Gry relatywnie tanieją

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: BOLLO »

Spoiler:
Tajemnicą przecież nie jest fakt że to ja byłem założycielem wspomnianego wątku. A swoje odczucia nie oparłem tylko i wyłącznie na tym że Brzdęk się wyprzedał. Michale szanuje bardzo twoje wypowiedzi jak i doceniam wiedzę z którą na tę chwilę nie jak miałbym się zmierzyć ale mam też swój rozum i "relatywnie" taniejące produkty jakoś do mnie nie przemawiają. To tak jakby pisać że w `95 chleb był po 0.9pln a paliwo po 2.46pln... i teraz po kalkulacji z kosmosu powinno jednak wyjsc jednak inaczej/drożej. Być może jest to prawda że gry nie są aż tak drogie jak powinny być i gdybym był autorem/producentem/dystrybutorem/sprzedawcą to pewnie bym też uważał że ceny są sporo zaniżane...ale jestem na tę chwilę graczem i mój wątek dotyczył tu i teraz zmian cenowy konkretnych gier. Nie wiem również czy przeczytałeś mój wątek od deski do deski jak ja twój. Ale na końcu napisałem że z byt pochopnie jednoznacznie stwierdziłem o lawinowym wzroście. Nie mniej jednak nadal uważam że ceny gier są wyższe i nie potrzeba tutaj jakiejś skomplikowanej matematyki żeby to zobaczyć. Nie można pisać o średniej pensji i wielu dodatkach od państwa które potencjalnie tylko podnoszą byt. A to dla tego chociażby że za hydraulika 8lat temu zapłaciłem do ręki 700pln a dziś za tę samą pracę i ten sam hydraulik wziął 1600pln. Więc bynajmniej u mnie pensja relatywnie się nie zmienia od 15lat. Może jestem jakimś nieobrotnych mężczyzną ale tak to widzę. Relatywnie nie czuję się bogatszy a przecież powinienem prawda?
Chciałbym naprawdę w to wierzyć że w tej materii ceny są faktycznie niższe ale jakoś to do mnie nie dociera. A widząc mój najnowszy wątek o cenach gier nie jestem w tym twierdzeniu osamotniony. Tak czy siak jak wspomiałem chętnie posłucham kolejnych wpisów.
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: Babik »

Mimo, że nie posiadam wiedzy wystarczającej w mojej opinii, abym mógł określić jednoznacznie jednostronność racji, dodam tylko, że dzięki tak prowadzonym dyskusjom sam mogę spojrzeć na pewne sprawy z innej strony. Argumentacja Michała przemawia do mnie, jednak nie mogę częściowo nie przyznać racji BOLLO. Wydaje mi się, że punktem rozstajnym poglądów jest tu odrobinę różne rozumienie istoty tematu. Gry drożeją, jeśli chodzi o sam wzrost cen jednostkowych, w oderwaniu od innych, przeróżnych zmiennych. Dana gra w zeszłym roku kosztowała 150 zł, w tym kosztuje 160 - cena wzrosła, gra podrożała. Aby oszacować relatywne drożenie lub tanienie gier, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jedną grę, nie tylko wzrost ceny, nie tylko jedną wypłatę, a im więcej modyfikatorów się porówna, w większych próbach i przekrojach, tym precyzyjniej można ukierunkować tezę lub dowód.
Na chwilę obecną, według mojego rozumowania - gry relatywnie tanieją, jak również ceny wielu gier podskoczyły.
Dalej z zainteresowaniem będę śledził kolejne, fajnie i rzeczowo sformułowane wypowiedzi, które zmienią mój punkt widzenia lub dzięki którym zrozumiem więcej. :)
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: E2MD »

Trochę off-top ale muszę to napisać.
Gry planszowe to jedno z najtańszych hobby jakie można mieć
Ile wydajemy na gry na rok? Ile mamy czasu by zagrać? Ile kosztuje godzina rozgrywki?

