Godny zamiennik gier od Taktyk i Strategii

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Ziarovevo
Posty: 1
Rejestracja: 28 lip 2020, 10:41
Has thanked: 1 time

Godny zamiennik gier od Taktyk i Strategii

Post autor: Ziarovevo »

Witam drogich czytelników.

Ostatnio przeglądając sklep Rebel natknąłem się na gry od TiS. Spodobało mi się w nich szczegółowość zasad i przystępna cena. Drążąc nadal temat okazało się, że gry te mają sporo problemów. Głupie zasady, literówki w instrukcji, niespójność historyczna (długość jednej rozgrywki jak i wielkość mapy nie przeszkadza mi).

Stąd też nasuwa się pytanie jakie gry są godnym zamiennikiem gier od Taktyk i Strategii? Interesuje mnie głównie 2 Wojna Światowa, lecz 1 również nie pogardzę.

Pozdrawiam
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Godny zamiennik gier od Taktyk i Strategii

Post autor: jakmis83 »

To proste mój drogi Watsonie, to gry TiSu są zamiennikiem :D

Szczerze polecam gry Marka Simonitcha od wydawnictwa GMT.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Godny zamiennik gier od Taktyk i Strategii

Post autor: Indar »

jakmis83 pisze: 28 lip 2020, 15:45 To proste mój drogi Watsonie, to gry TiSu są zamiennikiem :D

Szczerze polecam gry Marka Simonitcha od wydawnictwa GMT.
Dokładnie. TiS to może być ew. wstęp do poważnych strategii GMT. Ale można też się obyć bez wstępu .
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Godny zamiennik gier od Taktyk i Strategii

Post autor: karawanken »

Oprócz gier GMT bardzo polecam serię Standard Combat Series od MMP, proste zasady głównie 2 wojna światowa. Sam jeszcze nie grałem ale wiele dobrego słyszałem o grach Revolution Games
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Godny zamiennik gier od Taktyk i Strategii

Post autor: Odi »

Świat heksówek jest przebogaty. Masz do wyboru mnóstwo ciekawych mechanik i sprawdzonych hitów, do tego gry bloczkowe albo cdg.
No ale fakt, że zagraniczne gry są też sporo droższe niż TiSowe produkty.

Tyle że gry TiSu wyglądają na tanie, ale w rzeczywistości mogą zawierać w sobie ukryte koszty i kłopotliwe problemy. A to instrukcję trzeba sobie posklejać z kilku gier, a to kupić czasopismo z prawidłowymi żetonami, albo fragmentem instrukcji, a to pole bitwy nie odpowiada rzeczywistości, w OdB są oddziały których w rzeczywistości nie było, a w instrukcji gry o wojnie na pustyni są zasady desantu morskiego (przykład zmyślony, ale podobno tak w którejś grze TiSu było).

Są jednak tezinni polscy wydawcy. Niezłe gry wydaje podobno Strategmata (Mokra?), jest też gra o bitwie pod Ostrołęką.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Godny zamiennik gier od Taktyk i Strategii

Post autor: jakmis83 »

Odi pisze: 30 lip 2020, 22:54 Są jednak tezinni polscy wydawcy. Niezłe gry wydaje podobno Strategmata (Mokra?), jest też gra o bitwie pod Ostrołęką.
Jeżeli masz na myśli Ostrołękę wydaną przez Ericę, to zgadzam się w całej rozciągłości. Chociaż ta pozycja na pewno nie jest dla początkujących graczy.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
sabat24
Posty: 107
Rejestracja: 13 mar 2019, 23:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 45 times

Re: Godny zamiennik gier od Taktyk i Strategii

Post autor: sabat24 »

Odi pisze: 30 lip 2020, 22:54 Świat heksówek jest przebogaty. Masz do wyboru mnóstwo ciekawych mechanik i sprawdzonych hitów, do tego gry bloczkowe albo cdg.
Owszem, tylko jeśli chodzi o jedną z kwestii poruszonych przez autora "spodobało mi się w nich szczegółowość zasad", to jednak większość gier bloczkowych albo nawet SCSów ma dość uproszczone odwzorowanie symulacji pola bitwy.

