Ci nie przyszedł do głowy i myślisz że to genialne! Ta gra to czyste starcie umysłów. Uczy koncentracji,skupienia, planowania i strategii jednak w przeciwieństwie do szachów jest duużo bardziej otwarta (w szachach wypada około 30 możliwych ruchów w turze gracza - natomiast w GO wypada ponad 130 możliwych ruchów w turze gracza!!! gdzies to kiedys wyczytalem). Na początek polecam zacząć uczyć się i grać na małych planszach 9x9 a potem, wraz z rozwojem i umiejętnościami wchodzic w większe (chociaz my od razu wskoczyliśmy w 19x 19 i po prostu ograniczalismy gry na starcie do 9x9 itd). Ogólem gra legenda. I jesli nie przeszkadza wam ze to gra abstrakcyjna to jest to strzal w 10. A kazda złotowka wydana na Go jest warta 2 złotych. Tym bardziej, że z perspektywy czasu, kiedy wszystkie inny gry pojda w zapomnienie ta wciąż będzie baaardzo grywalna i wciaż będzie uczyć was czegoś nowego :)

Z lżejszych tytułów, poleciłbym grę Samuraj. Jest to kolejna gra abstrakcyjna o bardzo ładnym wykonaniu, równierz minimalistycznym, ładne żywe kolory, bardzo ładna plansza japoni (modularna) i 3 rodzaje figurek reprezentujacych twierdze, klasztory oraz pola uprawne. W tej wspanialej grze, wykorzystujemy kafelki o różnych znakach i sile do przejmowania figurek na mapie. Gra jest bardzo przyjemna, mozna zagrać szybką partię w 15 min albo myśleć i analizować sytuacje i zamienić rozgrywke w czysto strategiczną. Instrukcja to 4 strony zasad w tym polowa to przyklady. od otwarcia jej mozna grac po 3 minutach i tyle czasu zajmuje nauczenie tej giereczki nowych :) Gra sie od 2 do 4 graczy i w kazdym skladzie gra się bardzo dobrze. Wymaga myślenia i kombinowania, a poziom rozgrywek jest zalezny od poziomu przeciwnika :) Wygrywa nie ten kto zdobedzie najwiecej figurek tylko ten kto zdobedzie najwiecej przewag. Jedna z pierwszych gier w kolekcji i pomimo lat, jest wciaż świeża, angażująca, lekka i bardzo przyjemna i zawsze gramy 2-3 partie pod rząd :) ta gra sprawiła że spojrzelismy na nieco cięższe tytuły jak Sekigahara czy Go właśnie. Jest to rodzaj gry, który pomimo małej ilości komponentów, małej ilości zasad i skromnym ale bardzo estetycznym wykonaniu posiada ogromna regrywalnosc :)

Splendor, pierwsza nasza gra w kolekcji i wciaz trzyma sie bardzo dobrze, mamy naliczone na niej około 50 rozgrywek. Niby prosta gra, a jednak potrafi zmusic do myslenia i kombinowania. Doslownie kazdy z kim zagralismy lubil ta gre!

Powodzenia
Corsarius
Posty: 49
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:28
Lokalizacja: Małopolska

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: Corsarius »

Azul planuję kupić, prawdopodobnie Letni Pawilon. Santorini też bym chciał ale w sklepach już niedostępna, a jak się gdzieś pojawia to cena przesadzona. Nad Tuareg się zastanawiałem ale na razie nie jestem przekonany. GO? Hmm, takie gry pomijałem do tej pory w rozważaniach ale może faktycznie warto przemyśleć :)
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: Forcemaster »

Reef
Rzuć na Tacę
Zamek Smoków
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: Dianne »

Myślę, że szukacie Everdell. Mi tłumaczenie zasad zajmuje ok. 7 minut, wszyscy przy stole stwierdzają, że fajnie, proste, gramy, a potem zaczyna się wczytywanie w karty, poznawanie małych kombosików, z których można zbudować silniczki. W dodatku jest bardzo ładne, więc zapewne zachęci żonę od strony wizualnej. Cała gra to workerplacement + zagrywanie kart, ale z tego co widzę to i początkujący i bardziej ograni gracze spotykają się przy tym tytule i wszyscy się dobrze bawią. ;) Ma też syndrom "jeszcze jednej partii", bo nie rozwleka się, da się spokojnie zagrać 2-3 partyjki w ciągu jednego wieczoru. Dodruk powinien na dniach pojawić się w sklepach.

Azul też bym poleciła, gdyby nie to, że są duże szanse, że jak kupicie tę grę to już w nic innego żona nie będzie chciała grać. Ja mam teraz ten problem z moimi przyjaciółkami.