Weźmy przykład skrajny gry legacy (czyli niszczymy i nie odsprzedajemy) typu Pandemic Sezon 2 - zakup to maksymalnie 300 pln (sklep Rebela bez zniżek). Realny minimalny wariant to 15 rozgrywek (jedna wprowadzeniowa, dwie porażki). Zakładamy że graja tylko dwie osoby które są super doświadczone i nie myślą zbyt długo co przekłada się na 1 godzinę na partię. Daje nam to 10 złoty na godzinę na głowę. To jest scenariusz bardzo, ale to bardzo naciągany. Myślę, że większość graczy jest w wariancie Zamki Burgundii za 100 pln, trójka graczy, 15 rozgrywek po 90 minut, odsprzedany za 50 pln - czyli mocno poniżej 1PLN na głowę za godzinę rozgrywki.

Nie przychodzi mi do głowy żadne inne hobby które uprawia się w grupie i które wymaga kupna (wypożyczenia, posiadania) czegokolwiek a które było by tańsze niż planszówki. Finansowy próg wejścia jest praktycznie zerowy.

W świetle powyższego, moim zdaniem, cena gry jest trzeciorzędną sprawą w naszym hobby.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: detrytusek »

E2MD pisze: 03 sie 2020, 16:07 W świetle powyższego, moim zdaniem, cena gry jest trzeciorzędną sprawą w naszym hobby.
Zdecydowanie. Przecież wiadomo, że główny koszt to jest wystarczająca liczba butelek piwa :wink:
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: Babik »

E2MD pisze: 03 sie 2020, 16:07 Ile kosztuje godzina rozgrywki?
A to kolejna zmienna, która (gdyby i ją uwzględnić w w takim super szczegółowym ujęciu) mogła by wpłynąć na ocenę "tanieją-drożeją". Choć mierzalność jakości tego rodzaju rozrywki, w porównaniu do jakości innych rozrywek, mogła by być trudna i raczej mocno subiektywna. Dla mnie, oczywistym jest, że granie w planszówkę będzie niewiarygodnie bardziej atrakcyjną opcją, niż np. wyjście do kina lub leżenie plackiem na plaży. Godzina takiej rozrywki jest dla mnie więcej warta, niż godzina filmu. Przy jednej grze spędzę więcej godzin, niż przy najciekawszym filmie, zatem dla mnie będzie taniej. Dla kogoś innego, gry są na równi z innymi hobby, a dla jeszcze innych są mało interesujące, bo są ortodoksyjnymi kinomaniakami, a w gry planszowe nie grają wcale albo od wielkiego dzwonu. Dla nich planszówki mogą być niepotrzebnym wydatkiem i relatywny spadek ceny dla mnie, nie będzie wcale spadkiem w ich ocenie.
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: MichalStajszczak »

E2MD pisze: 03 sie 2020, 16:07 Gry planszowe to jedno z najtańszych hobby jakie można mieć
Też tak myślałem. Dopóki nie zobaczyłem wpisów w tym wątku
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: Zet »

MichalStajszczak pisze: 03 sie 2020, 18:01
E2MD pisze: 03 sie 2020, 16:07 Gry planszowe to jedno z najtańszych hobby jakie można mieć
Też tak myślałem. Dopóki nie zobaczyłem wpisów w tym wątku
Zgadzam się. Każde hobby, na odpowiednio głębokim poziomie kosztuje majątek.
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: xilk »

MichalStajszczak pisze: 03 sie 2020, 18:01
E2MD pisze: 03 sie 2020, 16:07 Gry planszowe to jedno z najtańszych hobby jakie można mieć
Też tak myślałem. Dopóki nie zobaczyłem wpisów w tym wątku
Wiesz książki i czytelnictwo też jest tanie, ale jeśli nagle ktoś chce zbierać białe kruki i trzymać je u siebie, to tak się też kończy, że portfel jest pełny powietrza, a nie gotówki.

