Agricola - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Noidea
Posty: 76
Rejestracja: 21 lut 2017, 16:53
Has thanked: 104 times
Been thanked: 18 times

Re: Agricola

Post autor: Noidea »

bdm pisze: 01 kwie 2020, 17:24 A podczas liczenia punktów na koniec gry liczysz wszystkie warzywa i zboże czy tylko te z zasobów?
Wszystkie.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: predki »

bdm pisze: 01 kwie 2020, 17:24 Trochę to przeczy jedno drugiemu. Bo jak bierzesz nasiono z pola akcji to dajesz je do zasobów (pola przecież możesz albo nie mieć albo mieć już obsiane), czyli omijasz fazę siewu mając od razu gotowy wyrób w zasobach. Tak to rozumiem. ...
Jak rolnik kupuje zboże, żeby je zasiać, to ma worek nasion. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to ziarno zmielić i upiec z niego chleb. Zboże zasiane na polu trudno zjeść - musisz czekać aż dojrzeje i je zbierzesz w trakcie żniw.
Z warzywami podobnie - masz dynię, możesz ją zjeść ale możesz pozyskać z niej nasiona i zasiać.
Więc jest w tym pewna logika, choć i tak jest to uproszczenie na rzecz mechaniki gry.
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola

Post autor: Rikonelli »

Noidea pisze: 01 kwie 2020, 17:39
bdm pisze: 01 kwie 2020, 17:24 A podczas liczenia punktów na koniec gry liczysz wszystkie warzywa i zboże czy tylko te z zasobów?
Wszystkie.
Serio, liczą się też niezebrane warzywa na polach :O?
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Agricola

Post autor: bdm »

Też się zdziwiłem. Na szczęście dopiero niedawno zacząłem grać w Agricolę. Nawet nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy mógłbym liczyć te punkty błędnie po kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu grach. :roll:
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola

Post autor: Rikonelli »

bdm pisze: 02 kwie 2020, 20:30 Też się zdziwiłem. Na szczęście dopiero niedawno zacząłem grać w Agricolę. Nawet nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy mógłbym liczyć te punkty błędnie po kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu grach. :roll:
To pocieszę Cię, że odkąd mam tę grę, to właśnie źle je liczyłem :D
Nie zagrałem jednak zbyt wielu partii, ale i tak dziwne uczucie :c
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bdm »

Mam pytanie o dodatkową płytkę z akcjami, na których są m.in. pragnienie potomstwa (tylko od 5 rundy bodajże) i bazar zwierzęcy. Karta akcji pozyskanie krów pojawia się w dalszych rundach a akcja na bazarze umożliwia pozyskanie krowy od pierwszej rundy?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: GrzeL »

bdm pisze: 25 maja 2020, 12:13 Mam pytanie o dodatkową płytkę z akcjami, na których są m.in. pragnienie potomstwa (tylko od 5 rundy bodajże) i bazar zwierzęcy. Karta akcji pozyskanie krów pojawia się w dalszych rundach a akcja na bazarze umożliwia pozyskanie krowy od pierwszej rundy?
Tak, nie ma dodatkowych obostrzeń.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: szymuss »

Hej klika pytan ,bo dawno nie gralem w Agricole .

1. Male usprawnienie np piekarnia. Napisane jest ,ze trzeba miec normalna piekarnie. Tzn ,ze nie moge za darmo jej wybudowac poki z gliy nie kupie duzego usprawienia?

2. To chyba oczywiste ,ale chcialem dopytac. Jak nie mam miejsca na owce ,ale mam palenisko np to od razu moge je do pieca przerobic na jedzenie prawda? Tak samo jak mam jedno miejsce w chacie/ domu i chcialbym przecinikowi zabrac te owce ,zeby nie mogl przerobic na jedzonko to 1 biore ,a reszte zwracam do zasobow ogolnych?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

szymuss pisze: 05 wrz 2020, 15:21 Hej klika pytan ,bo dawno nie gralem w Agricole .

