Everdell (James A. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 497
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 256 times
Been thanked: 444 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: vnzk »

Kin@a pisze: 27 cze 2020, 16:21 W każdej grze klimat jest w głowie, niemniej jednak wizja lasu z takimi różnicami "szerokości geograficznych", że w części jest już jesień podczas kiedy w innych jeszcze końcówka wiosny mnie nie przekonuje. Zastanawiam się czy duże dodatki (zastanawiam się nad Świętem Lata i Zimowym Szczytem) to niwelują?
Akcja, którą się wykonuje to "Przygotowanie do nowej pory roku", więc możesz pomyśleć, że to nie kwestia różnych szerokości geograficznych a tego, że różne zwierzęta w różnym czasie zaczynają przygotowania do kolejnej pory. ;) I mimo, że dla wszystkich jest wrzesień, to żółwie jeszcze spokojnie budują teatr na letni festiwal podczas gdy wiewiórki już uruchamiają produkcję jesiennych zapasów. Taki charakter. ;)

I również uważam, źe mechanicznie to tutaj dobrze działa. Po pierwsze, jak wspomnieli inni, nie ma przestojów w trakcie gry, ewentualnie na jej końcu (na moich 20 partii, również z początkującymi, nie zajęło to nigdy więcej niż kilka minut, bo z reguły taka osoba ma już konkretny plan lub ograniczone możliwości ma zrobienie wielu różnych rzeczy).
Po drugie, dzięki temu kiedy (teoretycznie*) poszło Ci słabiej i np. jesteś już w jesieni, podczas gdy inni ciągle są w lecie (rzadziej korzystali z robotników, zatem zagrali więcej kart), możesz czerpać korzyści w postaci dostępnych pól podróży oraz sześciu robotników na ręce. W przypadku "pauzy" i jednoczesnego startu te korzyści byłyby mniejsze.

*zdaję sobie oczywiście sprawę, że fakt wyprzedzania kogoś o porę roku nie musi oznaczać, że jest się do tyłu w punktach.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: paracelsus444 »

Na allegro można kupić drzewo do everdell ze sklejki za 70zł od jakiegoś użytkownika - fundacja bieda. Wygląda zdecydowanie ładniej i czytelniej niż drzewo ze sklejki z amazona. Ktoś widział lub miał z tym styczność?
Andarist
Posty: 446
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Andarist »

Wlasnie sie zastanawiam nad kupnem tego, wyglada mega fajnie - wlasciwie jak to standardowe z kartonu, tylko wzmocnione.
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: tapczanik420 »

To już lepiej chyba poczekać na Bellfair i nie używać drzewa w ogole
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: paracelsus444 »

tapczanik420 pisze: 28 cze 2020, 21:27 To już lepiej chyba poczekać na Bellfair i nie używać drzewa w ogole
Żeby nie używać drzewa nie trzeba czekać na bellfaire, można je po prostu wywalić i położyć karty czy meeple na stole. Chodzi o walory estetyczne. To drzewo nowe jest śliczne. I porządne.
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 262
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Shimrod »

Można też potraktować kartonowe drzewo klejem i je "upancernić". Ja tak zrobiłem i nie narzekam.

Ale jeśli ktoś chce kupć sklejkowe drzewo i nie szkoda mu na nie kasy to przecież problemu nie ma. Skoro jest podaż to popyt też musi być...

Edit:
Ładne to drzewo :) z miejscem na targ z Bellfaire, stojące karty wydarzeń i o jeszcze w 2 wariantach cenowych. Gadżeciarstwo.
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Pan_K »

Shimrod pisze: 28 cze 2020, 22:04 Skoro jest podaż to popyt też musi być...
W sensie ścisłym to tak nie działa ;)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Atk
Posty: 1412
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 504 times
Been thanked: 295 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Atk »

Shimrod pisze: 28 cze 2020, 22:04 Można też potraktować kartonowe drzewo klejem i je "upancernić". Ja tak zrobiłem i nie narzekam.

Ale jeśli ktoś chce kupć sklejkowe drzewo i nie szkoda mu na nie kasy to przecież problemu nie ma. Skoro jest podaż to popyt też musi być...

Edit:
Ładne to drzewo :) z miejscem na targ z Bellfaire, stojące karty wydarzeń i o jeszcze w 2 wariantach cenowych. Gadżeciarstwo.
Myślę czy nie dorobić sobie tych stojaków z jakiegoś kartonu i okleic grafika z drzewa
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 262
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Shimrod »

Pan_K pisze: 29 cze 2020, 06:51
Shimrod pisze: 28 cze 2020, 22:04 Skoro jest podaż to popyt też musi być...
W sensie ścisłym to tak nie działa ;)
Niby nie, ale rozmawaimy o magicznym drzewie z krainy zantropomorfizowanych zwierzątek ;)
Atk pisze: 29 cze 2020, 07:14 Myślę czy nie dorobić sobie tych stojaków z jakiegoś kartonu i okleic grafika z drzewa
Tanie rozwiązanie dla ludzi z 2 lewymi łapkami (jak np. ja) to plastikowe podstawki pod karty. Można je dostać w sklepach z planszówkami za około 50 gr szt.
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1372 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Hardkor »