Zgadzam się z tym, że na cenę gry należy też patrzeć przez pryzmat tego, ile godzin dobrej zabawy nam daje. I to jest dobry wzór. Co z tego, że gra będzie tania, jeśli po chwili pójdzie w kąt, bo po kilku rozgrywkach będzie nudna i powtarzalna. Za to inna droga gra, jeśli starczy nam na wiele godzin, to jej koszt nam "zwróci się".
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: MichalStajszczak »

garg pisze: 03 sie 2020, 11:07 Z jednej strony mamy wyciąganie wniosków na podstawie próby (pierwszy post Michała). I jest tutaj pole do dyskusji na temat metody doboru próby, na temat długości szeregu czasowego, dostępności danych itp. itd.
O tym, na jakiej zasadzie została dobrana próba już pisałem - była dostosowana do długości szeregu czasowego. A dlaczego taki długi czas? Bo wtedy można uniknąć problemów ze "skokami cen". Polityka cenowa wydawców jest różna. Niektórzy raz na jakiś czas podnoszą ceny wszystkich swoich produktów o tyle samo procent. Inni robią zmiany cen rzadziej, ale są to zmiany większe. Przyczyną zmiany ceny jest zazwyczaj wzrost jakiegoś elementu kosztu. Dla importerów może to być wzrost ceny dolara czy euro w stosunku do złotówki. Dla krajowych producentów - wzrost ceny jakiegoś istotnego surowca, energii elektrycznej albo, szczególnie w przypadku wyrobów z dużym udziałem pracy ręcznej (np. drewnianych szachów), wzrost płacy minimalnej.
seki pisze: 03 sie 2020, 10:44 Gdyby sprawdzić np ostatnie 3 czy 5 lat to pewnie znajdziemy jakieś pojedyncze przypadki drożejących pozycji.
predki pisze: 01 sie 2020, 22:03 Jak kupuję grę, to zapisuję sobie za ile ją kupiłem i ile wynosiła jej SCD w tym momencie (zazwyczaj traktuję jako SCD ceny bez rabatów w sklepie Rebela). Od 2014 r. SCD np. Wsiąść do Pociągu (USA i Europa) wzrosła ze 149,95 do 179,95, czyli o 20%
To oczywiście prawda. Ale trochę inaczej to wygląda, gdy sprawdzimy, jaka była SCD Wsiąść do Pociągu Europa w roku 2009. Okazuje się, że też 149,95 zł. Wzrost ceny o 20% w ciągu 6 lat wygląda na duży, ale taki sam wzrost przez lat 11 już na taki nie wygląda. Szczególnie wtedy, gdy porównamy go ze wzrostem średniej płacy, który według ZUSu wyniósł w tym okresie 64%
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: E2MD »

MichalStajszczak pisze: 03 sie 2020, 18:01
E2MD pisze: 03 sie 2020, 16:07 Gry planszowe to jedno z najtańszych hobby jakie można mieć
Też tak myślałem. Dopóki nie zobaczyłem wpisów w tym wątku
De facto mój post powinien się również znaleźć w tamtym wątku.

Nie licząc bitewniaków (o których nic nie wiem) to najdroższa planszówka na liście to Posiadłość szaleństwa - z wieloma dodatkami, pomalowana, podpimpowana - wszystko za 2,5k. I wiele więcej już się chyba nie pojawi - może jakiś pomalowany Etherfields ale to też nie zrobi większej różnicy. Wiadomo, można mieć szachy ze złota ale mówimy o regularnym produkcie.

Nie wyobrażam sobie innego hobby że mamy coś tak wypasionego i jest w takiej cenie.
2,5k kosztuje najtańszy, grywalny Gibson LesPaul. Więcej! kosztują buty do biegania Nike HyperAdapt. To jest na poziomie najtańszych rowerów elektrycznych. Tyle kosztuje wyjęcie na tydzień średniej łódki na Mazurach. Za tyle nie kupisz iPhone'a.

Powtórzę - to jest bardzo tanie hobby.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: BOLLO »