1. Male usprawnienie np piekarnia. Napisane jest ,ze trzeba miec normalna piekarnie. Tzn ,ze nie moge za darmo jej wybudowac poki z gliy nie kupie duzego usprawienia?

2. To chyba oczywiste ,ale chcialem dopytac. Jak nie mam miejsca na owce ,ale mam palenisko np to od razu moge je do pieca przerobic na jedzenie prawda? Tak samo jak mam jedno miejsce w chacie/ domu i chcialbym przecinikowi zabrac te owce ,zeby nie mogl przerobic na jedzonko to 1 biore ,a reszte zwracam do zasobow ogolnych?
Ad.1 Nie chce mi się szukać karty, ale w dużych usprawnieniach nie ma „piekarni”. Jest kamienny i gliniany piec.
Ad. 2 Tak i tak.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: Peter128 »

A świeżo narodzone młode przy braku miejsca można przerobić od razu na jedzenie?
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: Agricola

Post autor: bardopondo »

Peter128 pisze: 06 wrz 2020, 19:29 A świeżo narodzone młode przy braku miejsca można przerobić od razu na jedzenie?
NIe. Młode jak i ich rodzice nie mogą być brutalnie mieleni na kotlety. To byłoby niehumanitarne.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: Agricola

Post autor: szutek »

Peter128 pisze: 06 wrz 2020, 19:29 A świeżo narodzone młode przy braku miejsca można przerobić od razu na jedzenie?
Jak nie ma miejsca to się wcale nie rodzą. Za to jak pozyskujesz z planszy nowe zwierzęta i nie masz miejsca to można śmiało mielić na jedzenie ;)
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola

Post autor: Cezary1916 »

Pytanie do osób grających solo czy próbowaliście grać z innymi pomocnikami niż tylko z tymi przeznaczonymi dla gry solo ,interesuje mnie czy taka gra ma wtedy sens ,grywam głównie solo i chciałbym aby reszta kart też była wykorzystana.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Cezary1916 pisze: 07 wrz 2020, 06:39 Pytanie do osób grających solo czy próbowaliście grać z innymi pomocnikami niż tylko z tymi przeznaczonymi dla gry solo ,interesuje mnie czy taka gra ma wtedy sens ,grywam głównie solo i chciałbym aby reszta kart też była wykorzystana.
Ale to samo pytanie można zadać grając na 2 i 3 graczy :wink:
Z tego co kojarzę to była opcja nawet wybrania sobie kart, natomiast jeśli chcesz losować/dobierać z całej puli to owszem ma sens, tylko wyniki punktowe mogą nie być kompatybilne z tymi z instrukcji.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Instr. str.10 DUŻE USPRAWNIENIA
Pod śródtytułem "Szczegóły dotyczące kart Paleniska i Kuchnia" jest zdanie:
"W dowolnym momencie gry możesz zamienić swoje zboże i warzywa na 1 żywność."

Czy to jest ogólna zasada czy jednak muszę mieć kartę Dużego Usprawnienia?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: Agricola

Post autor: bardopondo »

Dr. Nikczemniuk pisze: 12 wrz 2020, 19:20 Instr. str.10 DUŻE USPRAWNIENIA
Pod śródtytułem "Szczegóły dotyczące kart Paleniska i Kuchnia" jest zdanie:
"W dowolnym momencie gry możesz zamienić swoje zboże i warzywa na 1 żywność."

Czy to jest ogólna zasada czy jednak muszę mieć kartę Dużego Usprawnienia?
Zawsze zboże lub warzywo są zamienialne na 1 jedzonko. Duże usprawnienia zwiększają przeliczniki, przy czym zboże wymaga osobnej akcji "upiecz chleb".
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

bardopondo pisze: 12 wrz 2020, 20:25
Zawsze zboże lub warzywo są zamienialne na 1 jedzonko. Duże usprawnienia zwiększają przeliczniki, przy czym zboże wymaga osobnej akcji "upiecz chleb".
A to ciekawe bo ja myślałem że ta opcja obowiązuje tylko w czasie żniw.
Czy to znaczy że mogę zbożem/warzywem opłacić np. Pomocnika czy tam Usprawnienie ?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: Agricola