W końcu zagrałem na żywo. Bardzo fajnie, ale mimo gry w 4 osoby, gdzie tylko ja dużo grał w planszówy, a reszta nowicjusze to dużo móżdzenia. A drzewo to jest jakiś żart, wygląda średnio, a nieprzyjemne do składania i trzymania
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Benson
Posty: 78
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Benson »

Jakie mieliście najwyższe wyniki? :) Na gołej podstawce udało mi się zrobić najwięcej 63 (mojej dziewczynie trochę 74), ale wczoraj była pierwsza gra z Legendami i Więcej Więcej i od razu wykręciłem 100 :)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1372 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Hardkor »

Benson pisze: 01 lip 2020, 07:47 Jakie mieliście najwyższe wyniki? :) Na gołej podstawce udało mi się zrobić najwięcej 63 (mojej dziewczynie trochę 74), ale wczoraj była pierwsza gra z Legendami i Więcej Więcej i od razu wykręciłem 100 :)
Ja walnalem wczoraj 59p wygrywając gre, reszte odpowiednio 45,35 i 34. Grałem dwa razy poki co w składzie dwuosobowym
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: tapczanik420 »

Benson pisze: 01 lip 2020, 07:47 Jakie mieliście najwyższe wyniki? :) Na gołej podstawce udało mi się zrobić najwięcej 63 (mojej dziewczynie trochę 74), ale wczoraj była pierwsza gra z Legendami i Więcej Więcej i od razu wykręciłem 100 :)
86 chyba na samej podstawce, czekają już małe dodatki więc liczę na ponad 100 w kolejnych grach
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 359
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 276 times
Been thanked: 114 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: dispe »

Mój sąsiad piszący recki pod nazwą "Stare Kości" wykręcił 113 na podstawce z mini dodatkami. Mój rekord na tym zestawie to 84. Ciekawostka, grając pierwszy raz w życiu miałem 81 :)
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: tapczanik420 »

dispe pisze: 01 lip 2020, 16:29 Mój sąsiad piszący recki pod nazwą "Stare Kości" wykręcił 113 na podstawce z mini dodatkami. Mój rekord na tym zestawie to 84. Ciekawostka, grając pierwszy raz w życiu miałem 81 :)
No ponad setka na tym zestawie jak piszesz to normalne, Twój wynik raczej mały ale może nie podeszły Ci karty? Ja np. raz miałem rozdanie gdzie praktycznie w ogóle nie miałem produkcji na początku a i tak nazbierałem koło 70 - dlatego mówię, że silniczek w Everdell działa dobrze, albo bardzo dobrze :D Jakieś drastycznie małe wyniki <50 to tylko z początkującymi graczami grającymi pierwszy raz mi się zdarzały.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Mixthoor »

Fakt, po pierwszej rozgrywce34 pkt, po kolejnych od 50+. Z Legendami max 108 pkt.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 359
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 276 times
Been thanked: 114 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: dispe »

tapczanik420 pisze: 01 lip 2020, 16:54
dispe pisze: 01 lip 2020, 16:29 Mój sąsiad piszący recki pod nazwą "Stare Kości" wykręcił 113 na podstawce z mini dodatkami. Mój rekord na tym zestawie to 84. Ciekawostka, grając pierwszy raz w życiu miałem 81 :)
No ponad setka na tym zestawie jak piszesz to normalne, Twój wynik raczej mały ale może nie podeszły Ci karty? Ja np. raz miałem rozdanie gdzie praktycznie w ogóle nie miałem produkcji na początku a i tak nazbierałem koło 70 - dlatego mówię, że silniczek w Everdell działa dobrze, albo bardzo dobrze :D Jakieś drastycznie małe wyniki <50 to tylko z początkującymi graczami grającymi pierwszy raz mi się zdarzały.
Ponad setka to norma? Ciekawe... u nas wyniki po kilkunastu partiach wynoszą zwykle między 65 a 85. Gramy z dwoma małymi dodatkami. Karty raz podchodzą bardziej raz mniej ale żeby przebić 100 musi się na prawdę dobrze ułożyć gra.
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: tapczanik420 »

dispe pisze: 02 lip 2020, 12:19 Ponad setka to norma? Ciekawe... u nas wyniki po kilkunastu partiach wynoszą zwykle między 65 a 85. Gramy z dwoma małymi dodatkami. Karty raz podchodzą bardziej raz mniej ale żeby przebić 100 musi się na prawdę dobrze ułożyć gra.
Może źle gracie i chodzicie na polanę zamiast do Karczmy czy na Uniwersytet :D
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 359
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 276 times
Been thanked: 114 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: dispe »

