Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
ted
Posty: 139
Rejestracja: 19 paź 2017, 22:36
Has thanked: 14 times
Been thanked: 18 times

Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: ted »

Nie ma watku o Gralu?! To zaczynamy ;)

Czy moge uzyc tarczy w tym wypadku?
Czy skoro to ostatnia polozona karta, to znaczy, ze zamknalem klucz?

Obrazek
Obrazek
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Lukić »

ted pisze: 31 lip 2020, 10:23 Nie ma watku o Gralu?! To zaczynamy ;)

Czy moge uzyc tarczy w tym wypadku?
Czy skoro to ostatnia polozona karta, to znaczy, ze zamknalem klucz?
Tak to rozumiem, że zamknąłeś klucz tym dobraniem dodatkowej karty i możesz skorzystać z tarczy, w efekcie nie tracisz tej karty i masz 3 dodatkowe kosteczki w następnej rundzie.
Oczywiście warunkiem domknięcia klucza jest posiadanie odpowiedniej statystyki przez bohatera. Z tego co pamiętam Beor zaczynał z jednym punktem w praktyczności, więc jest ok.
Ostatnio zmieniony 05 sie 2020, 11:12 przez Lukić, łącznie zmieniany 1 raz.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
ted
Posty: 139
Rejestracja: 19 paź 2017, 22:36
Has thanked: 14 times
Been thanked: 18 times

Re: Tainted Grail

Post autor: ted »

Też tak myślałem.
Patrzę na zamknięcie klucza - skoro to ostatnia karta - a nie na fakt, że po prawej mam ten sam klucz też otwarty (ale już na potrzeby następnych kart, w następnych turach).
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 384 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Gribbler »

Jeśli w czasie walki Groza przekroczy wskaźnik Zdrowia, to postać wpada w panikę. A co się dzieje, jeśli tak samo stanie się z Energią?
elpormyko
Posty: 304
Rejestracja: 01 lut 2017, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 5 times

Re: Tainted Grail

Post autor: elpormyko »

Gribbler pisze: 08 sie 2020, 01:00 Jeśli w czasie walki Groza przekroczy wskaźnik Zdrowia, to postać wpada w panikę. A co się dzieje, jeśli tak samo stanie się z Energią?
Energia nie może być wyższa niż poziom zdrowia...chyba, że grasz z ułatwieniem i nie korzystasz z ogranicznika zdrowia.
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 384 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Gribbler »

Jeśli mam zdrowia 6 i energii 6, a w czasie walki zdrowie spadnie do 3, to energia też się odpowiednio zmniejsza. Ale czy wtedy coś się dzieje? Jak z grozą i paniką?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail

Post autor: grzeslaw90 »

Gribbler pisze: 08 sie 2020, 16:20 Jeśli mam zdrowia 6 i energii 6, a w czasie walki zdrowie spadnie do 3, to energia też się odpowiednio zmniejsza. Ale czy wtedy coś się dzieje? Jak z grozą i paniką?
Jeśli kiedykolwiek masz grozę powyżej zdrowia to grasz z zasadami paniki od tego momentu.
EDIT: w sensie groza zostaje w miejscu, jedynie energia nie może być nigdy powyżej zdrowia
yadyam
Posty: 81
Rejestracja: 09 mar 2017, 09:50
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Tainted Grail

Post autor: yadyam »

Po co kładziemy znaczniki czasu na lokacjach? Znaczy się, domyślam się po co, ale nigdzie w instrukcji nie mogę znaleźć odpowiedzi...
feniks_ciapek
Posty: 2283
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Tainted Grail

Post autor: feniks_ciapek »

Jak dojdą do zera, to je ściągasz. W zależności od lokacji pewne rzeczy będą możliwe albo nie w zależności od tego, czy ten znacznik jest obecny, czy nie.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail

Post autor: grzeslaw90 »

yadyam pisze: 09 sie 2020, 14:01 Po co kładziemy znaczniki czasu na lokacjach? Znaczy się, domyślam się po co, ale nigdzie w instrukcji nie mogę znaleźć odpowiedzi...
Kiedyś na live tłumaczyli, że gra sama Ci w końcu powie po co :)
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Golfang »