Babik pisze: 03 sie 2020, 15:30 Argumentacja Michała przemawia do mnie, jednak nie mogę częściowo nie przyznać racji BOLLO.
Widzisz bo tak powinno sie rozmawiac. Staram sie nie uwarzac ze moja racja jest mojsza niz twojsza. A czesto kiedy mam niezbite kontrargumenty przystaje na czyjes stwierdzenie. Tu jeszcze do mnie to jednak nie dociera bo pamietam czasy jak kupowalem gre Obcy za 12pln i Grunwald 1410 po 15pln.
MichalStajszczak pisze: 03 sie 2020, 18:01
E2MD pisze: 03 sie 2020, 16:07 Gry planszowe to jedno z najtańszych hobby jakie można mieć
Też tak myślałem. Dopóki nie zobaczyłem wpisów w tym wątku
Ahh ubiegles mnie Michale. Ale dodam jeszcze ze tak jak zapewne kazdy z was mial lub ma inne hobby. I twierdze ze jezeli czemus oddajesz sie w pelni to nie istnieje takie cos jak tanie hobby. Problem w tym ze nasze hobby bardzo latwo jest zamienic w obsesje. I nie zapierajcie sie ze tak nie jest bo jak zapytam sie was czy potraficie zyc bez posiadanych gier lub zaproponuje sprzedaz calej kolekcji nawet z zyskiem jescze dzis to jestem pewny ze 99%z was ja tez stanie okoniem i powie nigdy w zyciu. Ale nie to noe jest tanie hobby. Kiedys zbieralem kapsle i bylo taniej...
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: Babik »

Muszę przyznać się bez bicia, że mimo tego iż zdaję sobie sprawę, że gry planszowe to nie inwestycja, to skwapliwie wykorzystuję każdą okazję, aby pokazać mojej lepszej połowie jakie skarby mam na półkach, ile są warte teraz, a ile mogą w przyszłości. ;)
A każda wzmianka o tym, że zaczyna być problem z układaniem ich, zazwyczaj zmierza najkrótszą drogą do zmiany tematu, bądź zwrócenia uwagi na to, że od podłogi, do sufitu mamy prawie 4 metry...
A jak sam się w takim momencie czuję i widzę?
Spoiler:
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: MichalStajszczak »

Halloween pisze: 02 sie 2020, 02:35 temat jest szkodliwy i robi pranie mozgu osobom, które już wydają krocie
Podobnie jak Leser chciałbym poznać uzasadnienie tej "szkodliwości".
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: MichalStajszczak »

BOLLO pisze: 03 sie 2020, 14:30 Nie mniej jednak nadal uważam że ceny gier są wyższe i nie potrzeba tutaj jakiejś skomplikowanej matematyki żeby to zobaczyć. Nie można pisać o średniej pensji i wielu dodatkach od państwa które potencjalnie tylko podnoszą byt. A to dla tego chociażby że za hydraulika 8lat temu zapłaciłem do ręki 700pln a dziś za tę samą pracę i ten sam hydraulik wziął 1600pln.
Jeżeli hydraulik wziął 8 lat temu za usługę równowartość 5 egzemplarzy gry Wsiąść do pociągu, a teraz ten sam hydraulik za tę samą usługę wziął równowartość 9 egzemplarzy, to relatywnie - w tym przypadku w relacji do stawki hydraulika - cena gry spadła.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: Halloween »

MichalStajszczak pisze: 03 sie 2020, 22:13
Halloween pisze: 02 sie 2020, 02:35 temat jest szkodliwy i robi pranie mozgu osobom, które już wydają krocie
Podobnie jak Leser chciałbym poznać uzasadnienie tej "szkodliwości".
Temat zmiekcza problem jak szybko drozeje to hobby w ostatnich latach. Mam watpliwosci ilu forumowiczów moga zainteresowac podane gry jako grywalne tytuly.
Temat nie bierze pod uwage jak bardzo stanialy inne "rozrywkowe" hobby od 2000 roku. Przykladowo gry video, komiksy czy "wypozyczalnie filmow" realnie Znacznie stanialy. Mimo, ze produkcja gier video czy filmow zdrozala Drastycznie.

Podane wczesniej dane o cenach gry Sfery z lat 90tych duzo lepiej to obrazowaly.
Cyel
Posty: 2600
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1459 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: Cyel »

Jak to komiksy staniały OO ???