tapczanik420 pisze: 02 lip 2020, 12:38
dispe pisze: 02 lip 2020, 12:19 Ponad setka to norma? Ciekawe... u nas wyniki po kilkunastu partiach wynoszą zwykle między 65 a 85. Gramy z dwoma małymi dodatkami. Karty raz podchodzą bardziej raz mniej ale żeby przebić 100 musi się na prawdę dobrze ułożyć gra.
Może źle gracie i chodzicie na polanę zamiast do Karczmy czy na Uniwersytet :D
albo Wy źle liczycie punkty ;) przejrzałem temat na BGG i wyniki powyżej 100 są rzadkością, na pewno nie normą :)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 436 times
Been thanked: 126 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Coen »

tapczanik420 pisze: 02 lip 2020, 12:38
dispe pisze: 02 lip 2020, 12:19 Ponad setka to norma? Ciekawe... u nas wyniki po kilkunastu partiach wynoszą zwykle między 65 a 85. Gramy z dwoma małymi dodatkami. Karty raz podchodzą bardziej raz mniej ale żeby przebić 100 musi się na prawdę dobrze ułożyć gra.
Może źle gracie i chodzicie na polanę zamiast do Karczmy czy na Uniwersytet :D
Karczma czy Uniwersytet może trafić się później i wtedy skorzystasz z ich akcji 1 bądź 2 razy, aż tyle punktów to nie podbije ;)
U mnie mój maks to 64 pkt na podstawce, w małe dodatki zagrałem na razie 2 razy i jeszcze nie udało mi się odpowiednio rozhulać silniczka :D
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: tapczanik420 »

U mnie wynik 86 na podstawce był w grze dla 2 graczy gdzie miałem Króla i dużo zdarzeń. Może to jest ta różnica? Na ile osób gracie? Ja pamiętam, że w tamtej grze miałem chyba 2 podstawowe i 3 dodatkowe zdarzenia. W ogóle w pierwszych grach olewałem zdarzenia a potem zacząłem mocno na nie grać i daje to sporo punktów.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: tapczanik420 »

tapczanik420 pisze: 02 lip 2020, 13:24 U mnie wynik 86 na podstawce był w grze dla 2 graczy gdzie miałem Króla i dużo zdarzeń. Może to jest ta różnica? Na ile osób gracie? Ja pamiętam, że w tamtej grze miałem chyba 2 podstawowe i 3 dodatkowe zdarzenia. W ogóle w pierwszych grach olewałem zdarzenia a potem zacząłem mocno na nie grać i daje to sporo punktów.
dispe pisze: 02 lip 2020, 13:13 albo Wy źle liczycie punkty ;) przejrzałem temat na BGG i wyniki powyżej 100 są rzadkością, na pewno nie normą :)
Nie, bo liczymy zawsze dwa razy i zawsze tak samo, karty, bonusy z kart, wydarzenia, PZ.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 359
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 276 times
Been thanked: 114 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: dispe »

Spoko, tak się tylko droczę ;) Zwykle gramy w dwie osoby, tak na prawdę jeszcze trochę muszę pograć i popróbować innych strategii, może spróbować użyć kart, które do tej pory ignorowałem itp. Dzisiaj po pracy gramy we 3 więc będzie szansa na poprawę wyniku :)
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: tapczanik420 »

dispe pisze: 02 lip 2020, 14:48 Spoko, tak się tylko droczę ;) Zwykle gramy w dwie osoby, tak na prawdę jeszcze trochę muszę pograć i popróbować innych strategii, może spróbować użyć kart, które do tej pory ignorowałem itp. Dzisiaj po pracy gramy we 3 więc będzie szansa na poprawę wyniku :)
Dla mnie przełomowe byłó pójście w wydarzenia do tego jeszcze sprowadzanie różnych akcji do wspólnego mianownika - mogę wysłać meepla na polane ablo właśnie do uniwerku/karczmy gdzie dostane nawet 5 surowców albo zbuduje budowlę za 3 dowolne mniej - przecież to czyste value bo nie ma takich miejsc na polanie któe mowią "weź 3 dowolne sutowce" albo "weź 5 surowców". Do tego staram się czasem pewnie zbyt kurczowo, żeby jednak budować budynki a postacie za darmo. No i dobre zarządzanie miastem, są takie karty jak GOŁOMP które pozwalają zrobić coś dobrego, ale są warte 0 punktów - przecież to idealny kandydat do lochu :D

Do tego tak jak pisałem wydarzenia plus droższe karty które na początku też olewałem (te za łącznie 9 surowców) ale moja dziewczyna ma duszę ciułacza i często w grach ciuła na coś większego podczas gdy ja robię taki a'la Zerg rush mniejszych rzeczy, zobaczyłem, że te droższe budynki/crity fajnie punktowały u niej i ściągnałem :D Wydarzenia też chyba od niej zgapiłem
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
szymuss
Posty: 409
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

Ja mialem rekord na 2 osoby 84. 100 to jakis komos w podstawce. Serio musza dobrze chyba karty + wydarzenia+ karty plany dojsc. Bo karty polany tez mega duzo robia przy 2 graczach. Legendy serio az tak punktuja wzwyz rozgrywke? Pzdr.
ODPOWIEDZ