Jeśli chodzi o kwestię szczegółowości zasad i dobrej symulacji oraz zakres II wojny światowej, to gry Marka Simonitcha można polecić w ciemno. W B-35 desant wyglądał na zasadzie: rzucamy kostką czy zniosło, a później rzucamy gdzie zniosło. W takiej Normandii'44 z GMT najpierw lądują pathfindery. Tutaj procedura jest jak w b-35. Ale dalej bataliony są dzielone na kompanie i przypisywane swoim "szukaczom". Możliwe są różne odległości zniesienia, jak również wyznaczana czy zniesiony zostaje cały batalion, czy tylko poszczególnie kompanie. Dodatkowo w całej grze na wartość bojową stosu wpływa to, czy składa się z własnych jednostek podległych. Przykładowo batalion z pomieszanych kompanii ma gorsze parametry od batalionu jednolicie złożonego ze swoich kompani. To wymusza często zagrania, polegające na zebraniu się w jednym miejscu jednostek po rozproszeniu, miast gnać czym prędzej do celu dowolnym składem jak w b-35.

Jeśli ogólnie czujesz klimat b-35, ale uważasz, że coś tam generalnie nie gra i nie masz zamiaru męczyć się z wymyślaniem co autor miał na myśli, zainteresuj się wydawnictwem GMT i Simonitchem. To są dobrze dopracowane i wydane gry. Cena faktycznie jest znacznie wyższa, ale używaną Normandię można dostać nawet za 180zł, żeby sprawdzić, czy się zechce. Poza tym jak wspomniał Odi, TiS jest zazwyczaj wybrakowany i ma poplątaną instrukcję.
Dodatkowo Normandia GMT akurat wyszła w skali pułkowej i batalionowej, o ile dobrze pamiętam. Całkiem fajna jest też Holandia'44 (Market-Garden) albo Ardeny'44. Są one znacznie dynamiczniejsze od Normandii, ale to ze względu na charakter starcia samego w sobie.
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 275
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 80 times
Been thanked: 103 times

Re: Godny zamiennik gier od Taktyk i Strategii

Post autor: michaldz1 »

Jeśli chodzi o szczegółowość to podobno króluje w niej Advanced Squad Leader - tylko to wydatek około 700zł na początek. Trzeba kupić podstawkę np. Beyond Valor i instrukcje która ma kilkaset stron osobno.
Możesz też zobaczyć Combat Commander, Great War Commander i rzucić okiem Conflict of Heores. I edycje tej ostatniej da się wyrwać za całkiem rozsądne pieniądze.
Polskie wydawnictwo Strategmata wygląda ciekawie część gier jest nawet bardzo tania, ale autor miał z tego co pamiętam jakieś dziwne zasady w grze o Wrocławiu a część gier jest koszmarnie ilustrowana moim zdaniem.
Gracze wojenni mają swoje forum o tutaj: https://strategie.net.pl/viewforum.php?f=217
A tu znajdziesz sporo wideorecenzji:
https://www.youtube.com/channel/UCt3kEP ... iFw/videos
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Godny zamiennik gier od Taktyk i Strategii

Post autor: karawanken »

Pytanie tylko co autor wątku miał na myśli pisząc o szczegółowości zasad? Czy chodzi o gry systemu B-35 czy WB-95. Jak zaczyna się w ogóle oglądać takie gry to nawet WB-95 wydaje się bardzo szczegółowe

Jak bym miał polecać szczegółowa grę to z marszu bardzo polecam moje ulubione MTB od GMT
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 233
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Godny zamiennik gier od Taktyk i Strategii

Post autor: anonim »

http://strategemata.pl/pl/ pod tym linkiem są wszystkie gry strategmaty. Przy każdej masz link do instrukcji i filmików. Rebel też ma je w swojej ofercie https://www.rebel.pl/wydawca/strategemata.html
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=122 a tu jest link do darmowej gry którą trzeba samemu wydrukować. Jeśli żadne gry cię nie zainteresują zostają zagraniczne tytuły.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
ODPOWIEDZ