Pierwsze komiksy z serii TM-Semic kupowałem po 10.000zł za sztukę. To była równowartość burgera w McDonaldzie. Asterixy były już po kilkanaście tys.
Dziś poniżej 49.90PLN to chyba ciężko trafić na komiks. Oczywiście skok jakości jest gigantyczny. Ale "potanieniem" trudno to nazwać.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Gatzky
Posty: 217
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 15 times
Been thanked: 35 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: Gatzky »

Halloween pisze: 04 sie 2020, 16:10
MichalStajszczak pisze: 03 sie 2020, 22:13
Halloween pisze: 02 sie 2020, 02:35 temat jest szkodliwy i robi pranie mozgu osobom, które już wydają krocie
Podobnie jak Leser chciałbym poznać uzasadnienie tej "szkodliwości".
Temat zmiekcza problem jak szybko drozeje to hobby w ostatnich latach. Mam watpliwosci ilu forumowiczów moga zainteresowac podane gry jako grywalne tytuly.
Temat nie bierze pod uwage jak bardzo stanialy inne "rozrywkowe" hobby od 2000 roku. Przykladowo gry video, komiksy czy "wypozyczalnie filmow" realnie Znacznie stanialy. Mimo, ze produkcja gier video czy filmow zdrozala Drastycznie.

Podane wczesniej dane o cenach gry Sfery z lat 90tych duzo lepiej to obrazowaly.
W dużej ilości gier elektronicznych występuje pojęcie mikropłatności. Te gry do tanich nigdy należeć nie będą.
Owszem, pograsz, ale nie w pełni. Możesz porównać sobie taką grę do egzemplarza P'n'P.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1372 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: Hardkor »

Kiedy niby te gry video potaniały, gdzie teraz 250 zł to jest standard za grę na premiere + mikropłatności, a powoli jest już forsowane 70 dolarów a nie 60 za gre na premierę, więc zaraz będą po 300 zł :)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4750
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: Mr_Fisq »

Cyel pisze: 04 sie 2020, 16:16 Jak to komiksy staniały OO ???

Pierwsze komiksy z serii TM-Semic kupowałem po 10.000zł za sztukę. To była równowartość burgera w McDonaldzie. Asterixy były już po kilkanaście tys.
Dziś poniżej 49.90PLN to chyba ciężko trafić na komiks. Oczywiście skok jakości jest gigantyczny. Ale "potanieniem" trudno to nazwać.
Tak z ciekawości policzyłem to sobie (ignorując vat) dla Giganta który wydaje się, że ma podobny format jak kiedyś:
w oparciu o współczynnik infacji z https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ ... mpcyjnych/
przyjmując za punkt wyjścia w 25 000PLZ w 1992, wychodzi mi, że Gigant powinien kosztować w zeszłym roku 15.5455427788661 PLN; na stronie Egmontu widzę numer z tego roku za niespełna 16PLN:
https://egmont.pl/Gigant-Poleca.-Tom-3- ... ml#details

Co zaś się tyczy gier PC, to jeśli mnie pamięć nie myli za BG 1 w wersji na wypasie z dodatkiem płaciłem 159PLN (gwiazdka 1999?), co daje na 2019 rok ~261.711112139523 PLN.
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: kwiatosz »

Tyle że po premierze gry video są szybko o wiele tańsze, a jeśli planszówka jest dobra, to często trzyma cenę (bo nie trafia na wyprzedaże) - więc to porównanie jakoś dużo sensu nigdy nie będzie miało, bo to są po prostu różne dobra.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: MichalStajszczak »

Halloween pisze: 04 sie 2020, 16:10 Przykladowo gry video, komiksy czy "wypozyczalnie filmow" realnie Znacznie stanialy.
Natomiast w innym wątku:
Halloween pisze:Komiksy tez ida w ta strone. Zeszyty powoli znikaja. Ludzie wola zaplacic wiecej za twarda okladke, lepszy papier i dodatki.
Czyli te komiksy tanieją czy drożeją?
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: Babik »

Cyel pisze: 04 sie 2020, 16:16 Jak to komiksy staniały OO ???

