Everdell czy Na Skrzydłach?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Dziami
Posty: 289
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 201 times
Been thanked: 75 times

Everdell czy Na Skrzydłach?

Post autor: Dziami »

Jak w temacie.
Co myślicie o tych grach?
Która wg was lepsza?
Która lepiej sie skaluje (głównie w dół do dwóch graczy)?
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 497
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 256 times
Been thanked: 444 times

Re: Everdell czy Na Skrzydłach?

Post autor: vnzk »

Everdell.

Mam obie, obie lubię, obie są przyjemnymi grami "drugiego kroku".
Przewaga Everdell:
- jest ładniejsza (choć NS również cieszy oko)
- bardziej zachęca do móżdżenia
- losowość mniej doskwiera, szczególnie na 3-4 graczy (tu jest w kartach, w NS jest w kartach i kościach)
- różnorodność kart jest bardziej wyczuwalna
- satysfakcja po rozgrywce jest nieco większa
- gra się rozpędza wraz z kolejnymi porami roku (w NS masz z rundy na rundę coraz mniej akcji)
- są momenty, kiedy wydaje się, że za chwilę wykonasz ostatni ruch przed spasowaniem, po czym pojawia się karta, dzięki której otwierają się nowe możliwości (w NS ograniczają Cię kostki akcji)

Co do skalowalności - w obu grach na dwóch graczy nie przemielicie całej talii. Wydaje mi się, że mniej bolesne może to być w NS (nie potrzebujesz tak bardzo trafić na jedną konkretną kartę).

Kupując którąkolwiek z nich moim zdaniem nie trafisz na złą grę. My zagrywaliśmy się w NS (w składach od 2 do 5 osób) ale Everdell sprawiło, że utknęła na półce i wraca na stół jedynie okazjonalnie.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 821
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 131 times
Been thanked: 384 times

Re: Everdell czy Na Skrzydłach?

Post autor: kurdzio »

+1 dla Everdell

Miałem obie gry. Miałem, bo Na skrzydłach wraz z dodatkiem sprzedałem. Jest to przyjemna gra, ale po 5 partiach brak ochoty na dalsze granie, niestety wiało nudą. Zdaję sobie sprawę Ptaki mają wiele fanów, ale u nas nie siadło.

W Everdell mamy prawie 20 partii za sobą, dokupione małe dodatki i na pewno dokupię duże. Nie zrażaj się pierwszymi partiami jak karty nie do końca podejdą - ot specyfika tego typu gier. Budowanie silniczka o wiele bardziej satysfakcjonująca niż w Ptakach, dodatkowo w pięknej otoczce. I dodam, że gramy tylko w dwie osoby.

I w sumie to był już taki temat ;)
viewtopic.php?f=43&t=65451
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 1289 times

Re: Everdell czy Na Skrzydłach?

Post autor: seki »

Miałem Na skrzydłach - sprzedałem. Mam Everdell - zostawilem. Jednakże Na Skrzydłach nie jest zła grą. Ich grywalność jak dla mnie jest podobna. Bardziej oryginalną tematykę prezentuje Na skrzydłach. Kombosy między kartami są jednak nieco ciekawsze w Everdell. Wizualnie "to coś" moją obie gry. Przy czym Everdell ma "urodę", którą lubi sporo graczy, natomiast Na skrzydłach jest specyficzne i nie każdy akceptuje. Obie gry są wg mnie dobre, ale kombosy w Na skrzydłach są dość przypadkowe ponieważ nie zawsze dokopiemy się do kart, które ze sobą korelują. W Everdell zawsze znajdziemy coś na czym da się zbudować grę (choć nie każdy się z tym zgadza).
Dziami
Posty: 289
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 201 times
Been thanked: 75 times

Re: Everdell czy Na Skrzydłach?

Post autor: Dziami »

Dzięki Panowie za odpowiedzi.
Temat założyłem troszkę z kronikarskiej ciekawości bo nie zauważyłem takiego.
Everdell powinno byc jutro w paczkomacie, a w poprzedni weekend miałem okazję zagrać dwie partie w Wingspan i gra mi się bardzo spodobała.
Chociaż z zasady lubię cięższe tytuły to jakoś mi się spodobał sposob kombinowania w skrzydełkach, szybkość i taka "lekkość" rozgrywki.
Jutro może uda się ogarnąć Everdell i sam będę mógł wyrobić własną opinię, a tymczasem może ktoś jeszcze skorzysta z Waszych opinii.
ODPOWIEDZ