Pytanie do samouczka.
Dotarłem do ZBIELINY. Próbuję przekonać strażnika aby mnie wpuścił (test dyplomacji) no i nie rozumiem dlaczego dołożona karta ZMYŁKA ma dać podniesienie zaufania o 2? (Opis z instrukcji samouczka CZĘŚĆ 11, str 4).
Ktoś to może wytłumaczyć?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail

Post autor: grzeslaw90 »

Golfang pisze: 10 sie 2020, 11:48 Pytanie do samouczka.
Dotarłem do ZBIELINY. Próbuję przekonać strażnika aby mnie wpuścił (test dyplomacji) no i nie rozumiem dlaczego dołożona karta ZMYŁKA ma dać podniesienie zaufania o 2? (Opis z instrukcji samouczka CZĘŚĆ 11, str 4).
Ktoś to może wytłumaczyć?
Fajnie by było jakbyś wrzucił w spoilerze zdjęcie tych kart, bo nie wydaje mi się żeby każdemu się chciało grzebać w pudle :P
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Golfang »

grzeslaw90 pisze: 10 sie 2020, 11:52
Golfang pisze: 10 sie 2020, 11:48 Pytanie do samouczka.
Dotarłem do ZBIELINY. Próbuję przekonać strażnika aby mnie wpuścił (test dyplomacji) no i nie rozumiem dlaczego dołożona karta ZMYŁKA ma dać podniesienie zaufania o 2? (Opis z instrukcji samouczka CZĘŚĆ 11, str 4).
Ktoś to może wytłumaczyć?
Fajnie by było jakbyś wrzucił w spoilerze zdjęcie tych kart, bo nie wydaje mi się żeby każdemu się chciało grzebać w pudle :P
ehh powyciągałem wszystko z pudła ustawiłem jak trzeba i mnie OLŚNIŁO :)
Pierwsza karta która była zagrana to było OKO DO SZCZEGÓŁÓW. Ta karta ma w dolnym kluczu znacznik x2! Dlatego gdy w następnej rundzie dołożyłem na stos kartę ZMYŁKA, otrzymuję 2 x nagrodę z klucza dolnego - czyli 2 x zaufanie...

No nic - jakoś wczesniej gapiłem się na te karty i nie widziałem tego:) dzięki, gdybyś nie natchnął mnie na wyciągnięcie całości i sprawdzenie - to by,m tego nie zauważył.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail

Post autor: grzeslaw90 »

Haha cieszę się, że mogłem pomóc :D pamiętaj również, że wszystko dzieje się w momencie jak położysz kartę a nie jak skończysz sekwencję - od razu kładziesz kostki/podnosisz jak się połączą klucze, odrazu rozpatrujesz efekt karty, jeśli tylko ma symbol 'gdy położysz'
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 22 times

Re: Tainted Grail

Post autor: nanautzin »

Pierwszy rozdział za mną i kilka pytań powstało:
1. Czy jeśli dziennik każe mi zakreślić status X poziom 2 to mogę to zrobić pomimo, że wcześniej nie miałem poziomu 1? Czy wtedy ewentualnie zakreślajac 2 poziom zakreślam też wcześniejsze, w tym wypadku 1 czy zostawiam bez zakreślania?
2. Miałem kilka walk z odsłonięciem i ikonką odrzucenia ostatniej karty w sekwencji (taka przecięta karta). Jaki w tym sens? Przecież i tak nic nam to nie robi? Czy źle coś pojąłem? :D przy odsłonięciu: ucieczka po prostu uciekamy tracąc 1 energii?
3. Bardzo ciężko było dostać PD i tak się zastanawiam czy dobrze gram. U Was też tak jest? Po przejściu 1 rozdziału zdobyliśmy 4 PD, drugi gracz 5 PD. Cholernie trudno ulepszać nasze umiejętności, które są bardzo drogie.
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Golfang »

no i zacząłem grać... na samym początku mam problem z interpretacją pewnego nr skryptu - aby nie robić spoilerów zapytam tylko o problematyczny fragment:
'każdy członek rużyna otrzymuje 1 PD i 2 Kosztowności oraz część 1 statusu "Ukryte Skarby"...'
Problemem jest "część 1 statusu "Ukryte Skarby". Na karcie zapisu mamy 8 kratek dla statusu UKRYTE SKARBY. Otrzymuję 1 całą kratkę? Czy tylko część tej pierwszej kratki - np mam zaznaczyć tylko połowę kratki tylko / zamiast X?

