Hyperborea (Andrea Chiarvesio, Pierluca Zizzi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Hyperborea

Post autor: mig »

Pierwsza partia, 5 osób, wariant średni. Czas: około 2godziny + tłumaczenie zasad.
Bardzo fajna gra. Mechanizm z kostkami sprawdza sie bardzo dobrze. Świetne możliwości zarządzania kostkami i decydowania jak przewijać go jak najszybciej. Wykonanie super. Wprawdzie pierwsza gra była mocno chaotyczna ale raczej wszyscy byli zadowoleni.
Nie uzywalismy FAQ ani erraty, wiec troche rzeczy było niejasnych. Instrukcja na pierwszy rzut oka wydaje sie kompletna ale w trakcie gry juz niekoniecznie to sie potwierdzało. jak dla nas ikony nie były zbyt intuicyjne (tzn z akcji podstawowych to pryszcz, ale na niektórych kartach to do tej pory nie wiem jak należy je rozumieć;).
Ale bilans zdecydowanie pozytywny :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Hyperborea

Post autor: mr.big »

Zagraliśmy w składzie 3-osobowym bez cech bohaterów, tak z ciekawości.
I w sumie według mnie na dobre nam wyszło. Znikły wątpliwości jak można używać zdolności (po dłuższej przerwie ponownie trzeba szukać w instrukcji i faq).
Zrównały się szanse każdego. Postać 'budowaliśmy" tylko kartami.

Jak dla mnie bez cech lepiej.
Jeszcze tylko wprowadzimy homerula że można przed losowaniem sprawdzić jakie kostki nam pozostały w woreczku, i będzie super :D
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Hyperborea

Post autor: Fegat »

Po kilku partiach:
-cechy rasowe są super
-mam kilka wątpliwości odnośnie zasad
-gra bardzo fajna, ale chaos (chyba) nadal bardziej mi się podoba
-dobrze się skaluje!!

Największą wadą wg mnie jest punktacja na końcu. Co z tego, że wykonasz warunek skończenia gry, skoro i tak możesz przegrać...
Ponadto, aby wygrać należy rozwijać wszystko, armię, karty, VP, dominację, itp. Niestety skupienie się na konkretnej cesze nie pozwoli odnieść sukcesu.
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Hyperborea

Post autor: Rocy7 »

mig pisze:Pierwsza partia, 5 osób, wariant średni. Czas: około 2godziny + tłumaczenie zasad.
Bardzo fajna gra. Mechanizm z kostkami sprawdza sie bardzo dobrze. Świetne możliwości zarządzania kostkami i decydowania jak przewijać go jak najszybciej. Wykonanie super.
w sumie moge sie zgodzic.

Podoba mi sie budowanie silniczkow z kart technologii i różne akcje odpalane z pól planszy.

Po pierwszej partii mam 2 uwagi:
1) walka tez jest dość optymalizacyjna, co sprawia że dość mało emocjonująca.
2) szpiegostwo i niektore technologie, zwlaszcza te kosztowne, które zbyt łatwo odpalić za jego pomocą. Jest to przegiete jesli
i ktos ma kilka szpiegostw i odpali bardzo mocna technologie innego gracza pare razy.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Hyperborea

Post autor: pan_satyros »

Fegat pisze:
Największą wadą wg mnie jest punktacja na końcu. Co z tego, że wykonasz warunek skończenia gry, skoro i tak możesz przegrać...
Ponadto, aby wygrać należy rozwijać wszystko, armię, karty, VP, dominację, itp. Niestety skupienie się na konkretnej cesze nie pozwoli odnieść sukcesu.
Ano właśnie - oprawa Hyper jest zwodnicza. Trudno optymalizacyjną eurogrę porównywać do chaosu, gdzie wygrywamy osiągając konkretny cel.
W swojej kategorii zasady Hyper się bronią.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Hyperborea

Post autor: Fegat »

Rocy7 pisze:
mig pisze:Pierwsza partia, 5 osób, wariant średni. Czas: około 2godziny + tłumaczenie zasad.
Bardzo fajna gra. Mechanizm z kostkami sprawdza sie bardzo dobrze. Świetne możliwości zarządzania kostkami i decydowania jak przewijać go jak najszybciej. Wykonanie super.
w sumie moge sie zgodzic.