Pierwsze komiksy z serii TM-Semic kupowałem po 10.000zł za sztukę. To była równowartość burgera w McDonaldzie. Asterixy były już po kilkanaście tys.
Dziś poniżej 49.90PLN to chyba ciężko trafić na komiks. Oczywiście skok jakości jest gigantyczny. Ale "potanieniem" trudno to nazwać.
To ja, aby dolać nieco oliwy do ognia i bardziej ożywić, już i tak ożywioną dyskusję, pozwoliłem sobie w najprostszy sposób porównać cenę jednego, wybranego egzemplarza komiksu i zarobków, w roku 1991 i dziś. Oczywiście nie jest to miarodajne "badanie" i w prosty sposób może służyć do wskazania, jak łatwo można poprzeć własną rację, biorąc pod uwagę minimum modyfikatorów ale o pokazanie tego również chodzi.
Mianowicie, w roku 1991 egzemplarz "Tytus Romek i A'Tomek, księga I" kosztował 9500 zł, a uśredniona miesięczna wypłata wynosiła 1770000, czyli kupić można było sobie za nią 186,3157894736 egzemplarza wymienionego komiksu. Ten sam komiks dzisiaj kupić można za 6 zł, a uśredniona miesięczna pensja wynosiła w I kwartale 2020, 5331,47, czyli kupić można było za nią 888,5783333333, czyli prawie 5 razy więcej tego samego.
To znaczy, że komiksy mocno potaniały, a nadal nie jesteśmy pewni jak z grami... ;)
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
mirukan
Posty: 1583
Rejestracja: 02 paź 2018, 19:21
Has thanked: 1077 times
Been thanked: 87 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: mirukan »

MichalStajszczak pisze: 04 sie 2020, 16:54
Halloween pisze: 04 sie 2020, 16:10 Przykladowo gry video, komiksy czy "wypozyczalnie filmow" realnie Znacznie stanialy.
Natomiast w innym wątku:
Halloween pisze:Komiksy tez ida w ta strone. Zeszyty powoli znikaja. Ludzie wola zaplacic wiecej za twarda okladke, lepszy papier i dodatki.
Czyli te komiksy tanieją czy drożeją?
To nie jedyne sprzeczności w tym co napisał Halloween :lol: Jego posty to kopalnia takich "kwiatków".
Nie rozumiem czemu zawsze stara się obrzydzić moje hobby :twisted:
Gdy czytam jego teksty to wydaje mi się że powinienem zrezygnować z planszówek bo:
-są "za drogie"
-złej jakości
-z tandetnych materiałów
-niszczą mózg
itd. i tp.
Reasumując wydawcy powinni nam dopłacać byśmy łaskawie chcieli grać/zbierać/kolekcjonować gry. :lol:

Autor wątku napisał bezsporną prawdę że gry są "relatywnie tanie" .
A niektórzy z uporem "są drogie". Chym ... może jak mnie nie stać na niektóre tytuły to znaczy że jest "za drogi" czy że mam za mało pieniędzy?
Nie stać mnie na Roys-Roysa czy Lexusa to znaczy że są "za drogie" :lol: Idąc dalej tokiem tego rozumowania wszystko jest za drogie :lol: .

Ja wierzę w "niewidzialną rękę rynku" i wiem że jeśli coś jest za drogie to producent albo obniży cenę albo towar zostanie w magazynie a firma zbankrutuje .
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: MichalStajszczak »

mirukan pisze: 04 sie 2020, 17:27 Autor wątku napisał bezsporną prawdę że gry są "relatywnie tanie" .
Dla porządku - ja napisałem, że "gry relatywnie tanieją". A czy są "relatywnie tanie" czy "relatywnie drogie" to temat na osobny wątek. Zapewne z burzliwą dyskusją. :D
mirukan
Posty: 1583
Rejestracja: 02 paź 2018, 19:21
Has thanked: 1077 times
Been thanked: 87 times

Re: Gry relatywnie tanieją

Post autor: mirukan »

MichalStajszczak pisze: 04 sie 2020, 17:39
mirukan pisze: 04 sie 2020, 17:27 Autor wątku napisał bezsporną prawdę że gry są "relatywnie tanie" .
Dla porządku - ja napisałem, że "gry relatywnie tanieją". A czy są "relatywnie tanie" czy "relatywnie drogie" to temat na osobny wątek. Zapewne z burzliwą dyskusją. :D
Sorki oczywiści masz rację . To moja "nadinterpretacja" ale napisałem tak bo tak myślę .
ODPOWIEDZ