Dodatkowe pytanie jak się zyskuje punkty magii? Gram Arev - startuję posiadając 1 punkt - ale nie wiem czy muszę go strasznie oszczędzać czy będę go odzyskiwał?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail

Post autor: grzeslaw90 »

Golfang pisze: 12 sie 2020, 11:47 no i zacząłem grać... na samym początku mam problem z interpretacją pewnego nr skryptu - aby nie robić spoilerów zapytam tylko o problematyczny fragment:
'każdy członek rużyna otrzymuje 1 PD i 2 Kosztowności oraz część 1 statusu "Ukryte Skarby"...'
Problemem jest "część 1 statusu "Ukryte Skarby". Na karcie zapisu mamy 8 kratek dla statusu UKRYTE SKARBY. Otrzymuję 1 całą kratkę? Czy tylko część tej pierwszej kratki - np mam zaznaczyć tylko połowę kratki tylko / zamiast X?

Dodatkowe pytanie jak się zyskuje punkty magii? Gram Arev - startuję posiadając 1 punkt - ale nie wiem czy muszę go strasznie oszczędzać czy będę go odzyskiwał?
1. Powinno być ponumerowane. Jeśli dostajesz część 1 to zaznaczasz kratkę z numerem 1. Jeśli nie ma numerów to błąd, bo w angielskiej wersji arkusza jest :)

2. Chodź, eksploruj, szukaj :D ogólnie magii nie ma za dużo :)
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: Tainted Grail

Post autor: woytas »

nanautzin pisze: 12 sie 2020, 11:44 Bardzo ciężko było dostać PD i tak się zastanawiam czy dobrze gram.
Też mam z tym problem. Mało PD a poziom trudności walk i dyplomacji rośnie dosyć szybko.
nanautzin pisze: 12 sie 2020, 11:44 Czy jeśli dziennik każe mi zakreślić status X poziom 2 to mogę to zrobić pomimo, że wcześniej nie miałem poziomu 1? Czy wtedy ewentualnie zakreślając 2 poziom zakreślam też wcześniejsze, w tym wypadku 1 czy zostawiam bez zakreślania?
Ja to rozumiem tak, że jak jest mowa o 1, to zakreślam kratkę z numerem 1 a jak trzeba zakreślić np. 4, to zakreślam kratkę z tym numerem. Pomiędzy zakreślonymi kratkami mogą pozostać niezakreślone. Tak mi się wydaje i tak robię.
Przypomniało mi się, że na początku gry trafiłem na skrypt, który kazał mi zakreślić jedną z kratek (chyba 3), ale przy tym statusie była tylko jedna. Pewnie jest to błąd. Niestety, nie zanotowałem tego sobie i teraz już nie pamiętam dokładnie o który status chodziło.

Też mam pytania.
Czy na koniec dnia mogę wydać więcej pożywienia, żeby odzyskać więcej punktów zdrowia?