Podoba mi sie budowanie silniczkow z kart technologii i różne akcje odpalane z pól planszy.

Po pierwszej partii mam 2 uwagi:
1) walka tez jest dość optymalizacyjna, co sprawia że dość mało emocjonująca.
2) szpiegostwo i niektore technologie, zwlaszcza te kosztowne, które zbyt łatwo odpalić za jego pomocą. Jest to przegiete jesli
i ktos ma kilka szpiegostw i odpali bardzo mocna technologie innego gracza pare razy.

OP karty:
-klonowanie
-2 nowe twierdze na początku ruchu

Mają pierwsze, robisz ekspansję po całej mapie, niepotrzebując wielu kostek na ruchy wojska. Mają drugie, okupujesz środkowy kafelek i "gg" :)

@od razu pytanie:
1. czy figurka będąca w mieście może atakować?
2. Kostki na technologiach, są usuwane na koniec tury kiedy się skorzysta z technologii, czy do renesansu stoją na tych polach i uniemożliwiają ponownego zagrania tej akcji?
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Bogenhafen
Posty: 113
Rejestracja: 02 lut 2013, 10:38
Lokalizacja: Katowice i okolice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Hyperborea

Post autor: Bogenhafen »

1. Nie może, zajęta jest wykopaliskami.
2. Nie ma lekko, kostki siedzą aż do resetu.

A OP to jest wyciąganie dodatkowej kostki na początku każdej tury :-P

W ogóle moim zdaniem balans w tej grze leży i kwiczy, dużo lepiej gra się mojej ekipie bez zdolności rasowych (ten, kto wymyślił żółtego powinien dostać baty, za niebieskiego tylko kopa).
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Hyperborea

Post autor: Fegat »

Wg mnie najbardziej OP jest pomarańczowy (szara kostka na pomarańczowa), wg kompanów zielony i latanie ;)
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Bogenhafen
Posty: 113
Rejestracja: 02 lut 2013, 10:38
Lokalizacja: Katowice i okolice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Hyperborea

Post autor: Bogenhafen »

Ciekawe, u nas pomarańczowy niczym się nie wyróżnił. Jasne, jego skill jest fajny, ale równie fajne są technologie, które wymagają szarych kostek. Zielony u nas jest na tym "średnim" poziomie - czyli jakby wszystkie rasy takie były, to byłoby dużo lepiej z grą w ogólności. Z żółtego da się zrobić potwora - wyciąganie trzech dodatkowych kostek co reset przyspiesza grę niesamowicie.

Nie wiem czy ktoś z was grał na 5+ graczy, ale przy takiej liczbie moim zdaniem gra już nie skaluje się najlepiej. Jasne, czasowo jest super, ale sytuacja na planszy zmienia się już za szybko.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Hyperborea

Post autor: Fegat »

Jestem po partiach z osobami: 5/6 i 2. I tak jak w przypadku Chaosa, gracz mocno odstający do przodu, dostawał niezłe bęcki od reszty graczy 8)
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Der
Posty: 63
Rejestracja: 11 kwie 2011, 17:46
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Hyperborea

Post autor: Der »

Jestem po drugiej partii w przeciągu ostatniego miesiąca (wcześniej grałem parę partyjek w 2015). Jedna na 3 osoby, jedna na 5. Aż muszę Wam tutaj napisać, jak jestem zachwycony owym tytułem. Gramy bez specjalnych mocy nacji, aby w grę wyrównać póki co i sprawdza się wyśmienicie. Mnogość opcji, losowość dociągu kości połączona z budowanie sensownej puli kości w woreczku. Walka o szybkie resety i u zrównoważenie na planszy. No niesamowita jest. MYślę, że nakręcę reckę na YT niedługo, bo musi być.