Post autor: bardopondo »

Zgadza się.
Nie wiem jak w nowej edycji, ale w starej była taka przypominajka na planszetce zboże/warzywo -> 1 food.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

Dr. Nikczemniuk pisze: 12 wrz 2020, 22:39
Czy to znaczy że mogę zbożem/warzywem opłacić np. Pomocnika czy tam Usprawnienie ?
Oczywiście.
city
Posty: 1
Rejestracja: 14 lut 2020, 09:11

Re: Agricola

Post autor: city »

Witam mam następujące pytanie. Czy będąc w kolejności pierwszym graczem mogę postawić pionek na polu miejsce spotkań i tylko zbudować małe usprawnienie ? De facto jest to blokowanie możliwości przejęcia pierwszeństwa przez innego gracza.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Agricola

Post autor: Nidav »

city pisze: 19 paź 2020, 14:01 Witam mam następujące pytanie. Czy będąc w kolejności pierwszym graczem mogę postawić pionek na polu miejsce spotkań i tylko zbudować małe usprawnienie ? De facto jest to blokowanie możliwości przejęcia pierwszeństwa przez innego gracza.
Jak najbardziej. O ile dobrze kojarzę, to na tym polu akcji jest "oraz/albo" czyli idziesz tam tylko po pierwszego gracza albo tylko zagrać kartę usprawnienia albo po obie rzeczy jednocześnie.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Agricola

Post autor: rdbeni0 »

cześć, mam dziwne problemy z Oborami - dwa pytania:

- w instrukcji jest napisane: "na jednym polu planszy może znajdować się tylko jedna obora. Musi to być pole, na którym nie ma żadnego żetonu" - co to znaczy? że nie można zbudować obory w ogrodzeniu w którym są już owce? czy owce traktujemy jako "musi to być pole na którym nie ma żadnego żetonu"?
- ile możemy zbudować obor za 1 akcją? ile chcemy?
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: Agricola

Post autor: szutek »

1) Ani ogrodzenie ani owca to nie są żetony. Nie może tam być pola / domu / lasu / torfu (z dodatku)....
2) ile chcesz, tzn. na ile Ciebie stać
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Agricola

Post autor: rdbeni0 »

szutek pisze: 23 paź 2020, 00:02 1) Ani ogrodzenie ani owca to nie są żetony. Nie może tam być pola / domu / lasu / torfu (z dodatku)....
2) ile chcesz, tzn. na ile Ciebie stać
Ok dzięki.
A jeżeli mamy akcję "Praca dodatkowa" w wersji dla dwóch graczy i tam jest "1x 1x Obora" (1 obora za 1 drewno), to wtedy mogę zbudować tylko 1 oborę. Tak?

Czyli obory budujemy na dwa sposoby: albo nieograniczona ilość 1obora/2drewna albo tylko 1 obora 1drewno/1obora (jeżeli mamy dostępną akcję "Praca Dodatkowa"). Zgadza się?
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: Agricola

Post autor: szutek »

rdbeni0 pisze: 24 paź 2020, 13:37
szutek pisze: 23 paź 2020, 00:02 1) Ani ogrodzenie ani owca to nie są żetony. Nie może tam być pola / domu / lasu / torfu (z dodatku)....
2) ile chcesz, tzn. na ile Ciebie stać
Ok dzięki.
A jeżeli mamy akcję "Praca dodatkowa" w wersji dla dwóch graczy i tam jest "1x 1x Obora" (1 obora za 1 drewno), to wtedy mogę zbudować tylko 1 oborę. Tak?

Czyli obory budujemy na dwa sposoby: albo nieograniczona ilość 1obora/2drewna albo tylko 1 obora 1drewno/1obora (jeżeli mamy dostępną akcję "Praca Dodatkowa"). Zgadza się?
Szczerze to nigdy nie grałem w dwie osoby i nie kojarzę tej akcji, ale na logikę jest tak jak mówisz.
ODPOWIEDZ