Mam też wątpliwości, czy dobrze rozgrywam Dyplomację. Czy jeśli na karcie Dyplomacji są dwa etapy to po wygraniu pierwszego zostawiam wczesniej zagrane karty czy je ściągam? Czy gdy zaczynam drugi etap, to zaczynam go z kartami, które pozostały mi na ręcę po pierwszym etapie czy dobieram 3 nowe, jak na początku Dyplomacji? Czy efekt z karty z poniższego stosuje się na początku każdego z etapów czy tylko na początku Dyplomacji?
Spoiler:
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Golfang »

Kolejne pytanie... tym razem chodzi o sloty na karta walki.
Mam przedmiot rzemieślniczy POBIJANA TARCZA z takim opisem:
"CZASZKA jeśli Sekwencja kończy się połączonym kluczem PRAKTYCZNOŚĆ lub PODWÓJNA PRAKTYCZNOŚĆ uniknij 1 RANY (tylko ty)."
Co znaczy "Sekwencja kończy się"? Czy jeśli na ostatniej karcie mam zamkniętą sekwencję PRAKTYCZNOŚCI (pobrałem za nią nagrodę) ale:
1. Otwiera mi się kolejna sekwencja PRAKTYCZNOŚCI
2. Nie otwiera się sekwencja PRAKTYCZNOŚCI ale otwiera się sekwencja jakiegoś innego atrybutu
to znaczy że mogę skorzystać z tej tarczy czy nie? Jeśli nie to jak można osiągnąć właściwy status do skorzystania z tej tarczy?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Tainted Grail

Post autor: vikingowa »

woytas pisze: 12 sie 2020, 14:14 Ja to rozumiem tak, że jak jest mowa o 1, to zakreślam kratkę z numerem 1 a jak trzeba zakreślić np. 4, to zakreślam kratkę z tym numerem.
Tak właśnie to działa.
woytas pisze: 12 sie 2020, 14:14 Czy na koniec dnia mogę wydać więcej pożywienia, żeby odzyskać więcej punktów zdrowia?
Szczerze to nigdy o tym nie myślałam i nie pamiętam, żeby była jakaś zasada, która tego zabrania.
woytas pisze: 12 sie 2020, 14:14 Mam też wątpliwości, czy dobrze rozgrywam Dyplomację. Czy jeśli na karcie Dyplomacji są dwa etapy to po wygraniu pierwszego zostawiam wczesniej zagrane karty czy je ściągam? Czy gdy zaczynam drugi etap, to zaczynam go z kartami, które pozostały mi na ręcę po pierwszym etapie czy dobieram 3 nowe, jak na początku Dyplomacji?
Gdy zakończysz pierwszy etap zostawiasz wszystkie zagrane karty, licznik wraca na szare pole a ty dobierasz kartę i rozpoczynasz zagrywanie kart ponownie.
woytas pisze: 12 sie 2020, 14:14 Czy efekt z karty z poniższego stosuje się na początku każdego z etapów czy tylko na początku Dyplomacji?
Spoiler:
Tylko na początku Dyplomacji.
ted
Posty: 139
Rejestracja: 19 paź 2017, 22:36
Has thanked: 14 times
Been thanked: 18 times

Re: Tainted Grail

Post autor: ted »

nanautzin pisze: 12 sie 2020, 11:44 Pierwszy rozdział za mną i kilka pytań powstało:
1. Czy jeśli dziennik każe mi zakreślić status X poziom 2 to mogę to zrobić pomimo, że wcześniej nie miałem poziomu 1? Czy wtedy ewentualnie zakreślajac 2 poziom zakreślam też wcześniejsze, w tym wypadku 1 czy zostawiam bez zakreślania?
tak
nanautzin pisze: 12 sie 2020, 11:44 2. Miałem kilka walk z odsłonięciem i ikonką odrzucenia ostatniej karty w sekwencji (taka przecięta karta). Jaki w tym sens? Przecież i tak nic nam to nie robi? Czy źle coś pojąłem? :D przy odsłonięciu: ucieczka po prostu uciekamy tracąc 1 energii?
ale czasami jest tak, że jak odrzucasz kartę (wskutek tej ikonki z przeciętą kartą) to dzieje się coś złego. Jakieś obrażenia albo strata punktów walki. Nie analizuj. Wyjdzie w praniu.
nanautzin pisze: 12 sie 2020, 11:44 3. Bardzo ciężko było dostać PD i tak się zastanawiam czy dobrze gram. U Was też tak jest? Po przejściu 1 rozdziału zdobyliśmy 4 PD, drugi gracz 5 PD. Cholernie trudno ulepszać nasze umiejętności, które są bardzo drogie.
Źle grasz ;) Gram solo więc może jest inaczej, ale PD są pochowane. Trzeba eksplorować.
ted
Posty: 139
Rejestracja: 19 paź 2017, 22:36
Has thanked: 14 times
Been thanked: 18 times