Czy ktokolwiek tutaj jescze pyka w Hyperboreę? Wspaniały, stymulujący tytuł. Jak to kumpel powiedział "synapsy się palą".
Gain 1VP - strona dla fanów planszówek, którą tworzę... taki nasz "9gag" :P
https://gain1vp.com/
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Hyperborea

Post autor: pan_satyros »

Jasne, że grywa - to świetny tytuł ;)
można też bardzo łatwo zrobić sobie samoróbkę dodatku, a już na pewno można dodać mechanikę kostek duszy.
https://boardgamegeek.com/file/download ... EN_WEB.pdf

https://cf.geekdo-images.com/images/pic3244504.jpg
https://cf.geekdo-images.com/images/pic3244505.jpg
Ostatnio zmieniony 07 lut 2017, 10:34 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Hyperborea

Post autor: Dellas »

Czasem gram. Bardzo przyjemny tytuł, aczkolwiek trzeba nabrać wprawy, aby radzić sobie z losowością dociągu kostek. Szkoda że dodatek jest prawie nie do dostania w PL.
Awatar użytkownika
skadam
Posty: 168
Rejestracja: 29 lis 2011, 10:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1 time

Re: Hyperborea

Post autor: skadam »

A wie ktoś może gdzie można dostać podstawkę?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Hyperborea

Post autor: pan_satyros »

skadam pisze:A wie ktoś może gdzie można dostać podstawkę?
Zapytaj w planszostrefie, Adam daje radę ściągnąć trudno dostępne gry - może się uda.
Awatar użytkownika
Der
Posty: 63
Rejestracja: 11 kwie 2011, 17:46
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Hyperborea

Post autor: Der »

Podstawkę na zachodzie for sure. Gdzieniegdzie jeszcze chodzi po ~30ojro, choć w niektórych miejscach zaczynają ją strasznie cenić. Co do dodatku pisałem do włoskiego wydawcy w tej sprawie dzisiaj. Może gdyby więcej osób napisało, to byłaby szansa na dodruk? Choćby i tylko po to, aby móc je kupic na tegorocznym Spiel.
http://www.asmodee.it/contatti.php


Wczoraj grając zbudowałem prosty mechanizm kart technologii - jedna po uzyskaniu gwiazdki dawała dociąg jednej kostki, a druga dawała gwiazdkę za żółtą kostkę. Na planszy istniały łącznie 4 gwiazdki na miastach (2 centrum, 1, 1) więć niesmaowicie wyszło, ale kumpel stawiał potężny opór na sile armii i area control i gra była tak emocjonująca, że masakra.
Gain 1VP - strona dla fanów planszówek, którą tworzę... taki nasz "9gag" :P
https://gain1vp.com/
Awatar użytkownika
skadam
Posty: 168
Rejestracja: 29 lis 2011, 10:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1 time

Re: Hyperborea

Post autor: skadam »

pan_satyros pisze:
skadam pisze:A wie ktoś może gdzie można dostać podstawkę?
Zapytaj w planszostrefie, Adam daje radę ściągnąć trudno dostępne gry - może się uda.
Już swego czasu (przed Essen) pytałem, ale niestety nic z tego nie wyszło. Spytam jeszcze raz.
bazyliszek10000
Posty: 38
Rejestracja: 27 lut 2019, 12:06
Has thanked: 58 times
Been thanked: 2 times

Re: Hyperborea

Post autor: bazyliszek10000 »

Szukam polskiej instrukcji, kiedyś miała być dokładana do gry, wydaje mi się że jeszcze jakiś czas temu widziałem ją w internecie, ale teraz nie mogę znaleźć.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Hyperborea

Post autor: michalldz90 »

bazyliszek10000 pisze: 02 lip 2020, 15:08 Szukam polskiej instrukcji, kiedyś miała być dokładana do gry, wydaje mi się że jeszcze jakiś czas temu widziałem ją w internecie, ale teraz nie mogę znaleźć.
Hej. Zeskanowałem swoja instrukcje, która mam wydrukowana. Sory za jakość ale jest zbindowana i ciężko się jedną ręką obsługiwało, mając w drugiej telefon ;)

https://we.tl/t-HE8zVZp77Q
ODPOWIEDZ