Z gier w które nie grałam, ale wydaje mi się, że może się wam spodobać obczaj sobie Park niedźwiedzi ;)
Awatar użytkownika
rebuzus
Posty: 138
Rejestracja: 31 sie 2014, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 11 times
Been thanked: 21 times

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: rebuzus »

Z prostych relaksujących gier u mnie zaskoczyło bardzo dobrze Seikatsu i Niezłe Ziółka. Może też któraś z mniejszych wersji Wsiąść do Pociągu - dla par polecane są często Kraje Północy. Fajnie sprawdzą się też Osadnicy: Narodziny Imperium - moim zdaniem najlepiej działają na dwie osoby, zasady są proste, tekstu na kartach nie jest dużo. Zgodzę się również z przedmówcami, że Azul powinien być dobrym wyborem, chyba że nie lubicie abstraktów.
Zapraszam na kanał Po prostu planszówki - Twoje pięć minut z grami planszowymi
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4750
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: Mr_Fisq »

Jako, że moja żona też nie lubi poświęcać zbyt wiele czasu na zgłębianie zasad, to napiszę co u nas się sprawdziło:

- Star Realms => proste, szybkie i przyjemne; karcianka/deckbuilder
jest też wersja fantasy (nie grałem): Hero Realms która ma tę zaletę, że dodatki oferują np. tryb kooperacyjny

- Jaipur => też dość szybka karcianka (zbieranie zestawów)

- Agricola => Chłopi i ich zwierzyniec - nasze ostatnie odkrycie => prostsza i szybsza wersja Agricoli, bez krótkiej kołderki wynikającej z potrzeby wyżywienia rodziny

- Detektyw => proste zasady, ale już dłuższa rozgrywka: rozwiązywanie zagadek kryminalnych; wymaga korzystania ze strony internetowej do gry

To tak na szybko.
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: Jareks1985 »

Jaipur najlepsza na 2 zbieranie zestawów kart, moja zona bardzo lubi. Proste i logiczne.

Gejsze, Patchwork, 7cudów świata pojedynek - nie siadło
Awatar użytkownika
Neysmeey
Posty: 197
Rejestracja: 03 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 118 times
Been thanked: 73 times

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: Neysmeey »

Dodam jeszcze logiczną grę Rój, którą wyjmuje się w 5 sekund, a zasad jest dosłownie kilka.
Zaginione Miasta to również fajna dwuosobowa gra karciana (nie grałem w nową edycję), ale w starszą potrafiłem grywać w parze godzinami.
Quadropolis - budowa miasta, przyjemny rodzinny tytuł z dodatkowym wariantem "zaawansowanym" gdybyście jednak raz na jakiś czas chcieli sobie zabawę urozmaicić.
Profil na: Boardgamegeek
SnoWho
Posty: 173
Rejestracja: 25 mar 2020, 10:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 29 times

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: SnoWho »

Przerabiałem temat, poniżej moje propozycję (część już wymieniona):
-Jaipur - po prostu klasa, tania, całkiem dobrze wykonana gra z mega prostymi zasadami. Trochę w klimacie Makao, jednak zdecydowanie lepsza- daje duże pole do popisu, a sama rozgrywka trwa bardzo krótki. Do tego nie zajmuje prawie miejsca w szafce. Dla mnie must.
-Santorini - całkiem ciekawa gra, w klimacie szachów. Krótka rozgrywka, sporo frajdy i świetne wykonanie - dla mnie warta zakupu.
-Azul- Witraże Sintry- jest sporo kalkulacji, super wykonanie, proste zasady i masa frajdy - bardzo fajnie działą na dwie osoby a i można pograć jak przyjdą goście.
-Rój - fajna pozycja do zabrania w podróż (szczególnie wersja kieszonkowa) - polecam sprawdzić
-Zamki Burgundii - genialna pozycja dla par, ostatnio u nas TOP 1 - nie jest tak mózgożerna a sama rozgrywka przebiega w sposób przyjemny i stosunkowo spokojny
-Wsiąść do pociągu- Kraje północy - najlepsza wersja TTR dla par
-Viticulture- euro dla fanów wina- działa dobrze zarówno dla 1,2 jak i 5 osób
-Splendor- tego tłumaczyć nie trzeba
-Aeon's End - kooperacyjny deckbuilder który wyzwala sporo emocji
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: Mortinista »

Neysmeey pisze: 29 cze 2020, 10:54 Quadropolis - budowa miasta, przyjemny rodzinny tytuł z dodatkowym wariantem "zaawansowanym" gdybyście jednak raz na jakiś czas chcieli sobie zabawę urozmaicić.
Co do gier o budowaniu miasta polecam Capital - jest to najlepsza gra tego typu. W przeciwieństwie do Quadropolis jest w prost stworzona do gry we 2 osoby, choć świetnie się sprawdza i w więcej.
Można ją dostać już od 50 zł co jest rozbojem w biały dzień jak na tak wspaniale zaprojektowany i wykonany tytuł.
Awatar użytkownika
VoytWGM
Posty: 38
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 21 times

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: VoytWGM »

Ja proponuję Tash Kalar, może nieco zapomniana, przebojem nie była ale dla mnie odkrycie ostatnich miesięcy.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2833
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Planszówka dla pary, z małą ilością zasad

Post autor: Gromb »

A ja polecam Fallout Shelter. Budowanie krypty i nie wymagające zasady. Plus miejsce na stole też nie jest problemem :D
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
ODPOWIEDZ