Re: Tainted Grail

Post autor: ted »

nanautzin pisze: 12 sie 2020, 11:44 Czy jeśli dziennik każe mi zakreślić status X poziom 2 to mogę to zrobić pomimo, że wcześniej nie miałem poziomu 1? Czy wtedy ewentualnie zakreślając 2 poziom zakreślam też wcześniejsze, w tym wypadku 1 czy zostawiam bez zakreślania?
tak. Nawet musisz!
nanautzin pisze: 12 sie 2020, 11:44 Też mam pytania.
Czy na koniec dnia mogę wydać więcej pożywienia, żeby odzyskać więcej punktów zdrowia?
Nie. Chyba, że wykupiłeś odpowiednią umiejętność.
nanautzin pisze: 12 sie 2020, 11:44 Mam też wątpliwości, czy dobrze rozgrywam Dyplomację. Czy jeśli na karcie Dyplomacji są dwa etapy to po wygraniu pierwszego zostawiam wczesniej zagrane karty czy je ściągam?
zostawiasz
nanautzin pisze: 12 sie 2020, 11:44 Czy gdy zaczynam drugi etap, to zaczynam go z kartami, które pozostały mi na ręcę po pierwszym etapie czy dobieram 3 nowe, jak na początku Dyplomacji?
zostaje co było na ręku. Wygranie jednego etapu powoduje koniec tury - ale bez ataku przeciwnika (czyli bez odpowiedzi z jego strony). Patrząc inaczej: grasz dwie swoje tury pod rząd. Oczywiście ciągnąc na koniec pierwszej kartę (czy więcej kart jak masz odpowiednią zdolność).
nanautzin pisze: 12 sie 2020, 11:44 Czy efekt z karty z poniższego stosuje się na początku każdego z etapów czy tylko na początku Dyplomacji?
Spoiler:
ja bym powiedział, że tylko raz, na samym początku. Dyplomacja = spotkanie. Tematycznie - cały czas dyplomujesz z tym samym przeciwnikiem - więc bonus dostajesz raz, na samym początku. Wiesz jak to jest, pierwsze wrażenie (zdobiona zbroja :shock: :shock: :shock: :shock: ) można wywrzeć tylko raz.
ted
Posty: 139
Rejestracja: 19 paź 2017, 22:36
Has thanked: 14 times
Been thanked: 18 times

Re: Tainted Grail

Post autor: ted »

Golfang pisze: 12 sie 2020, 14:26 Kolejne pytanie... tym razem chodzi o sloty na karta walki.
zobacz pierwszy post w tym temacie
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Golfang »

nanautzin pisze: 12 sie 2020, 11:44 3. Bardzo ciężko było dostać PD i tak się zastanawiam czy dobrze gram. U Was też tak jest? Po przejściu 1 rozdziału zdobyliśmy 4 PD, drugi gracz 5 PD. Cholernie trudno ulepszać nasze umiejętności, które są bardzo drogie.
Właśnie ukończyłem 1wszy rozdział - gram SOLO (jedna postać). W sumie aktualnie po zakończeniu 1wszego rozdziału miałem 12 PD (6 wydałem wcześniej, a teraz mam kolejne 6). Sądzę że za mało szukasz. nawet magii udało mi się 2 pkt znaleźć...
----------------
10% flamberg.com.pl
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Tainted Grail

Post autor: Lukić »

W pewnym momencie w podręczniku natknąłem się na taki opis: "jeśli masz drugą część "Dziedzictwo Faela" (nie pamiętam czy to dobrze przytoczyłem. Jednocześnie w karcie kampanii w tym miejscu status nie jest podzielony na części, jest tylko jedna pozycja. Rozumiem, że to literówka/błąd i chodzi po prostu o posiadanie tego statusu?
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
ODPOWIEDZ